بازی Wild West Online همان‌گونه که از نام آن بر می‌آید، بازی جدیدی است که امکان از سر گذراندن تجربه‌ای گروهی و آنلاین را برای دوست‌داران عناوین وسترن و علاقه‌مندان به آثاری که از تم غرب وحشی برخوردارند فراهم می‌کند. برای آشنایی ابتدایی با زیر و بم این اثر می‌توانید در ادامه‌ی مطلب پیش رو با مجله قرمز همراه باشید.

شاید حتی با چشمان کاملا بسته هم بتوان شباهت‌ بازی Wild West Online با یکی از بهترین آثار Open World نسل قبل یعنی بازی Read Dead Redemption را درک کرد. موضوعی که سازندگان این بازی به هیچ وجه آن را انکار نمی‌کنند و حتی بازی RDR را دلیل اصلی ساخته شدن بازی Wild West Online می‌دانند.

در شرایطی که ظرف ماه‌های گذشته شاهد معرفی رسمی بازی Read Dead Redemption 2 برای کنسول‌های خانگی نسل حاضر بودیم، عنوان نخست این مجموعه هنوز برای پلتفرم PC عرضه نشده است. در واقع بازی Read Dead Redemption را می‌توان یکی از مهم‌ترین آثار نسل قبل برشمرد که حسرت تجربه‌ی آن در نهایت بر دل PC گیمرها ماند و با وجود شایعات گسترده هرگز برای کامپیوترهای خانگی منتشر نشد. همین موضوع انگیزه‌‌ی مهمی را برای اعضای استودیو ۶۱۲ Games فراهم آورد تا دست به خلق اثر مشابهی برای پلتفرم PC بزنند و امکان تجربه‌ی آن به شکل گروهی و آنلاین را در اختیار بازی‌دوستان قرار دهند.

نقش انتخاب‌ها در بازی Wild West Online

بازی Wild West Online در مجموع یک بازی چند‌ نفره‌ی کلان آنلاین خواهد بود که از تمی کاملا مشابه با بازی Read Dead Redemption برخوردار است و یک بازی وسترن جدید در دنیای بازی‌های کامپیوتری محسوب می‌شود.

بازی جدید آنلاین

سازندگان بازی Wild West Online پیش از این در ساخت بازی‌های مطرحی نظیر Star Trek Online و League of Legends نقش داشته اند و از همین رو با ظرافت‌های تولید عناوین آنلاین کاملا آشنا هستند.

شما این بازی را در ایستگاه قطار شهر و در قامت یک فرد تازه‌وارد آغاز خواهید کرد. فردی که در پی ساختن هویت خود به شهر جدیدی آمده تا زندگی تازه‌ای را آغاز کند. در آغاز این بازی شما می‌توانید برخی از خصوصیات قهرمان داستان از قبیل جنسیت (زن یا مرد بودن) یا رنگ پوست و موی او را انتخاب کرده و گام به دنیای پر ماجرای این بازی بگذراید. دنیایی که هیچ محدودیت بر شما تحمیل نخواهد کرد و این خود شما هستید که باید راهتان را میان پستی و بلندی‌های آن انتخاب کنید. درست همین جا است که مانند بازی Read Dead Redemption نقش انتخاب‌های اخلاقی کاملا پر رنگ می‌شود و توسط آن‌ها خوبی یا بدی شما معنی و مفهوم می‌یابد.

در بازی Wild West Online شما می‌توانید یک معاون کلانتر شریف باشید که برای محافظت از مردم شهر سینه‌اش را مقابل لوله‌ی تفنگ غارتگران و جنایتکاران سپر می‌کند، یا می‌توانید در قالب یکی از همان غارتگران به بانک‌ها و قطارهای شهر دستبرد زده و محتویات ارزشمند موجود در آن‌ها را به تاراج ببرید. این‌که در این بازی چه راهی را در پیش خواهید گرفت کاملا به خود شما بستگی دارد. اما باید به این نکته توجه داشته باشید که هر کدام از تصمیمات و انتخاب‌های شما پیامدهای خاص خود را در دنیای این بازی در پی خواهد داشت.

