در مطلب پیش رو نگاهی به بازی South Park TFBW یا South Park: The Fractured But Whole خواهیم داشت. اثری که به طور حتم بسیاری از بازی‌دوستان برای ملاقات با آن لحظه شماری می‌کنند. در صورتی که شما هم جزو یکی از آن‌ها محسوب می‌شوید، پیشنهاد می‌کنیم که در ادامه‌ی این مطلب با مجله قرمز و پیشنمایش بازی South Park TFBW همراه باشید.

پس از ورشکستگی کامل شرکت THQ، حق امتیاز بازی South Park: Stick of Truth (که در آن زمان مراحل تولید خود را سپری می‌کرد) در شرایطی به دست شرکت Ubisoft افتاد، که بسیاری از بازی‌دوستان نسبت به کیفیت این بازی مردد بودند. این شک و تردید ریشه در تجربیات نه چندان خوشایند مجموعه‌ی ساوث پارک در دنیای بازی‌های کامپیوتری داشت. در کنار این موضوع ذات نقش‌ آفرینی بازی Stick of Truth (که در نسخه‌های پیشین این مجموعه هیچ نشانی از آن یافت نمی‌شد) نیز مزید بر علت شده بود و علامت سوال بزرگی را در برابر دیدگان بازی‌دوستان قرار می‌داد.

اما سازندگان این اثر یعنی اعضای استودیو Obsidian (که در ساخت بازی‌های نقش‌ آفرینی تبحر فراوانی دارند) در نهایت کار خود را به خوبی انجام دادند و از بازی South Park: Stick of Truth بازی نقش آفرینی بسیار قابل توجه و جذابی ساختند. اثری که توجه بسیاری از بازی‌دوستان را به خود جلب کرد و با توجه به موفقیت‌های ریز و درشتش، ساخت دنباله‌ای برای آن به هیچ وجه دور از انتظار نبود.

نقش آفرینی

با این حال اعضای توانای استودیو Obsidian در ساخت دنباله‌ی این اثر یعنی بازی South Park TFBW یا South Park: The Fractured But Whole نقشی ندارند و وظیفه‌ی ساخت این بازی به شعبه‌ی سان فرانسیسکوی شرکت یوبی سافت واگذار شده است. اما با توجه به این نکته که بازی South Park TFBW قرار است همان فرمول موفق نسخه‌ی پیشین این مجموعه یعنی بازی Stick of Truth را دنبال کند، عدم همکاری اعضای استودیو Obsidian در ساخت این اثر چندان تاثیرگذار نخواهد بود.

شروع جنگ ابرقهرمانان در بازی South Park TFBW

داستان بازی South Park TFBW در ادامه‌ی داستان بازی Stick of Truth روایت می‌شود و دنباله‌ی مستقیمی برای آن به شمار خواهد رفت. در این بازی نیز شما کنترل کودک تازه‌وارد شهر South Park را بر عهده خواهید داشت که با سایر کودکان این شهر (همان شخصیت‌های اصلی سریال تلویزیونی South Park) همراه می‌شود تا بازی تازه‌ای را تجربه کند. گرچه بازی جدید کودکان شهر South Park با بازی پیشین آن‌ها یعنی عصای حقیقت تفاوت دارد، اما همچنان این اریک کارتمن است که قصد دارد همه کاره‌ی این بازی باشد و برای عالم و آدم رئیس بازی در بیاورد. موضوعی که موجب می‌شود برخی از کودکان شهر ساوث پارک در همان ابتدای بازی به مخالفت با او بپردازند و راهشان را از کارتمن جدا کنند.

محل اختلاف کارتمن و دوستانش به برنامه‌های او برای تبدیل شخصیت ابرقهرمانی راکون یا Coon (که خود کارتمن نقش او را بر عهده دارد) به یک فرنچایز بزرگ، موفق و پول‌ساز باز می‌گردد. هدف مهمی، که بر طبق برنامه‌ریزی‌های کارتمن، قرار است با ساخت فیلم‌های سینمایی متعدد و چندین سریال تلویزیونی با محوریت شخصیت راکون محقق گردد. اما بسیاری از دوستان کارتمن از جمله کنی مک‌کورمیک، از خودمحوری و خودخواهی‌های او ناراضی هستند و به همین دلیل با اعتراض به بها دادن بیش از اندازه‌ی او به شخصیت بی‌خاصیت راکون، در همان ابتدا ساز جدایی کوک می‌کنند.

