در کنار کنفرانس شرکت الکترونیک آرتز کنفرانس یوبی سافت را می‌توان از جمله همایش‌های همیشگی شرکت‌های ثالث در نمایشگاه سالانه‌ی E3 قلمداد کرد. پس از بررسی کنفرانس‌ اختصاصی سونی و مایکروسافت در نمایشگاه E3 2017، بد نیست سراغ کنفرانس یوبی سافت برویم و به بررسی عملکرد این شرکت در نمایشگاه E3 امسال بپردازیم. بنابراین در صورت تمایل می‌توانید با مجله قرمز در ادامه‌ی این مطلب همراه باشید.

برای موشکافی کنفرانس یوبی سافت در نمایشگاه E3 2017 بد نیست ابتدا از غافلگیری‌های پی در پی متعددی که اعضای این شرکت برای بازی‌دوستان ترتیب داده بودند آغاز کنیم.

سورپرایزهای درجه یک کنفرانس یوبی سافت

مسلما بزرگ‌ترین سورپرایز کنفرانس یوبی سافت رونمایی از بازی Beyond Good and Evil 2 در انتهای این همایش بود. سورپرایزی که شاید بتوان آن را بزرگ‌ترین غافلگیری نمایشگاه E3 2017 نیز قلمداد کرد. بزرگی این خبر به حدی بود که حتی خالق بازی Beyond Good and Evil یعنی میشل انسل هم نتوانست هنگام حضور بر صحنه از ریختن اشک‌هایش جلوگیری کند و از احساساتی شدن بپرهیزد. در این میان مسلما بسیاری از گیمرها هم احساسی نظیر او را تجربه کردند. چرا که پس از چیزی نزدیک به ۱۵ سال انتظار بالاخره خبر ساخت بازی Beyond Good and Evil 2 به طور رسمی مورد تایید یوبی سافت قرار گرفت.

تایید خبر بازی Beyond Good and Evil 2 با نمایش تریلر جالبی از این اثر همراه بود. تریلری که البته چیزی از گیم‌پلی این بازی را نمایان نمی‌کرد. با این حال بر اساس تایید رسمی میشل انسل، داستان بازی Beyond Good and Evil 2 یک پیش‌زمینه برای نسخه‌ی پیشین این اثر خواهد بود. در واقع رویدادهای این بازی در زمانی رخ می‌دهند که شخصیت‌ اصلی نسخه‌ی قبل یعنی جید هنوز به دنیا نیامده است.

سوای مختصر اطلاعات یاد شده، هیچ نکته‌ی دیگری از این بازی در اختیار بازی‌دوستان قرار نگرفت و انسل تنها به این نکته اشاره کرد که گیم‌پلی بازی Beyond Good and Evil 2 بسیار پیچیده‌تر از نسخه‌ی پیشین خواهد بود. در کنفرانس یوبی‌سافت نه تنها هیچ تاریخی برای انتشار بازی Beyond Good and Evil 2 ارائه نشد، بلکه حتی پلتفرم‌های مقصد این بازی نیز مورد تایید قرار نگرفت.

اساسین کرید جدید

اگرچه بازی Assassin’s Creed Origins یکی از بزرگ‌ترین بازی‌های یوبی سافت در نمایشگاه E3 2017 بود، اما معرفی اصلی آن به جای کنفرانس یوبی سافت در همایش مایکروسافت صورت گرفت.

پیش از برگزاری نمایشگاه E3 2017 برخی شایعات حکایت از آن داشتند که بازی Beyond Good and Evil 2 قرار است به عنوان یک بازی انحصاری برای کنسول نینتندو سوییچ عرضه شود. اما در حاشیه‌ی برگزاری نمایشگاه E3 امسال شایعات مذکور تغییر ماهیت داده و بر زمان‌دار بودن مدت این انحصار تاکید داشتند. با این حال طی برگزاری نماشگاه E3 2017 تمام این شایعات از سوی میشل انسل تکذیب شد و او تنها به این نکته اشاره کرد که در حال حاضر اطلاعاتی در رابطه با پلتفرم‌های مقصد بازی Beyond Good and Evil 2 ارائه نمی‌شود.

