جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
معرفی 9 فرد ثروتمند دنیای تکنولوژی

پارو کنندگان پول در جهان: با ۹ فرد ثروتمند دنیای تکنولوژی آشنا شوید

در مطلب پیش رو به معرفی ۹ فرد ثروتمند دنیای تکنولوژی خواهیم پرداخت. افرادی که تمام ثروت خود را از طریق راه‌اندازی شرکت‌های مرتبط با تکنولوژی یا طراحی تکنولوژی‌های نوین به دست آورده‌اند. اگر کنجکاو به دانستن نام ۹ فرد ثروتمند دنیای تکنولوژی هستید، پیشنهاد می‌شود که با مجله‌ی قرمز همراه باشید و این مطلب را تا انتها دنبال کنید.

بنابر آمار و شاخص‌های ارائه شده توسط موسسه‌ی بلومبرگ، یک سوم از افراد حاضر در لیست ۳۰ فرد ثروتمند جهان را افراد فعال در بخش تکنولوژی تشکیل می‌دهند. البته باید به این نکته نیز توجه داشت که ثروتمند شدن از طریق فعالیت در بخش تکنولوژی کار چندان راحتی نیست. چرا که تمام ۹ فرد ثروتمند دنیای تکنولوژی، افراد کارآفرین و خود اشتغالی هستند که به تنهایی اقدام به تشکیل شرکت‌های معتبر و قدرتمندی نظیر فیسبوک، گوگل، مایکروسافت و آمازون کرده‌اند.

همچنین باید به این نکته توجه داشت که لیست ارائه شده در مطلب پیش رو شامل ۹ فرد ثروتمند دنیای تکنولوژی در حال حاضر می‌شود. بنابراین جایگاه افراد حاضر در این لیست ممکن است در طول زمان با تغییراتی همراه شود. پس به اتفاق یکدیگر به مرور نام ۹ فرد ثروتمند دنیای تکنولوژی خواهیم پرداخت.

استیو بالمر

نفر نهم از لیست ۹ فرد ثروتمند دنیای تکنولوژی: استیو بالمر

جایگاه نهم لیست ۹ فرد ثروتمند دنیای تکنولوژی به مرد ۶۱ ساله‌‌ای اختصاص دارد که در دوران جوانی به عنوان نخستین مدیر بازرگانی شرکت مایکروسافت، در کنار دوست صمیمی‌اش بیل گیتس به فعالیت مشغول شد و هم‌اکنون ثروت خالصی معادل ۳۰.۶ میلیارد دلار را تحت نام خود به ثبت رسانده است. بالمر در سال ۱۹۸۰ میلادی تحصیل در مدرسه‌ی تجارت دانشگاه استنفورد را رها کرد تا به دوست نزدیک خود بیل گیتس در شرکت مایکروسافت بپیوندد. اقدامی که علاوه بر حقوق ۵۰ هزار دلاری بخشی از سهم سود این شرکت را نیز در اختیار او گذاشت.

همین شم اقتصادی بالا سبب شد تا بالمر در طول دوران تصدی خود بر کرسی‌های مهم شرکت مایکروسافت، همواره پست‌های حساس تجاری را در اختیار داشته باشد و به عنوان یک فرد چند کاره لقب گیرد. با کنار کشیدن بیل گیتس از پست مدیرعاملی مایکروسافت در سال ۲۰۰۰ میلادی، استیو بالمر جایگزین او شد و تا حدود سه سال قبل که ساتیا نادلا این جایگاه را از آن خود کرد، در این پست باقی ماند.

با این حال پس از سال ۲۰۱۴ میلادی و کنار کشیدن از پست مدیرعاملی مایکروسافت، بالمر به طور کامل بازنشسته نشد و با خریدن تیم بسکتبال لس انجلس کلیپرز به قیمت ۲ میلیارد دلار، به رویای دیرینه ی خود جامه‌ی عمل پوشاند و صاحب اصلی این تیم لقب گرفت. گفتنی است که در دوران حکمرانی استیو بالمر بر شرکت مایکروسافت، درآمد این شرکت تا میزان ۲۹۴ درصد و میزان سود این شرکت نیز به اندازه‌ی ۱۸۱ درصد افزایش یافت. حتی میزان سهم این شرکت در بازار تکنولوژی از شرکت‌های گوگل و اپل نیز بیشتر بود. موفقیتی که بالمر هنوز هم از ثمرات آن بهره می‌برد و توانسته است ثروت خالص خود در سال گذشته را به میزان ۴.۱۸ میلیارد دلار افزایش دهد.