بازی جدید

آن دسته از کسانی که با سریال تلویزیونی South Park آشنایی دارند، حتما از این موضوع باخبرند که شخصیت کنی با وجود تمام بدبیاری‌هایش یک انسان نامیرا است و حتی بدترین و دردناک‌ترین رخدادها نیز نمی‌تواند او را از پا در بیاورد. در واقع او تنها ساکن شهر South Park به شمار می‌رود که در عمل از خصوصیات یک ابرقهرمان واقعی برخوردار است و گاه به قالب شخصیت میستریون (Mysterion) فرو می‌رود. به همین دلیل کنی با همراهی برخی از دوستانش نظیر استن مارش گروه تازه‌ای به نام Freedom Pals را در برابر اریک کارتمن و شخصیت راکون تشکیل می‌دهند تا آغازگر یک جنگ داخلی میان شخصیت‌های ابرقهرمانی شهر ساوث پارک باشند.

در مجموع مت استون و تری پارکر (خالقان سریال South Park که وظیفه‌ی نوشتن داستان بازی South Park TFBW را نیز بر عهده گرفته‌اند) در داستان بازی جدید مجموعه‌ی South Park، با همان طنز بی‌پرده و برنده‌ی خود، قصد به هجو کشیدن سیاست‌های شرکت‌هایی نظیر مارول را دارند. شرکت‌هایی که ماجراهای تکراری ابرقهرمانان خود را هر بار با رنگ و لعابی تازه به خورد مخاطبان می‌دهند و در قالب فیلم‌های سینمایی و سریال‌های تلویزیونی ریز و درشت ریبوت محور، آن‌قدر به برخی از شخصیت‌های ثابت خود و داستان‌های همیشگی آن‌ها می‌پردازند که داستان‌ها و شخصیت‌های مذکور خاصیت اصلی‌شان را از دست داده و دیگر از لحاظ مالی قابلیت کسب سودهای کلان را نداشته باشند.

از سوی دیگر جنگ داخلی ابرقهرمانان خردسال شهر South Park نیز یادآور جنگ داخلی ابرقهرمانان دنیای مارول با یکدیگر است و از این منظر هم خالقان بازی South Park TFBW (به سبک همیشگی خود) قصد زدن طعنه و کنایه به شرکت مارول را دارند. در موجموع داستان بازی South Park TFBW قرار است درست همانند بازی Stick of Truth و سریال تلویزیونی ساوث پارک طنز گزنده و افسار گسیخته‌ای را به نمایش بگذارد تا مخاطبان این مجموعه، این بار از ساختارشکنی‌های آشنای استون و پارکر در قالب کاملا تازه‌ای تازه لذت ببرند.

ساوث پارک

گردش، مبارزه و ساخت و ساز در دنیای بازی South Park TFBW

همان گونه که به آن اشاره شد، در بازی South Park TFBW نیز همانند بازی Stick of Truth شما کنترل کودک تازه وارد شهر ساوث پارک را بر عهده خواهید داشت. با این تفاوت که این کودک تازه وارد (که همانند بازی قبل لام تا کام حرف نمی‌زند) اکنون به طور پیش فرض پسر نیست و شما می‌توانید در آغاز بازی، دختر یا پسر بودن او را به طور دلخواه انتخاب کنید.

البته تغییرات موجود در بازی South Park TFBW نسبت به نسخه‌ی قبل، تنها به اضافه شدن امکان تعیین جنسیت قهرمان داستان محدود نمی‌شود و سایر بخش‌های گیم پلی این بازی را نیز در بر می‌گیرد. به گونه‌ای که در این بازی شاهد دو برابر شدن میزان محتوای موجود، در تمام بخش‌ها، نسبت به بازی قبل هستیم.

با این حال هسته‌ی اصلی گیم پلی بازی South Park TFBW کم و بیش همان است که در بازی Stick of Truth شاهد آن بودیم. به این معنی که گیم‌پلی این بازی در حالت کلی به سه بخش گشت و گذار در محیط، مبارزه با دشمنان و قابلیت ساخت و ساز و ارتقا دادن توانایی قهرمانان داستان تقسیم می‌شود.

