GTA ، نامی آشنا در میان گیمر های باسابقه است. نتایج و آمارهای نظرسنجی نشان می دهند این بازی همچنان از فروش فوق العاده ای برخوردار است. با وجود اینکه از تاریخ عرضه آن مدت زیادی است که می گذرد. حال ما در این مقاله به دلایل فروش بالای آن می پردازیم. 

چندی پیش در یک کنفرانس به بررسی آخرین نتایج اقتصادی سه ماهه پرداخته شد. Take Two، منتشر کننده بازی، آمارهای جالبی درباره ی Grand Theft Auto V ( GTA) تهیه کرده است. طبق گفته های سرپرست این شرکت، Strauss Zelnick، بازی ماجراجویی گانگستر جهان باز، که به طور رسمی در سال ۲۰۱۳ منتشر شد، تاکنون بیش از ۷۵ میلیون نسخه فروش داشته است.

علاوه برآن اطلاعات فروش گروه  NPD نشان می دهدکه این بازی به عنوان ششمین بازی پرفروش در تمام فورمت ها در سال ۲۰۱۶ بوده است. سه سال پس از انتشار این بازی. اگر نگاهی به نمودار بازی های بریتانیا بیاندازید، GTA V در جایگاه دوم قرار گرفته است و تنها بازی Resident Evil 7، که در سه ماه پیش منتشر شده است، از آن پیشی گرفته است. چرا این اتفاقات افتاده است؟

دلایل شهرت GTA V

چند دلیل آشکار وجود دارد. Grand Theft Auto V آخرین نسخه از یک سری از بازی های بسیار موفق و تحسین شده کل دوران بازی های ویدیویی است. این بازی بررسی های فراوان مثبتی را به محیط گسترده، زیبا و جهان باز، روایت جذاب، طنز هرج و مرج و بسیاری از مسابقات جانبی، ماموریت های جانبی و رمز و راز های خود که به آن زندگی و عمر طولانی بخشیده است، جلب کرده. درسته، نگرانی های زیادی در مورد تصاویر بازی از زنان، نژاد پرستی و خشونت وجود داشت. اما برای بسیاری از دوست داران بازی، هیجان کاوش این چشم انداز های عظیم بسیار جذاب بود.

GTA V بازی فراموش نشدنی

کمی بعد از انتشار رسمی  GTA V، Rockstar GTA آنلاین را درست کرد. یک حالت رسانه ای چند نفره که در آن بازی کنان در کنار اه رفتن در خیابان های لوس سانتوز در مقابل هم برای جلال و پول مبارزه می کردند. پس از چند مشکل فنی، Rockstar در ساخت یک بازی آنلاین کلاسیک بهم پیوسته و MMORPG موفق شد. این بازی دارای عملیات، یورش، شلوغی و آپشن های شخصی سازی بود. بازیکنان می توانند برای چند دقیقه در هرج و مرج قرار گیرند یا به گروه های تبهکار سازمان دهی شده زیادی برای تمام فعالیت های تیمی آخر هفته بپیوندند.

این حالت رایگان است. اما اجرای تراکنش های کوچک درون بازی به این معنی است Rockstar از کاربران ۱۰ میلیونی خود کسب درآمد می کند. به هرحال یک اجتماع یوتیوبی در سراسر جهان رشد کرده است، به همراه بازی کنان ماهری که بیش از پیش لحظات هیجان انگیز فراوانی را برای تماشاگران آنلاین فراهم کرده اند. Rockstar هم این عناصر، ویدیوهای به اشتراک گذاشته شده و همکاری ها را تایید و پوشش داده است. در کنار این ها گروه های عظیمی در شبکه های مجازی نیز بوجود آمده اند. این شرکت همچنین GTA آنلاین را با بروزرسانی های مرتب، اضافه کردن رقابت های جدید، حالت، ماشین ها، لباس ها  و سلاح ها حمایت می کند تا فاکتور تازگی را همواره بالا نگه دارد.

