جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
آیا تشعشعات موبایل و لپ تاپ می‌توانند روی سلامتی شما اثر بگذارند؟

آیا تشعشعات موبایل و لپ تاپ می‌توانند روی سلامتی شما اثر بگذارند؟

قابل انکار نیست که تکنولوژی در سال‌های اخیر از جنبه‌های مختلفی بر  زندگی ما اثر داشته و آن را ساده‌تر کرده است. اما برای بسیاری از افراد این راحتی به قیمت از دست رفتن و در خطر قرار گرفتن سلامتی تمام شده است. تلفن‌های همراه، تبلت‌ها و لپ تاپ‌ها تشعشعات الکترومغناطیسی خاصی از خود متصاعد می‌کنند که این تشعشعات موبایل و لپ تاپ ممکن است چه از نظر فیزیولوژیکی و چه از نظر روانی تاثیراتی منفی روی بدن ما داشته باشند و منجر به ایجاد مشکلات خاصی شوند. اگر این مساله کنجکاوی و نگرانی شما را نیز برانگیخته است این مقاله اختصاصی از مجله قرمز را مطالعه کنید تا بدانید که آیا تشعشعات موبایل و لپ تاپ می‌توانند روی سلامتی شما اثر بگذارند یا خیر.

EMF چیست؟

EMF یا Electromagnetic Field یک میدان الکترومغناطیسی فیزیکی است که محیط اطراف خود و اشیای مغناطیسی و الکتریکی موجود در آن‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد و با آن‌ها وارد تعامل الکترومغناطیسی می‌شود. این میدان ترکیبی از یک میدان مغناطیسی و میدان الکتریکی است که شدت نیرو و واکنش آن می‌تواند از خیلی ضعیف تا خیلی قوی متغیر باشد.  ابزارهای الکترونیکی که ما به طور روزمره استفاده می‌کنیم مثل تلفن همراه، تبلت و لپ تاپ و کامپیوتر دارای یک میدان الکترومغناطیسی نسبتا قوی هستند که علاوه بر اثر گذاشتن روی محیط اطراف و اشیای مغناطیسی اطراف خود، می‌توانند روی عملکرد سلول‌های بدن ما تاثیر داشته باشند و این تاثیر می‌تواند هم از نظر جسمی و هم از نظر روحی باعث ایجاد مشکلاتی برای فرد شود.

تشعشعات موبایل و کامپیوتر و اثرات احتمالی آن‌ها روی سلامتی روحی و جسمی انسان

همان طور که بیان شد وسیله‌های الکترونیکی مثل موبایل و کامپیوتر میدان‌های الکترومغناطیسی خاصی در اطراف خود دارند اما این مساله در مورد تلفن‌های همراه جدی‌تر است چون تلفن‌های همراه برای قابلیت برقراری ارتباطات تلفنی، تشعشعاتی در مقیاس رادیویی دریافت و ارسال می‌کنند که این اشعه‌ها هم نوعی از میدان‌های الکترومغناطیسی هستند. سازمان مطالعات سرطان IARC این اشعه‌ها را در دسته تشعشعاتی قرار داده است که احتمال سرطان زا بودن برای انسان توسط آن‌ها وجود دارد، این تصمیم بر اساس موارد محدودی از مشاهدات صورت گرفته است که در آن‌ها احتمال ابتلا به تومور مغزی در استفاده کنندگان از تلفن همراه بررسی شده بود. به همین دلیل توصیه می‌شود که تا حد ممکن از تلفن همراه خود کمتر برای مکالمه استفاده کنید و هنگام مکالمه نیز آن را دور از سر خود بگیرید و از هندفری دارای سیم یا حالت بلندگو برای این کار بهره ببرید تا میزان تشعشعاتی که به بدن شما برخورد می‌کند کاهش یابد.

