جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
کشف پیوند ژنتیکی زنبورهای عسل

پیوند ژنتیکی زنبورهای عسل با انسان‌های مبتلا به اوتیسم کشف شد

پیوند ژنتیکی زنبورهای عسل با انسان‌ها موضوع پژوهش تازه‌ای است که توسط برخی از پژوهشگران دانشگاه ایلینویز امریکا به انجام رسیده است. برای آگاهی از نتایج این پژوهش و همچنین آشنایی بیشتر با نتایج مربوط به پیوند ژنتیکی زنبورهای عسل با انسان‌ها می‌توانید در ادامه‌ی مطلب پیش رو با مجله قرمز همراه باشید.

زنبورهای عسل معمولا به عنوان حشراتی فعال شناخته می‌شوند که از رفتار اجتماعی گسترده و قدرتمندی برخوردار هستند. خصیصه‌ای که به آن‌ها اجازه می‌دهد تا بتوانند اکثر کارهای خود را به شکل گروهی و با نظم و ترتیب خاصی انجام دهند. با این حال نتایج پژوهش اخیر نشان می‌دهد که در میان کلونی زنبورهای عسل، حشراتی با رفتارهای ضد اجتماعی نیز وجود دارند. موضوعی که موشکافی آن در نهایت پژوهش‌گران را به سمت بررسی احتمال پیوند ژنتیکی زنبورهای عسل با انسان‌هایی که از ویژگی‌های مشابه برخوردارند سوق داده است.

پیوند ژنتیکی زنبورهای عسل با انسان‌های منزوی

تمرکز اصلی پژوهش مذکور بر روشن ساختن این موضوع استوار بوده است که چگونه پدیده‌ی تکامل می‌تواند مسیرهای مولکولی مشابهی را در موجودات زنده‌ی کاملا متفاوت ایجاد کند. بنابر اعتقاد هانس هوفمن (که البته در تکمیل این پژوهش نقشی نداشته است) مسیرهای عصبی مربوط به رفتارهای اجتماعی، در انسان‌ها و حشراتی نظیر زنبور عسل کاملا متفاوت از یکدیگر هستند. اما در عین حال به نظر می‌رسد که در سطح مولکولی، ژن‌های این موجودات متفاوت رفتارهای کاملا مشابهی را از خود به نمایش می‌گذارند. موضوعی که می‌تواند احتمال وجود پیوند ژنتیکی زنبورهای عسل با انسان‌ها را بیش از پیش قوت ببخشد.

زنبورهای عسل

به منظور مشاهده‌ی تنوع رفتارهای اجتماعی زنبورهای عسل در کلونی‌هایشان، پژوهش‌گران دانشگاه ایلینویز امریکا دو آزمایش مختلف را روی آن‌ها انجام داده‌اند. در واقع این دو آزمایش‌ روی ۲۴۵ گروه مختلف از زنبورهای عسل انجام شده است که در مجموع به ۷ کلونی متفاوت تعلق داشته‌اند و هر کدام از ۱۰ زنبور تشکیل شده‌ بودند.

در آزمایش نخست رفتار دفاعی زنبورهای عسل هنگام روبرو شدن با موجودات بیگانه‌ای که به گروه آن‌ها نزدیک می‌شوند مورد بررسی قرار گرفته است. در حالی که در آزمایش دوم، یک لارو نابالغ ملکه در میان گروه‌های مختلف زنبورهای عسل قرار گرفت تا غریزه‌ی آن‌ها برای حفاظت و تغذیه کردن این لارو مورد مطالعه قرار گیرد.

نتایج این دو آزمایش حکایت از آن دارد که بسیاری از زنبورهای عسل حداقل به یکی از دو اتفاق یاد شده واکنش نشان داده‌اند، در حالی که چیزی نزدیک به ۱۴ درصد آن‌ها نسبت به هیچ کدام از این دو رویداد عکس‌العملی نشان نداده‌اند. به این ترتیب تیم پژوهش دانشگاه ایلینویز زیرمجموعه‌ی مشخصی از ژن‌های مشابه را در بدن زنبورهای عسل گوشه‌گیر و غیرفعال کشف کردند و در نهایت تصمیم گرفتند به مقایسه‌ی آن‌ها با مجموعه‌ای از ژن‌های دخیل در اختلال طیف اوتیسم، اسکیزوفرنی و افسردگی بپردازند. فرآیندی که در نهایت به مشاهده‌ی پیوند ژنتیکی زنبورهای عسل با انسان‌ها توسط این پژوهشگران منجر شد. به عبارت بهتر علی‌رغم وجود تفاوت‌های گسترده در نوع تکامل انسان‌ها و زنبورهای عسل، ژن‌های مشترکی در این موجودات سر تا پا متفاوت مشاهده می‌شود.

البته باید به این نکته اشاره کرد که پیوند ژنتیکی زنبورهای عسل با انسان‌ها تنها به تشابه ژن آن‌ها با بیماران اوتیسم محدود می‌شود. به بیان دقیق‌تر در پژوهش انجام شده تشابه نزدیکی میان ژن‌های فعال زنبورهای غیراجتماعی و ژن‌های هم‌پیوند با بیماری اوتیسم مشاهده شد. برخی از این ژن‌ها در امر تنظیم یون‌ها در درون و بیرون سلول‌ها (به خصوص سلول‌های عصبی) نقش دارند، در حالی که نقش مابقی آن‌ها در پدیده‌ای که با نام شوک پروتئین شناخته می‌شود و در هنگام بروز استرس فعال می‌گردد، نمود می‌یابد.