بازی همچنان پرطرفدار

اما این تنها بخشی از معادله است. همچون Minecraft ( بازی جهان باز دیگری که اجتماع زیادی را بوجود آورد هو پوشش می دهد) GTA V از بازار های مدرن دیجیتالی هم سود می برد که به بزای اجازه می دهد تا به راحتی در فومت ممکن دانلود شود. وقتی شما یک کنسول جدید خریداری می کنید، GTA V جز اولین پیشنهاد ها می باشد، و طرفداران را به خرید و دانلود آن وسوسه می کند. Rockstar این خرید را با پیشنهاد محتویات تشویقی برای افرادی که PS3 و Xbox360 خود را برای دانلود بازی نگه داشته اند بسیار شیرین تر کرده است. استودیو همچنین تمام بافت ها را باسازی کرده، عناصر صحنه جدید اضافه کرده و حالت تیر اندازی اول شخص را معرفی نموده است که به صورت کاربردی یک تجربه مجازی را بوجود می آورد.

اساسا GTA V همچون Minecraft ، Roblox، Counter Strike به مکانی برای گذراندن تبدیل شده است. بیشتر شبیه یک انجامگاه است تا یک بازی. برخلاف نسل های گذشته سخت افزاری، وقتی بازیکنان به سادگی دنباله دار ها را می خریدند تا عناوین مورد علاقه را دوباره تجربه کنند، ما هم اکنون در دوره ای هستیم که بازگفت ها می توانند بی نهایت بازسازی شوند و برای عملیات های موفقیت آمیز باز طراحی شوند. Los Santo همچون یک شهر نابغه رفتار می کند. ساختار کلی آن هر چند سال کاملا فرو ریخته و باز طراحی می شود تا فایده ی ایده های عمرانی جدید را بدست آورد؛ ساختارهای فناوری جدی برابر است با مد و چلش های جدید.

این ها تماما با یک گروه از تماشاگران بازی های ویدیویی به بلوغ رسیده ترکیب می شوند. امروزه مردم در سن   یا  سالگی مشغول بازی های ویدیویی خود هستند؛ آنها پول لازم برای خرید سخت افزار مورد نیاز را دارند اما شاید حوصله یا انگیزه ی لازم برای بازی های نو و دست اول را نداشته باشند. نسخه های بروزرسانی شده ی محصولات قابل اطمینان زیبا تر می شوند. مطمئنا همواره نشانه ی نوستالژیکی از بازی به همراه خواهد بود. درست همین الان ما شاهد تعداد بیشتری از نسخه های Xbox360  و Ps3 هستیم، در حالی که سایت های بازی های کامپیوتری قدیمی و مناسب یک بازار قوی و قدرتمند را که به راحتی در دسترس کاربران جدید قرار می گیرد ساخته است. اما این دقیقا آن چیزی که برای GTA V اتفاق افتاده است نیست، این راجع به میلیون ها نفر از مردم است که تجربه ای کافی در این زمینه کسب کرده اند تا آن را تنها برای تفریح و شاد بودن نگه داشته اند.

رقابت هایی مهیج در بازی GTA V

چیزی که بیش از همه این موقعیت را نشان می دهد حجم بی پایان تغییرات در صنعت فیلم و موسیقی است. برای بسیاری از طرفداران حجم زیادی از آلبومها و فیلم ها دارند که به خرید آنها در همه پلتفرم ها ادامه می دهند. این به معنی داشتن Jaws در کاست ویدیویی، DVD، بلوری و UHD بلوری می باشد. شاید به معنی داشتن Fleetwood Mac’s Rumours در vinyl, cassette, CD, SACD و در نهایت در ۱۸۰g virgin vinyl  باشد. نکته اصلی این است که در فرهنگ نسخه هایی وجود دارند که به محک های مهم آزمایشی یا صوتی-تصویری تبدیل می شوند. آنها ابزاری هستن که مردم آنها را می خرند و تست می کنند و از سخت افزار جدید خود لذت می برند. Grand Theft Auto V بخشی از نسل اول بازی هایی است ( طبق روشی که بازی ها توزیع شده و به طور مداوم در این روز ها به روزرسانی می شوند) که می توانند بخشی از پدیده های تغییر دهنده فرهنگی باشند.

شاید این خبر ترسناکی برای ذهن های خلاق در Rockstar North باشد که شکی به خودشان برای تجلل مخرب ندارند. اما یک دلیل برای اینکه چرا GTA V هنوز توسط مردم بازی می شود این است که این بازی، بازی راحت و آسان است. رقبای آن به شکل مداوم و قابل اطمینانی هیجان انگیز اند. GTA V پدر این سبک از بازی هاست.

منبع: guardian

این مقاله توسط تیم ترجمه مجله قرمز ترجمه شده است. شما می توانید با مراجعه به بخش بازی دیگر مقالات ما را نیز دنبال کنید.