در این مطلب به بررسی کنفرانس مایکروسافت در گیمزکام ۲۰۱۷ خواهیم پرداخت. گردهمایی اختصاصی این شرکت که همانند کنفرانس مشابه در نمایشگاه E3 2017، با تمرکز بر کنسول جدید مایکروسافت یعنی کنسول Xbox One X برگزار شد. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با کنفرانس مایکروسافت در گیمزکام ۲۰۱۷ می‌توانید در ادامه‌ی مطلب پیش رو با مجله قرمز همراه باشید.

پس از یک سال وقفه و عدم برگزاری کنفرانس اختصاصی در نمایشگاه گیمزکام ۲۰۱۶، شرکت مایکروسافت بار دیگر اقدام به برگزاری کنفرانس اختصاصی خود در نمایشگاه گیمزکام امسال نمود. نمایشگاه سالانه‌ا‌ی که در شهر کلن آلمان برگزار می‌شود و در کنار E3 به عنوان بزرگ‌ترین گردهمایی بازی‌سازان جهان شناخته می‌شود. حتی به علت امکان حضور افراد عادی در نمایشگاه سالانه‌ی گیمزکام، این نمایشگاه از پاره‌ای جهات محبوبیت بیشتری در میان بازی‌دوستان دارد.

به علت رونمایی از کنسول Xbox One X در نمایشگاه E3 امسال و عدم معرفی عناوین انحصاری قابل توجه برای آن، بسیاری از علاقه‌مندان این کنسول جدید، که در تاریخ ۱۶ آبان به بازار عرضه می‌شود، انتظار داشتند که کنفرانس مایکروسافت در  گیمزکام ۲۰۱۷ جبران مافات کند و پوششی بر کم فروغ بودن فعالیت مایکروسافت در زمینه‌ی معرفی بازی‌های بزرگ باشد. انتظاری که باید گفت آن‌چنان که باید برآورده نشد.

بازی ماینکرفت

بازی‌های جدید کنفرانس مایکروسافت در گیمزکام ۲۰۱۷

در مجموع می‌توان ادعا کرد که بازی Jurassic World Evolution تنها بازی جدیدی بود که در کنفرانس مایکروسافت در گیمزکام ۲۰۱۷ معرفی شد. هرچند که این بازی اثری چند پلتفرمی محسوب می‌شود و نمی‌تواند مرهمی بر زخم‌های چشم‌انتظاران عناوین انحصاری کنسول Xbox One X باشد.

بازی جدید پارک ژوراسیک که تازه‌ترین تجربه‌ی سازندگان دو بازی Planet Coaster و Elite Dangerous، یعنی اعضای استودیو Frontier، در دنیای بازی‌های کامپیوتری به شمار می‌رود، اثری در سبک شبیه ساز خواهد بود و از استانداردهای شناخته شده‌‌ی این سبک پیروی می‌کند. به بیان دقیق‌تر شما در بازی Jurassic World Evolution وظیفه‌ی مدیریت پارک تفریحی اختصاصی خود که نسخه‌ای از پارک ژوراسیک معروف است را بر عهده خواهید داشت و باید از امکاناتی که در اختیار دارید برای اداره‌ی هرچه بهتر آن بهره بگیرید.

برای انجام این کار پارک دایناسوری ژوراسیک و محیط اطراف آن در جزیره‌ی ایسلا نوبلار به طور کامل تحت نظارت شما قرار خواهد داشت. به این ترتیب شما می‌توانید با انجام فعالیت‌هایی نظیر ساختن جاذبه‌های تفریحی گوناگون و همچنین مهندسی ژنتیک دایناسورها برای ایجاد نسل‌های جدید و متفاوت از آن‌ها، جذابیت‌های پارک تفریحی خود را افزایش داده و بر تعداد بازدیدکنندگان آن بیافزایید.

بازی Jurassic World Evolution در تابستان سال آینده برای سه پلتفرم PC، PS4 و Xbox One منتشر خواهد شد. در واقع به نظر می‌رسد که این بازی قرار است در همان حول و حوش تاریخ اکران قسمت بعدی مجموعه فیلم‌های پارک ژوراسیک یعنی Jurassic World: Fallen Kingdom در اختیار بازی‌دوستان قرار گیرد.