ما هواتنگ

نفر هشتم از لیست ۹ فرد ثروتمند دنیای تکنولوژی: ما هواتنگ

نفر هشتم در لیست ۹ فرد ثروتمند دنیای تکنولوژی بنیان‌گذار چینی شرکت اینترنتی Tencent است که اکنون ۴۵ سال سن دارد و از ثروت خالصی معادل ۳۱.۱ میلیارد دلار بهره می‌برد. ما هواتنگ شرکت هولدینگ اینترنتی Tencent را در سال ۱۹۹۸ میلادی و در زمانی تاسیس کرد که تنها ۲۶ سال سن داشت. این شرکت هم‌اکنون در چندین بخش مهم دنیای اینترنت و موبایل به فعالیت مشغول است که در همه‌ی آن‌ها نیز عملکرد بسیار موفقی را از خود به نمایش گذاشته است.

از جمله فعالیت‌های شرکت Tencent می‌توان به طراحی سرویس پیام رسان WeChat اشاره کرد که هم‌اکنون بیش از ۹۰۰ میلیون کاربر فعال دارد. سوای سرویس مذکور و همچنین سرویس QQ که وب‌سایت آن هم‌اکنون یکی از ۱۰ وب‌سایت بزرگ جهان به شمار می‌رود، این شرکت در قالب مجموعه‌ی Tencent Games توانسته دنیای بازی‌های آنلاین در کشور چین را نیز به تسخیر خود در آورد. فعالیت‌هایی که در مجموع موجب شده‌اند تا میزان ثروت خالص ما هواتنگ در سال گذشته به اندازه‌ی ۱۰.۳ میلیارد دلار افزایش یابد.

جک ما

نفر هفتم از لیست ۹ فرد ثروتمند دنیای تکنولوژی: جک ما

نفر هفتم در لیست  ۹ فرد ثروتمند دنیای تکنولوژی مرد ۵۲ ساله‌ای است که با جمع‌آوری ثروت خالصی معادل ۴۳.۸ میلیارد دلار، هم‌اکنون به عنوان ثروتمندترین انسان زنده در کشور چین شناخته می‌شود و همگان او را با لقب موسس شرکت علی بابا می‌شناسند.

بنابر اطلاعات موجود، جک ما نخستین شرکت اینترنتی چین یعنی Yellowpages چین را در سال ۱۹۸۸ میلادی تاسیس کرد. با این حال او در سال ۱۹۹۶ میلادی کنترل این شرکت را از دست داد و به طور ناخواسته آن را به یک شرکت ارتباطات دولتی واگذار کرد. اما ما ناامید نشد و سه سال پس از این اتفاق شرکت علی بابا را با سرمایه‌ای معادل ۶۰ هزار دلار تاسیس کرد.

عاقبت تلاش‌های او نتیجه داد و پس از گذشت ۱۵ سال از فعالیت‌های شرکت علی بابا، ارزش سهام این شرکت به رقمی بیش از ۲۵ میلیارد دلار افزایش یافت. البته پس از آن شرکت علی بابا اندکی دچار لغزش شد و ارزش سهام آن به میزان ۲۲ درصد در سال ۲۰۱۵ میلادی افت کرد. با این حال همچنان جک ما در مسیر موفقیت قدم بر می‌دارد و سال گذشته موفق شد میزان ثروت خالص خود را به اندازه‌ی ۱۰.۵ میلیارد دلار افزایش دهد.

سرگئی برین

نفر ششم از لیست ۹ فرد ثروتمند دنیای تکنولوژی: سرگئی برین

ششمین نام در لیست  ۹ فرد ثروتمند دنیای تکنولوژی فرد روس تباری است که در کودکی از مسکو به امریکا مهاجرت کرد و در سال ۱۹۹۵ میلادی، هنگام تحصیل در مقطع پی اچ دی در دانشگاه استنفورد با لری پیج آشنا شد. این دو دوست سه سال بعد شرکت گوگل را تاسیس کردند. شرکتی که هم اکنون به عنوان یکی از قدرتمندترین و ثروتمندترین شرکت‌های جهان شناخته می‌شود.

