کتاب خوان های الکترونیکی (eBook Readers یا eReaders)، درحال تبدیل شدن به گجتی محبوب برای افراد کتاب خوان و افرادی است که دوستدار طبیعتند؛ اهمیت این دستگاه برای دسته‌ی دوم از این رو است که کتاب خوان های الکترونیکی سبب حفظ درختان شده و نیاز به قطع درختان برای تهیه کاغذ و چاپ کتاب‌های کاغذی را کاهش می‌دهد. به هر حال چه قصد پیوستن به انقلاب کتاب‌های دیجیتالی را دارید، چه مایل به تعویض دستگاهی قدیمی یا مطالعه کتاب بدون آسیب زدن به طبیعت باشید، این مقاله در مجله قرمز به شما کمک خواهد کرد تا بهترین کتاب خوان های الکترونیکی موجود در بازار را بشناسید.

با وجود قیمت مقرون به صرفه‌ای که کتاب خوان های الکترونیکی دارند، باز هم هنگام خرید آن‌ها باید چند مورد را در نظر داشته باشید:

چه نوع صفحه نمایش با چه ابعادی؟

کتاب خوان های الکترونیکی ساده از صفحه نمایش E Ink تک رنگ برای نمایش متن استفاده می‌کنند. E Ink بسیار شبیه کاغذ به نظر می‌رسد و در مطالعات طولانی مدت، چشمان شما را خسته نخواهد کرد. در مدل‌های بسیار ارزان کتاب خوان های الکترونیکی، نور پس زمینه وجود ندارد، بنابراین دقیقاً همانند کتاب‌های چاپی، نیاز به نور برای مشاهده متن خواهید داشت. اما بسیاری از کتاب خوان های الکترونیکی درحال حاضر روشنایی در کناره‌های خود دارند که شما را قادر به مطالعه در محیط‌های تاریک و کم نور خواهد کرد. در هر مدل، امکان تنظیم میزان روشنایی را خواهید داشت. زمانی که نور روی کمترین میزان تنظیم شده باشد، می‌توانید در تاریکی مطالعه نمائید و نور مزاحم افرادی که در کنار شما خواب باشند نخواهد شد.

در تمام موارد، صفحه نمایش‌های E Ink را به راحتی می‌توان تحت نور شدید آفتاب مطالعه کرد، درحالی که صفحه نمایش‌های دیگر بر روی تبلت‌ها زیر نور آفتاب به ندرت خوانا هستند و صفحه نمایش براق آن‌ها نور را منعکس کرده و خوانایی را کاهش می‌دهد.

به نظر اکثر تولید کنندگان کتاب خوان های الکترونیکی، ۶ اینچ اندازه‌ای ایده‌آل برای صفحه نمایش است. به عنوان مثال، کتاب خوان های کیندل (Kindle) آمازون، این ابعاد را دارند. البته اسثناءهایی هم وجود دارد؛ مثلا Aura One (آئورا وان) ساخت کوبو (Kobo) که کتاب خوانی ضد آب است، با ابعاد ۷٫۸ اینچ، به طرز چشمگیری بسیار بزرگتر از کیندل است.

انواع کتاب خوان های الکترونیکی

اگر وضوح تصویر هم برای شما مهم است، شانس همراه شماست زیرا به نظر ۳۰۰ پیکسل بر اینچ، استانداردی جدید در میان بیشتر کتاب خوان های الکترونیکی اخیر است.

البته سازندگان در حال افزایش کیفیت صفحه نمایش‌های E Ink هستند. چند سال پیش، به روز رسانی (رفرش) صفحه اندکی کند بود و برخی از کتاب خوان های الکترونیکی با تضاد متن، مشکل داشتند که مطالعه را دشوار می‌نمود. اما تمام این مشکل‌ها به تاریخ پیوسته‌اند. جدیدترین کتاب خوان‌ها بسیار شفاف، با متن‌های واضح بوده و طرح‌هایی برای حافظه‌ی نهان دارند که اغلب اوقات کل صفحه را رفرش نمی‌کنند بلکه تنها کلمه‌ها به آرامی پنهان شده و کلمات جدید ظاهر می‌شوند و درواقع رفرش صفحه بسیار سریع‌تر از گذشته شده است.

در همین حین، صفحه نمایش‌های لمسی مزیتی ذاتی دارند که کیبوردهای روی صفحه بوده و برای جستجو در متن کتاب‌ها بسیار کاربردی است. این درحالی است که کتاب خوان های الکترونیکی با کیبوردهای کیوورتی (QWERTY) دیگر تولید نمی‌شوند (البته این موضوع مصرف باتری را کاهش بسیاری داده است). همچنین، مانور در فروشگاه‌های خرید کتاب آنلاین بر روی دستگاهی که صفحه نمایش لمسی دارد، بسیار ساده‌تر است.

