جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
سیاره‌ی فراخورشیدی جدید

با زندگی در این سیاره‌ی فراخورشیدی می‌توانید صد و پنجاه هزار سال عمر کنید!

شاید اگر گیلگمش علم نجوم می‌دانست و از توانایی کشف یک سیاره‌ی فراخورشیدی عجیب و غریب برخوردار بود، برای دست‌ یافتن به راز زندگی ابدی آن همه مصیبت نمی‌کشید تا عاقبت دست از پا درازتر به خانه باز گردد. اما بسیاری از دانشمندان امروزی به این علم آگاهند و به کمک آن می‌توانند اجرام آسمانی دور افتاده‌ای نظیر یک  سیاره‌ی فراخورشیدی عجیب و غریب را کشف کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با این کشف جدید می‌توانید در ادامه‌ی مطلب پیش رو با مجله قرمز همراه باشید.

به تازگی گروهی از دانشمندان علم نجوم موفق به کشف یک سیاره‌ی فراخورشیدی جدید و تا حدی عجیب و غریب شده‌اند که با نام EPIC 228813918 b شناخته می‌شود و در فاصله‌ای بسیار دور از زمین جاخوش کرده است.

زمان را در سیاره‌ی فراخورشیدی جدید طلاتر از زمین بیابید

نکته‌ی جالب در رابطه با این سیاره‌ی تازه کشف شده مدار گردش آن به دور ستاره‌ی خود است که بسیار کوتاه‌تر از مدار گردش زمین به دور خورشید اندازه‌گیری شده است. به بیان ساده‌تر هر دور گردش کامل این سیاره‌ی فراخورشیدی به دور ستاره‌ی خود (به زمان ما ساکنین زمین) تنها چهار ساعت و نیم به طول می‌انجامد. به این ترتیب هر یک روز زندگی روی زمین معادل پنج سال زندگی در این سیاره‌ی فراخورشیدی تازه کشف شده خواهد بود. این به آن معنی است که یک انسان معمولی با فرود روی سیاره‌ی EPIC 228813918 b قادر است، به زمان این سیاره، چیزی بیش از ۱۵۰ هزار سال عمر کند.

با این حال مسلما بخش قابل توجهی از این سال‌های طولانی عمر به فعالیت‌هایی نظیر خوابیدن اختصاص خواهد یافت. حقیقتی که به هیچ وجه نمی‌توان آن را نکوهش کرد و برعکس می‌توان آن را امر بسیار پسندیده‌ای قلمداد نمود. چرا که شما می‌توانید هنگام زندگی در این سیاره، در هر نوبت حضور در رختخواب، به مدت ده‌ها سال به خواب فرو  رفته و حسابی خستگی در کنید!

در این میان نکته‌ی جالب دیگری که در رابطه با سیاره‌ی فراخورشیدی جدید تازه کشف شده وجود دارد، به حجم آن مربوط می‌شود‌ که کم و بیش هم اندازه با زمین است. بر اساس مطالعات انجام شده به نظر می‌رسد که چیزی نزدیک به ۴۵ درصد از سطح این سیاره را عنصر آهن تشکیل می‌دهد. بر این اساس جای تعجب چندانی وجود ندارد که سیاره‌ی EPIC 228813918 b توسط فضاپیمای کپلر و تلسکوپ فضایی اختصاصی این کاوشگر کشف شده است. چرا که ماموریت اصلی فضاپیمای کپلر در وهله‌ی نخست کشف سیاره‌هایی است که تقریبا هم اندازه با زمین هستند.

جدیدترین سیاره‌ی فراخورشیدی
تصویری مشابه با موقعیت سیاره‌ی فراخورشیدی تازه کشف شده و ستاره‌ی کوچک سرخ آن.

در این میان بد نیست به این نکته هم اشاره شود که سیاره‌ی فراخورشیدی EPIC 228813918 b به جای یک ستاره، در حال گردش به دور یک ستاره‌ی کوچک سرخ است. این اجرام آسمانی که با نام کوتوله‌ی سرخ نیز شناخته می‌شوند، ستاره‌های کوچک سرخ رنگی هستند که جرم آن‌ها معمولا از جرم تنها ستاره‌ی موجود در منظومه‌ی شمسی یعنی خورشید کمتر است. در واقع جرم اغلب ستاره‌های کوچک سرخ یا کوتوله‌های سرخ حتی به نصف جرم خورشید نیز نمی‌رسد. افزون بر آن کوتوله‌های سرخ در قیاس با خورشید اجرام آسمانی بسیار سردی محسوب می‌شوند و نسبت به ستاره‌ها گرمای چندانی از خود متصاعد نمی‌کنند (هر چند که دمای سطح آن‌ها از سیاره‌ها بسیار بیشتر است).

نکته‌ی جالبی که در رابطه با ستاره‌های کوچک سرخ وجود دارد این است که بخش مهمی از سیاره‌ها و سایر اجرام آسمانی مختلفی که در اطراف آن‌ها در حال گردش هستند، از قابلیت میزبانی بالایی برای پذیرایی از حیات فرازمینی برخوردارند و از جمله مهم‌ترین گزینه‌های موجود در کائنات برای یافت موجودات فضایی به شمار می‌روند. این به آن معنی است که افراد علاقه‌مند به زیستن روی سیاره‌ی EPIC 228813918 b برای بهره‌مندی از عمر عددی بیشتر، باید خود را برای هم‌زیستی مسالمت آمیز احتمالی با همسایگان فرازمینی آماده کنند.

