السا پرتی Elsa Peretti یکی از نام‌های شناخته شده در صنعت جواهرسازی است. این طراح به نام ایتالیایی طراحی‌های فوق العاده‌ای را برای برند معروف تیفانی انجام داده است که به ماندگارترین محصولات و نمادهای شاخص این برند لاکچری تبدیل شده‌اند. السا پرتی دانش آموخته رشته طراحی داخلی است و از روی علاقه شخصی به طراحی جواهرات روی آورده و به یکی از چهره‌های ماندگار این صنعت تبدیل شده است. در این مقاله تخصصی از مجله قرمز به زندگی السا پرتی و فعالیت‌های او در زمینه طراحی جواهرات خواهیم پرداخت و بیشتر با این طراح افسانه‌ای و ماندگار دنیای جواهرات آشنا خواهیم شد.

زندگی نامه السا پرتی

السا پرتی در اول ماه می ۱۹۴۰ در فلورانس ایتالیا به دنیا آمد. او کوچکترین فرزند فردیناندو پرتی و ماریا لوییزا پیچینی بود. پدر السا یک تاجر مطرح ایتالیایی بود که شرکت نفتی API را که بزرگ‌ترین شرکت نفت ایتالیا است پایه گذاری کرد. السا تحصیلات خود را در رم و سوئیس ادامه داد و به عنوان یک معلم زبان ایتالیایی و معلم اسکی در مناطق آلمانی زبان سوئیس مشغول به کار شد. در سال ۱۹۶۳ السا پرتی به میلان نقل مکان کرد تا یک مدرک دانشگاهی در رشته طراحی داخلی کسب کند و پس از آن نزد دادو توریجیانی معمار و طراح معروف مشغول به کار شد.

السا پرتی طراح افسانه‌ای جواهرات برند تیفانی

زندگی حرفه‌ای السا پرتی

السا در سال ۱۹۶۴ تصمیم گرفت که به عنوان یک مدل در صنعت فشن مشغول به کار شود و پس از گذراندن چند سال در بارسلونای اسپانیا در سال ۱۹۶۸ به توصیه آزانس مدلینگ ویلهلمینا به نیویورک نقل مکان کرد. همزمان با حرفه مدلینگ در منهتن، السا شروع به طراحی و ساخت جواهرات کرد و این جواهرات را به برندهایی مثل جورجو دی سنت آنجلو و هالستون فروخت. ایده اولیه او برای طراحی این جواهرات، گلدان نقره ساده‌ای بود که در بازار دستفروشان مشاهده کرده بود. در این زمان او با مشکل اعتیاد دست به گریبان بود اما در سال ۱۹۷۱ توانست خود را از دام اعتیاد نجات داده و به زندگی حرفه‌ای خود ادامه دهد، جایزه مهم Coty را به دست آورد و در مجله ووگ ظاهر شود. در همین سال السا پرتی به عنوان یک طراح مستقل با برند جواهرات تیفانی شروع به همکاری کرد و یک سال بعد بوتیک شخصی خود را با نام Peretti در محله بلومینگ دیل نیویورک تاسیس کرد. اما دو سال بعد تصمیم گرفت به طور رسمی به شرکت تیفانی بپیوندد و هنوز هم همکاری خود را با این برند ادامه می‌دهد.

السا پرتی طراح افسانه‌ای جواهرات برند تیفانی

فعالیت‌های بشردوستان السا پرتی

در سال ۲۰۱۳ السا پرتی به عنوان نخستین فرد غیرکاتالونیایی موفق به دریافت جایزه ملی انجمن هنر و فرهنگ کاتالونیا شد. ارتباط او با ایالت کاتالونیای اسپانیا از دهه ۱۹۶۰ آغاز شد و او ارتباطات زیادی با هنرمندان این نسل از کاتالونیا داشت. او در سال ۲۰۰۰ انجمن بشردوستانه “ناندو و السا” (ناندو نام پدر السا بود) را در جهت توسعه حقوق بشر و فعالیت‌های علمی، هنری و آموزشی تاسیس کرد که در دهه‌های اخیر کارهای مهمی برای توسعه هنرهای زیبا در کاتالونیا انجام داده است.

السا پرتی طراح افسانه‌ای جواهرات برند تیفانی

 

طراحی‌های السا پرتی

السا پرتی را همه به عنوان استاد طراحی جواهرات مدرن می‌شناسند. طراحی‌هایی که او از ۴۰ سال قبل تا کنون برای برند تیفانی انجام داده است هنوز هم نو و بدیع به نظر می‌رسند و فروش بالایی دارند. جواهرات ساخته دست السا اکنون به نمادهای برند تیفانی تبدیل شده‌اند و نشانه‌ای از قدرت و توانایی زنانه را در خود دارند و همه سلبریتی‌ها از دایانا وریلند گرفته تا کیت میدلتون از این جواهرات استفاده می‌کنند. در دهه ۱۹۷۰ زمانی که السا پرتی کار خود را آغاز کرد جنبش فمینیسم به اوج خود رسیده بود و السا جسارت و شجاعت کافی داشت تا بتواند برای زنانی مثل خودش جواهرات طراحی کند، یعنی زنان مستقل شاغل و قدرتمند، زنانی که می‌خواستند با اعتماد به نفس به نظر برسند و پله‌های ترقی را در کنار داشتن جذابیت‌های ظاهری طی کنند.

