جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
اسپرزاتورا چیست؟ چطور بدون تلاش شیک به نظر برسید

اسپرزاتورا چیست؟ چطور بدون تلاش شیک به نظر برسید

همه ما دوست داریم بدون تلاش کردن شیک به نظر برسیم. اما شیک بودن بدون تلاش چه مفهومی دارد؟ عبارت اسپرزاتورا بیان کننده این نوع از شیک پوشی است که در واقع بهترین نوع آن است. این که هر روز بخواهید دغدغه لباس پوشیدن داشته باشید و پس از تلاش فراوان همه متوجه شوند که شما زحمت زیادی برای این تیپ کشیده‌اید چندان جالب نیست. اما در اسپرزاتورا همه چیز طبیعی رخ می‌دهد و شما می‌توانید بدون آن که زحمت و تلاش زیاد، ذاتا جذاب و خوش لباس به نظر برسید. اما اسپرزاتورا دقیقا چیست و چه معنایی دارد و چطور می‌توان بدون زحمت شیک پوش شد؟ ما در این مقاله اختصاصی از مجله قرمز به مفهوم اسپرزاتورا خواهیم پرداخت و به شما خواهیم گفت که چطور بدون تلاش کردن شیک به نظر برسید.

اسپرزاتورا چیست؟

اسپرزاتورا Sprezzatura یک لغت ایتالیایی است که قدمتی بیش از ۴۰۰ سال دارد. بالداساره کاستیلیونه نویسنده کتاب “The Book of Courtier” مبدع این عبارت بوده است و در کتاب خود به سبک زندگی و آداب معاشرت درباری به روش اسپرزاتورا پرداخته است. همان طور که بیان شد اسپرزاتورا به این مفهوم اشاره دارد که چیزی طوری به نظر برسد که گویی هیچ تلاش و تفکری برای آن انجام نشده است. این لغت به زبان انگلیسی هم وارد شده است و مفهوم آن در دیکشنری آکسفورد “بی اهمیتی مطالعه شده Studied Carelessness” ترجمه شده است. مفهوم اسپرزاتورا به تمام جنبه‌های زندگی مربوط می‌شود و در هنرها هم کاربرد داشته و به خصوص روی هنر دوران رنسانس تاثیری چشمگیری گذاشته است. اگرچه این مفهوم و عبارت تاثیرات و واکنش‌های مثبت و منفی زیادی را با خود داشت اما در حال حاضر در شیک پوشی امروز اسپرزاتورا یک هدف و غایت به شمار می‌رود که همه دوست دارند به آن دست پیدا کنند. اسپرزاتورا در شیک پوشی هفت نکته مهم و کلیدی دارد که در ادامه آن‌ها را معرفی خواهیم کرد.

نکته اول در اسپرزاتورا : مطمئن شوید که همه لباس‌های داخل کمد شما به هم می‌آیند

چه چیزی شما را در انتخاب لباس برای پوشیدن، بیش از هر کار دیگری معطل می‌کند؟ احتمالا پاسخ اکثر شما فکر کردن به این است که کدام لباس به کدام لباس می‌آید. وقتی یک پیراهن قرمز از میان پیراهن‌های خود برمی‌دارید پیدا کردن کت و کراواتی که با آن هماهنگ شود ساده نیست و در واقع رنگ قرمز این پیراهن شما را محدود می‌کند. اما اگر رنگ پیراهن شما سفید یا آبی آسمانی باشد هر کت دیگری به آن خواهد آمد و شما خیلی سریع و بدون فکر کردن می‌توانید استایل خود را بسازید. لباس‌هایی که رنگ‌های خنثی و طرح‌های ساده و کلاسیک (مثل راه راه و چهارخانه ریز و …) دارند تطبیق پذیری بالایی دارند و با هر لباسی از هر رنگ و طرحی هماهنگ می‌شوند. پس سعی کنید اکثریت (تقریبا ۹۰ درصد) لباس‌های داخل کمد خود را از این نوع انتخاب کنید تا در ترکیب آن‌ها دچار مشکل نشوید. به خاطر داشته باشید که

استایل مثل یک زنجیر است و مقاومت آن به اندازه ضعیف‌ترین حلقه آن زنجیر است.

اسپرزاتورا چیست؟

نکته دوم در اسپرزاتورا : با یک متخصص مشورت کنید

هر کاری نیاز به متخصص دارد مثلا اگر شما بیمار شده باشید خوددرمانی نمی‌کنید بلکه به پزشک مراجعه می‌کنید تا مشکل سلامتی شما را پیدا کرده و دارو و درمان مناسب را به شما تجوز کند. شیک پوشی هم همین طور است، شما برای انتخاب بهترین استایل و بهترین لباس متناسب با سبک زندگی و ویژگی‌های ظاهری خود به یک متخصص نیاز دارید. این متخصص فرم اندام، رنگ پوست و مو و شغل و شرایط زندگی شما را بررسی می‌کند و نیازهای شما را برای لباس سنجیده و بهترین پیشنهاد را برای شما مطرح می‌کند. با این کار شما تنها لباس‌های ضروری و مورد نیاز خود را از بهترین نوع تهیه خواهید کرد و نه تنها در مجموع هزینه‌ها صرفه جویی خواهد شد بلکه استایل شما هم بدون تلاش جذاب به نظر خواهد رسید.