البته کسانی که به برخورداری از عمر طولانی بسیار علاقه‌مند هستند، بهتر است به جای سیاره‌ی تازه کشف شده‌ی EPIC 228813918 b روی سیاره‌ی پیش‌تر کشف شده‌ی KOI 1843 b فرود بیایند. چرا که مدار گردش این سیاره به دور ستاره‌ی خود چیزی نزدیک به چهار دقیقه سریع‌تر از سیاره‌ی EPIC 228813918 b تخمین زده شده است.

جالب این جاست که سطح این سیاره نیز همانند سیاره‌ی فراخورشیدی EPIC 228813918 b دارای مقادیر فراوانی از عنصر آهن است و از نظر اندازه نیز این دو سیاره کم و بیش به یکدیگر شباهت دارند. افزون بر آن سیاره‌ی KOI 1843 b نیز همانند همتای تازه کشف شده ی خود در حال گردش به دور یک ستاره‌ی کوچک سرخ است و از همین رو همانند سیاره‌ی EPIC 228813918 b امکان پذیرایی از موجودات فرازمینی را (حداقل روی کاغذ) دارا است. به هر حال با پیشرفت روزافزون تکنولوژی می‌توان هر روز مرزهای ناشناخته‌ی تازه‌تری را کشف کرد و بیش از پیش از این اکتشافات جدید شگفت‌زده شد.

منبع: سی نت (همراه با ترجمه، تالیف و ویرایش اختصاصی نویسندگان و مترجمان مجله قرمز)

در صورت تمایل می‌توانید با نظرات خود در بخش کامنت، ما را در بهبود کیفیت مطالب بخش علمی مجله قرمز یاری کنید.

دیدگاه ها 0
Subscribe
اعلام کردن به
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

مقالات زیبایی

پاک کننده صورت طبیعی
۱۰ پاک کننده صورت که می‌توانید خودتان درست کنید
36
موی نازک
اگر موی نازک دارید این ۹ اشتباه آرایش مو را انجام ندهید
176
ضرورت و اهمیت استفاده از کرم مرطوب کننده برای تمام انواع پوست
نقش کلیدی مرطوب کننده ها در روتین مراقبت پوستی
1,232
روغن نارگیل
آیا روغن نارگیل برای پوست و بیماری‌های پوستی مفید است؟
1,735
روغن میوه نسترن
روغن میوه نسترن (رزهیپ) چه فوایدی دارد، روشهای استفاده از آن چیست؟
6,448
سبک جدید کانتور
با سبک جدید کانتور کردن در سال ۲۰۱۹ آشنا شوید
3,703

مقالات سلامت

غذاهای تحریک کننده سردرد
غذاهای تحریک کننده سردرد که باید از آنها پرهیز کنید
23
مضرات دمپایی لا انگشتی
دمپایی لا انگشتی (دمپایی ابری) را به این ۱۱ دلیل هرگز نپوشید
68
کولونوسکوپی
کولونوسکوپی ؛ دلایل، نحوه انجام، آمادگی پیشرفته و روشهای جایگزین
55
رفع جوش چرکی
رفع جوش چرکی با ۴ درمان طبیعی و سریع و روشهای موثر دیگر
75
آمیلوئیدوز
آمیلوئیدوز بر چند نوع است، روشهای تشخیص و درمان آن چگونه است؟
62
داروی رمدسیویر درمانی قدرتمند برای غلبه بر بیماری کرونا
136

مقالات آشپزی

خوراک برنج و مرغ در فر
خوراک برنج و مرغ در فر با ادویه ایتالیایی و طعم عالی
62
سیب زمینی برشته در فر
سیب زمینی برشته در فر با حداقل روغن و سرشار از ادویه
171
طرز تهیه نان خامه ای
طرز تهیه نان خامه ای به صورت حرفه‌ای و با ارائه همه نکات لازم
204
پنیر موزارلا
طرز تهیه پنیر موزارلا تازه و خانگی برای انواع غذاها با همه نکات لازم
289
خواص و طرز تهیه آب استخوان
خواص آب استخوان یا آب قلم و طرز تهیه آن در خانه به بهترین روش
444
نان سفید خانگی
نان سفید خانگی به روشی آسان برای تهیه انواع ساندویچ و اسنک
346

مقالات تغذیه

شیوه نگهداری غذای تازه
۱۲ غذای تازه که هرگز نباید با هم نگهداری شوند
30
سلامت ریه
سلامت ریه را با این ۲۰ خوراکی تضمین کنید
38
کلسیم پیروات
کلسیم پیروات چه فوایدی دارد و چگونه مصرف می‌شود؟
42
خواص ریحان
ریحان گیاهی شگفت انگیز با خواصی بی نظیر طبق بررسی های علمی
64
خواص جوانه
خواص جوانه حبوبات و غلات و طرز تهیه آنها در خانه به چندین روش متنوع
80
مکمل ملاتونین
مکمل ملاتونین چه فوایدی دارد، دوز توصیه شده و عوارض آن چیست؟  
150