السا پرتی طراح افسانه‌ای جواهرات برند تیفانی

سبک طراحی حسی و ارگانیک سبک غالب کارهای السا پرتی بود که با حس شاعرانه و استایل مینیمال در هم آمیخته شده بود و همین سبک توانست فرهنگ جواهرسازی را حتی تا این زمان هم تحت تاثیر خود قرار دهد. در سال ۲۰۱۳ السا پرتی اعلام کرد که قصد بازنشستگی دارد و می‌خواهد حق کپی محصولات خود را واگذار کند اما مدتی بعد نظر خود را تغییر داد و یک قرارداد بیست ساله دیگر با تیفانی امضا کرد. در ادامه تعدادی از طراحی‌های معروف السا پرتی را که ماندگار و محبوب شده‌اند معرفی می‌کنیم:

مدال بطری: این مدال یک طرح مینیمالی و تمیز دارد که که ایده آن در دهه ۱۹۶۰ به ذهن السا رسید. او در پورتوفینو دخترانی را مشاهده کرد که گل‌های گاردنیا با خود حمل می‌کردند. پرتی در آن زمان می‌خواست ظرفی طراحی کند که این گل‌ها را تازه و زنده نگه دارد. این طرح به یک گلدان فلزی زیبا تبدیل شد که در بسیاری از طراحی‌های بعدی پرتی مورد استفاده قرار گرفت.

السا پرتی طراح افسانه‌ای جواهرات برند تیفانی

النگوی استخوانی: السا پرتی با در نظر گرفتن این که زندگی زنان مدرن در دهه ۱۹۷۰ در حال تغییر است به ایده النگوهای استخوانی رسید. این النگوها برای زنانی طراحی شده بود که می‌خواستند جسور باشند و در عین حال زیبا به نظر برسند. این النگو مدل‌های متنوعی دارد که همگی توسط برند تیفانی به تولید رسیده‌اند و هنوز هم جزو پرفروش‌ترین محصولات آن هستند.

السا پرتی طراح افسانه‌ای جواهرات برند تیفانی

گردنبند قلب توخالی: این گردنبند جزو کپی شده‌ترین و البته محبوب‌ترین کارهای پرتی است و تطبیق پذیری آن باعث شده است که زنان در هر سن و گروهی بتوانند از آن استفاده کنند. این قلب توخالی فرمی بسیار صاف و منحنی دارد که از کارهای مجسمه ساز معروف هنری مور الهام گرفته شده است. احتمالا شما این گردنبند زیبا را در مجموعه فیلم‌های بریجیت جونز مشاهده کرده‌اید.

السا پرتی طراح افسانه‌ای جواهرات برند تیفانی

زنجیر الماس یک یاردی: ایده این زنجیر زمانی به ذهن السا رسید که برند تیفانی از وی درخواست کرد تا الماس را در جواهراتی ساده‌تر و قابل استفاده‌تر به کار ببرد تا زنانی که بودجه محدودی دارند هم بتوانند از این سنگ زیبا استفاده کنند. این زنجیر یک یاردی (۹۱ سانتی‌متری) ۱۲ عدد سنگ الماس کوچک روی خود دارد که در قاب‌های طلا و به فاصله ۳ اینچ از هم قرار گرفته‌اند.

السا پرتی طراح افسانه‌ای جواهرات برند تیفانی

مدال لوبیایی: این مدال یکی از ساده‌ترین و در عین حال زیباترین جواهرات تولید شده توسط برند تیفانی است که فرم لوبیا را تداعی می‌کند و این دانه نمادی از ریشه های زندگی و حیات است. این مدال ساده از دو طرف به یک زنجیر متصل می‌شود و مثل قلب توخالی برای استفاده روزمره همه خانم‌ها طراحی شده است. قیمت مدال لوبیایی ۱۲۵۰ پوند و قیمت گوشواره‌های آن ۷۴۰ پوند انگلیس است.

السا پرتی طراح افسانه‌ای جواهرات برند تیفانی

گردنبند مار و عقرب: در کنار این پنج مدل محبوب و معروف طراحی‌های السا پرتی نمی‌توان از گرنبندهای مار و عقرب این طراح نامدار نامی به میان نیاورد. این گردنبندها بسیار شیک و مدرن و بدون زمان هستند و مثل دیگر طراحی‌های پرتی از دنیای طبیعت الهام گرفته شده‌اند. همه این جواهرات هنوز هم توسط برند تیفانی تولید می‌شوند و با در نظر گرفتن قیمت بالا، فروش زیادی هم دارند.

السا پرتی طراح افسانه‌ای جواهرات برند تیفانی السا پرتی طراح افسانه‌ای جواهرات برند تیفانی

اگر این مقاله مورد توجه شما قرار گرفت می‌توانید مقالات مشابه را در بخش دنیای مد در مجله قرمز شاخه مقالات تخصصی مطالعه کنید. انتقادات و پیشنهادات خود را نیز در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع: WikiPedia (ترجمه‌ و تألیف اختصاصی توسط مجله قرمز)