نوویگیل (آرمودافینیل) یک دارو است که باعث جلوگیری از تشدیدو همچنین درمان خواب‌آلودگی می‌شود. عدم توانایی در به خواب رفتن و استراحت کردن یکی از مشکلاتی است که بعضی با آن مواجه می‌شوند.  خواب آلودگی مشکلی است که علاوه بر خستگی جسمی و ذهنی باعث کمبود انرژی و رغبت در شخص برای انجام کارهای روزانه و متعاقب آن به تأخیر افتادن کارهای روزانه به خاطر این مشکل می‌شود. این دارو همچنین برای درمان ناراحتی اضافی ناشی از آپنه خواب، نارکولپسی یا اختلال خواب در اثر شرایط کار استفاده می‌شود. این دارو ممکن است برای اهداف غیر از مواردی که در این راهنمای دارویی ذکرشده، استفاده شود. در این مقاله به معرفی، چگونگی کارکرد و نکات طلایی حین مصرف این دارو می‌پردازیم.

اطلاعات مهم مربوط به داروی نوویگیل

اگر شما تابه‌حال دچار بثورات پوستی یا واکنش آلرژیک ناشی از مصرف آرمودافینیل یا مدافینیل (Provigil) شده‌اید، نباید از این دارو استفاده کنید.

اگر شما متعاقب مصرف داروی نوویگیل بثورات پوستی دارید، مهم نیست که چقدر این عوارض خفیف است، پس مصرف این دارو را متوقف کرده و با پزشک خود تماس بگیرید (برای مشورت ملاقات کنید). سایر علائم واکنش شدید ناشی از مصرف این دارو عبارت‌اند از تب، تورم در چهره یا زبان شما، زخم دهان، تنفس مشکل، تورم در پاها، زرد شدن پوست یا چشم‌ها و بثورات پوستی و زخم‌های خفیف.

قبل از استفاده از این دارو، اگر شما بیماری کبدی یا کلیوی، بیماری قلبی یا فشارخون بالا، اختلال دریچه‌ای قلب، سابقه بیماری روانی، سابقه اعتیاد به مواد مخدر یا الکل دارید، یا اگر اخیراً دچار حمله قلبی شده‌اید، به پزشک خود اطلاع دهید.

اطلاعات مهمی که باید قبل از استفاده از داروی نوویگیل بدانید

اگر شما به این دارو آلرژی دارید، نباید از این دارو استفاده کنید.

برای اطمینان از اینکه مصرف این دارو برای شما خطری ندارد، در موارد زیر با پزشک خود مشورت کنید:

• بیماری‌های کبدی یا کلیوی؛

• بیماری قلبی یا اختلالات دریچه‌های قلب مانند پرولاپس دریچه میترال؛

• فشارخون بالا، بیماری‌های قلبی یا حمله قلبی قبلی؛

• سابقه بیماری‌های روحی یا روانی؛

• سابقه مصرف مواد مخدر یا الکل و نوشیدنی‌های الکلی.

مشخص نیست که آیا این دارو به یک نوزاد به دنیا نیامده آسیب برساند یا نه. اگر شما باردار هستید یا قصد در حین استفاده از این دارو قصد باردار شدن را دارید به پزشک خود اطلاع دهید.

در هنگام استفاده از این دارو، از یک روش موثرو کارا (مانند کاندوم یا دیافراگم با اسپرم کش) برای پیشگیری از بارداری استفاده کنید. پیشگیری از بارداری هورمونی (قرص‌های پیشگیری از بارداری، تزریق، ایمپلنت، هورمون‌های پوستی و حلقه‌های واژینال) ممکن است به‌اندازه کافی برای جلوگیری از بارداری در طول درمان شما با این دارو، مؤثر نباشد.

معلوم نیست که این از دارو ممکن است که از  طریق شیر مادر عبور کند و به کودک شیرخوار انتقال یافته و آسیب برساند یا نه. اگر شما  در حین مصرف این دارو به نوزاد شیرخوار را با شیر تغذیه می‌کنید، به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو برای درمان افراد زیر ۱۷سال،  مورد تایید نیست.

چگونه باید داروی آرمودافینیل را استفاده کنید؟

داروی نوویگیل را دقیقاً همان طور که توسط دکتر شما تجویز می‌شود، مصرف کنید.  راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده وبراساس آن عمل کنید. این دارو  را در دوز های بیشتر  و یا کمتر از مقادیر  توصیه شده، مصرف نکنید.

مصرف این دارو ممکن است باعث ایجاد عادت شود. هرگز این دارو را با شخص دیگری، به‌ویژه کسی که سابقه سوءمصرف مواد یا اعتیاد دارد، به اشتراک نگذارید. فروش و یا دادن این دارو به شخص دیگری بدون تجویز پزشک ممنوع است.

تمام اطلاعات دارو، راهنماهای دارویی و ورق های آموزشی ارائه شده به شما را بخوانید. اگر سوالی دارید از پزشک یا  دکتر داروساز سوال کنید.