انتخاب سوی تاریک در بازی Wild West Online

در این میان باید به این نکته اشاره کرد که سیستم اخلاقی بازی Wild West Online کاملا شبیه به مورد مشابه در بازی Read Dead Redemption طراحی شده است. به این معنی که اگر شما شی خاصی را به طور آشکار بدزدید یا فردی را جلوی چشم شاهدان زنده از پا در بیاورید، نزد مردم اعتبار منفی دریافت خواهید کرد و اندک‌اندک به یک فرد تحت تعقیب تبدیل خواهید شد. همچنین با ادامه دادن جرم و جنایت به شکل مستمر، ستاره‌های منفی اعتبار شما به تدریج افزایش خواهد یافت و رفته رفته رسواتر و بدنام‌تر می‌شوید. به گونه‌ای که حتی ممکن است دیر یا زود برای سرتان جایزه تعیین شود و جایزه بگیران مثل مور و ملخ در پی شکارتان راهی دشت و صحرا شوند.

بازی وسترن

در نمایش‌های ارائه شده از بازی Wild West Online هر دو زاویه‌ی دید سوم شخص و اول شخص مشاهده شده است.

به این ترتیب با تبدیل شدن به یک فراری مشهور دیگر به راحتی نمی‌توانید در خیابان‌های شهر رفت و آمد کنید. چرا که درست مثل یک سیبل متحرک در تیررس نگاه جایزه‌بگیران قرار خواهید گرفت. اما در دنیای وسیع بازی Wild West Online حتی برای خلافکاران هم پاتوق‌های متعددی وجود دارد. پاتوق‌هایی که در نقاط مخفی و دور افتاده‌ی دنیای این بازی قرار دارند و کم و بیش از همان امکانات موجود در شهرها بهره می‌برند. امکاناتی نظیر کافه، مراکز سرگرمی و شرط‌بندی، مغازه‌های مختلف یا سایر موارد مشابه که می‌توان از وجودشان استفاده کرد. با این حال از آن‌جایی که افراد حاضر در این پاتوق‌های مخفی همگی جزو جنایت‌کاران سابقه‌دار محسوب می‌شوند، حضور در این مکان‌ها خالی از خطر نخواهد بود.

انتخاب سوی روشن در بازی Wild West Online

با انتخاب بد بودن در بازی Wild West Online شما تنها می‌توانید به یک جنایتکار سابقه‌دار تبدیل شوید. اما خوب بودن در این بازی می‌تواند مسیرهای متنوع و متفاوتی را پیش رویتان قرار دهد. به عنوان مثال شما می‌توانید مزرعه‌ای برای خود دست و پا کرده و در آن به کشاورزی بپردازید. در این صورت شما از این امکان برخوردار خواهید بود که محصولات خود را با سایر افراد حاضر در این بازی معاوضه کرده و از طریق انجام این کار امرا معاش کنید.

اما اگر به دنبال انجام فعالیت‌های پر هیجان‌تر و پیمودن ره صد ساله در یک شب هستید، می‌توانید هیاهوی شهرها را رها کرده و به دنبال یافتن گنج‌های گم شده و اسرار باستانی راهی دشت و صحرا شوید. علاوه بر آن از این امکان برخوردار خواهید بود که در قالب یک معدن‌چی به استخراج طلا از دل زمین بپردازید و از این راه ثروت قابل توجهی برای خود به هم بزنید.

البته با انجام این کار به طور حتم توجه سارقان به سمت شما جلب خواهد شد و افراد ناباب برای تصاحب مال و منالتان قصد جانتان را خواهند کرد. اما از آن ‌جایی که بازی Wild West Online اثری چند نفره و آنلاین خواهد بود، برای مقابله با آن‌ها می‌توانید از کمک دوستان خود یا سایر گیمرهای حاضر در این بازی استفاده کنید. کسانی که تصمیم گرفته‌اند به جای کشاوری یا معدن‌کاوی اسلحه به دست گرفته و نظم و قانون را در غرب وحشی اجرا کنند.