اما با توجه به محبوبیت بازی Beyond Good and Evil 2 و همچنین کیفیت تریلر نمایش داده شده از این اثر در کنفرانس یوبی سافت، کمی بعید به نظر می‌رسد که این بازی یک عنوان کاملا انحصاری باشد. در هر صورت تایید شدن رسمی خبر تولید بازی Beyond Good and Evil 2 پس از مدت‌ها انتظار به خودی خود خبر بسیار خوشحال کننده‌ای به شمار می‌رود.

یکی دیگر از عناوین جنجالی معرفی شده در کنفرانس یوبی سافت بازی The Crew 2 بود. البته با توجه به بازخوردهای مناسب نسخه‌ی پیشین این عنوان اتومبیل‌رانی نوظهور یعنی بازی The Crew تایید فرآیند ساخت بازی The Crew 2 چندان دور از انتظار نبود. با این حال سازندگان بازی The Crew 2 با گسترده کردن گیم‌پلی این اثر و شرح دادن بخشی از آن‌ در کنفرانس یوبی سافت، مخاطبان عناوین اتومبیل‌رانی را حسابی غافلگیر کردند.

در بازی The Crew 2 شما علاوه بر وسایل نقلیه‌ی موجود در عنوان نخست، قادر به راندن وسایل نقلیه‌ی جدیدی همچون قایق و هواپیما نیز خواهید بود. در واقع موفقیت سبک ترکیبی گیم‌پلی بازی Steep اعضای شرکت یوبی سافت را بر آن داشته تا تجربه‌ی مشابهی را در بازی The Crew 2 برای مخاطبان خود فراهم آورند. این امر در کنار بهره‌گیری از گرافیک فنی و هنری مناسب و همچنین دنیایی گسترده‌تر و متنوع‌تر از عنوان نخست، موجب شده تا دومین قسمت از عنوان اتومبیل‌رانی اختصاصی شرکت یوبی سافت به یکی از مورد انتظارترین بازی‌های سال آینده تبدیل شود. بر اساس اعلام سازندگان بازی The Crew 2 در کنفرانس یوبی سافت، این بازی قرار است در ماه‌های ابتدایی سال ۲۰۱۸ میلادی برای سه پلتفرم PC، PS4 و Xbox One منتشر شود.

انتقال واقعیت مجازی

بازی Transference تنها عنوان مبتنی بر تکنولوژی واقعیت مجازی بود که در کنفرانس یوبی سافت به نمایش در آمد. این بازی با همکاری الایجا وود (هنرپیشه‌ی نقش فرودو بگینز در مجموعه فیلم‌های ارباب حلقه‌ها) در دست تولید است.

بازی Skull & Bones را هم می‌توان یکی دیگر از سورپرایزهای مهم شرکت یوبی سافت در نمایشگاه E3 2017 قلمداد کرد. حذف بخش نبردهای دریایی از گیم پلی بازی Assassin’s Creed Origins به طور حتم شگفتی بسیاری از علاقه‌مندان به این مجموعه را موجب شد. هر چه باشد نبردهای دریایی یکی از جذاب‌ترین بخش‌های گیم‌پلی نسخه‌های اخیر مجموعه بازی‌های اساسین کرید به شمار می‌رفتند و استفاده نکردن از پتانسیل‌ بکر آن‌ها‌ چندان عاقلانه به نظر نمی‌رسید. با این حال اعضای شرکت یوبی سافت برنامه‌های دیگری برای بخش جذاب نبردهای دریایی داشتند. برنامه‌های مهمی که در کنفرانس یوبی سافت از آن‌ها پرده‌برداری شد.