تشعشعات موبایل و لپ تاپ

وقتی بدن انسان در معرض این تشعشعات الکترومغناطیسی قرار می‌گیرد انرژی آن را جذب کرده و این مساله می‌تواند منجر به مشکلات خاصی شود، مشکلاتی که می‌توانند جزئی، جدی، خطرناک و حتی مرگبار باشند. مطالعات نشان داده است که قرار گرفتن در معرض تشعشعات و امواج رادیوفرکانسی و الکترومغناطیسی ساتع شده از ابزارهای الکترونیکی عوارض متعددی برای بدن انسان دارد که این عوارض به پنج دسته کلی تقسیم می‌شوند:

  • گرم شدن مغز پس از استفاده طولانی از موبایل و لپ تاپ و ... که عارضه ماندگاری روی مغز ندارد و پس از توقف کار با این ابزارها برطرف می‌شود.
  • افزایش جزئی فشار خون در هنگام استفاده از ابزارهای الکترونیکی که پس از توقف استفاده برطرف شده و به حالت عادی باز می‌گردد.
  • احساس خستگی پس از استفاده طولانی از موبایل و لپ تاپ و ...
  • تومورهایی مثل گلیوما، منینگوما یا تومورهایی در قسمت غیرمرکزی سیستم عصبی.
  • سرطان. دانشمندان در این مورد هنوز به نتیجه مشخصی نرسیده‌اند و همچنان در حال تحقیق و مطالعه هستند بنابراین به طور قطع نمی‌توان گفت که تشعشعات موبایل چه از نوع الکترومغناطیسی و چه از نوع رادیوفرکانسی باعث سرطان در بدن انسان می‌شوند اما چیزی که مشخص است این است که بافت‌های بدن با قرار گرفتن در معرض حرارت ناشی از این اموج می‌توانند سلول‌های جهش یافته‌ای را تولید کنند که خطر ابتلا به سرطان را در بدن به دنبال دارد.
تشعشعات موبایل و لپ تاپ

بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که استفاده از ابزارهای الکترونیکی مثل موبایل و لپ تاپ و تبلت می‌توانند به میزان کمی سلامتی ما را تحت تاثیر قرار دهند اما این میزان کم برای افراد حساس مثل کودکان، زنان باردار و افراد بیمار می‌تواند خطرناک باشد و این افراد باید تا حد ممکن از قرار گرفتن در معرض تشعشعات موبایل و ابزارهای مشابه خودداری کنند. علاوه بر این افراد سالم و عادی نیز باید استفاده از این ابزارها را در حد متعادل و معقول نگه دارند و با زیاده روی در به کار بردن ابزارهای الکترونیکی سلامتی خود را در معرض خطر قرار ندهند.

چگونه می‌توان خطرات احتمالی را کاهش داد؟

سازمان بهداشت جهانی WHO تایید کرده است که خطرات ابزارهایی که امواج رادیویی ساتع می‌کنند با افزایش فاصله از آن‌ها کاهش می‌یابد. همچنین این سازمان تایید کرده است که ابزارهایی مثل موبایل و لپ تاپ اگر به برق متصل باشند اشعه‌های الکترومغناطیسی بسیار بیشتری ساتع می‌کنند بنابراین سعی کنید از این ابزارها تنها زمانی استفاده کنید که با باتری کار می‌کنند و به برق متصل نیستند. علاوه بر این دو مورد با رعایت چند نکته ساده هم می‌توان تاثیر منفی این امواج الکترومغناطیسی و تشعشعات موبایل را تا حد زیادی کاهش داد:

  • همیشه سعی کنید تلفن همراه خود را تا حد ممکن از بدن خود دور نگه دارید تا اشعه کمتری توسط بافت‌های بدن جذب شود.
  • از هدست‌های بلوتوث استفاده نکنید. این هدست‌ها مانند یک آنتن وایرلس کوچک عمل می‌کنند که امواج مضر را مستقیما به گوش و سر شما هدایت می‌کنند.
  • لپ تاپ را روی پاهای خود قرار ندهید و هنگام کار با آن‌ها سعی کنید تا حد ممکن از لپ تاپ خود فاصله داشته باشید.
  • موبایل یا لپ تاپ روشن خود را هنگام خواب کنار سر خود قرار ندهید.