در واقع بخش مهمی از ثروت و قدرت کنونی شرکت گوگل مرهون تلاش‌های سرگئی برین به عنوان یکی از بنیان‌گذاران این مجموعه است. در سال ۲۰۱۵ میلادی برین کمک فراوانی به بازسازی شرکت گوگل کرد و برنامه‌های طراحی شده توسط او مجموعه محصولات و خدمات گوگل را تحت حمایت شرکت Alphabet قرار داد. شرکتی که توسط برین به عنوان رئیس راه‌اندازی شد و دوست قدیمی او لری پیج نیز سمت مدیر عاملی آن را بر عهده گرفت. مجموعه‌ی این رویدادها موجب حمایت هر چه بیشتر گوگل از ایده‌های خلاقانه شد و ثروت خالص سرگئی برین ۴۳ ساله را به رقم ۴۶.۸ میلیارد دلار افزایش داد. همچنین او در طول سال گذشته موفق شد ثروت خالص خود را به میزان ۷.۶۲ میلیارد دلار افزایش دهد.

لری پیج

نفر پنجم از لیست ۹ فرد ثروتمند دنیای تکنولوژی: لری پیج

دوست صمیمی سرگئی برین یعنی لری پیج با ۴۴ سال سن و ثروت خالصی معادل ۴۸ میلیارد دلار در جایگاه پنجم لیست ۹ فرد ثروتمند دنیای تکنولوژی ایستاده است. پیج و برین در آغاز همکاری مشترک خود اقدام به طراحی موتور جستجویی کردند که بعدها گوگل نام گرفت و به تشکیل شرکتی به همین نام انجامید.

با تغییر ساختار شرکت گوگل ظرف سال‌ها اخیر، این شرکت (با حفظ نام و برند خود) به Alphabet تغییر عنوان داد و به یکی از بزرگ‌ترین و دست نیافتنی‌ترین شرکت‌های دنیا تبدیل شد. به گونه‌ای که ارزش این شرکت هم‌اکنون رقمی معادل ۶۶۰ میلیارد دلار برآورد می‌شود. تلاش‌های پیج و دوست صمیمی‌اش برین در طی سال‌های اخیر موجب شده تا پیج بتواند ثروت خالص خود را در طول سال گذشته به میزان ۸.۰۵ میلیارد دلار افزایش دهد.

لری الیسون

نفر چهارم از لیست ۹ فرد ثروتمند دنیای تکنولوژی: لری الیسون

در مکان چهارم لیست ۹ فرد ثروتمند دنیای تکنولوژی بنیان‌گذار ۷۲ ساله‌ی شرکت اوراکل یعنی لری الیسون با ثروت خالصی معادل ۵۲.۹ میلیارد دلار ایستاده است. در سال ۱۹۷۷ میلادی، الیسون همراه با دو تن از همکاران خود اقدام به تاسیس یک شرکت الکترونیکی برای انجام پروژه‌های برنامه‌نویسی کرد. آن‌ها خیلی زود مهم‌ترین قرارداد خود را با سازمان امنیتی CIA به منظور طراحی سیستمی برای مدیریت پایگاه‌های داده‌ی مرتبط به هم منعقد کردند و توانستند به سرعت پله‌های پیشرفت را طی کنند.

در واقع همان پروژه بود که با توسعه یافتن تدریجی در نهایت به همان چیزی تبدیل شد که امروز با نام مجموعه‌ی اوراکل شناخته می‌شود. شرکتی که سال گذشته موفق به کسب درآمدی معادل ۳۷ میلیارد دلار شد. هرچند که الیسون در سال ۲۰۱۰ میلادی حقوق سالانه‌ی خود در اوراکل را از رقم یک میلیون دلار به یک دلار کاهش داد، اما به لطف ارزش سهام اوراکل، او در همان سال چیزی نزدیک به ۶۰ میلیون دلار درآمد کسب کرد.

