تامسولوسین (فلوماکس) جز گروهی از دارو به نام  آلفا بلاکر ها است که باعث شل شدن عضلات در پروستات و گردن مثانه شده، و در نتیجه سبب آسان تر شدن دفع ادرار می شود. تامسولوسین برای بهبود عمل  ادرار در مردان مبتلا به هیپرپلازی خوش خیم پروستات (پروستات بزرگ شده) استفاده می شود.

اطلاعات مهمی  که در مورد این  دارو بدانید

این دارو برای مصرف توسط  زنان و کودکان مورد تایید نیست.

اگر شما  دچار آلرژی به تامسولوسین هستید، نباید از این دارو استفاده کنید. تامسولوسین  را با داروهای دیگر مشابه مانند آلفازوسین (اوروکساترال)، دوکسازوسین (کاردورا) پرازوسین (مینی پرس)، silodosin (Rapaflo)، و یا ترازوسین (هیترین) مصرف نکنید.

تامسولوسین ممکن است باعث  سرگیجه یا غش شود، به ویژه هنگامی که شما برای اولین بار شروع به مصرف آن کرده یا زمانی که شما  دوباره شروع به مصرف آن می کنید. اگر شما در حال  رانندگی و یا انجام هر کاری که نیاز به هوشیاری شما دارد، مراقب باشید. از از ایستادن برای مدت طولانی از زمان و یا بیش از حد گرم در حین ورزش و در آب و هوای گرم اجتناب کنید. از بلند شدن بیش از حد سریع از حالت نشسته یا موقعیت دراز کشیده اجتناب کنید، چون  ممکن است  این کار سبب شود که شما احساس سرگیجه کنید.

اگر مصرف این دارو به هر دلیل متوقف کردید، قبل از شروع مصرف دوباره آن با  دکتر خود تماس بگیرید. شما ممکن است  به یک تنظیم دوز نیاز داشته باشید.

تامسولوسین می تواند مردمک چشم (حدقه) شما  را در طول عمل جراحی آب مروارید(کاتاراکت) تحت تاثیر قرار دهد. به پزشک  جراح چشم خود در مورد استفاده از این دارو بگویید. استفاده از  داروی تامسولوسین را قبل از عمل جراحی  متوقف نکنید، مگر اینکه پزشک شما به شما در این مورد توصیه کند.

بسیاری از داروهای دیگر می توانند با این دارو تداخل داشته باشند. به دکتر خود در مورد داروهایی که مصرف می کنید ، اطلاع دهید.

راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و براساس آن عمل کنید. به هر یک از ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی به شما  در مورد تمام شرایط درمانی خود، آلرژی ها، و تمام داروهای مورد  استفاده توسط شما، اطلاع دهید.

نکات کلیدی ای  که باید  قبل از استفاده از داروی تامسولوسین  بدانید

برای اطمینان از اینکه مصرف این دارو برای شما خطری ندارد، در موارد زیر با پزشک خود و یا یک دکتر داروساز مشورت کنید:

بیماری کبدی یا کلیوی

سابقه سرطان پروستات

فشار خون پایین

آلرژی به داروهای سولفا

اگر چه این دارو برای استفاده زنان نیست، اما در مورد تامسولوسین انتظار نمی رود که باعث  آسیب رساندن به جنین شود. اگر شما یک زنباردار و شیرده   هستید که در حال استفاده از این دارو هستید، به دکتر خود اطلاع دهید.

این دارو برای مصرف در افراد زیر ۱۸ سال توصیه نمی شود.

چگونه باید این دارو را مصرف کنید؟

این دارو را دقیقاً همان طور که توسط دکتر شما تجویز می‌شود، مصرف کنید. راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و براساس آن عمل کنید. این دارو  را در مقادیر بزرگتر و یا کوچکتر از مقادیر  توصیه شده مصرف نکنید. پزشک شما ممکن است برای حصول بهترین نتایج دور مصرفی این دارو را برای شما تغییر دهد.

تامسولوسین دارویی است که معمولا یک بار در روز و در حدود ۳۰ دقیقه بعد از غذا مصرف می شود. سعی کنید از این دارو در همان زمان در روز، استفاده کنید.

هرگز این دارو را نشکنید، نجوید و این دارو را به صورت کامل مصرف کنید.

تامسولوسین  باعث کاهش فشار خون  شده و ممکن است مصرف آن  به سرگیجه یا غش شود، به ویژه هنگامی که شما برای اولین بار شروع به مصرف آن کرده و  یا زمانی که شما دوباره شروع به مصرف آن می کنید. اگر شما دچار  سرگیجه شدید و یا احساس کردید که ممکن است بیهوش شوید،  با دکتر خود تماس بگیرید.

بعضی چیزها می تواند باعث  شود که فشار خون شما بیش از حد پایین رود . این موارد شامل استفراغ، اسهال، عرق شدید، بیماری های قلبی،  انجام دیالیز، یک رژیم غذایی کم نمک و یا مصرف یک داروی دیورتیک (قرص های آب) است . اگر شما یک بیماری طولانی مدت دارید که باعث اسهال یا استفراغ می شود، به دکتر خود اطلاع دهید.

فشار خون شما در حین استفاده از این دارو اغلب  نیاز به بررسی دارد . همچنین شما نیاز دارید که قبل و در طول درمان با تامسولوسین از نظر ابتلای به سرطان پروستات، بررسی شوید.

