SUV های بزرگ تر ، سریع تر و لوکس تر بیشتر مورد استقبال مشتریان قرار گرفته اند. آمریکایی ها به دنبال وسایل نقلیه اسپورت بزرگتر، سریع تر و لوکس تر هستند. خودروسازان نیز بسیار خرسندند تا خواست های جامعه را بر آورده کنند.

SUV های نوین

پیش نمایش رسانه ای SUV های جدید در روز چهارشنبه در نمایشگاه بین المللی خودرو نیویورک برگزار شد. آخرین نشانه ها از تحول از شکل سنتی خودروسازی به شکل جدید آن به نمایش درآمدند.

تمام خودرو های جدید یک ویژگی بارز داشتند؛ بدنه های بزرگ. شرکت فورد موتوراز، نسخه قدرتمند تر خودروی فوق بزرگ خود، لینکولن نویگیتور، رونمایی کرد. در خطوط بنز و جیپ پیشنهاد های با اکتان بالایی حضور داشتند. هچنین جنرال موتور به سمت پیوستن به رهبری خود در مدل های قادر به یدک کشی یک قایق ۲۰ فوتی، حرکت می کند.

به طور خلاصه، با افزایش قیمت سوخت که نیمی از آنچه در سه سال اخیر بوده است، و تعهد رییس جمهور ترامپ به کاهش تغییرات اقتصادی در زمینه سوخت، خودروسازان در حال افزایش سهام خود در بخش خودرو های SUV هستند.

Mike Manley، سرپرست بخش Fiat Chrysler’s Jeep می گوید: فکر نمی کنیم که SUV ها با همین سرعت به رشد خود ادامه دهند. اما معتقدیم تغییر به سمت آنها دائمی خواهد بود.

بر اساس پژوهش شرکت Autodata  کامیون های پیکاپ و SUV ها نزدیک به ۶۲ درصد فروش وسایل نقلیه در ایالات متحده تاکنون را به خود اختصاص داده اند. این در حالی است که این میزان در یک چهارم ابتدای ۲۰۱۶، ۵۷ درصد بوده است.

این میزان از زمان افزایش قیمت بنزین به میزان ۳ دلار در سال ۲۰۱۴ به صورت فعال ادامه داشته است.

شرکت های خودروسازی بزرگ امریکا، مهم ترین گروهی هستند که از این تمایل مردم به SUV های بزرگ و پرفضاتر سود می برند که سود بیشتری برای تولیدکنندگان دارد تا برای فعالان خودرو.

در ماه مارس بیش از ۷۰ درصد فروش وسایل نقلیه در ایالات متحده که توسط جنرال موتور و فورد صورت گرفته است، کامیون ها و SUV ها بوده اند. نزدیک به ۸۵ درصد برای Fiat Chrysler بوده است.

هر سه خودروساز دترویت و رقبای خارجی آنها سخت تلاش می کنند تا گزینه ها و بروزرسانی های جدیدی را به صف محصولات خود اضافه کنند.

دوست داران محیط زیست نگران این وضعیت هستند. چون SUV ها اغلب سوخت بیشتری نسبت به خودروهای کوچک مصرف می کنند و به نسبت آن آلاینده های بیشتری هم تولید می کنند که افزایش روند گرم شدن کره زمین را به دنبال دارد.

برخی خودروسازان خودروهای الکتریکی را به نمونه کار های خود افزوده اند، اما نه به اندازه نمونه های SUV.

اما حرکت اخیر آقای ترامپ برای کاهش مقررات به صنایع انگیزه کمتری می دهد تا به سمت سرمایه گذاری منابع خود بر روی مدل های الکتریکی یا خودروهای کوچک کم سرنشین حرکت کنند.

در حالی شرکت ها خود را متعهد به برنامه های خودروهای الکتریکی می دانند، سودآوری آنها به شدت وابسته به تغذیه سلیقه مشتریان برای SUV های جدید و پیشرفته تر می باشد.

Jack Gillis، مسئول روابط عمومی سازمان حمایت از مصرف کنندگان آمریکا، یک سازمان غیرانتفاعی که قوانین اقتصادی سوخت را پوشش می دهد، می گوید: حقیقت این است که این وسایل نقلیه بزرگ تر به شکل قابل توجهی سودآور بوده اند، خصوصا برای تولید کنندگان محلی.

تا زمانی که قیمت سوخت پایین می ماند رونق SUV ها ادامه پیدا خواهد کرد. اما به محض این که قیمت ها شروع به افزایش کنند، ممکن است مصرف کنندگان تمایل کمتری به مدل های بزرگ از خود نشان دهند.

آقای Gillis می گوید: وضعیت اقتصادی به سمت بهینه سازی مصرف سوخت بیستر از ملاحضات زیست محیطی پیشرفت می کند. زمانی که برای سوخت گیری هزینه بیشتری پرداخت شود، مصرف کنندگان بر روی تصمیم خود برای خرید خودروهای بزرگتر بیشتر فکر خواهند کرد.

