ممکن است در طی زندگی خود واژه cmd یا صفحه فرمان ویندوز، بسیار به گوش شما خورده باشد و همیشه متعجب بوده باشید که چیست و یا از افرادی باشید که آن را می‌شناسید و در طول روز استفاده بسیاری از Windows Command Prompt (صفحه فرمان ویندوز) دارید و حال، نیاز به پاک کردن هیستوری دستورات داشته باشید. در این مقاله قصد داریم برای دسته‌ی اول، cmd را به صورت مختصر معرفی کنیم و برای دسته دوم نیز، پاسخ این سوال که “آیا امکان پاک کردن هیستوری دستورات در حینی که پنجره فرمان باز است وجود دارد؟” را بدهیم. با مجله قرمز همراه باشید تا پاسخ این سوالات را بیابید.

صفحه فرمان ویندوز (cmd یا Windows Command Promp) چیست؟

ابتدا، به معرفی cmd می‌پردازیم: cmd که به صفحه فرمان ویندوز و یا Windows Command Prompt نیز معروف است، یک مفسر خط دستورات طراحی شده برای سیستم عامل‌های ویندوز است. از طریق این برنامه می‌توان عمل‌هایی ساده همانند پاک کردن یک پوشه و یا عمل‌های پیچیده‌تر همانند رفع مشکلات ویندوز را انجام داد.

گاه به اشتباه cmd را مفسر داس (DOS prompt) هم می‌نامند. اما دقت کنید که این صفحه، یک برنامه ویندوزی است که بسیاری از توانایی‌های خط فرمان MD-DOS را تقلید می‌کند، اما نمی‌توان آن را مفسر داس دانست.

برای دسترسی به این صفحه می‌توانید از طریق میانبری به نام Command Prompt که در منوی شروع شما قرار دارد استفاده کنید. البته محل قرارگیری cmd برای اجراء، بسته به نسخه سیستم عاملی دارد که بر روی کامپیوتر خود نصب نموده‌اید. راه دیگری برای اجراء این برنامه، سرچ کردن آن از طریق منوی شروع است. با تایپ عبارت cmd، می‌توانید به این برنامه دسترسی پیدا کنید که در تصویر زیر نحوه انجام این کار را در ویندوز ۷ مشاهده می‌فرمائید.

یافتن cmd در ویندوز 7

صفحه فرمان ویندوز، از طریق رابط خط فرمان با کاربر تعامل می‌کند. در ویندوز، این رابط از طریق کنسول Win32 پیاده سازی می‌شود. صفحه شروعی cmd را در تصویر زیر مشاهده می‌فرمائید:

صفحه فرمان ویندوز (cmd)

برای استفاده از cmd، باید فرمانی معتبر را به همراه پارامترهای دلخواه خود وارد کنید. پس از آن، cmd دستور را اجراء خواهد نمود. دستورات بسیاری در cmd وجود دارد، اما دسترس پذیری به این دستورات در هر سیستم عاملی متفاوت است.

جالب است بدانید که صفحه فرمان ویندوز در تمام سیستم عامل‌های ویندوز مبتنی بر NT در دسترس است.

نحوه پاک کردن هستوری دستورات در cmd

زمانی که از صفحه فرمان ویندوز استفاده می‌کنید، می‌توان با فشردن کلید فلش به سمت بالا، نوشته‌های قدیمی و دستورات پیشین شما را مشاهده کرد. برای همین گاه شاید نیاز به پاک کردن هیستوری دستورات در صفحه فرمان داشته باشید.

برای پاک کردن هیستوری دستورات در حین باز بودن صفحه فرمان ویندوز، یک میانبر ساده بر روی کیبورد وجود دارد! تنها کافیست دکمه‌های آلت و F7 (alt + F7) را بفشارید. از این طریق هیستوری دستورات شما هر زمان که صفحه فرمان ویندوز را می‌بندید، پاک خواهد شد و با باز کردن مجدد آن، شروعی دوباره خواهید داشت.

اگر نیاز به دانستن میانبرهای دیگری که در صفحه فرمان ویندوز به کار می‌رود دارید؟ تنها کافیست به این لینک مراجعه نمائید.

ترجمه اختصاصی مجله قرمز از مقاله‌ی Akemi Iwaya و Tim Fisher

منبع: howtogeek و lifewire