به لطف اضافه شدن جزئیات بیشتر به محیط بازی South Park TFBW (نسبت به نسخه‌ی قبل) گشت و گذار در محیط این اثر چالش و هیجان بیشتری را با خود به همراه خواهد داشت. به عنوان مثال اکنون معماهای فراوانی در محیط این بازی وجود دارد که برای تکمیل اهداف و ماموریت‌های اصلی و جانبی خود ناگزیر از حل آن‌ها خواهید بود. افزون بر آن جستجوی دقیق محیط بازی South Park TFBW این امکان را در اختیار شما قرار می‌دهد تا با یافتن اجسام یا دستورالعمل‌های کمیاب، به تولید آیتم‌های گران‌بها بپردازید و از وجود آن‌ها در طول مبارزات استفاده کنید.

جدید ساوث

نحوه‌ی انجام مبارزات در بازی South Park TFBW بر همان هسته‌ی اصلی مبارزات نسخه‌ی پیشین این مجموعه استوار است و همچنان از ساختاری نوبتی بهره می‌برد. با این حال سازندگان این اثر سعی کرده‌اند با اضافه کردن جزئیات تازه به مبارزات این بازی بر عمق آن‌ها بیفزایند. به عنوان مثال شما اکنون از وجود قدرت‌های تازه‌ای برخوردار هستید که به موجب بهره‌گیری از آن‌ها می‌توانید بر زمان و مکان شکل‌گیری درگیری‌ها تاثیر بگذارید.

در واقع مکانی که شما حین انجام مبارزه با دشمنان در آن حضور دارید، تاثیر فراوانی بر ادامه‌ی روند درگیری خواهد داشت و ساختار نبردها را استراتژیک‌تر از موارد مشابه در بازی قبل جلوه می‌دهد. به عبارت بهتر تقسیم شدن میدان نبرد به بخش‌های کوچک‌تر موجب شده تا مبارزات این بازی از عمق بیشتری نسبت به قبل برخوردار گردند. به گونه‌ای که حین انجام درگیری‌ها شما می‌توانید مکان خود در میدان مبارزه را تغییر داده و با استفاده از حرکات تهاجمی یا تدافعی دوربرد یا مبتنی بر برد نزدیک، نوع مبارزه و سرنوشت آن را تغییر دهید.

در کنار این موضوع، وجود کلاس‌های فراوان و متفاوت در بازی South Park TFBW نیز عامل دیگری در اضافه شدن تنوع هرچه بیشتر به ساختار گیم‌پلی این بازی محسوب می‌شود. در این بازی با ۱۲ کلاس متفاوت همراه هستیم که تمام آن‌ها بر اساس خواص ابرقهرمانی هجوآلود شخصیت‌های مجموعه ی ساوث پارک طراحی شده‌اند و هر کدام از داستان ویژه و قابلیت‌های مختص به خود برخوردار هستند. کلاس‌های مذکور عبارتند از:  Brutalist ، Blaster ،   Speedster ، Elementalist ، Gadgeteer ، Mystic ، Cyborg ، Psychic  ، Assassin ، Commander ، Netherborn و  Karate Kid که گیمرها با توجه به سبک بازی خود قادر به انتخاب آن‌ها خواهند بود.

نکته‌ی جالب توجه در رابطه با کلاس‌های بازی South Park TFBW امکان تغییر آن‌ها در طول بازی است. به این معنی که اگر شما قادر به برقراری ارتباط با کلاس انتخابی خود نباشید، می‌توانید به طور دلخواه آن را در طول بازی تغییر دهید.

در کنار مواردی که به آن‌ها اشاره شد، تغییر رابط کاربری بازی South Park TFBW نیز از جمله ویژگی‌هایی است که می‌تواند بر تغییر تجربه‌ی گیمرها از گیم‌پلی این بازی تاثیرگذار باشد. رابط کاربری جدید بازی South Park TFBW از ظاهر مدرن‌تری نسبت به بازی قبل برخوردار است و خاصیت پاپ آپ گونه‌ی آن ارتباط گیمرها با محیط این بازی را بسیار ساده‌تر و کارآمدتر از قبل می‌سازد. در مجموع با اتکا به این تغییرات مهم، علاقه مندان به عناوین نقش آفرینی می‌توانند در بازی South Park TFBW تجربه‌ای کاملا متفاوت با نسخه‌ی پیشین این مجموعه یعنی بازی Stick of Truth را از سر بگذرانند.

