اطلاعات دارویی، عوارض احتمالی و نحوه مصرف قرص نیاسین


قرص نیاسین

نیاسین که اسید نیکوتینیک نیز نامیده می شود، نوعی ویتامین B (ویتامین B3) است. این ویتامین به طور طبیعی در گیاهان و حیوانات وجود دارد، و همچنین به بسیاری از مواد غذایی به عنوان یک مکمل ویتامین اضافه شده می شود و  این ویتامین  در حال حاضر در بسیاری از ویتامین ها و مکمل های غذایی متعدد وجود دارد.


اطلاعات مهم مربوط به قرص نیاسین

نیاسین  برای درمان و جلوگیری از کمبود طبیعی نیاسین در بدن، و همچنین برای کاهش کلسترول و تری گلیسیرید (نوع چربی) در خون استفاده می‌شود.

این دارو همچنین برای  کاهش خطر ابتلا به حمله قلبی در افراد با کلسترول بالا که  دچار حمله قلبی شده‌اند، استفاده می‌شود. گاهی اوقات برای درمان بیماری عروق کرونر (که تصلب شرایین نیز نامیده می‌شود) استفاده می‌شود.

همچنین این دارو  ممکن است برای اهداف غیر از مواردی که  در این راهنمای دارویی ذکر شده،  استفاده  شود. اگر شما به این دارو حساسیت دارید، مبتلا به بیماری‌های شدید کبدی هستید و یا اگر زخم معده یا خونریزی فعال دارید نباید از داروی اسید نیکوتینیک استفاده کنید.

نیاسین می‌تواند  باعث عوارض جانبی خاص، مانند گرگرفتگی (گرمی، خارش، قرمزی، یا احساس خارش در زیر پوست شما) می‌شود. این اثرات  اگر شما الکل یا نوشیدنی‌های داغ را در مدت کوتاهی پس از مصرف نیاسین می‌نوشید،  می‌تواند بدتر شود.

این اثرات باید در طول زمانی  که شما مصرف دارو را ادامه می‌دهید، ناپدید می‌شوند. شما ممکن است زمانی که شما برای اولین بار از خواب  و یا حالت دراز کش بلند می‌شوید، احساس سرگیجه زیادی کنید.

در هنگام ایستادن و یا از حالت دراز کش برخاستن، مراقب باشید و به آهستگی بلند شوید.

اجتناب از مصرف colestipol (Colestid) و یا کلستیرامین (Locholest، Prevalite، Questran (کلسترامین)) در همان زمان که شما این دارو را مصرف می‌کنید. اگر شما   از این داروها استفاده می‌کنید، زمان مصرف  آنها حداقل ۴ تا ۶ ساعت  قبل یا بعد از مصرف  دارو باید باشد.

نیاسین تنها بخشی از یک برنامه کامل درمانی است که همچنین شامل رژیم غذایی، ورزش و کنترل وزن است. مصرف روزانه خود را از چربی، پروتئین، کربوهیدرات را در تمام وعده های غذایی روزانه خود تقسیم کنید. رژیم غذایی،  مصرف دارو، و ورزش  منظم را دنبال کنید.


نکاتی که باید  قبل از استفاده از نیاسین بدانید

در موارد زیر برای اینکه مطمئن شوید که مصرف  این دارو برای شما خطری ندارد، با پزشک خود مشورت کنید:

 • بیماری کبدی یا کلیوی.
 • بیماری‌های قلبی یا آنژین کنترل نشده (درد قفسه سینه).
 • زخم معده؛
 • دیابت؛
 • نقرس؛
 • یک اختلال عضلانی مانند میاستنی گراویس.

FDA این دارو را از نظر عوارض بر روی بارداری در گروه C قرار داده است و مشخص نیست که آیا نیاسین یک نوزاد به دنیا نیامده آسیب برساند یا نه. اگر شما باردار هستید یا قصد در حین استفاده از این دارو قصد باردار شدن را دارید به پزشک خود اطلاع دهید. این دارو می‌تواند از طریق شیر مادر به کودک شیرخوار انتقال یابد و ممکن است که به کودک آسیبی بزند پس بدون به پزشک خود در مورد اینکه در حال شیردادن به نوزاد خود هستید، این دارو را مصرف نکنید.


نحوه مصرف قرص نیاسین

نکات مهم در مورد مصرف نیاسین

داروی نیاسین را دقیقاً همان طور که توسط دکتر شما تجویز می‌شود، مصرف کنید. راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و براساس آن عمل کنید. این دارو  را در دوز های بیشتر  و یا کمتر از مقادیر  توصیه شده، مصرف نکنید.

این دارو بعضی اوقات به صورت یک بار در روز  قبل از خواب مصرف  می‌شود. دستورالعمل‌های پزشک  خود را در این زمینه دنبال کنید. این دارو را با یک لیوان پر از آب سرد و یا خنک مصرف کنید. مصرف دارو با یک نوشیدنی داغ ممکن است خطر ابتلا به عوارض جانبی مانند گرگرفتگی را افزایش دهد. هنوز این دارو  را نشکنید، نجوید و این دارو را به صورت کامل مصرف کنید.

مصرف این دارو ممکن است باعث نتایجی غیر معمول در بعضی از تست‌های به خصوص (مانند تست ادرار) شود.به پزشک  معالج خود در مورد دارویی که استفاده می‌کنید،  اطلاع دهید.