نکته سوم در اسپرزاتورا : کمد لباس‌ها را بازبینی کنید

شاید مهم‌ترین قدم برای دستیابی به اسپرزاتورا بررسی کردن چیزهایی باشد که هم اکنون در اختیار دارید. همه بخش‌های کمد و کشوهایی را که در آن لباس نگهداری می‌کنید باز کنید و محتویات آن را بیرون بریزید. هر لباسی که لک شده و یا دچار آسیب غیرقابل ترمیم شده است و دیگر قابل پوشیدن نیست دور بریزید. پس از آن به لباس‌های باقیمانده نگاه کنید، اگر فقط سه جفت جوراب و دو پیراهن باقی مانده است وقت آن رسیده که به خرید بروید. فراموش نکنید که خرید لباس‌های مشابه هیچ اشکالی ندارد و با روح اسپرزاتورا در تضاد نیست. اگر کفش‌های شما همه رنگ مشابهی دارند به معنای ان است که شما در حال شکل دادن یک یونیفرم برای خود هستید که بازگو کننده شخصیت شما است و به همه می‌گوید که شما چه کسی هستید.

اسپرزاتورا چیست؟

نکته چهارم در اسپرزاتورا : سطح اکسسوری‌ها را بالاتر ببرید

اکسسوری‌ها در شیک پوشی بسیار مهم هستند اما بیشتر افراد از پرداخت پول زیاد برای خرید اکسسوری ابا دارند. اکسسوری‌های ارزان خیلی زود خراب می‌شوند و از طرف دیگر چون شما می‌دانید پول چندانی برای آن نپرداخته‌اید در مراقبت از این اکسسوری‌ها هم کوشا نیستید در نتیجه هر چند ماه یک بار باید عینک‌های آفتابی ارزان و شکسته را با عینکی جدید جایگزین کنید که در مجموع هزینه زیادی روی دست شما می‌گذارد. در عوض خرید اکسسوری‌های باکیفیت تاثیر چشمگیری روی جذابیت بدون تلاش استایل شما خواهد داشت و هزینه‌های شما برای خرید اکسسوری نیز در درازمدت کاهش خواهد یافت پس اگر می‌خواهید شیک باشید اکسسوری‌های ارزان را کنار بگذارید و با بالاتر بردن سطح اکسسوری‌ها به اسپرزاتورا دست پیدا کنید.

نکته پنجم در اسپرزاتورا : آماده باشید

حتما برای شما هم پیش آمده است که قصد حضور در یک موقعیت جدی و مهم (مثل ارائه در یک کنفرانس، مصاحبه شغلی و یا جلسه خواستگاری) را دارید و هیچ چیز سر جای خودش نیست. سوئیچ را پیدا نمی‌کنید، شلوار تمیزی برای پوشیدن ندارید، کفش‌هایتان واکس ندارند، کتی که می‌خواستید بپوشید لک شده و لنگه دوم جوراب پیدا نمی‌شود. این به معنای آن است که شما برای این موقعیت آماده نبوده‌اید. فراموش نکنید که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است و اگر همیشه همه چیز را سر جای خود قرار دهید با چنین موقعیت‌هایی مواجه نخواهید شد. یک سیستم دقیق طراحی کنید و برای همه چیز جای مشخصی داشته باشید از کیف پول گرفته تا جوراب‌ها و … تا همیشه آماده و بدون تلاش شیک پوش باشید.

نکته ششم در اسپرزاتورا : برای خودتان لباس بپوشید

حتما دقت کرده‌اید که وقتی در منزل برای تمرین و برای خودتان، لباس‌های مختلف را با هم می‌پوشید استایل جذاب‌تری دارید تا زمانی که می‌خواهید بیرون بروید. این به آن دلیل است که شما در منزل برای خودتان لباس می‌پوشید اما وقتی می‌خواهید بیرون بروید هدف شما تحت تاثیر قرار دادن دیگران است. همه ما به این که دیگران در مورد ما چه فکر می‌کنند اهمیت می‌دهیم اما واقعیت این است که دیگران هم دغدغه‌های خاص خود را دارند و فرصتی برای فکر کردن به این موضوع ندارند! پس همان استایلی که در خانه برای خودتان می‌سازید گاهی بهترین انتخاب برای شیک پوشی بدون تلاش است. پس خواسته‌ها و سلیقه خودتان را قربانی حرف مردم نکنید تا از زندگی لذت ببرید.

