داروی رالوکسیفن از جمله داروهایی است که برای درمان پوکی استخوان در زنان یائسه مورد استفاده قرار می‌گیرد از این رو لازم به گفتن است که این دارو دارای اثر درمانی در مردان نبوده و از این رو کاربردی برای استفاده توسط مردان ندارد. همچنین از این دارو ممکن است برای اهدافی غیر از مواردی که در این راهنمای دارویی ذکر شده، استفاده شود. در این مقاله سعی خواهیم کرد که به معرفی این دارو و چگونگی کارکرد و نکات کلیدی در حین مصرف این دارو بپردازیم.

اطلاعات مهم مربوط به داروی رالوکسیفن

با توجه به اینکه مصرف این دارو ممکن است خطر ایجاد لخته در چشم، پا و ریه را افزایش دهد، در صورتی که فرد مصرف کننده یکی از موارد فوق را تجربه کرده است، نباید از این دارو استفاده کند.

یکی از عوارض کشنده مصرف این دارو بالا رفتن خطر سکته مغزی است که در صورت وجود برخی عوامل خطر خاص (مانند سیگار کشیدن، مشکلات قلبی یا فشار خون بالا، یا اگر تاکنون فرد مشکلات قلبی یا سکته مغزی داشته است) می‌تواند در بالاترین سطح خود باشد.

اگرچه این دارو فقط برای زنان یائسه استفاده می‌شود، اما در صورت بارداری یا شیردهی، فرد نباید از این دارو استفاده کند.

نکاتی که باید  قبل از استفاده از این دارو بدانید

مصرف این دارو در زنانی است که دیگر دوران بارداری ندارند و یائسه هستند. مشخص نیست که این دارو به یک جنین به دنیا نیامده آسیب برساند یا نه.  اگر باردار یا در حین درمان، باردار شدید، به پزشک خود اطلاع دهید. همچنین زنان شیرده نباید این دارو را مصرف کنند.
در صورت بروز  و یا سابقه ایجاد  مشکلات زیر در فرد مصرف کننده این دارو، وی نباید از این دارو استفاده کند:
 • مشکلات قلبی، ضربان قلب نامنظم.
 • حمله قلبی یا سکته مغزی، از جمله ” سکته مغزی خفیف”،
 • فشار خون بالا؛س
 • سرطان؛ یا
 • اگر فرد سیگار می‌کشد.

برای اطمینان از اینکه مصرف این دارو برای شما خطری ندارد، در موارد زیر با پزشک خود مشورت کنید:

 • لخته خون؛
 • تری گلیسیریدهای زیاد از استفاده زیاد از استروژن؛
 • بیماری‌های کبدی یا کلیوی؛
 • آندومتریوز؛
 • بروز خونریزی غیر طبیعی در واژن؛ یا
 • اگر شما یائسگی نشده‌اید.

معرفی داروی رالوکسیفن

روش مصرف داروی رالوکسیفن

داروی رالوکسیفن را دقیقاً همان‌طور که توسط پزشک شما تجویز می‌شود، مصرف کنید.  راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و بر اساس آن عمل کنید. پزشک شما ممکن است گاهی اوقات دوز داروی شما  را برای اطمینان از حصول بهترین نتایج،  تغییر دهد. این دارو را در دوزهای بیشتر و یا کمتر از مقادیر توصیه شده، مصرف نکنید. روش استفاده از این دارو معمولاً به صورت یک بار در روز است. در این زمینه نیاز است که با دقت به دستورالعمل‌های پزشک خود در مورد مصرف این دارو عمل شود. این دارو معمولا به صورت ۱ بار در روز و با وعده غذایی و با بدون مصرف غذا استفاده شود.
این دارو، تنها بخشی از درمان است و ممکن است همراه با ایجاد تغییراتی در رژیم غذایی، انجام تمرینات ورزشی، کنترل وزن، آزمایش های چگالی مواد معدنی در استخوان و استفاده از مکمل ویتامین دی و کلسیم  باشد. در این زمینه نیاز است که با دقت به دستورالعمل‌های پزشک خود در مورد مصرف این دارو عمل شود. همچنین در صورتی که فرد استفاده کننده از این دارو یک عمل جراحی مهم و یا یک استراحت طولانی مدت را در پیش داشته باشد، نیاز است که برای حداقل ۳ روز قبل از این موارد استفاده از داروی رالوکسیفن را قطع نماید. تا زمانی که فرد به زندگی عادی خود باز نگشته است بهتر است که مجدداً استفاده از این دارو را شروع ننماید. از این رو نیاز است که فرد به هر پزشک یا جراحی که او را معالجه می‌کند در زمینه اطلاع از این دارو اطلاع دهد.جدای از موارد فوق بررسی پیشرفت در درمان توسط پزشک معالج و خود مراقبتی در زمینه بررسی برآمدگی‌های بدنی و یا انجام منظم ماموگرافی همزمان با مصرف این دارو امری مؤثر در نیل به درمانی کارا است.
داروی رالوکسیفن باید در دمای اتاق و به دور از گرما و  رطوبت  نگهداری شود.