با این حال او در سال ۲۰۱۴ میلادی، پس از ۳۸ سال از مدیرعاملی اوراکل کنار کشید و در پست جدید مدیر ارشد تکنولوژی به فعالیت خود در این شرکت ادامه داد. لری الیسون جزو آن دسته از افراد ثروتمندی به شمار می‌رود که همواره به انجام فعالیت‌های خیرخواهانه شهره است و به طور منظم بخش مهمی از ثروت خود را صرف بهبود وضعیت حیات وحش و پژوهش‌های زیست‌محیطی می‌کند. شاید اگر او چیزی نزدیک به نیمی از دارایی خود را صرف انجام چنین اموری نمی‌کرد، اکنون می‌توانست در لیست ۹ فرد ثروتمند دنیای تکنولوژی جایگاه بالاتری را به خود اختصاص دهد.

مارک زاکربرگ

نفر سوم از لیست ۹ فرد ثروتمند دنیای تکنولوژی: مارک زاکربرگ

نفر سوم حاضر در لیست ۹ فرد ثروتمند دنیای تکنولوژی به طور حتم برای بسیاری از خوانندگان این متن فردی شناخته شده به شمار می‌رود. مارک زاکربرگ، که به عنوان خالق فیسبوک نیز شناخته می‌شود، هم‌اکنون تنها با ۳۳ سال سن ثروت خالصی معادل ۷۰.۵ میلیارد دلار را در حساب‌های مختلف خود اندوخته است. در واقع مارک زاکربرگ هم‌اکنون جوان‌ترین فرد حاضر در لیست ۵۰ فرد ثروتمند جهان به شمار می‌رود و اختلاف سنی قابل توجهی با بسیاری از افراد حاضر در این لیست دارد.

زاکربرگ نخستین نسخه از فیسبوک را در سن ۱۹ سالگی و در شرایطی راه‌اندازی کرد که دانشجوی سال دوم دانشگاه هاروارد بود. پتانسیل‌های فیسبوک موجب شد تا زاکربرگ تحصیل در دانشگاه را رها کند و تمام وقت خود را به توسعه‌ی این شبکه‌ی اجتماعی نوپا در قالب مدیرعامل آن اختصاص دهد. در حال حاضر فیسبوک به شکل روزانه چیزی نزدیک به دو میلیارد کاربر را به سمت خود جذب می‌کند و ارزش کلی آن رقمی معادل ۴۸۰ میلیارد دلار برآورد می‌شود.

در سال ۲۰۱۵ میلادی زاکربرگ و همسرش پریسیلا چان به اعلام این موضوع پرداختند که ۹۹ درصد از دارایی خود را به سازمان خیریه‌ چان زاکربرگ اختصاص داده‌اند. با این حال خیلی زود مشخص شد که سازمان یاد شده یک سازمان غیرانتفاعی واقعی نیست و همانند مدارس غیرانتفاعی مملکت ما درآمد قابل توجهی دارد.

اما از دید دوست‌داران مارک زاکربرگ این موضوع سبب نادیده گرفتن اقدامات بشردوستانه‌ی او و همسرش نمی‌شود. چرا که آن‌ها در سال ۲۰۱۵ میلادی مبلغی معادل ۲۵ میلیون دلار را به مبارزه با بیماری ایبولا اختصاص دادند و صد میلیون دلار از ارزش سهام فیسبوک را نیز صرف پیشرفت سیستم آموزشی مدارس عمومی Newark کردند.

بیل گیتس

نفر دوم از لیست ۹ فرد ثروتمند دنیای تکنولوژی: بیل گیتس

جایگاه دوم لیست ۹ فرد ثروتمند دنیای تکنولوژی از آن شخصی است که طی چند سال اخیر همگان به دیدن او در جایگاه نخست عادت کرده بودند. بیل گیتس ۶۱ ساله هم‌اکنون با ثروت خالصی معادل ۹۰.۷ میلیارد دلار پس از مدت‌ها جایگاه نخست این لیست را از دست داده و در مکان دوم این رده‌بندی ایستاده است.