ابرقهرمانان

بازی South Park TFBW ظرف چند روز آینده و در تاریخ ۲۶ مرداد امسال به طور رسمی برای سه پلتفرم PC، PS4 و Xbox One منتشر می‌شود. به تازگی سازندگان این اثر به اعلام رسمی مشخصات سخت‌افزاری مورد نیاز برای اجرای این بازی در پلتفرم PC را پرداخته‌اند. مشخصاتی که در ادامه‌ی متن پیش رو می‌توانید آن‌ها را از نظر بگذرانید. علاوه بر آن می‌توانید در بخش پایانی این متن با لیست کامل کارت‌های گرافیکی که به طور رسمی از بازی South Park TFBW پشتیبانی می‌کنند آشنا شوید.

حداقل سیستم مورد نیاز برای اجرای بازی South Park TFBW

 • سیستم عامل: Windows 7, Windows 8.1, Windows 10 – 64-bit versions only
 • پردازنده: Intel Core i5 2400 | AMD FX 4320 or equivalent
 • کارت گرافیک: NVIDIA GeForce GTX 560Ti / GTX 650 / GTX 750 / GTX 950 / GTX 1050 AMD Radeon HD 7850 / R9 270 / R9 370 / RX 460 – ۲ GB VRAM or above
 • حافظه رم: ۶ گیگابایت
 • ملاحظات: بازی با تنظیمات گرافیکی پایین (Low) و در حالت V-Sync غیر فعال، تحت نرخ کلی ۶۰ فریم در ثانیه و کیفیت تصویر ۷۲۰p اجرا می‌شود.

سیستم پیشنهادی برای اجرای بازی South Park TFBW

 • سیستم عامل: Windows 7, Windows 8.1, Windows 10 – 64-bit versions only
 • پردازنده: Intel Core i5-4690K | AMD FX-8350 or equivalent
 • کارت گرافیک: NVIDIA GeForce GTX 670 / GTX 750ti / GTX 960 / GTX 1060 AMD Radeon R9 280X / R9 380 / RX 470 – 2 GB VRAM or above
 • حافظه رم: ۸ گیگابایت
 • ملاحظات: بازی با تنظیمات گرافیکی بالا (High) و در حالت V-Sync غیر فعال، تحت نرخ کلی ۶۰ فریم در ثانیه و کیفیت تصویر ۱۰۸۰p اجرا می‌شود.

لیست کارت‌های گرافیک Nvidia که به طور رسمی از بازی South Park TFBW پشتیبانی می‌کنند:

 • GeForce GTX500 series: (minimum) GeForce GTX560Ti or better, (recommended) none
 • GeForce GTX600 series: (minimum) GeForce GTX650 or better, (recommended) GeForce GTX670 or better
 • GeForce GTX700 series: (minimum) GeForce GTX750 or better, (recommended) GeForce GTX760 or better
 • GeForce GTX900 series: (minimum) GeForce GTX950 or better, (recommended) GeForce GTX960 or better
 • GeForce GTX1000 series: (minimum) any GeForce GTX10 card, (recommended) GeForce GTX1050Ti or better

لیست کارت‌های گرافیک AMD که به طور رسمی از بازی South Park TFBW پشتیبانی می‌کنند:

 • Radeon HD7000 series: (minimum) Radeon HD7850 or better, (recommended) 7970 or better
 • Radeon 200 series: (minimum) Radeon R9 270 or better, (recommended) Radeon R9 280X or better
 • Radeon 300/Fury X series: (minimum) Radeon R9 370 or better, (recommended) Radeon R9 380 or better
 • Radeon 400 series: (minimum) Radeon RX460 or better, (recommended) Radeon RX470 or better

برای آشنایی با خاطره‌انگیزترین کنترلرهای تاریخ بازی‌های کامپیوتری (دسته‌های بازی) می‌توانید به این مطلب مراجعه کنید.

این مطلب به شکل اختصاصی توسط نویسندگان مجله قرمز تهیه شده است.

در صورت تمایل می‌توانید با نظرات خود در بخش کامنت، ما را در بهبود کیفیت مطالب بخش بازی مجله قرمز یاری کنید.