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریباً موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است ، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید. برای جبران دوز از دست رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید. قبل از اتمام داروی خود نسبت به جایگزین کردن آن اقدام نمائید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنید، چه اتفاقی می افتد؟

با مراقبت‌های پزشکی اورژانس و یا کمک‌های اضطراری برای مسمومیت، تماس بگیرید.

در هنگام مصرف این دارو  باید از چه مواردی اجتناب کنید؟

یکی از مواردی که در هنگام استفاده از این دارو باید در نظر داشته باشید استفاده مناسب و با نظر پزشک از مکمل کلسیم است. استفاده خودسرانه و بیجای از این ماده معدنی ممکن است حتی باعث ابتلای فرد به سنگ‌های کلیوی شود.

در حین استفاده از این دارو اگر در حال مسافرت کردن هستید، از نشستن برای مدت طولانی اجتناب نمائید.

از آنجا که این دارو می‌تواند به مایعات بدن (ادرار، مدفوع، استفراغ) منتقل شود پس نیاز است که حداقل ۴۸ ساعت پس از دریافت این دارو، از تماس مایعات بدن با دست یا سایر سطوح پیشگیری شود. پرستاران و مراقبین  آگاه باشند که باید ضمن تمیز کردن مایعات بدن بیمار، دست زدن به سطل زباله یا لباسشویی یا تعویض پوشک، از دستکش لاستیکی استفاده کنند. همچنین این افراد نیاز است که دست‌ها را قبل و بعد از استفاده از دستکش بشویند. برای پیشگیری از ایجاد آلودگی و انتقال عفونت نیاز است که لباس‌ها و ملافه‌های آغشته را جداگانه از سایر البسه بشویند.

 

عوارض جانبی داروی رالوکسیفن

اگر شما نشانه‌هایی از یک واکنش آلرژیک به داروی رالوکسیفن را مانند: راش پوستی یا کهیر (با یا بدون تب یا درد مفاصل)؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب‌ها، زبان یا گلو، را مشاهده کردید، با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.
داروی رالوکسیفن
اگر عوارضی مانند موارد زیر را مشاهده کردید،  فورا  استفاده از این دارو را متوقف کرده و به پزشک خود  در این باره اطلاع دهید:
 • تورم، حساسیت یا بروز تغییراتی در سینه فرد استفاده کننده از این دارو.
 • بروز علائم سکته مغزی مانند بی حسی یا ضعف ناگهانی (به خصوص در یک سمت بدن)، ایجاد اختلال در گفتار، مشکلات بینایی؛
 • علائم لخته شدن خون در ریه مانند درد قفسه سینه، بروز مشکل در تنفس، سرفه خونی. یا
 • علائم لخته شدن خون در عمق بدن مانند ایجاد حالت تورم، گرما یا قرمزی در بازو یا پاها.

عوارض جانبی شایع این دارو شامل موارد زیر است:

 • گر گرفتگی بدن؛
 • گرفتگی عضلات پا؛
 • تورم در دست، پا یا مچ پا.
 • بروز درد در مفاصل؛
 • بروز علائم آنفلوانزا؛ یا
 • افزایش شدت تعریق.
این فهرست یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد دیگری ممکن است رخ دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید.

چه داروهایی مصرف داروی رالوکسیفن را تحت تأثیر قرار می‌دهند؟

به پزشک خود در مورد داروهایی که مصرف می‌کنید، به ویژه موارد زیر را اطلاع دهید:

 • کلستیرامین؛
 • وارفارین (کومادین، جانتوون)؛ یا
 • قرص‌های ضد بارداری یا درمان‌های جایگزین هورمونی.
این فهرست تمام عوارض احتمالی این دارو نیست. ممکن است داروهای دیگری با این دارو تداخل داشته باشند. این داروها شامل داروهای تجویزی یا داروهای مصرفی بدون نسخه، ویتامین‌ها و محصولات گیاهی است. با پزشک خود در مورد تمام داروهای مصرفی فعلی خود و یا داروهایی که شروع و یا متوقف کرده اید، مشورت کنید.

اطلاعات بیشتر در مورد داروی رالوکسیفن

در پایان بار دیگر یادآوری می‌شود به یاد داشته باشید که این دارو را به دور از دسترس کودکان نگه داری کرده و با فرد دیگری به خاطر عوارض احتمالی ناشی از مصرف یا مصرف نادرست آن به اشتراک نگذارید و این دارو را تنها زمانی مصرف کنید که توسط پزشک معالج برای شما تجویز شده باشد. منبع این مقاله: drugs.com این مقاله به‌طور اختصاصی توسط امین ظهورتبار از گروه نویسندگان مجله قرمز ترجمه‌ و تألیف شده است.