داروی توپیرامات از جمله داروهایی است که در درمان بیماری تشنج (غش و صرع) مؤثر است. توپیرامات در چند فرم مورد استفاده قرار می‌گیرد: اول برای درمان تشنج در افراد بزرگ سال و همچنین کودکانی که حداقل ۲ سال سن دارند و همچنین فرم Trokendi XR این دارو درمان این بیماری در افراد بزرگ سال و کودکانی که حداقل ۶ سال سن دارند، کاربرد دارد. جدای از مواردی که یاد شد، از دیگر کاربردهای این دارو در افراد با داشتن حداقل سن ۱۲ سال، پیشگیری از بروز سردردهای میگرنی و کمک به پیشگیری از شروع حمله آن است. نکته مهم در وجه پیشگیری کننده این دارو است ولی در درمان این بیماری کاربردی ندارد. این دارو ممکن است برای اهداف غیر از مواردی که در این راهنمای دارویی ذکرشده، استفاده شود. در این مقاله به معرفی و بررسی نکات مهم، ویژگی‌ها و عوارض جانبی این دارو می‌پردازیم.

اطلاعات مهم مربوط به داروی  توپیرامات

مصرف این دارو ممکن است باعث اختلالاتی در بینایی فرد مصرف کننده شود و در صورت عدم رسیدگی این اختلال ممکن است دائمی باشد. پس در صورت مواجهه با هرگونه مشکل در بینایی سریعاً به پزشک معالج خود اطلاع دهید.

این دارو ممکن است که به یک جنین آسیب برساند یا نه .در این صورت داروهای ایمن‌تری برای مصرف در این دوران بارداری وجود دارد. اگر باردار یا در حین درمان، باردار شدید، به پزشک خود اطلاع دهید.
ممکن است که این دارو در دوران بارداری به جنین آسیب برساند. بهتر است که داروی دیگری در زمینه جایگزین این دارو شود. اگر باردار یا در حین درمان، باردار شدید، به پزشک خود اطلاع دهید.
برخی از افراد زمانی که برای اولین بار از یک داروی ضدافسردگی استفاده می‌کنند دچار افکار مربوط به خودکشی می‌شوند. در مورد  تغییرات در خلقوخوی و یا علائم خود هشیار باشید. هرگونه علائم یا بدتر شدن آن را به پزشک خود اطلاع دهید.
یکی از مواردی که ممکن است در اثر مصرف این دارو افزایش پیدا کند، بالا رفتن سطح اسید خون (اسیدوز متابولیک) فرد مصرف کننده است. در صورت مواجه شدن با علائمی مثل نامنظم بودن ضربان قلب، تنگی نفس، کاهش اشتها یا وجود مشکلاتی در فکر کردن و تمرکز فرد باید به پزشک معالج اطلاع دهد.

استفاده از این دارو را به طور ناگهانی متوقف نکنید. این امر ممکن است باعث عود و بدتر شدن علائم بیماری تشنج در فرد مصرف کننده این دارو شود.

نکاتی که باید  قبل از استفاده از این دارو  بدانید

اگر فرد مصرف کننده به  این دارو آلرژی داشته باشد ، نباید این دارو را مصرف کند. همچنین نباید فرم Trokendi XR را ۶ ساعت قبل و یا بعد از نوشیدن الکل مصرف کرد. متاسفانه الکل باعث ایجاد تداخل دارویی و ایجاد عوارضی خواهد شد.

اگر فرد دچار بیماری اسهال است و یا این موارد را دارد، برای اینکه مطمئن شوید مصرف این دارو برای شما ایمن است و خطری در پی ندارد، با پزشک مشورت کنید:

 • گلوکوم یا سایر مشکلات مربوط به چشم؛
 • اسیدوز متابولیک (وجود میزان بالای اسید در خون)؛
 • بیماری کلیوی، سنگ کلیه یا نیاز به انجام مستمر عمل دیالیز.
 • بیماری ریوی، مشکلات تنفسی؛
 • مشکلات خلقی، افسردگی یا افکار یا اقدامات خودکشی.
 • بیماری کبدی؛
 • یک اختلال مربوط به رشد؛ یا
 • نرمی یا شکنندگی استخوان ( پوکی استخوان ).