بیل گیتس در حالی که تنها بیست سال سن داشت همراه با دوست قدیمی خود پال آلن اقدام به تاسیس شرکت مایکروسافت کرد. نزدیک به یک دهه بعد و تنها یک ماه پس از تولد سی و یک سالگی بیل گیتس، مایکروسافت به یک شرکت عمومی تبدیل شد و گیتس نیز به یک میلیاردر مبدل گشت.

بیل گیتس تا سال ۲۰۰۰ میلادی به عنوان مدیرعامل مایکروسافت مشغول به کار بود. پس از آن نیز تا سال ۲۰۱۴ میلادی در قامت رئیس و بزرگ‌ترین سهامدار مایکروسافت به کار در این شرکت ادامه داد. از آن زمان تاکنون گیتس با وجود این که همچنان یکی از اعضای شرکت مایکروسافت به شمار می‌رود، فعالیت چندان پررنگی در این شرکت بزرگ و شناخته شده نداشته است.

بیل گیتس نیز از جمله ثروتمندانی به شمار می‌رود که در انجام امور خیریه بسیار فعال است. بنیاد بیل و ملیندا گیتس که در سال ۱۹۹۹ میلادی توسط بیل گیتس و همسرش بنیان نهاده شد هم‌اکنون با برخورداری از ۴۰ میلیارد دلار کمک مالی، یکی از بزرگ‌ترین بنیادهای خیریه در جهان محسوب می‌شود. بنیادی که برای از بین بردن HIV، مالاریا و سایر ویروس‌های مسری مشابه تلاش فراوانی دارد و در زمینه‌ی کاهش فقر در سطح جهان فعالیت می‌کند.

با وجود تخصیص بخش مهمی از درآمدهای خود به امور خیریه، بیل گیتس از ماه می سال ۲۰۱۳ میلادی تا ماه ژوییه سال ۲۰۱۷ میلادی به عنوان ثروتمندترین مرد جهان شناخته می‌شد. عنوانی که هم‌اکنون آن را به یکی دیگر از همتایان خود در دنیای تکنولوژی واگذار کرده است.

جف بزوس

نفر اول از لیست ۹ فرد ثروتمند دنیای تکنولوژی: جف بزوس

با توجه به موفقیت روزافزون شرکت آمازون، شاید تنها بنیان‌گذار این شرکت باشد که بتواند در صدر لیست ۹ فرد ثروتمند دنیای تکنولوژی قرار بگیرد و جای بیل گیتس را به عنوان ثروتمندترین فرد حال حاضر جهان تصاحب کند. در عمل نیز بزوس ۵۳ ساله با برخورداری از ثروت خالص ۹۰.۹ میلیارد دلاری توانسته این مقام را به خود اختصاص دهد.

پس از آن‌ که جف بزوس مدتی را در وال استریت سپری کرد، تصمیم گرفت کار و کاسبی شخصی خود را راه‌اندازی کند. از همین رو در سال ۱۹۹۴ میلادی و در گاراژ خانه‌ی خود در شهر سیاتل امریکا‌ شرکت کوچکی به نام آمازون تاسیس کرد که از وب‌سایتی به همین نام برخوردار بود. کار ابتدایی بزوس در وب‌سایت آمازون خرده‌فروشی کتاب بود. اما به تدریج فعالیت‌های آمازون گسترش یافت و حدود سه سال پس از تاسیس آن، به یک شرکت عمومی تبدیل شد.

اکنون جف بزوس راه و روش تجارت الکترونیک را به همه یاد داده است و در وب‌سایت آمازون هر آن‌چه که بتوان فکرش را کرد یافت می‌شود. از مواد غذایی (که خرید و فروش آن‌ها در ماه ژوئن رقمی نزدیک به ۱۳.۷ میلیارد دلار گردش مالی داشته است) گرفته تا ابزارهایی نظیر کتاب‌خوان‌های الکترونیک کیندل که محصولات اختصاصی شرکت آمازون به شمار می‌روند.

در مجموع جف بزوس توانسته با وجود سرمایه‌گذاری فراوان در بخش هوا فضا (در قالب تاسیس شرکت Blue Origin) و همچنین خرید روزنامه‌ی واشنگتن پست در سال ۲۰۱۳ میلادی، از طریق توسعه‌ی فعالیت‌های آمازون به ثروتمندترین فرد حال حاضر جهان تبدیل شود.

