همه ما دوست داریم بدون تلاش کردن شیک به نظر برسیم. اما شیک بودن بدون تلاش چه مفهومی دارد؟ عبارت اسپرزاتورا بیان کننده این نوع از شیک پوشی است که در واقع بهترین نوع آن است. این که هر روز بخواهید دغدغه لباس پوشیدن داشته باشید و پس از تلاش فراوان همه متوجه شوند که شما زحمت زیادی برای این تیپ کشیده‌اید چندان جالب نیست. اما در اسپرزاتورا همه چیز طبیعی رخ می‌دهد و شما می‌توانید بدون آن که زحمت و تلاش زیاد، ذاتا جذاب و خوش لباس به نظر برسید. اما اسپرزاتورا دقیقا چیست و چه معنایی دارد و چطور می‌توان بدون زحمت شیک پوش شد؟ ما در این مقاله اختصاصی از مجله قرمز به مفهوم اسپرزاتورا خواهیم پرداخت و به شما خواهیم گفت که چطور بدون تلاش کردن شیک به نظر برسید.

اسپرزاتورا چیست؟

اسپرزاتورا Sprezzatura یک لغت ایتالیایی است که قدمتی بیش از ۴۰۰ سال دارد. بالداساره کاستیلیونه نویسنده کتاب “The Book of Courtier” مبدع این عبارت بوده است و در کتاب خود به سبک زندگی و آداب معاشرت درباری به روش اسپرزاتورا پرداخته است. همان طور که بیان شد اسپرزاتورا به این مفهوم اشاره دارد که چیزی طوری به نظر برسد که گویی هیچ تلاش و تفکری برای آن انجام نشده است. این لغت به زبان انگلیسی هم وارد شده است و مفهوم آن در دیکشنری آکسفورد “بی اهمیتی مطالعه شده Studied Carelessness” ترجمه شده است. مفهوم اسپرزاتورا به تمام جنبه‌های زندگی مربوط می‌شود و در هنرها هم کاربرد داشته و به خصوص روی هنر دوران رنسانس تاثیری چشمگیری گذاشته است. اگرچه این مفهوم و عبارت تاثیرات و واکنش‌های مثبت و منفی زیادی را با خود داشت اما در حال حاضر در شیک پوشی امروز اسپرزاتورا یک هدف و غایت به شمار می‌رود که همه دوست دارند به آن دست پیدا کنند. اسپرزاتورا در شیک پوشی هفت نکته مهم و کلیدی دارد که در ادامه آن‌ها را معرفی خواهیم کرد.

نکته اول در اسپرزاتورا : مطمئن شوید که همه لباس‌های داخل کمد شما به هم می‌آیند

چه چیزی شما را در انتخاب لباس برای پوشیدن، بیش از هر کار دیگری معطل می‌کند؟ احتمالا پاسخ اکثر شما فکر کردن به این است که کدام لباس به کدام لباس می‌آید. وقتی یک پیراهن قرمز از میان پیراهن‌های خود برمی‌دارید پیدا کردن کت و کراواتی که با آن هماهنگ شود ساده نیست و در واقع رنگ قرمز این پیراهن شما را محدود می‌کند. اما اگر رنگ پیراهن شما سفید یا آبی آسمانی باشد هر کت دیگری به آن خواهد آمد و شما خیلی سریع و بدون فکر کردن می‌توانید استایل خود را بسازید. لباس‌هایی که رنگ‌های خنثی و طرح‌های ساده و کلاسیک (مثل راه راه و چهارخانه ریز و …) دارند تطبیق پذیری بالایی دارند و با هر لباسی از هر رنگ و طرحی هماهنگ می‌شوند. پس سعی کنید اکثریت (تقریبا ۹۰ درصد) لباس‌های داخل کمد خود را از این نوع انتخاب کنید تا در ترکیب آن‌ها دچار مشکل نشوید. به خاطر داشته باشید که

استایل مثل یک زنجیر است و مقاومت آن به اندازه ضعیف‌ترین حلقه آن زنجیر است.

اسپرزاتورا چیست؟

نکته دوم در اسپرزاتورا : با یک متخصص مشورت کنید

هر کاری نیاز به متخصص دارد مثلا اگر شما بیمار شده باشید خوددرمانی نمی‌کنید بلکه به پزشک مراجعه می‌کنید تا مشکل سلامتی شما را پیدا کرده و دارو و درمان مناسب را به شما تجوز کند. شیک پوشی هم همین طور است، شما برای انتخاب بهترین استایل و بهترین لباس متناسب با سبک زندگی و ویژگی‌های ظاهری خود به یک متخصص نیاز دارید. این متخصص فرم اندام، رنگ پوست و مو و شغل و شرایط زندگی شما را بررسی می‌کند و نیازهای شما را برای لباس سنجیده و بهترین پیشنهاد را برای شما مطرح می‌کند. با این کار شما تنها لباس‌های ضروری و مورد نیاز خود را از بهترین نوع تهیه خواهید کرد و نه تنها در مجموع هزینه‌ها صرفه جویی خواهد شد بلکه استایل شما هم بدون تلاش جذاب به نظر خواهد رسید.