دنیای ژوراسیک

سایر رخدادهای مهم کنفرانس مایکروسافت در گیمزکام ۲۰۱۷

به غیر از بازی Jurassic World Evolution تقریبا هیچ بازی جدید دیگری در کنفرانس مایکروسافت در نمایشگاه گیمزکام ۲۰۱۷ معرفی نشد و عناوین شاخص به نمایش درآمده در همایش این شرکت همگی جزو بازی‌هایی به شمار می‌رفتند که پیش از این به بازی‌دوستان معرفی شده بودند. به عنوان مثال نمایش‌های تازه‌ای از آثاری نظیر Assassin’s Creed: Origins، Forza Motorsport 7، State of Decay 2، Cup Head و Middle Earth: Shadow of War در این کنفرانس پخش شد. نمایش‌هایی که با وجود بهره بردن از کیفیت مناسب، هیچ نکته‌ی تازه‌ای از این آثار را برای بازی‌دوستان روشن نمی‌کردند.

بازی Sea of Thieves نیز از جمله آثاری بود که طبق روال همیشگی کنفرانس‌های اخیر مایکروسافت، در کنفرانس اختصاصی این شرکت در نمایشگاه گیمزکام امسال هم به نمایش درآمد. نمایش این بازی در گیمزکام با خبر پشتیبانی این اثر از قابلیت بازی کراس پلتفرم همراه بود. به این معنی که شما می‌توانید این بازی چندنفره را روی دو پلتفرم PC و Xbox One همراه با بازیکنان حاضر بر پلتفرم دیگر تجربه کنید.

علاوه بر این بازی گروهی، خبر انتشار یکی از جنجالی‌ترین، محبوب‌ترین و پر سر و صداترین عناوین چندنفره‌ی این روزها برای کنسول Xbox One نیز در کنفرانس مایکروسافت در نمایشگاه گیمزکام ۲۰۱۷ تایید شد. بنابر تایید رسمی مایکروسافت، بازی‌دوستان به زودی می‌توانند شاهد ملاقات با بازی PlayerUnknown’s Battlegrounds در کنسول Xbox One باشند.

پلیر بتل

کنفرانس مایکروسافت در گیمزکام ۲۰۱۷ و وضعیت کنسول Xbox One X

همان گونه که انتظار می‌رفت، کنفرانس مایکروسافت در نمایشگاه گیمزکام ۲۰۱۷ نیز مانند همایش مشابه این شرکت در نمایشگاه E3 2017 با تمرکز روی معرفی کنسول ایکس باکس وان ایکس اجرا گردید. با این تفاوت که میزان سورپرایزهای مربوط به این کنسول جدید در نمایشگاه گیمزکام امسال بسیار کمتر از نمایشگاه E3 بود. شاید بتوان مهم‌ترین خبر مربوط به کنسول Xbox One X در کنفرانس مایکروسافت در نمایشگاه گیمزکام ۲۰۱۷ را خبر آغاز پیش فروش این کنسول قلمداد کرد. در واقع با توجه به مشخص شدن تمام جزئیات فنی این کنسول در نمایشگاه E3 2017 تنها نکته‌ی کنجکاوی برانگیز موجود، زمان پیش فروش کنسول ایکس باکس وان ایکس بود که آن هم در کنفرانس مایکروسافت در نمایشگاه گیمزکام ۲۰۱۷ مشخص گردید.

البته نکته‌ی ناامید کننده‌ی کنفرانس ۹۰ دقیقه‌ای مایکروسافت در نمایشگاه گیمزکام امسال این بود که هیچ بازی انحصاری جدید اسم و رسم داری برای کنسول Xbox One X معرفی نشد. در عوض، چشم انتظاران این کنسول شاهد ارائه‌ی لیست بلندبالایی از سوی مایکروسافت بودند که در آن نام حدود ۱۰۰ بازی مختلف به چشم می‌خورد. آثاری ریز و درشتی که قرار است بر مبنای قدرت پردازشی قابل توجه کنسول Xbox One X بهینه‌سازی شوند و از ویژگی‌های فنی تازه‌ای نظیر امکان پشتیبانی از قابلیت HDR برخوردار گردند. البته بیشتر این عناوین آثار چند پلتفرمی به شمار می‌روند که بخش قابل توجهی از آن‌ها برای کنسول PS4 Pro نیز قابلیت‌های مشابهی را ارائه خواهند داد.