هم اکنون بازار SUV ها روز به روز در حال افزایش است.

برخی برند ها با نمونه های SUV  کاملا بازسازی شده اند که امروزه با اندازه های جمع و جور تا فوق بزرگ رده بندی می شوند.

به طور مثال بخش بویوک جنرال موتور در حال معرفی یک نسخه جدید SUV های متوسط Enclave در نمایشگاه نیویورک می باشد.

که این معرفی به دنبال اضافه کردن دو مدل خودروی اسپورت کوچک تر به صف محصولات می باشد. در حالی که بویوک با سدان های راحت شناخته می شد، امروزه به SUV های سنگین همراه شده است.

Duncan Aldred سرپرست بخش بویوک می گوید: بیش از سه چهارم فروش های ما هم اکنون برای SUV ها می باشد. به همان میزان که بویوک با روند موجود در بازار همراه است.

سه چهارم فروش های ما هم اکنون برای SUV ها می باشد.

با اینکه یک SUV متوسط شمرده می شود، Enclave به اندازه ای بزرگ است که سه ردیف صندلی را در خود تطبیق دهد.

آقای Aldred بیشترین مشتریانی که به دنبال SUV های بویوک می باشند خانواده هایی هستند که دارای کودکان کوچک هستند که نیازمند فضای مناسبی هستند. همچنین گروه دیگری که بیشتر به دنبال این گروه از خودروها هستند رانندگان مسنی هستند که طرفدار خودروهای دارای توانایی رانندگی در ناهمواری ها هستند یا به دنبال مدل های شاسی بلند می باشند.

او خاطر نشان کرد: هزینه های سوخت به ندرت به عنوان معیاری برای مصرف کنندگانی که به دنبال SUV ها هستند بوده است.

مدل های کنونی Enclave به ازای هر گالن سوخت ۱۷ مایل مسافت در شهرها و بزرگراه ها طی می کنند. اما نسخه های جدید که در نیویورک نمایش داده شدند ، انتظار می رود عملکرد خود را ارنقا داده باشند.

به طور مثال تکنولوژی های جدید به موتور اجازه می دهد تا در زمان معطل شدن خاموش شده و دوباره روشن شود تا در مصرف سوخت صرفه جویی شود. آقای Aldred می گوید: مثال همیشگی که گفته می شد SUV ها در مصرف سوخت اصلا خوب عمل نمی کنند کم کم در حال از بین رفتن است.

برخی از جدیدترین SUV ها سلیقه مشتریان در اعتبار، لوکس بودن و بالاتر از همه این ها راحتی را پوشش می دهند.

یکی از این خودرو ها، لینکولن نویگیتور جدید فورد، بزرگتر و بسیار قدرتمند تر از مدل جایگزینش است و دارای ویژگی هایی همچون صفحه ای برای انتخاب گزینه ی متناسب با وضعیت جوی و منطقه می باشد.

همچنین نویگیتور جدید صندلی های چرمی ش، موکت های کفی و تخته رکاب اتومبیل که به طور خودکار در طرفین ظاهر می شود تا یک گام برای راننده و سرنشینان فراهم کند، را بروزرسانی کرده است. سیستم انتقال قدرت همچون پیانویی طراحی شده است تا به راحتی در هنگام پارک کردن، رانندگی و دنده عقب رفتن مورد استفاده قرار گیرد.

مارک فیلد ، مدیر اجرایی فورد، می گوید: این با فضاترین و لوکس ترین SUV لینکولنی است که تاکنون تولید شده است و سفرهای خانواده ها را به آنچه که ما کلاس یک می نامیم ارتقاع می دهد.

فورد، که تقریبا ۲۰ سال پیش SUV فول سایز را با نویگیتور بوجود آورد، اخیرا تحت شعاع محبوبیت کادیلاک  Escalade جنرال موتور قررا گرفته است. نویگیتور بازسازی شده در نظر دارد تا جایگاه پیشین خود به عنوان برند لینکولن را باز پس گیرد و اثبات کند که فورد هیچ علاقه ای ندارد تا در میان رقبای دترویت خود در جایگاه دوم قرار گیرد.

در حالی که فورد بر روی لوکس بودن تاکید دارد، دیگر خودروسازان بیشتر بر روی افزایش سطح سرعت و عملکرد SUV ها کار می کنند.

مرسدس بنز برنامه هایی برای تولید نسخه جدید خودروی اسپورت بزرگ GL خود اعلام کرده است که می تواند به بیش از ۵۰۰ اسب بخار برسد.

 برند Fiat Chrysler’s Jeep با نسخه ویرایش شده Grand Cherokee Trackhawk خود پیش می رود که می تواند بیش از ۷۰۰ اسب بخار نیرو تولید کند و به بیشترین سرعت ۱۸۰ مایل بر ساعت برسد.

منبع: New York Times

ترجمه از تیم تخصصی مجله قرمز