زنبور عسل

اما و اگرهای پیوند ژنتیکی زنبورهای عسل با انسان‌ها

با وجود تمام بررسی‌های انجام شده روی ژن زنبورهای عسل غیرفعال و گریزان از جامعه‌ی زنبوری، پژوهش‌گران هنوز به طور دقیق نمی‌دانند که این ژن‌ها (چه در انسان‌ها و چه در زنبورها) چگونه و به چه طریقی بر رفتارهای مهم اجتماعی تاثیرگذار هستند. با این حال بررسی ژن زنبورهای عسل می‌تواند پژوهش‌گران را در امر چگونگی کارکرد ژن‌های مشابه در انسان‌ها یاری کند.

در این میان حشره‌شناس فعال در دانشگاه کنتاکی لکزینگتون یعنی کلر ریتشاف (که او نیز در این پژوهش نقشی ایفا نکرده است) اعتقاد دارد که شاید زنبورهای منزوی و غیرفعالی که در گروه‌های مورد آزمایش قرار گرفته حضور داشته‌اند، در سایر موقعیت‌های اجتماعی و تحت شرایطی کاملا متفاوت به حشراتی فعال و غیر منزوی تبدیل شوند. به عبارت دیگر او این آزمایش را به تنهایی برای اثبات ضداجتماعی بودن زنبورهای عسل مورد بحث کافی نمی‌داند. با این حال او بسیار تحت تاثیر نتایج مربوط به کشف پیوند ژنتیکی زنبورهای عسل با انسان‌ها قرار گرفته است.

البته قصد اصلی ترتیب دهندگان این پژوهش از انجام آزمایش‌هایی که به آن‌ها اشاره شد، اثبات ارتباط میان رفتار زنبورهای عسل با انسان‌ها نبوده است. بلکه آن‌ها تنها به ترسیم یک مدل جدید از نوع واکنش و فعل و انفعال ژنتیکی زنبورها پرداخته‌اند که از طریق آن می‌توان واکنش‌های ژنتیکی مشابه در انسان‌ها را مورد بررسی قرار داد. ناگفته پیدا است که تکمیل این مدل و ویژگی‌های مرتبط با آن مستلزم انجام آزمایش‌های بیشتری در این زمینه است.

برای آشنایی با یکی از عجیب و غریب‌ترین موجودات جهان می‌توانید به این مطلب مراجعه کنید.

منبع: ساینس مگ (همراه با ترجمه، تالیف و ویرایش اختصاصی نویسندگان و مترجمان مجله قرمز)

در صورت تمایل می‌توانید با نظرات خود در بخش کامنت، ما را در بهبود کیفیت مطالب بخش علمی مجله قرمز یاری کنید.

دیدگاه ها 0
Subscribe
اعلام کردن به
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

مقالات زیبایی

پاک کننده صورت طبیعی
۱۰ پاک کننده صورت که می‌توانید خودتان درست کنید
232
موی نازک
اگر موی نازک دارید این ۹ اشتباه آرایش مو را انجام ندهید
352
ضرورت و اهمیت استفاده از کرم مرطوب کننده برای تمام انواع پوست
نقش کلیدی مرطوب کننده ها در روتین مراقبت پوستی
1,273
روغن نارگیل
آیا روغن نارگیل برای پوست و بیماری‌های پوستی مفید است؟
1,816
روغن میوه نسترن
روغن میوه نسترن (رزهیپ) چه فوایدی دارد، روشهای استفاده از آن چیست؟
6,927
سبک جدید کانتور
با سبک جدید کانتور کردن در سال ۲۰۱۹ آشنا شوید
3,785

مقالات سلامت

شرایط اهدا کردن خون
قبل از اهدا کردن خون باید این چند نکته مهم را بدانید
15
علائم سرطان کبد
علائم سرطان کبد با ۹ علامت خاموش که شاید آنها را ندانید
72
داروی توسیلیزومب
داروی توسیلیزومب یکی از کاراترین درمان ها در کنترل بیماری کرونا
93
گرافت استخوانی
گرافت استخوانی (پیوند استخوان) چیست و چه کاربردهای درمانی دارد؟
54
نگاهی به داروی ویموو
داروی ویموو و نگاهی جامع به ویژگی های این داروی ترکیبی
112
مثانه بیش فعال
مثانه بیش فعال (مثانه پرکار)؛ علل، علائم، تشخیص و درمان
119

مقالات آشپزی

کدو سبز شکم پر
کدو سبز شکم پر با رویه پنیری برای میانه تابستان
48
خوراک برنج و مرغ در فر
خوراک برنج و مرغ در فر با ادویه ایتالیایی و طعم عالی
155
سیب زمینی برشته در فر
سیب زمینی برشته در فر با حداقل روغن و سرشار از ادویه
276
طرز تهیه نان خامه ای
طرز تهیه نان خامه ای به صورت حرفه‌ای و با ارائه همه نکات لازم
274
پنیر موزارلا
طرز تهیه پنیر موزارلا تازه و خانگی برای انواع غذاها با همه نکات لازم
383
خواص و طرز تهیه آب استخوان
خواص آب استخوان یا آب قلم و طرز تهیه آن در خانه به بهترین روش
567

مقالات تغذیه

بهترین زمان مصرف ویتامین
بهترین زمان مصرف ویتامین ها، مواد معدنی و انواع مکمل چیست؟
84
شیوه نگهداری غذای تازه
۱۲ غذای تازه که هرگز نباید با هم نگهداری شوند
105
سلامت ریه
سلامت ریه را با این ۲۰ خوراکی تضمین کنید
66
کلسیم پیروات
کلسیم پیروات چه فوایدی دارد و چگونه مصرف می‌شود؟
69
خواص ریحان
ریحان گیاهی شگفت انگیز با خواصی بی نظیر طبق بررسی های علمی
91
خواص جوانه
خواص جوانه حبوبات و غلات و طرز تهیه آنها در خانه به چندین روش متنوع
98