اسپرزاتورا چیست؟

نکته هفتم در اسپرزاتورا : ایده بگیرید

سلبریتی‌ها همیشه الگویی عالی برای اسپرزاتورا هستند چون بدون تلاش شیک به نظر می‌رسند. در این شرایط الگو گرفتن و حتی کپی کردن از آن‌ها می‌تواند راهگشای شما برای رسیدن به شیک پوشی بدون تلاش باشد. این سلبریتی می‌تواند بازیگر مورد علاقه، خواننده محبوب و حتی یک مدل باشد که شما می‌توانید از او کپی کنید و مطمئن باشید که هیچ کس متوجه این کپی نخواهد شد. سعی کنید کسی را انتخاب کنید که از نظر ویژگی‌های ظاهری به او نزدیک هستید مثلا رنگ پوست و مو و فرم اندام او شباهت زیادی به شما دارد، با این کار کپی کردن رنگ و استایل این سلبریتی کمک می‌کند که شما هم به اندازه او شیک به نظر برسید بدون آن که فکر و تلاش زیادی برای این کار صورت گرفته باشد.

اگر این مقاله مورد توجه شما قرار گرفت می‌توانید مقالات مشابه را در بخش دنیای مد در مجله قرمز شاخه اصول شیک پوشی و پوشاک آقایان مطالعه کنید. انتقادات و پیشنهادات خود را نیز در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع: Real Men Real Style (ترجمه‌ و تألیف اختصاصی توسط مجله قرمز)

دیدگاه ها 0
Subscribe
اعلام کردن به
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

مقالات زیبایی

درمان لک صورت
درمان لک صورت؛ راهنمای علمی درمان لک به همراه معرفی بهترین محصولات
44
اوره برای پوست
فواید اوره برای پوست؛ آیا می‌دانستید اوره هم لایه‌بردار است و هم مرطوب‌کننده؟
647
راقبت پس از فیلر لب
بهترین روشهای مراقبت پس از فیلر لب
318
آزلائیک اسید
آزلائیک اسید (Azelaic Acid) چیست و چگونه آکنه را درمان می‌کند؟
328
پودر ویتامین سی
آیا می‌توانیم پودر ویتامین سی را روی پوست صورتمان استفاده کنیم؟
831
شوینده صورت
برای انتخاب بهترین شوینده صورت به چه نکاتی توجه کنم؟
330

مقالات سلامت

حساسیت به هیستامین
حساسیت به هیستامین (histamine intolerance) چیست و چه دلایلی دارد؟
138
آزمایش CRP چیست؟
آزمایش CRP یا همان پروتئین واکنشی C چیست و چه کاربرد تشخیصی دارد؟
261
نگاهی به داروی سیمتیکون
داروی سیمتیکون و نگاهی جامع به کارکردهای این دارو
143
اختلال پیکا
اختلال پیکا موردی برای بیماران با عادات غذایی عجیب
123
گرفتگی عضله
گرفتگی عضله دردناک اما قابل رفع به روشهایی آسان
244
واكسن سينوفارم
واکسن سینوفارم ؛ میزان اثربخشی طبق داده‌های علمی و پاسخ به پرسش‌ها در مورد آن
362

مقالات آشپزی

نان هندی خانگی
نان هندی خانگی ساده و آسان بدون نیاز به فر
442
ترافل شکلاتی
ترافل شکلاتی خوشمزه تقدیم به آنهایی که دوستشان داریم
150
گرام ماسالا
طرز تهیه ادویه گرام ماسالا در خانه با عطری عالی برای انواع غذاها
215
سس مایونز گیاهی
سس مایونز گیاهی و رژیمی برای آنها که به سلامتی خود اهمیت می‌دهند
506
اشترودل سیب اصل اتریشی
اشترودل سیب اصل اتریشی را به بهترین روش در خانه درست کنیم
542
کیک شکلاتی گیاهی
کیک شکلاتی گیاهی و بدون گلوتن با دستورالعملی آسان
986

مقالات تغذیه

چای رازیانه
خواص عالی چای رازیانه برای سلامتی از رفع بی خوابی تا دردهای پریودی
208
تنظیم هورمونی
چطور از گلوکومتر برای تنظیم هورمونی و لاغری استفاده کنیم؟    
129
مکمل لاغری
مکمل لاغری چیست و آیا واقعا در کاهش وزن تاثیر دارد؟
113
گوشت ارگانیک
گوشت ارگانیک و گوشت غیرارگانیک چه تفاوت‌هایی دارند؟
116
میان وعده نیمه شب
۱۱ میان وعده نیمه شب که واقعا سالم و قابل توصیه هستند
380
معرفی شاه توت
شاه توت و حقایقی جالب در مورد این میوه محبوب و مفید
185