جدیدترین بازی وسترن

بازی Wild West Online از چرخه‌ی طبیعی شبانه روز بهره خواهد گرفت.

مسلما بخش مهمی از کسانی که خوب بودن را در بازی Wild West Online برگزیده‌اند، ناگزیر از مقابله با سارقان و جنایتکاران خواهند بود. این دسته از گیمرها می‌توانند با مراجعه به کلانتری‌ها به عنوان معاون کلانتر انتخاب شوند و به انجام ماموریت‌های مهمی نظیر گشت‌زنی شبانه در محیط شهر یا کمین کردن برای به دام انداختن سارقان بانک‌ها یا مزارع بپردازند.

با انجام فعالیت‌های مذکور و کسب تجربه در کارهای حفاظتی، معاونان کلانتر از این امکان برخوردار خواهند بود تا به عنوان جایزه‌بگیران حرفه‌ای در دنیای بازی Wild West Online به فعالیت مشغول شوند. به این معنی که شما می‌توانید با مراجعه به کلانتری‌ها لیست افراد تحت تعقیب خطرناک را مشاهده کرده و با پیگری رد آن‌ها نسبت به دستگیری مرده یا زنده‌شان اقدام کنید. حتی می‌توان این کار را به شکل گروهی انجام داد و با همراهی دوستان به شکار افراد خلافکار رفت.

دنیای وسیع بازی Wild West Online

دنیای بازی Wild West Online سرزمین گسترده‌ای را در بر می‌گیرد که علاوه بر شهرها و مناطق مسکونی، مناطق دیگری نظیر حومه‌ی شهر، مزارع، بیشه‌زارها، کوهستان‌ها و دشت‌های سرسبز یا بی آب و علف را هم در بر می‌گیرد. با این حال نقطه‌ی کلیدی و محل مرکزی این بازی کافه‌ها خواهند بود. مکان‌هایی که در تمام شهرهای موجود در بازی Wild West Online یافت می‌شوند و محل تجمع و دیدار گیمرها با یکدیگر و دریافت ماموریت‌های مختلف از سوی افراد گوناگون به شمار می‌روند.

البته علاوه بر کافه‌ها ساختمان‌های دیگری نظیر اصطبل، کارگاه آهنگری، مغازه‌های فروش اسلحه و مغازه‌های خیاطی نیز در شهرهای مختلف بازی Wild West Online قابل مشاهده هستند. مکان‌هایی که شما می‌توانید در آن‌ها به خرید اسب، نعل اسب، اسلحه یا لباس بپردازید.

بازی غرب وحشی

از لحاظ ظاهر و باطن شباهت‌های بی‌شماری را میان این بازی و بازی Red Dead Redemption می‌توان یافت.

با توجه به اطلاعات موجود، وسعت دنیای بازی Wild West Online قرار است به مرور زمان و توسط انتشار بسته‌های الحاقی رایگان برای این اثر افزایش یابد و تنوع لوکیشن‌های موجود در این اثر نیز با گستردگی بیشتری همراه شود. به عنوان مثال پس از انتشار بسته‌ی الحاقی Mountain Man، که سرزمین‌های وسیع کوهستانی را به دنیای بازی Wild West Online اضافه خواهد کرد، وسعت کلی نقشه‌ی این بازی تقریبا به دو برابر میزان کنونی افزایش خواهد یافت. همچنین با عرضه شدن بسته‌ی الحاقی Viva Mexico! گیمرها می‌توانند شاهد گسترده‌تر شدن وسعت نقشه‌ی بازی Wild West Online به میزان تقریبی ۵۰ درصد باشند. به موجب انتشار این بسته سرزمینی صحرا مانند به نقشه‌ی این بازی اضافه خواهد شد که از لحاظ شکل ظاهری بر اساس مکزیک قدیم طراحی شده است.