منبع: بیزینس اینسایدر (همراه با ترجمه، تالیف و ویرایش اختصاصی نویسندگان و مترجمان مجله قرمز)

در صورت تمایل می‌توانید با نظرات خود در بخش کامنت، ما را در بهبود کیفیت مطالب بخش فناوری مجله قرمز یاری کنید.

دیدگاه ها 1
2000
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
  Subscribe  
جدیدترین قدیمی
اعلام کردن به
عاطفه حیدری

مطلب بسیار جالبی بود.

مقالات زیبایی

سبک جدید کانتور
با سبک جدید کانتور کردن در سال ۲۰۱۹ آشنا شوید
999
ترفندهای آرایش چشم
ترفندهای آرایش چشم برای خانم‌هایی که چشمان گود دارند
1,173
براش های آرایشی خود را به این روش تمیز کنید و بشویید
براش های آرایشی خود را به این روش تمیز کنید و بشویید
492
کوتیکول خشک ناخن‌ها را به این روش درمان و برطرف کنید
کوتیکول خشک ناخن‌ها را به این روش درمان و برطرف کنید
819
برای داشتن مژه های زیبا و طبیعی این ترفندها را به کار ببرید
برای داشتن مژه های زیبا و طبیعی این ترفندها را به کار ببرید
2,364
اگر در ارتفاع بالا زندگی می‌کنید از این محصولات مراقبتی استفاده کنید
اگر در مناطق مرتفع زندگی می‌کنید از این محصولات مراقبتی استفاده کنید
235

مقالات سلامت

معرفی داروی رابپرازول
داروی رابپرازول و بررسی جامع اثر کارکردی این دارو در درمان بیماریهای گوارشی
83
آزمایش خون قبل از جراحی
آزمونهای تشخیصی و آزمایشهای خون قبل از جراحی و پس از آن
76
درمان لخته خون
کنترل و درمان لخته خون با انواع روشهای طبی و خانگی
89
معرفی داروی توپیرامات
داروی توپیرامات و بررسی جامع ویژگی های کارکردی این دارو
251
معرفی داروی تریمیپرامین
داروی تریمیپرامین و نگاهی جامع به نحوه کارکرد و آثار جانبی این دارو
242
معرفی داروی تیمولول
داروی تیمولول و نگاهی مفصل به کارکرد این داروی بتا بلاکر
278

مقالات آشپزی

سالاد هلو
سالاد هلو با مرغ کبابی و سس مخصوص عسلی
238
مافین کدو سبز
مافین کدو سبز یک مافین خوشمزه و عالی برای عصرهای تابستانی
377
نان چاودار دانمارکی
طرز تهیه نان چاودار دانمارکی (RugbrØd) به صورت مرحله به مرحله
265
کلوچه جو دوسر
کلوچه جو دوسر با کشمش و گردو و طعم دارچین
512
کیک شکلاتی بدون آرد
کیک شکلاتی بدون آرد و بدون گلوتن و آموزش گاناش شکلات
578
گشنیز پلو
گشنیز پلو ساده با طعم لیمو؛ پلویی خوش عطر برای همراهی با غذاهای دریایی
574

مقالات تغذیه

غذاهای نامناسبی که متخصصان قلب هرگز به آنها لب نمی‌زنند
غذاهای نامناسبی که متخصصان قلب هرگز به آنها لب نمی‌زنند
486
خواص دانه رازیانه
دانه رازیانه و نگاهی گذرا به فواید پرشمار این ماده غذایی مفید
853
خواص گندم سیاه
خواص گندم سیاه برای سلامتی و روشهای استفاده از آن
145
خواص بادام زمینی
خواص بادام زمینی برای سلامتی و بهترین نوع آن چیست؟
141
پاستیل مولتی ویتامین
پاستیل مولتی ویتامین از چه موادی تشکیل شده، فواید و عوارض آن چیست؟
271
افزایش قد
افزایش قد و معرفی چند ماده مغذی تاثیر گذار در این فرایند طبیعی
787