به یاد داشته باشید بدون مشورت با پزشک معالج، مصرف توپیرامات در دوران بارداری را شروع یا متوقف نکنید. توپیرامات ممکن است باعث افزایش ریسک ابتلای به کم وزنی در هنگام تولد و یا شکاف لب و یا شکاف کام در یک نوزاد شود. ممکن است داروی تشنج دیگری وجود داشته باشد که بتواند در دوران بارداری با اطمینان بیشتری توسط فرد مصرف شود. پس در صورت بارداری نیاز است که فرد فوراً به پزشک خود اطلاع دهد.

استفاده از این دارو می‌تواند باعث کاهش اثر داروهای ضد بارداری شود. از این رو پیشنهاد می‌شود که در کنار داروهای ضد بارداری، از یک روش دیگر برای بالا رفتن میزان اطمینان استفاده شود.

معلوم نیست که این دارو می تواند از طریق شیر مادر منتقل شود و به کودک شیرخوار آسیب برساند. لذا توصیه می‌شود که برای مصرف این دارو همزمان با تغذیه کودک شیرخوار خود، به پزشک معالج خود اطلاع دهید و بدون مشورت با پزشک ، این دارو را مصرف نکنید.

روش مصرف داروی توپیرامات

داروی توپیرامات را دقیقاً همان‌طور که توسط پزشک شما تجویز می‌شود، مصرف کنید.  راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و بر اساس آن عمل کنید. پزشک شما ممکن است گاهی اوقات دوز داروی شما  را برای اطمینان از حصول بهترین نتایج،  تغییر دهد. این دارو را در دوزهای بیشتر و یا کمتر از مقادیر توصیه شده، مصرف نکنید.

این دارو می‌تواند همراه و یا بدون غذا مصرف شود.

هرگز این دارو را نشکنید، نجوید و این دارو را به صورت کامل مصرف کنید.

کارکرد داروی توپیرامات

سوسپانسیون خوراکی (مایع) دارو را قبل از اینکه شما یک دوز را اندازه گیری و مصرف کنید، تکان دهید. داروی مایع را با سرنگ دوز، و یا با یک قاشق های خاص اندازه گیری دوز و یا فنجان پزشکی، اندازه گیری کنید. اگر شما یک دستگاه دوز های اندازه گیری را نداشته باشند، از یک داروساز آن را درخواست کنید.

داروی توپیرامات گاهی اوقات بر اساس وزن تجویز می‌گردد. در صورت افزایش وزن یا کاهش وزن، نیاز به این دارو ممکن است تغییر کند.

این دارو می‌تواند باعث نتایج غیر معمول در آزمایش‌های پزشکی خاص شود. به هر پزشک معالج خود در زمینه استفاده از این دارو اطلاع دهید. اگر شما در هنگام مصرف این دارو، عمل جراحی در پیش داشته باشید شاید بهتر باشد برای مدت کوتاهی مصرف این دارو را قطع نمایید.

برای پیشگیری از بر هم خوردن تعادل الکترولیت‌ها و یا ایجاد سنگ‌های کلیه، نیاز است که در هنگام مصرف این دارو مقادیر زیادی آب مصرف شود.

اگر علائم بیماری صرع بیشتر شد و یا فرد در هنگام مصرف این دارو به آن مبتلا شد، نیاز است که به پزشک خود در این زمینه اطلاع دهد.

این دارو را در دمای اتاق، دور از رطوبت، گرما، و نور آفتاب نگهداری کنید.

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریبا موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید . برای جبران دوز از دست رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید.

اگر مصرف  بیش از یک دوز از این دارو را فراموش کردید، به پزشک خود در این زمینه اطلاع دهید.

 

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنید، چه اتفاقی می افتد؟

با مراقبت های پزشکی اورژانس و یا کمک های اضطراری برای مسمومیت، تماس بگیرید.

مصرف بیش از حد داروی توپیرامات می‌تواند کشنده باشد. مصرف بیش از حد این دارو می‌تواند باعث خواب آلودگی، اضطراب، افسردگی، اختلال بینایی، مشکلات در حفظ تمرکز و تفکر، مشکلات در گفتار یا هماهنگی در حرکات بدن، غش و نامنظم بودن ضربان قلب شود.

 

در هنگام مصرف این دارو باید از چه مواردی اجتناب کنید؟

فرد مصرف کننده این دارو باید از مصرف الکل و یا نوشیدنی‌های الکلی اجتناب کند زیرا مصرف آن موجب بالا رفتن احتمال ابتلای شدید به عوارض جانبی ناشی از مصرف این دارو می‌شود.