بنابراین E Ink برای مطالعه‌ی کتاب بسیار مناسب است، اما تبلت‌هایی با صفحه نمایش لمسی مزیت‌هایی دیگر را ارائه می‌دهند که کتاب خوان های الکترونیکی از آن‌ها محرومند. به عنوان مثال می‌توانید کتاب‌های کمیک یا مجلات را هم بر روی تبلت‌ها که بر خلاف کتاب خوان‌ها صفحه نمایش رنگی دارند، مطالعه کنید. علاوه بر آن، ارزان‌ترین تبلت‌ها همانند آمازون فایر (Amazon Fire) قابلیت جستجو در اینترنت، مشاهده نت فلیکس، پخش موسیقی و موارد دیگر را دارند.

چه نوع اتصال بی سیمی برای کتاب خوان های الکترونیکی مورد نیاز است؟

بسیاری از کتاب خوان های الکترونیکی گزینه‌ای برای اتصال به WiFi دارند که از طریق آن بتوانید کتاب‌های الکترونیکی خود را دانلود کنید که البته این نوع اتصال، ابتدایی‌ترین نوع آن خواهد بود که صد البته هزینه‌ی پائین‌تری هم خواهد داشت. برخی از مدل‌های گرانتر، امکان استفاده از اینترنت ۳G هم خواهند داشت.

تا زمانی که نیاز شدید به دانلود کتاب نداشته باشید، WiFi کارایی کافی برای شما خواهد داشت. گرچه افرادی هستند که ترجیح می‌دهند هزینه‌ی بیشتری بپردازند تا از مزیت ۳G بهره‌مند باشند و زمانی که WiFi در نزدیکی آن‌ها فعال نیست، به عنوان مثال در مسافرت، از ۳G برای خرید کتاب استفاده کنند. در حال حاضر دستگاه‌هایی که ارتباط بی‌سیم ارائه نمی‌دهند دیگر تولید نمی‌شوند. برخی کتاب خوان های الکترونیکی همانند Kobo Aura H20 (کوبو آئورا اچ ۲۰) شکافی برای قرار دادن کارت حافظه خارجی هم دارند؛ بنابراین می‌توانید کتاب‌های دیجیتالی یا PDF خود را بر روی کارت حافظه دانلود کرده و در دستگاه کتاب خوان خود وارد و مطالعه کنید.

کتاب خوان الکترونیکی کوبو

حال که درمورد کارت حافظه صحبت می‌کنیم، اشاره به این نکته خالی از لطف نیست که ظرفیت فضای داخلی کتاب خوان های الکترونیکی به قدری است که سبب نگرانی شما نخواهد شد. اکثر کتاب خوان های الکترونیکی که امروزه در بازار وجود دارند، فضایی برای ذخیره کردن بیش از ۱۰۰۰ کتاب دارند و برخی از آن‌ها فضایی برای ذخیره‌ی هزاران کتاب هم خواهند داشت. اگر کتاب‌های شما بیشتر از این تعداد است، هر فروشنده‌ی عمده‌ای فضای ابری هم ارائه خواهد داد که به شما در زمان مورد نیاز، امکان دانلود کتاب در دستگاه‌تان را می‌دهد؛ البته نیاز به اتصال به WiFi (یا ۳G) خواهید داشت.

انتخاب کتاب‌ها..

در این مورد، اندکی دشواری وجود دارد زیرا تنها یک فرمت برای کتاب‌های دیجیتالی وجود ندارد. زمانی که یک کتاب خوان الکترونیکی را انتخاب می‌کنید، درحال تصمیم در این مورد هم هستید که چه اکوسیستمی را پشتیبانی خواهید کرد! بر فرض مثال اگر کتاب خوان الکترونیکی کیندل را انتخاب کنید و پس از آن بخواهید کتاب خوان‌های مارک Nook (نوک) را امتحان کنید، هیچکدام از کتاب‌هایی که از طریق فروشگاه کیندل خریداری کرده‌اید بر روی نوک اجراء نخواهند شد.

کتاب خوان الکترونیکی نوک

درمورد کتاب‌های رایگان و عمومی کمتر با این مشکل برخورد خواهید کرد. گوگل بیش از ۱ میلیون کتاب رایگان ارائه می‌دهد که با فرمت Epub هستند و بسیاری از کتاب خانه‌های عمومی در حال حاضر از این فرمت استفاده می‌کنند و کتاب‌های خود را امانت می‌دهند. با این حال، کیندل‌ها از Epub پشتیبانی نمی‌کنند. آمازون کتاب خانه عمومی خود را برای امانت دادن کتاب ایجاد نموده. علاوه بر آن، کتاب خانه‌ای برای صاحبان کیندل دارد تا کتاب‌های خود را امانت بدهند و شما را قادر می‌سازد تا ماهی ۱ کتاب را از مجموعه‌ی بیش از ۱ میلیون کتاب، امانت بگیرید؛ اما باید سالیانه مبلغ ۹۹ دلار برای خدمات Amazon Prime پرداخت کنید. همچنین دسترسی نامحدودی به کتاب خانه‌ی جدید آمازون با نام Prime Reading را به شما اعطا خواهد نمود.