نبردهای دریایی سری اساسین کرید برای آخرین بار در بازی Assassin’s Creed Rouge بود که مشاهده شد. اکنون این نبردها در قالب بازی Skull & Bones بار دیگر به دنیای بازی‌های کامپیوتری باز گشته‌اند تا به سرگرم کردن بازی‌دوستان بپردازند. در واقع هسته‌ی اصلی بازی Skull & Bones بر اساس همین مبارزات دریایی پایه‌ریزی شده است و به جز انجام آن‌ها، شما هیچ کار دیگری در طول این بازی نخواهید داشت. در واقع گیمرها در بازی Skull & Bones همانند نسخه‌ی Black Flag از سری اساسین کرید در قامت گروهی دزد دریایی قرار می‌گیرند. کار اصلی آن‌ها نیز غارت کشتی‌های رقیب و از میدان به در کردن آن‌ها خواهد بود.

در کنفرانس یوبی سافت گوشه‌هایی از مبارزات PVP این بازی در معرض دید علاقه‌مندان قرار گرفت. جایی که در آن دو گروه پنج تیمی از گیمرها رویاروی یکدیگر قرار گرفته بودند و برای غرق کردن کشتی‌های گروه مقابل تلاش می‌کردند. با این حال بر اساس تایید سازندگان این بازی در کنفرانس یوبی سافت، گیم‌پلی بازی Skull & Bones تنها به نبردهای PVP خلاصه نمی‌شود و این بازی قابلیت‌های فراوان دیگری هم برای عرضه به مخاطبان خود دارد.

دیگر سورپرایزهای کنفرانس یوبی سافت

شاید اگر بازی Far Cry 5 پیش از برگزاری نمایشگاه E3 2017 به علاقه‌مندان معرفی نشده بود، اکنون می‌توانست یکی از مهم‌ترین سورپرایزهای کنفرانس یوبی سافت در این نمایشگاه باشد. با این حال نمایش این بازی در کنفرانس یوبی سافت غافلگیری‌های خاص خود را به همراه داشت.

ساوث پارک جدید

نسخه‌ی جدید از مجموعه‌ی ساوث پارک عنوان معرفی نشده‌ای به شمار نمی‌رفت و از همین رو نمایش مختصری در کنفرانس یوبی سافت داشت.

در نمایش بازی فارکرای ۵ در کنفرانس یوبی سافت، که با به تصویر کشیدن بخش‌هایی از گیم‌پلی این بازی همراه بود، شاهد حضور یک سگ در کنار شخصیت اصلی بازی بودیم. حیوان با وفایی که قرار است در امر مبارزه با دشمنان و گرفتن سلاح آن‌ها کمک حال شخصیت اصلی داستان باشد. در مجموع حضور این سگ حتی از سگ حاضر در بازی فال اوت ۴ هم درخشان‌تر به نظر می‌رسید و شاید این حضور بتواند لحظات جذابی را در بازی فارکرای ۵ رقم بزند.

علاوه بر آن در قالب نمایش بازی فارکرای ۵ در کنفرانس یوبی سافت،  به نکاتی از امکان تجربه‌ی این بازی به شکل همکاری گروهی نیز اشاره شد. به این ترتیب که شما می‌توانید گیم‌پلی بازی فارکرای ۵ را علاوه بر حالت تک‌نفره همراه با دوستان خود نیز تجربه کنید. البته هنوز برای قضاوت در رابطه با بخش پروهی بازی فارکرای ۵ اندکی زود به نظر می‌رسد. چرا که در بازی فارکرای ۴ نیز شاهد مطرح شدن تبلیغات مشابهی بودیم. اما نتیجه‌ی کار در نهایت چیز دیگری از آب در آمد. به هر حال بازی Far Cry 5 در مجموع یکی از مورد انتظارترین عناوین به نمایش در آمده در E3 2017 به شمار می‌رود و بسیاری از بازی‌دوستان از هم‌اکنون برای فرا رسیدن تاریخ انتشار این بازی یعنی روز ۲۷ فوریه سال ۲۰۱۸ میلادی لحظه شماری می‌کنند.