مصرف داروی توپیرامات ممکن است تفکر یا پاسخ دهی شما را مختل کند. اگر شما در حال رانندگی و یا در حین انجام هر کاری هستید که نیاز دارد که به گوش باشید، هوشیار باشید.

از گرمازدگی یا دهیدراتاسیون بخصوص در هوای گرم خودداری کنید. توپیرامات می‌تواند درجه حرارت بدن را افزایش داده و میزان تعریق را کاهش داده و در نتیجه باعث کم آب شدن بدن به خصوص در کودکان شود.

در هنگام مصرف این دارو از مصرف رژیم غذایی کتوژنیک یا “کتوز” (رژیم غذایی پر چربی و کم کربوهیدرات) اجتناب کنید.

همچنین اگر به طور ناگهانی تشنج می‌کنید نیاز است که از فعالیت‌هایی نظیر شنا یا کوهنوردی در مکان‌های مرتفع، که می‌تواند خطرناک باشد، اجتناب کنید.

عوارض جانبی داروی توپیرامات

اگر شما نشانه هایی از یک واکنش آلرژیک به این دارو مانند: راش پوستی یا کهیر (با یا بدون تب یا درد مفاصل)؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو، را مشاهده کنید با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

عوارض داروی توپیرامات

 

هرگونه علائم جدید یا بدتر شدن در وضعیت شما مانند: تغییرات خلقی یا رفتاری، افسردگی، اضطراب، بی خوابی، و یا اگر احساس می‌کنید تحریک‌پذیر، آشفتگی، رفتار خصمانه، دارای رفتار تهاجمی، بی‌قراری، افسردگی شدید (ذهنی یا جسمی) ، یا افکار را در مورد خودکشی یا صدمه زدن به خودتان دارید، در این‌ باره به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر موارد زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک خود اطلاع دهید:

عوارض جانبی شایع این دارو شامل موارد زیر است :

 • سرگیجه، خواب آلودگی، احساس خستگی، واکنش‌های کند بدنی؛
 • وجود مشکلاتی در گفتار یا حافظه؛
 • غیر طبیعی بودن بینایی؛
 • بی حسی یا سوزن سوزن شدن در بازوها و پاها، کاهش احساس (به خصوص در پوست).
 • تغییر در حس چشایی فرد؛
 • احساس عصبی؛
 • حالت تهوع، اسهال، درد معده، از بین رفتن اشتها.
 • تب، کاهش وزن؛ یا
 • علائم سرماخوردگی مانند آبریزش بینی، عطسه، گلو درد.

این موارد،  یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد  دیگری  ممکن است رخ  دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت  مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید.

چه داروهایی مصرف داروی توپیرامات را تحت تاثیر قرار می دهند؟

مصرف داروی توپیرامات همراه با  دیگر داروهایی که  ممکن است شما را خواب‌آلود و یا سرعت تنفس فرد را آهسته کند (که این امر ) می‌تواند منجر به عوارض جانبی خطرناک و یا تهدیدکننده زندگی شود. قبل از مصرف یک قرص خواب، داروهای ضد درد تخدیری، داروهای تجویزی برای درمان سرفه، مصرف یک شل کننده (آرامش‌دهنده) عضلانی، یا داروهای مصرفی برای درمان بیماری اضطراب، افسردگی، یا تشنج با پزشک خود مشورت کنید.

به پزشک خود در مورد تمام داروهای فعلی خود چه داروهایی که شروع یا متوقف کرده‌اید، به‌ویژه موارد زیر اطلاع دهید:

 • استازولامید؛
 • زونی سامید؛
 • والپروات سدیم، دی والپروئکس ، اسید والپروئیک؛ یا
 • مصرف قرص‌های ضد بارداری.

این لیست کامل نیست و بسیاری از داروهای دیگر می‌توانند با این دارو تداخل  ایجاد کنند. این داروها شامل داروهای تجویزی و بدون نسخه، ویتامین‌ها و محصولات گیاهی است. فهرستی از تمام داروهای خود را به هر ارائه‌دهنده خدمات بهداشتی که به شما ارائه دهید.

منبع: drugs.com

این مقاله به‌طور اختصاصی توسط امین ظهورتبار از گروه نویسندگان مجله قرمز ترجمه‌ و تألیف شده است.