سوای این آثار، نسخه‌ی بهبود یافته‌ی بازی ReCore، که پسوند Definitive Edition را به دنبال نام خود یدک می‌کشد، از دیگر عناوینی بود که در کنفرانس مایکروسافت در نمایشگاه گیمزکام ۲۰۱۷ به نمایش درآمد. این بازی که سال گذشته برای دو پلتفرم PC و Xbox One منتشر شد و نتوانست نام خود را فراتر از یک بازی متوسط مطرح کند، قرار است در کنسول Xbox One X با گرافیک فنی بهبود یافته و امکان پشتیبانی از قابلیت HDR عرضه شود. ضمن این که دارندگان نسخه‌ی معمولی این بازی می‌توانند به شکل رایگان این قابلیت‌های اضافه را روی کنسول Xbox One X دریافت کنند.

شاید اگر بازی Crackdown 3 برای بار چندم به آفت تاخیر مبتلا نمی‌شد و در کنفرانس اختصاصی مایکروسافت در گیمزکام ۲۰۱۷ حضور می‌یافت، می‌توانست این کنفرانس را تا حدی از حالت کسالت‌بار خود خارج کند. اما این امر در عمل رخ نداد و چشم انتظاران کنسول ایکس باکس وان ایکس نتوانستند در کنفرانس مایکروسافت در گیمزکام ۲۰۱۷ شاهد معرفی اثری باشند که بتواند ناکامی ناشی از تاخیر بازی Crackdown 3 را جبران کند.

باندل سایه

جمع‌بندی کنفرانس مایکروسافت در گیمزکام ۲۰۱۷

ناگفته پیدا است که اعضای مایکروسافت در نمایشگاه گیمزکام امسال هیچ حرف تازه‌ای برای گفتن نداشتند. البته پیش از برگزاری کنفرانس مایکروسافت در نمایشگاه گیمزکام ۲۰۱۷ هم انتظار نمی‌رفت که اعضای این شرکت در این همایش آتش‌بازی راه بیاندازند و همه را غافلگیر کنند. با این حال بسیاری از علاقه‌مندان این شرکت، به خصوص چشم انتظاران کنسول Xbox One X انتظار داشتند که حداقل شاهد معرفی یک بازی انحصاری جدید برای این کنسول در کنفرانس اختصاصی مایکروسافت باشند.

اما سران مایکروسافت برای بار دوم در طول کمتر از شش ماه هواداران خود را ناامید کرده و آن‌ها را دست از پا درازتر به حال خود وا گذاشتند. در واقع با وجود معرفی یک کنسول قدرتمند و خوش ‌پتانسیل خانگی به صنعت بازی‌سازی، می‌توان گفت که سران مایکروسافت عملکرد منفعلانه‌ای را در قبال این کنسول پیش گرفته‌اند و بسیار سردرگم عمل می‌کنند. سردرگمی عجیبی که شاید ادامه‌ی رقابت در این نسل را برای آن‌ها پیچیده‌تر از قبل سازد.

در کنار این موضوع نوع برگزاری کنفرانس مایکروسافت در نمایشگاه گیمزکام ۲۰۱۷ نیز بسیار کلیشه‌ای و تکراری بود و هیچ گونه نوآوری خاصی در نحوه‌ی اجری آن مشاهده نمی‌شد. امری که موجب شد مشکل فقدان معرفی بازی‌های جذاب و غافلگیرکننده در این کنفرانس بیش از پیش به چشم بیاید.

اما فارغ از کیفیت کنفرانس مایکروسافت در گیمزکام ۲۰۱۷، شاید بتوان گفت نوع عملکرد و سیاستی که شرکت‌های مختلف بازی‌سازی در قبال نمایشگاه سالانه‌ی بازی شهر کلن آلمان در پیش گرفته‌اند چندان به سود بازی‌دوستان نیست. چرا که در عمل نوعی بی‌تفاوتی نسبت به این نمایشگاه در سیاست‌های اخیر شرکت‌های بزرگ بازی‌سازی مشاهده می‌شود. سیاست‌هایی که موجب شده‌اند تعداد سورپرایزهای موجود در نمایشگاه گیمزکام آلمان، طی دو سال اخیر به حداقل میزان ممکن برسد. البته نمایشگاه امسال هنوز به طور کامل به کار خود خاتمه نداده است. بنابراین می‌توان امیدوار بود که در ادامه‌ی کار شاهد بالا رفتن کیفیت کلی نمایشگاه گیمزکام ۲۰۱۷ باشیم.

این مطلب به شکل اختصاصی توسط نویسندگان مجله قرمز تهیه شده است.

در صورت تمایل می‌توانید با نظرات خود در بخش کامنت، ما را در بهبود کیفیت مطالب بخش بازی مجله قرمز یاری کنید.