یکی دیگر از غافلگیری‌های جذاب کنفرانس یوبی سافت حضور شیگرو میاموتو روی صحنه و خوش و بش جالب او با رییس اصلی شرکت یوبی سافت یعنی ایو گیمو بود. حضور پدر معنوی مجموعه بازی‌های برادران سوپر ماریو در کنفرانس یوبی سافت بیش از هر چیز به منظور معرفی بازی Mario + Rabbids Kingdom Battle صورت گرفت. این بازی که توسط یوبی سافت تولید و منتشر خواهد شد، عنوانی انحصاری برای کنسول سوییچ شرکت نینتندو محسوب می‌شود و در تاریخ ۲۹ اوت امسال در اختیار بازی‌دوستان قرار خواهد گرفت.

در این بازی خرگوش‌های بی‌کله اما بانمک شرکت یوبی سافت یا همان Rabbidها به دنیای ماریو و دوستانش حمله‌ور می‌شوند و مثل همیشه دردسرهایی را برای دیگران ایجاد می‌کنند. نمایش بازی Mario + Rabbids Kingdom Battle در کنفرانس یوبی سافت با توضیحاتی از سوی سازندگان این اثر همراه بود. توضیحاتی که نکات مهمی از ساختار گیم‌پلی این بازی را برای مخاطبان خود روشن می‌کرد.

جاست دنس 2018

برخلاف سایر بازی‌ها، معرفی بازی Just Dance 2018 در کنفرانس یوبی سافت چندان دور از انتظار نبود.

بر اساس موارد به نمایش درآمده در کنفرانس یوبی سافت می‌توان نتیجه گرفت که با وجود بهره بردن بازی Mario + Rabbids Kingdom Battle از دنیایی رنگارنگ و تمی مضحک و خنده‌دار در بخش داستانی، بخش گیم‌پلی این بازی از عمق فراوانی برخوردار خواهد بود. این بازی را می‌توان در نگاه کلی یک عنوان استراتژی تاکتیکی نامید که مبارزات آن به شکل نوبتی دنبال می‌شد. امری که در تلفیق با ساختار شوخ و شنگ آن می‌تواند آمیزه‌ی جالب و سرگرم کننده‌ای را پدید بیاورد. در هر حال این بازی می‌تواند انگیزه‌ی بسیار خوبی برای خریداری کنسول سوییچ در نزد هواداران عناوین استراتژی ایجاد کند.

در کنار بازی Mario + Rabbids Kingdom Battle، کنسول سوییچ نینتندو به زودی میزبان بازی دیگری از یوبی سافت خواهد بود. اثری که با نام Starlink: Battle for Atlas شناخته می‌شود. البته برخلاف گردهمایی ماریو و خرگوش‌های دیوانه، بازی Starlink عنوانی انحصاری برای کنسول سوییچ به شمار نمی‌رود و همزمان با این کنسول برای سایر کنسول‌های خانگی موجود در بازار نظیر Xbox One و PS4 نیز عرضه خواهد شد. هسته‌ی اصلی گیم‌پلی این اثر بر نبردهای فضایی تمرکز یافته است. به ترتیبی که گیمرها می‌توانند با تشکیل اسکادران هوایی اختصاصی خود به نبرد با دشمنان فضایی بروند.

اما شاید ویژگی خاصی که این بازی را متفاوت با سایر آثار هم سبک جلوه می‌دهد، عرضه شدن اسباب‌بازی‌هایی مشابه با سفینه‌های فضایی موجود در این بازی در کنار آن است. ماکت‌های پر جزییاتی که گیمرها در صورت تمایل می‌توانند آن‌ها را در اختیار داشته باشند. به هر حال آن‌چه که بیش از هر چیز در ظاهر این بازی جلب توجه می‌کرد، شباهت آن به بازی ناکام No Man’s Sky بود. با این حال برخلاف عنوان مذکور، بازی Starlink: Battle for Atlas به شکل کاملا بی ادعایی در کنفرانس یوبی سافت حضور یافت و هیچ انتظار بی‌جایی را در ذهن مخاطبان خود ایجاد نکرد. بر این اساس کاملا بعید است که این بازی به سرنوشت بازیNo Man’s Sky دچار شود و یک شکست همه جانبه را برای سازندگانش رقم بزند.