نکته سوم در اسپرزاتورا : کمد لباس‌ها را بازبینی کنید

شاید مهم‌ترین قدم برای دستیابی به اسپرزاتورا بررسی کردن چیزهایی باشد که هم اکنون در اختیار دارید. همه بخش‌های کمد و کشوهایی را که در آن لباس نگهداری می‌کنید باز کنید و محتویات آن را بیرون بریزید. هر لباسی که لک شده و یا دچار آسیب غیرقابل ترمیم شده است و دیگر قابل پوشیدن نیست دور بریزید. پس از آن به لباس‌های باقیمانده نگاه کنید، اگر فقط سه جفت جوراب و دو پیراهن باقی مانده است وقت آن رسیده که به خرید بروید. فراموش نکنید که خرید لباس‌های مشابه هیچ اشکالی ندارد و با روح اسپرزاتورا در تضاد نیست. اگر کفش‌های شما همه رنگ مشابهی دارند به معنای ان است که شما در حال شکل دادن یک یونیفرم برای خود هستید که بازگو کننده شخصیت شما است و به همه می‌گوید که شما چه کسی هستید.

اسپرزاتورا چیست؟

نکته چهارم در اسپرزاتورا : سطح اکسسوری‌ها را بالاتر ببرید

اکسسوری‌ها در شیک پوشی بسیار مهم هستند اما بیشتر افراد از پرداخت پول زیاد برای خرید اکسسوری ابا دارند. اکسسوری‌های ارزان خیلی زود خراب می‌شوند و از طرف دیگر چون شما می‌دانید پول چندانی برای آن نپرداخته‌اید در مراقبت از این اکسسوری‌ها هم کوشا نیستید در نتیجه هر چند ماه یک بار باید عینک‌های آفتابی ارزان و شکسته را با عینکی جدید جایگزین کنید که در مجموع هزینه زیادی روی دست شما می‌گذارد. در عوض خرید اکسسوری‌های باکیفیت تاثیر چشمگیری روی جذابیت بدون تلاش استایل شما خواهد داشت و هزینه‌های شما برای خرید اکسسوری نیز در درازمدت کاهش خواهد یافت پس اگر می‌خواهید شیک باشید اکسسوری‌های ارزان را کنار بگذارید و با بالاتر بردن سطح اکسسوری‌ها به اسپرزاتورا دست پیدا کنید.

نکته پنجم در اسپرزاتورا : آماده باشید

حتما برای شما هم پیش آمده است که قصد حضور در یک موقعیت جدی و مهم (مثل ارائه در یک کنفرانس، مصاحبه شغلی و یا جلسه خواستگاری) را دارید و هیچ چیز سر جای خودش نیست. سوئیچ را پیدا نمی‌کنید، شلوار تمیزی برای پوشیدن ندارید، کفش‌هایتان واکس ندارند، کتی که می‌خواستید بپوشید لک شده و لنگه دوم جوراب پیدا نمی‌شود. این به معنای آن است که شما برای این موقعیت آماده نبوده‌اید. فراموش نکنید که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است و اگر همیشه همه چیز را سر جای خود قرار دهید با چنین موقعیت‌هایی مواجه نخواهید شد. یک سیستم دقیق طراحی کنید و برای همه چیز جای مشخصی داشته باشید از کیف پول گرفته تا جوراب‌ها و … تا همیشه آماده و بدون تلاش شیک پوش باشید.

نکته ششم در اسپرزاتورا : برای خودتان لباس بپوشید

حتما دقت کرده‌اید که وقتی در منزل برای تمرین و برای خودتان، لباس‌های مختلف را با هم می‌پوشید استایل جذاب‌تری دارید تا زمانی که می‌خواهید بیرون بروید. این به آن دلیل است که شما در منزل برای خودتان لباس می‌پوشید اما وقتی می‌خواهید بیرون بروید هدف شما تحت تاثیر قرار دادن دیگران است. همه ما به این که دیگران در مورد ما چه فکر می‌کنند اهمیت می‌دهیم اما واقعیت این است که دیگران هم دغدغه‌های خاص خود را دارند و فرصتی برای فکر کردن به این موضوع ندارند! پس همان استایلی که در خانه برای خودتان می‌سازید گاهی بهترین انتخاب برای شیک پوشی بدون تلاش است. پس خواسته‌ها و سلیقه خودتان را قربانی حرف مردم نکنید تا از زندگی لذت ببرید.

اسپرزاتورا چیست؟

نکته هفتم در اسپرزاتورا : ایده بگیرید

سلبریتی‌ها همیشه الگویی عالی برای اسپرزاتورا هستند چون بدون تلاش شیک به نظر می‌رسند. در این شرایط الگو گرفتن و حتی کپی کردن از آن‌ها می‌تواند راهگشای شما برای رسیدن به شیک پوشی بدون تلاش باشد. این سلبریتی می‌تواند بازیگر مورد علاقه، خواننده محبوب و حتی یک مدل باشد که شما می‌توانید از او کپی کنید و مطمئن باشید که هیچ کس متوجه این کپی نخواهد شد. سعی کنید کسی را انتخاب کنید که از نظر ویژگی‌های ظاهری به او نزدیک هستید مثلا رنگ پوست و مو و فرم اندام او شباهت زیادی به شما دارد، با این کار کپی کردن رنگ و استایل این سلبریتی کمک می‌کند که شما هم به اندازه او شیک به نظر برسید بدون آن که فکر و تلاش زیادی برای این کار صورت گرفته باشد.

اگر این مقاله مورد توجه شما قرار گرفت می‌توانید مقالات مشابه را در بخش دنیای مد در مجله قرمز شاخه اصول شیک پوشی و پوشاک آقایان مطالعه کنید. انتقادات و پیشنهادات خود را نیز در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع: Real Men Real Style (ترجمه‌ و تألیف اختصاصی توسط مجله قرمز)