تشعشعات موبایل و لپ تاپاگر این مقاله مورد توجه شما قرار گرفت می‌توانید مقالات مشابه را در بخش علمی در مجله قرمز شاخه تکنولوژی مطالعه کنید. انتقادات و پیشنهادات خود را نیز در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع: Times Now (ترجمه‌ و تألیف اختصاصی توسط مجله قرمز)

دیدگاه ها 0
2000
  Subscribe  
اعلام کردن به

مقالات زیبایی

ضرورت و اهمیت استفاده از کرم مرطوب کننده برای تمام انواع پوست
نقش کلیدی مرطوب کننده ها در روتین مراقبت پوستی
720
روغن نارگیل
آیا روغن نارگیل برای پوست و بیماری‌های پوستی مفید است؟
1,011
روغن میوه نسترن
روغن میوه نسترن (رزهیپ) چه فوایدی دارد، روشهای استفاده از آن چیست؟
2,992
سبک جدید کانتور
با سبک جدید کانتور کردن در سال ۲۰۱۹ آشنا شوید
2,907
ترفندهای آرایش چشم
ترفندهای آرایش چشم برای خانم‌هایی که چشمان گود دارند
3,917
براش های آرایشی خود را به این روش تمیز کنید و بشویید
براش های آرایشی خود را به این روش تمیز کنید و بشویید
1,457

مقالات سلامت

قانقاریای فورنیه
قانقاریای فورنیه (گانگرن فورنیه)، علل، علائم، تشخیص و درمان
398
نگاهی به داروی پروپوفول
داروی پروپوفول و معرفی مکانیسم اثر و نکات طلایی در مصرف آن
221
سندرم شوگرن
سندرم شوگرن ؛ علتها، علائم، تشخیص، انواع روشهای درمان و تغذیه مخصوص
404
داروی سینمت و نگاهی جامع به اثرات و نحوه عملکرد این دارو
484
رالوکسیفن
داروی رالوکسیفن و نگاهی به ویژگی های اساسی این دارو
390
تست ALT
تست ALT یا SGPT آزمایش خون؛ مقدار نرمال و درمان وضعیت غیر نرمال
829

مقالات آشپزی

موس شکلات
بهترین موس شکلات با طعمی عالی و بافتی لطیف
149
رولت کدو حلوایی
رولت کدو حلوایی با طعم و رنگی عالی برای مهمانی‌های گرم زمستانه
291
کاری مرغ
طرز تهیه خورش کاری مرغ به دو روش و شرح کامل ادویه مخصوص
512
مافین کدو
مافین کدو حلوایی با رنگ زیبا برای صبح‌های سرد زمستان
566
مواد غذایی برای صبحانه
۴ دسته بندی ضروری از مواد غذایی برای داشتن صبحانه سالم
409
نان سیب زمینی
طرز تهیه نان سیب زمینی نرم و لطیف مرحله به مرحله
684

مقالات تغذیه

تغذیه در سفر
آنچه باید درباره تغذیه در سفر بدانیم
121
خرما
۵ خاصیت اثبات شده مصرف خرما که بدون شک باید با آن‌ها آشنا شد
109
بهترین و بدترین رژیم غذایی برای قلب
بهترین و بدترین رژیم غذایی برای قلب و عروق کدام هستند؟
213
خواص لبو
خواص لبو (ریشه چغندر) و عوارض آن بر پایه تحقیقات علمی و روشهای استفاده
218
معرفی خواص مولیبدنوم
خواص مولیبدنوم و معرفی چند مورد شگفت انگیز از این خواص
696
میوه پوملو
میوه پوملو (گریپ فروت چینی) و معرفی فواید شگفت انگیز مصرف آن
628