البته خاصیت بسته‌های الحاقی جدید بازی Wild West Online تنها به گسترده‌تر کردن وسعت کلی نقشه‌ی این اثر محدود نمی‌شود و به کمک برخی از آن‌ها بخش‌های جدیدی نیز به گیم‌پلی این بازی اضافه خواهد گردید. به عنوان مثال می‌توان به بسته‌ی الحاقی The Great Train Robbery اشاره کرد که امکان سرقت قطار را به بازی Wild West Online اضافه می‌کند. به این معنی که سارقان می‌توانند به شکل گروهی یا به صورت تنها به قطارهای در حال حرکت یا قطارهای متوقف شده در ایستگاه‌ها حمله کرده و منابع با ارزش موجود در آن‌ها را به یغما ببرند. در این میان گروه‌های محافظ نیز می‌توانند با اسکورت کردن قطارها، در برابر موج حمله‌ی سارقان ایستادگی کرده و جلوی سرقت محموله‌های با ارزش در حال حمل توسط قطارها را بگیرند.

ماجراجویی گرگ‌های تنها در بازی Wild West Online

اگرچه بازی Wild West Online عنوانی مبتنی بر تجربه‌ی گروهی خواهد بود، اما این موضوع به آن معنی نیست که گیمرها نتوانند به شکل تنها در دنیای این بازی وقت‌گذرانی کنند. هر چند تعداد قابل توجهی از افراد حاضر در دنیای این بازی را سایر گیمرها تشکیل می‌دهند، اما درون کافه‌ها می‌توان افرادی را یافت که توسط هوش مصنوعی بازی کنترل می‌شوند. این افراد معمولا ماموریت‌های متنوعی برای انجام دارند که شما می‌توانید با دریافت و تکمیل آن‌ها، به صورت تنها در بازی Wild West Online روزگار بگذرانید.

بازی جدید چندنفره

دنیای گسترده‌ی بازی Wild West Online به مرور زمان گسترده‌تر خواهد شد.

به کمک انجام این ماموریت‌ها و دریافت دستمزد می‌توان اقدام به خرید کلبه‌ها یا کمپ‌های شخصی نمود (کمپ‌ها معمولا از قابلیت‌ها و امکانات کمتری نسبت به کلبه‌ها برخوردارند). در این کلبه‌ها شما می‌توانید به استراحت و تجدید قوا پرداخته یا زخم‌های خود را الیام بخشید. علاوه بر آن امکان دسترسی به ساز و برگ و قابلیت‌هایی نظیر ساخت و ساز و ارتقا دادن تجهیزات نیز در این کلبه‌ها فراهم خواهد بود.

مسلما با به دست آوردن پول بیشتر می‌توان کلبه‌های پر تعدادتری را تحت اختیار گرفت. علاوه بر آن پس از فعال ساختن قابلیت مسافرت سریع، می‌توان به سریع‌ترین و راحت‌ترین شکل ممکن میان کلبه‌ها جابه‌جا شد.

در مجموع با توجه به این نکته که تعداد عناوین وسترن ساخته شده در دنیای بازی‌های کامپیوتری چندان پرشمار نیست، وجود بازی Wild West Online می‌تواند تجربه‌ی مناسبی را در اختیار علاقه‌مندان به بازی‌های کامپیوتری ملهم از غرب وحشی قرار دهد. از سوی دیگر فرآیند تولید بازی Red Dead Redemption 2 (بر خلاف کنسول‌های خانگی) هنوز به شکل رسمی برای پلتفرم PC تایید نشده است. بنابراین PC گیمرها در حال حاضر تنها می‌توانند به بازی Wild West Online دل‌خوش باشند. اثری که بر طبق گفته‌ی سازندگان آن به احتمال فراوان تا پایان سال جاری میلادی در اختیار بازی‌دوستان قرار خواهد گرفت.

منبع: وب‌سایت رسمی بازی غرب وحشی آنلاین (همراه با ترجمه، تالیف و ویرایش اختصاصی نویسندگان و مترجمان مجله قرمز)

در صورت تمایل می‌توانید با نظرات خود در بخش کامنت، ما را در بهبود کیفیت مطالب بخش بازی مجله قرمز یاری کنید.