در کنار عناوین یاد شده در سطور فوق، بازی South Park Phone Destroyer عنوان جدید دیگری بود که در کنفرانس یوبی سافت به بازی‌دوستان معرفی شد. این بازی قرار است برای تلفن‌های همراه منتشر شود و مکملی برای بازی بزرگ‌ترSouth Park: The Fractured But Whole خواهد بود. ساختار گیم‌پلی این بازی کم و بیش همان چیزی است که در عنوان پیشین South Park و همچنین بازی South Park: The Fractured But Whole مشاهده می‌شود. اثری نقش‌آفرینی که از رویارویی‌های آنلاین نفر به نفر نیز پشتیبانی خواهد کرد.

سرازیری در المپیک

علاقه‌مندان بازی موفق Steep به زودی بسته‌ی الحاقی المپیک زمستانی پیونگ یانگ را دریافت خواهند کرد.

علاوه بر آن مخاطبان این بازی می‌توانند همان کمدی دیوانه‌وار و افسار گسیخته‌ی موجود در سریال و بازی‌های South Park را در بخش داستانی و جو کلی بازی South Park Phone Destroyer مشاهده کنند. به هر حال موفقیت نسخه‌ی اخیر بازی South Park موجب شده تا اعضای یوبی ‌سافت نسبت به گسترش قلمرو خود در پلتفرم‌های موبایل نیز علاقه‌مند شوند. گفتنی است که بازی موبایل South Park Phone Destroyer تقریبا همزمان با South Park: The Fractured But Whole در اختیار بازی‌دوستان قرار خواهد گرفت.

جمع‌بندی کنفرانس یوبی سافت

شرکت یوبی سافت اکنون چند سالی است که حضور با ثباتی در نمایشگاه E3 دارد. به این معنی که معمولا کیفیت برگزاری کنفرانس یوبی سافت در این رویداد سالانه از حد معینی پایین‌تر نمی‌آید. با این حال اعضای شرکت یوبی سافت در نمایشگاه E3 2017 به چند پله بالاتر از قبل صعود کردند و در جایگاه بسیار بهتری نسبت به گذشته ایستادند.

در کنفرانس یوبی سافت معرفی سورپرایزهای فراوانی را شاهد بودیم و ریتم برگزاری همایش این شرکت فرانسوی هم به ترتیبی بود که کسی احساس خستگی نکند. در واقع این همان کنفرانسی بود که شرکت مایکروسافت به آن احتیاج داشت ولی از برگزاری آن ناتوان ماند. سوای شور و هیجان قابل توجهی که در کنفرانس یوبی سافت مشاهده شد، تقریبا تمام عناوین معرفی شده در این همایش، فارغ از این‌که تعدادی از آن‌ها برای بار نخست به بازی‌دوستان معرفی می‌شدند، بازی‌های خوب و آینده‌داری به شمار می‌روند و از لحاظ ارزش و اعتبار به طرز محسوسی بالاتر از عناوینی که سال گذشته در همایش این شرکت حضور داشتند، قرار می‌گیرند. در مجموع شاید بتوان کنفرانس یوبی‌سافت را بهترین همایش برگزار شده در نمایشگاه E3 2017 لقب داد.

منبع: کنفرانس شرکت یوبی سافت در E3 2017 (همراه با تحلیل اختصاصی نویسندگان و مترجمان مجله قرمز)

در صورت تمایل می‌توانید با نظرات خود در بخش کامنت، ما را در بهبود کیفیت مطالب بخش بازی مجله قرمز یاری کنید.