جالب است بدانید که فروشگاه‌های ebook هم مشابه یکدیگر نیستند. مجموعه‌های کتاب‌ها، اندازه و قیمت آن‌ها در فروشگاه‌های مختلف، متفاوت است. بهترین راه این است که اندکی زمان را به جستجو در این فروشگاه‌ها بگذرانید تا بتوانید بهترینِ آن‌ها را انتخاب کنید. می‌توانید هم به فروشگاه کتاب آمازون و هم فروشگاه کتاب بارنز و نوبل (Barnes & Nobel) به صورت آنلاین دسترسی داشته باشید تا ببینید کدام فروشگاه کتاب‌ها، مجلات و روزنامه‌های بیشتری که مایل به مطالعه آن هستید را دارند.

اپلیکیشن‌های کتاب‌های الکترونیکی کجای این داستان قرار دارند؟

یکی از موارد جالب توجه این است که بیشتر تولیدکنندگان بزرگ کتاب خوان های الکترونیکی، یک اکوسیستم کامل از اپلیکیشن‌های مورد نیاز را براساس فرمتی که ارائه می‌دهند، ایجاد کرده‌اند. به عنوان مثال، می‌توانید کتابی را بر روی کیندل مدل Paperwhite خود در خانه شروع به مطالعه کنید و پس از آن، زمانی که در صف منتظر تاکسی هستید، اپلیکیشن Kindle را بر روی تلفن همراه خود بگشائید و دقیقاً از جایی که درحال مطالعه بودید، خواندن کتاب را ادامه دهید که البته اینبار از روی تلفن همراهتان مطالعه خواهید نمود.

اندازه‌ی اکوسیستم اپلیکیشن براساس فرمت، متفاوت خواهد بود. آیپد و آیفون اپل، هردو iBooks دارند که اپلیکیشنی منعطف با ظاهری فوق‌العاده است، اما مجموعه کتاب‌های آن همانند کتاب‌های دیجیتالی آمازون و بانز و نوبل نیست. آمازون و بارنز و نوبل، هردو اپلیکیشنی برای آیپد و آیفون، اندروید و دیگر دستگاه‌ها تولید نموده‌اند. علاوه بر آن، آمازون فضای ابری هم دارد که بر روی آیپد با لینکی مستقیم به Kindle Store قابل استفاده است. بسیاری از تولید کنندگان، اپلیکیشن‌هایی برای PC و Mac هم تولید کرده‌اند.

اگر قصد دارید بر روی چندین گجت، کتاب دیجیتالی مطالعه کنید، اطمینان یابید که نقد و بررسی‌های کتاب خوان های الکترونیکی را که در آینده در بخش فناوری مجله قرمز قرار خواهیم داد، مطالعه نمائید.

سخن آخر: چقدر مایلید برای خرید کتاب خوان های الکترونیکی هزینه کنید؟

در این مورد، خبرهای خوبی برای شما وجود دارد: قیمت کتاب خوان های الکترونیکی اخیراً کاهش بسیاری داشته‌اند. با توجه به قیمت‌های روز این گجت‌ها و کارایی‌هایی که از آن انتظار دارید، می‌توانید کتاب خوان الکترونیکی محبوب خود را انتخاب نمائید.

در زیر، لیستی از کتاب خوان های الکترونیکی منتخب ما را مشاهده خواهید نمود:

  1. Amazon Kindle Paperwhite (بسیار مقرون به صرفه است و کارایی‌های مناسبی دارد. این دستگاه به عنوان بهترین پیشنهاد برای هر بودجه‌ای خواهد بود)
  2. Amazon Kindle (مدل پایه که برای هر بودجه‌ای مناسب است اما نور پس زمینه ندارد و نیاز به استفاده از چراغ قوه در محیط‌های تاریک خواهید داشت.)
  3. Amazon Kindle Oasis (جدیدترین مدل آمازون در حال حاضر که ویژگی‌های فوق‌العاده‌ای ارائه می‌دهد، بسیار سبک است، ولی اندکی قیمت بالایی دارد)
  4. Amazon Kindle Voyage (مدلی نسبتاً ارزان‌تر از Oasis با کارایی‌های تقریباً مشابه که جزو بهترین کتاب خوان های الکترونیکی موجود در بازار است)
  5. Barnes & Noble Nook GlowLight Plus (ویژگی برجسته‌ی این کتاب خوان الکترونیکی، ضد آب بودن آن است)
  6. Kobo Aura H20 (این کتاب خوان الکترونیکی هم ضد آب است ولی نسبت به گزینه قبلی اندکی گرانتر است)
  7. Kobo Aura One (این کتاب خوان الکترونیکی هم ضد آب است و ویژگی دیگر آن، بزرگ بودن صفحه نمایش این گجت نسبت به دستگاه‌های دیگر است)
  8. Kobo Glo HD (طراحی بسیار سبک و مقرون به صرفه بودن این دستگاه، آن را رقیب Kindle Voyage نموده)

 

 

  • از این مقاله لذت بردید؟ نظرات خود را با مجله قرمز در انتهای این مقاله، درمورد کتاب خوان های الکترونیکی  به اشتراک بگذارید.

ترجمه اختصاصی مجله قرمز از مقاله‌ی Alex Colon

منبع: pcmag