این دارو معمولاً هرروز صبح برای جلوگیری از خواب‌آلودگی روزانه و یا ۱ ساعت قبل از شروع یک کار به‌منظور درمان اختلالات خواب در زمان کار مصرف می‌شود.

این دارو معمولاً به مدت ۱۲ هفته برای بیمار تجویز می‌شود. دستورالعمل‌های پزشک خود را در این زمینه پیگیری کنید.

اگر شما این دارو را برای درمان خواب‌آلودگی ناشی از آپنه برهم زننده خواب استفاده می‌کنید، همچنین ممکن است با یک دستگاه فشار مثبت هوا (CPAP) درمان شوید. این دستگاه پمپ هوائی است که به ماسک وصل می‌شود که در حین خواب شما به‌آرامی هوا را تحت‌فشار قرار می‌دهد. پمپ به‌جای شما عمل نفس را به‌جای شما انجام نمی‌دهد، اما نیروی ملایم هوا کمک می‌کند تا راه‌های هوایی شما برای جلوگیری از انسداد باز نگه‌داشته شود.

استفاده از دستگاه فشار مثبت هوا (CPAP) خود را در طول خواب متوقف نکنید مگر اینکه پزشک شما به شما بگوید. ترکیبی از درمان با دستگاه فشار مثبت فشار هوا و دارو ممکن است برای بهترشدن روند درمان بیماری در شما ضروری باشد.

مصرف این دارو جایگزین خواب کافی برای شما نیست. اگر در حین مصرف این دارو همچنان خواب‌آلودگی بیش‌ازحد می‌کنید، با پزشک خود صحبت کنید. این دارو آپنه انسدادی خواب را درمان نخواهد کرد و علل اساسی آن را درمان می‌کند. دستورالعمل‌های پزشک خود را در مورد تمام داروهای دیگری که شما برای این درمان این اختلال مصرف می‌کنید، دنبال کنید.

این دارو را در دمای اتاق، دور از رطوبت و گرما نگهداری کنید.

شما باید پیگیر میزان مصرف دارو از هر بطری جدیدی که تهیه می‌کنید، باشید. نوویگیل دارویی است که ممکن است مورد سوءمصرف قرار گیرد و شما باید آگاه باشید که هرکسی داروی شمارا به‌طور نامناسبی یا بدون نسخه مصرف نکند.

نحوه مصرف داروی نوویگیل

اطلاعات دوز مصرفی این دارو

دوز معمولی مصرفی در بزرگ‌سالان برای درمان نارکولپسی:

۱۵۰ تا ۲۵۰ میلی گرم خوراکی به صورت یک بار در روز و در زمان صبح

نکات حین مصرف:

– در آپنه انسدادی خواب (OSA)، دوز تا ۲۵۰ میلی گرم در روز به خوبی توسط بدن تحمل شده است، اما شواهد مستمری از مزایای اضافی فراتر از دوز ۱۵۰ میلی گرم در روز وجود ندارد.

– در OSA، این دارو درمان برای انسداد زمینه ای نیست.

– در مواردی که استفاده دستگاه فشار مثبت مداوم هوایی (CPAP) درمان انتخاب برای خواب آلودگی بیش از حد است، قبل از شروع این دارو باید تلاش حداکثری برای درمان با دستگاه فشار مثبت مداوم هوایی در مدت زمان کافی انجام شود.

موارد استفاده از این دارو: درمان برای بهبود بیداری در بیماران مبتلا به خواب آلودگی بیش از حد همراه با OSA و نارکولپسی.

دوز معمولی مصرفی در بزرگ‌سالان برای درمان آپنه انسدادی خواب، سندرم هیپوپنه:

۱۵۰ تا ۲۵۰ میلی گرم خوراکی به صورت یک بار در روز و در زمان صبح

نکات حین مصرف:

– در آپنه انسدادی خواب (OSA)، دوز تا ۲۵۰ میلی گرم در روز به خوبی توسط بدن تحمل شده است، اما شواهد مستمری از مزایای اضافی فراتر از دوز ۱۵۰ میلی گرم در روز وجود ندارد.

– در OSA، این دارو درمان برای انسداد زمینه ای نیست.

– در مواردی که استفاده دستگاه فشار مثبت مداوم هوایی (CPAP) درمان انتخاب برای خواب آلودگی بیش از حد است، قبل از شروع این دارو باید تلاش حداکثری برای درمان با دستگاه فشار مثبت مداوم هوایی در مدت زمان کافی انجام شود.

موارد استفاده از این دارو: درمان برای بهبود بیداری در بیماران با خواب آلودگی بیش از حد همراه با OSA و نارکولپسی.

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید ، اما اگر می‌خواهید که برای چند ساعت بیدار نباشید و بخوابید، از مصرف دارو استفاده نکنید. اگر دوز فراموش‌شده به زمان مصرف دوز بعدی داروی شما نزدیک است، ممکن است لازم باشد که دوز ازدست‌رفته را رها کنید و منتظر بمانید تا روز بعد دوباره‌دوز بعدی دارو را مصرف شود. اگر یک دوز مصرفی از این دارو را فراموش کردید، با پزشک خود مشورت کنید. برای جبران دوز از دست رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنید، چه اتفاقی می افتد؟

با مراقبت‌های پزشکی اورژانس و یا کمک‌های اضطراری برای مسمومیت، تماس بگیرید.