زمانی که شما برای اولین بار از خواب بیدار شده اید، شما ممکن است احساس سرگیجه  بسیاری کنید. در هنگام ایستادن و یا نشسته و یا بلند شدن در هنگامی که دراز کشیده اید، مراقب باشید.

اگر مصرف تامسولوسین به هر دلیل قطع کرده اید ، قبل از شروع دوباره مصرف آن با دکتر خود تماس بگیرید. شما ممکن است نیاز به یک تنظیم دوز داشته باشید.

این دارو باید در دمای اتاق به دور از گرما و رطوبت نگهداری شود.

تمام اطلاعات بیمار، راهنما های دارو، و ورق های آموزش ارائه شده به شما را مطالعه کنید. اگر شما هر گونه سوالی دارید از پزشک یا دکتر داروساز بپرسید.

دوز مصرف این دارو

دور معمول برای افراد  بزرگ سال مبتلای به  هیپرپلازی خوش خیم پروستات:

دوز اولیه: ۰٫۴ میلی گرم خوراکی به صورت یک بار در روز

حداکثر دوز: ۰٫۸ میلی گرم خوراکی  به صورت یک بار در روز

نکته: اگر مصرف دارو  برای چند روز در هر دو دوز  ۰٫۴ میلی گرم یا ۰٫۸ میلی گرم قطع شد ، درمان باید دوباره با ۰٫۴ میلی گرم ی به صورت یک بار در روز آغاز شود.

موارد استفاده : درمان علائم و نشانه های هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH)

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریبا موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید . برای جبران دوز از دست رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنم، چه اتفاقی می افتد؟

با مراقبت های پزشکی اورژانس و یا کمک های اضطراری برای مسمومیت، تماس بگیرید.

در هنگام مصرف این دارو باید از چه مواردی اجتناب کنم؟

این دارو  ممکن است تفکر یا پاسخ دهی شما را مختل کند. اگر شما در حال رانندگی و یا در حین انجام هر کاری هستید که نیاز دارد که به گوش باشید، هوشیار باشید.

اجتناب از بلند شدن بیش از حد سریع از حالت نشسته یا وضعیت دراز کشیده، چون با این کار  شما ممکن است احساس سرگیجه کنید. برای جلوگیری از سقوط به آرامی و با حوصله بلند شوید.

گیجی یا خواب آلودگی شدید ناشی از مصرف این دارو، می تواند باعث سقوط و  افتادن، تصادف یا آسیب شدید شود.

از ایستادن برای مدت طولانی از زمان و یا بیش از حد گرم در حین ورزش و در آب و هوای گرم اجتناب کنید. از بلند شدن بیش از حد سریع از حالت نشسته یا موقعیت دراز کشیده اجتناب کنید، چون  ممکن است  این کار سبب شود که شما احساس سرگیجه کنید.

اجتناب از نوشیدن الکل یا نوشیدنی های الکلی زیرا، مصرف الکل می تواند عوارض جانبی خاصی از تامسولوسین را افزایش دهد.

نکات کلیدی تامسولوسین

عوارض جانبی این دارو

اگر شما نشانه هایی از یک واکنش آلرژیک به این دارو مانند : راش پوستی یا کهیر ( با یا بدون تب یا درد مفاصل ) ؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو ، را مشاهده کردید، با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

اگر موارد زیر را داشتید، مصرف این دارو را متوقف کرده و  به پزشک خود اطلاع دهید :

احساس سرگیجه، یا حالتی مثل اینکه شما احساس کنید که ممکن است بیهوش شوید

نعوظ آلت تناسلی مرد که دردناک است و یا  این نعوظ ۴ ساعت یا بیشتر طول بکشد

واکنش شدید پوست ، تب، گلو درد، تورم صورت و زبان شما، سوزش در چشم، درد پوست و به دنبال آن بثورات پوستی قرمز یا بنفش که (به خصوص در صورت و یا قسمت بالای بدن) منتشر شده باشد و باعث تاول زدن یا پوست پوست شدن شده باشد.

عوارض جانبی شایع این دارو  عبارت اند از:

سرگیجه، خواب آلودگی، ضعف؛

حالت تهوع، اسهال

سردرد، درد قفسه سینه

انزال غیر طبیعی، کاهش مقدار مایع منی(اسپرم)

کمر درد

تاری دید

مشکلات دندان

تب، لرز، بدن درد، علائم آنفولانزا

آبریزش یا گرفتگی بینی، درد سینوس، گلودرد، سرفه

مشکلات خواب (بی خوابی)

کاهش علاقه به رابطه جنسی

چه داروهایی مصرف این دارو را تحت تاثیر قرار می دهند؟

با دکتر خود در مورد تمام داروهای مصرفی فعلی خود و یا داروهایی که شروع و یا متوقف کرده‌اید، به ویژه موارد زیر مشورت کنید:

داروهای مصرفی برای درمان فشار خون (بالا یا پایین)

ممکن است داروهای دیگری با این دارو  تداخل  داشته باشند. به دکتر خودت در مورد داروهایی که مصرف می کنید اطلاع دهید . این دارو ها شامل  داروهای تجویزی یا بدون نسخه ، ویتامین ها ، و محصولات گیاهی است. هرگز  یک داروی جدید را بدون اطلاع به  دکتر خود، شروع نکنید.

منبع: drugs.com

این مقاله توسط مجله قرمز به صورت اختصاصی، ترجمه شده است. در صورتی که این مطلب، برای شما مفید بود، لطفا نظرات، انتقادات و موضوعات مورد علاقه پیشنهادی خود را با ما به اشتراک بگذارید.