اگر شما به هر دلیلی مصرف این دارو را قطع کردید قبل از مصرف دوباره این دارو با پزشک خود مشورت کنید. شما ممکن است نیاز به شروع مجدد این دارو با دوز کمتری داشته باشید. در حین استفاده از نیاسین، شما ممکن است نیاز به انجام   آزمایش خون در مطب دکتر داشته باشید.  همچنین عملکرد کلیوی و یا کبدی شما ممکن است نیاز به بررسی داشته  باشید. به طور منظم به دکتر خود مراجعه کنید. این دارو باید در دمای اتاقی به دور از گرما و رطوبت، نگهداری شود.

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید.مطمئن باشید که دوز از دست رفته را با مواد غذایی مصرف می‌کنید،  اگر به طور معمول دوز نیاسین خود را با یک وعده غذایی یا میان وعده میل می‌کنید. اگر تقریباً موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید. برای جبران دوز از دست رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنید، چه اتفاقی می افتد؟

با مراقبت‌های پزشکی اورژانس و یا کمک‌های اضطراری برای مسمومیت، تماس بگیرید.علائم مصرف بیش از ممکن است شامل تهوع، سرگیجه، خارش، استفراغ، ناراحتی معده، و سرخ شدن (گرمی، قرمزی، خارش یا احساس خارش) باشد.

در هنگام مصرف این دارو باید از چه مواردی اجتناب کنید؟

اجتناب از نوشیدن نوشیدنی‌های داغ بلافاصله پس از مصرف نیاسین. نوشیدنی‌های داغ می‌تواند اثرات جانبی دارو (گرمی، خارش، قرمزی، یا احساس  خارش زیر پوست شما را) بدتر کند. اجتناب از نوشیدن الکل در حین مصرف  داروی نیاسین. الکل ممکن است خطر ابتلا به آسیب کبدی را افزایش دهد، و همچنین می‌تواند اثرات گرگرفتگی  ناشی از این دارو را بدتر کند.


عوارض جانبی نیاسین

اگر شما نشانه‌هایی از یک واکنش آلرژیک به این دارو مانند: راش پوستی یا کهیر (با یا بدون تب یا درد مفاصل)؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب‌ها، زبان یا گلو، را مشاهده کردید، با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

اگر شما یکی از عوارض جانبی جدی زیر را داشتید، با دکتر خود تماس بگیرید:

 • احساس مثل شما ممکن است بیهوش شوید؛
 • ضربان  قلب سریع، تپش قلب، و یا ضربان قلب ناهموار.
 • احساس تنگی نفس؛
 • تورم؛
 • یرقان (زردی پوست و چشم).
 • درد عضلانی، حساسیت به لمس، یا ضعف همراه با تب و آنفلوآنزا و ادرار تیره رنگ.
 • اگر شما مبتلا به دیابت هستید، به دکتر خود در مورد هر گونه تغییر در میزان قند خون خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی شایع این دارو شامل:

 • سرگیجه خفیف،
 • گرمی، قرمزی، یا احساس خارش در زیر پوست.
 • خارش، خشکی پوست؛
 • عرق کردن و یا لرز.
 • حالت تهوع، اسهال، آروغ زدن، نفخ؛
 • درد عضلانی، گرفتگی عضلات پا؛
 • مشکلات خواب (بی خوابی).

این یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد  دیگری  ممکن است رخ  دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت  مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید.


چه داروهایی نیاسین را تحت تاثیر قرار می دهند؟

به دکتر خود در مورد تمام داروهای دیگر کاهش دهنده کلسترول که  همزمان با نیاسین مصرف می‌کنید، به خصوص آتورواستاتین (Lipitor، Caduet)، فلووستاتین (Lescol)، لووستاتین (Mevacor، Altoprev، Advicor)، پراواستاتین (پراواکول)، و یا سیمواستاتین (Zocor، سیمکور، VYTORIN، Juvisync) اطلاع دهید. از یک دکتر یا داروساز بپرسید که آیا استفاده  از نیاسین هم زمان  با استفاده از هر یک از داروهای زیر بدون خطر است:

 • یک رقیق کننده خون مانند وارفارین (کومادین، Jantoven)؛
 • •  داروهای  مولتی ویتامین یا مواد معدنی که حاوی نیاسین؛
 • •  داروهای مصرفی برای درمان  فشارخون و  قلب  مانند آمیلودیپین (Norvasc، Caduet، Exforge، Lotrel، Tekamlo، Tribenzor، Twynsta، Amturnide)، دیلتیازم (Cardizem، Cartia، Dilacor، Diltia، Diltzac، Taztia، Tiazac)، felodipine (plendil) است نیکاردیپین (Cardene)، فدیپین (procrdia، عدالت)، نیمودیپین (Nimotop)، nisoldipine (Sular)، و یا وراپامیل (Covera، Isoptin، Verelan)؛
 • داروهای مورد استفاده برای درمان بیماری‌های قلبی مانند دوکسازوسین (کاردورا) ایزوسورباید (Dilatrate، Imdur، Isordil، Monoket، Sorbitrate)، نیتروگلیسیرین (نیترو-بید، نیترو-الدور، Nitrostat)، پرازوسین (مینی پرس)، و یا ترازوسین (هیترین).

ممکن است داروهای دیگری با این دارو تداخل داشته باشند. به پزشک خود در مورد داروهایی که مصرف می‌کنید اطلاع دهید. این داروها شامل داروهای تجویزی یا بدون نسخه، ویتامین‌ها، و محصولات گیاهی است. هرگز یک داروی جدید را بدون اطلاع به پزشک خود، شروع نکنید.


منبع: drugs.com

این مقاله توسط مجله قرمز به صورت اختصاصی، ترجمه شده است. در صورتی که این مطلب، برای شما مفید بود، لطفاً نظرات، انتقادات و موضوعات مورد علاقه پیشنهادی خود را با ما به اشتراک بگذارید.