علائم مصرف بیش‌ازحد این دارو ممکن است عبارت باشد از تهوع، اسهال، سردرگمی و گیجی، احساس بی‌قراری یا هیجان، ضربان قلب سریع یا آهسته، درد قفسه سینه، خواب کم یا توهم (مشاهده یا شنیدن چیزهایی که واقعی نیستند).

در هنگام مصرف این دارو  باید از چه مواردی اجتناب کنید؟

مصرف داروی نوویگیل ممکن است تفکر یا پاسخ دهی شما را مختل کند. اگر شما در حال رانندگی و یا در حین انجام هر کاری هستید که نیاز دارد که به گوش باشید، هوشیار باشید.

اجتناب از فعالیت‌های خطرناک دیگر تا زمانی که بدانید چگونه این دارو بر میزان خواب‌آلودگی شما تأثیر می‌گذارد.

در حین مصرف این دارو از نوشیدن الکل و یا نوشیدنی‌های الکلی اجتناب کنید.

عوارض جانبی داروی نوویگیل

اگر شما نشانه هایی از یک واکنش آلرژیک به داروی نوویگیل مانند: راش پوستی یا کهیر (با یا بدون تب یا درد مفاصل)؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو، را مشاهده کنید با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

افرادی که از داروهایی شبیه به این دارو استفاده می‌کنند، ممکن است به خاطر ابتلای به راش‌های پوستی خطرناک نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشته باشند. این بثورات معمولاً در عرض ۱ تا ۵ هفته پس از اولین مصرف دوز اتفاق می‌افتد.

در موارد نادر، مصرف داروی نوویگیل ممکن است یک واکنش شدید دارو ایجاد کند که می‌تواند بر بسیاری از قسمت‌های بدن تأثیر بگذارد. این نوع واکنش می‌تواند چند هفته بعد از شروع مصرف این دارو شروع شود. در صورت علائم جدید یا بدتر شدن تب، تورم صورت، قرمزی یا زخم پوستی پوست، داشتن علائمی شبیه به آنفلوانزا، تورم غدد بدن، احساس ضعف یا خستگی، سوزش شدید یا بی‌حسی، درد بیش‌ازحد معده، از دست دادن اشتها، یرقان (زردی پوست یا چشم‌ها)، کاهش وزن، درد و یا سوزش در هنگام ادرار، کمردرد، تورم در پاها یا پا، سرفه، درد قفسه سینه یا مشکل تنفس به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر شما موارد زیر داشتید مصرف این دارو را متوقف کرده و با پزشک خود تماس بگیرید:

• کبودی، سوزش شدید، بی‌حسی، درد، ضعف عضلانی؛

• خونریزی غیرمعمول (خونریزی بینی، خونریزی لثه)؛

• زخم پوستی و یا تاول؛

• زخم دهان، بلع مشکل؛

 افسردگی، اضطراب، توهم، پرخاشگری، افکار یا رفتار غیرمعمول، افکار خودکشی؛

• درد قفسه سینه، ضربان قلب ناخوشایند؛

• واکنش شدید پوست، تب، گلودرد، تورم در چهره یا زبان شما، سوزش در چشمانتان، درد پوست، بثورات پوستی قرمز یا بنفش که به‌خصوص در صورت یا بدن گسترش می‌یابد و موجب پوسته‌پوسته شدن و تاول می‌شود.

عوارض جانبی نوویگیل

عوارض جانبی شایع این دارو  عبارت اند از:

• سردرد، سرگیجه؛
• حالت تهوع؛
• مشکلات خواب (بی خوابی).

این یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد  دیگری  ممکن است رخ  دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت  مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید.

چه داروهایی  مصرف  داروی نوویگیل را تحت تاثیر قرار می دهند؟

مصرف این دارو همراه با داروهای دیگر که باعث خواب‌آلودگی یا کند شدن تنفس می‌شود، می‌تواند عوارض خطرناکی را ایجاد کند. قبل از مصرف قرص خواب، داروهای ضد درد، داروهای ضد سرفه، داروهای آرامش‌دهنده عضلانی یا داروهای مصرفی برای درمان اضطراب، افسردگی یا تشنج، با پزشک خود مشورت کنید. ممکن است داروهای دیگری با این دارو تداخل داشته باشند. این داروها شامل داروهای تجویزی یا بدون نسخه، ویتامین‌ها، و محصولات گیاهی است. با پزشک خود در مورد تمام داروهای مصرفی فعلی خود و یا داروهایی که شروع و یا متوقف کرده‌اید، مشورت کنید.

منبع: drugs.com
این مقاله توسط مجله قرمز به صورت اختصاصی، ترجمه شده است. در صورتی که این مطلب، برای شما مفید بود، لطفاً نظرات، انتقادات و موضوعات مورد علاقه پیشنهادی خود را با ما به اشتراک بگذارید.