کنفرانس سونی از دیگر گردهمایی‌هایی بود که ناظران دنیای بازی‌های کامپیوتری در نمایشگاه E3 2017 شاهد برگزاری آن بودند. به علت اهمیت این رویداد نزد گیمرها در مطلب امروز خود به سراغ موشکافی کنفرانس سونی می‌رویم. پس پیشنهاد می‌کنیم که مثل همیشه در ادامه‌ی مطلب پیش رو نیز با مجله قرمز همراه باشید.

کنفرانس سونی همانند همایش سال گذشته‌ی این شرکت با پخش موزیک زنده آغاز شد. موزیکی که این بار به جای بازی گاد اف وار به جدیدترین عنوان از مجموعه بازی‌های آنچارتد تعلق داشت. بازی Uncharted: The Lost Legacy به لحاظ تئوری یک محتوای الحاقی کامل و مفصل برای بازی آنچارتد ۴ یا Uncharted 4: A Thief’s End محسوب می‌شود. اما در عمل این بازی به خودی خود یک عنوان مجزا به شمار می‌رود و برای اجرا هیچ نیازی به بازی آنچارتد ۴ نخواهد داشت.

در بازی The Lost Legacy هیچ خبری از قهرمان همیشگی سری آنچارتد یعنی ناتان دریک و همراه با وفایش سالی نیست. در عوض نقش قهرمانان اصلی این نسخه را دو تن از شخصیت‌های زن عناوین پیشین سری آنچارتد ایفا می‌کنند. در واقع داستان بازی The Lost Legacy با محوریت کلوی فریزر (شخصیت حاضر در دو بازی آنچارتد ۳ و آنچارتد ۴) و نادین راس (ضد قهرمان زن اصلی حاضر در بازی آنچارتد ۴) طراحی شده است.

نمایش بازی Uncharted: The Lost Legacy در کنفرانس سونی با پخش تریلر نسبتا کوتاهی از این بازی همراه بود که اطلاعات چندان تازه‌ای را در اختیار علاقه‌مندان به مجموعه بازی‌های آنچارتد قرار نداد. از آن‌جایی که این بازی مدت‌ها قبل به بازی‌دوستان معرفی شده بود، نمایش آن در کنفرانس سونی غافلگیری چندانی ایجاد نکرد.

بازی‌های انحصاری حاضر در کنفرانس سونی

سوای بازی Uncharted: The Lost Legacy که اثری انحصاری برای کنسول PS4 به شمار می‌رود، بخش مهمی از کنفرانس سونی به معرفی سایر عناوین انحصاری این شرکت اختصاص یافته بود. در این میان شاید بتوان بازی Days Gone را یکی از مهم‌ترین عنوان انحصاری به نمایش در آمده در کنفرانس سونی قلمداد کرد.

بازی Days Gone برای نخستین بار در نمایشگاه E3 سال قبل بود که به هواداران معرفی شد و از آن زمان به بعد تقریبا هیچ خبر مهمی از این بازی به گوش نرسید. این بازی نمایش به مراتب بهتری در همایش امسال داشت. چرا که برخلاف سال گذشته، یک دموی CG از پیش رندر شده به نظر نمی‌رسید و این بار شباهت بیشتری به یک بازی کامپیوتری واقعی یافته بود. این امر در تمام جزییات بازی Days Gone به چشم می‌خورد. چه در گرافیک فنی آن که با کاهش کیفیت کلی نسبت به سال قبل واقعی‌تر جلوه می‌کرد و چه در حرکات شخصیت اصلی این اثر که به نوعی بخش‌هایی از گیم‌پلی این بازی را به نمایش در می‌آورد.

هورایزن زیرو دان

بازی محبوب و پر فروش Horizon Zero Dawn در پایان سال جاری میلادی صاحب یک بسته‌ی الحاقی داستانی و مفصل با نام The Frozen Wilds خواهد گردید.‌

تمرکز اصلی بازی Days Gone در کنفرانس سونی بیش از هر چیز بر نمایش قابلیت‌های مخفی‌کاری قهرمان داستان استوار شده بود. این قابلیت‌ها موارد متعددی نظیر جستجوی ردپا، تله‌گذاری برای دشمنان و پرت کردن حواس آن‌ها توسط پرتاب سنگ و همچنین جلب توجه زامبی‌ها برای کشاندن آن‌ها به کمپ دشمن را در بر می‌گرفت. علاوه بر آن باز کردن راه‌های مسدود از طریق ترکاندن آن‌ها توسط تله‌های انفجاری نیز از جمله مواردی بود که در نمایش این بازی در کنفرانس سونی خودنمایی می‌کرد. گل سرسبد دموی بازی Days Gone هم خرس وحشی غول‌پیکری بود که در انتهای نمایش این اثر افتخار حضور داد و تمام صحنه را به تسخیر خود در آورد.

در مجموع بازی Days Gone نمایش موفقی در کنفرانس سونی داشت و بازی‌دوستان را نسبت به موتور سواری در دنیای بی در و پیکر این اثر و روبرو شدن با سیل زامبی‌های حاضر در این بازی مشتاق‌تر از قبل کرد. با این حال هیچ اشاره‌ای به تاریخ انتشار این بازی صورت نگرفت تا گیمرهای علاقه‌مند به بازی Days Gone همچنان در ابهام باقی بمانند.

اما بی‌شک جذاب‌ترین بخش کنفرانس سونی به نمایش بازی Spider-Man اختصاص داشت. این بازی نیز همانند بازی Days Gone سال گذشته به هواداران معرفی شد، اما برخلاف بازی Days Gone تا کنون حتی سر سوزنی از گیم‌پلی آن هم به نمایش عمومی در نیامده بود. با این حال سران شرکت سونی در کنفرانس امسال جبران مافات کردند و نمایش کاملی از بازی Spider-Man را در معرض دید علاقه‌مندان قرار دادند. در این نمایش شاهد انجام ماموریت پر زد و خورد و هیجان‌انگیزی توسط مرد عنکبوتی بودیم.

به نظر می‌رسد که سازندگان بازی Spider-Man یعنی اعضای استودیو Insomniac، در امر طراحی گیم‌پلی این بازی الهامات فراوانی از مجموعه بازی‌های Batman Arkham گرفته‌اند. چرا که برخی از مکانیزم‌های موجود در گیم‌پلی این اثر که در کنفرانس سونی مشاهده شد، نظیر ساختار مبارزات، شباهت قابل توجهی به موارد مشابه در مجموعه بازی‌های بتمن داشت. همچنین نوع حرکت مرد عنکبوتی از میان ساختمان‌های شهر توسط تارهای عنکبوتی خود نیز از برخی جهات به جابجایی بتمن در محیط شهر توسط چنگک همه‌کاره‌‌اش شباهت دارد.

بازگشت سایه کلوسوس

بازی Shadow of the Colossus سال آینده بار دیگر مهمان خانه‌های بازی‌دوستان خواهد شد. این بار در قالب نسخه‌ای بازسازی شده برای کنسول PS4.

با این حال موارد یاد شده در سطور فوق به آن معنی نیست که بازی Spider-Man قرار است کپی برابر اصل عناوین بتمن باشد. چرا که قابلیت‌هایی نظیر دیوار نوردی و استفاده از تارهای عنکبوتی برای چسباندن اشیا به یکدیگر از جمله ابداعات سازندگان این بازی به شمار می‌رود که می‌تواند ساختار گیم‌پلی این اثر را برای مخاطبان آن جذاب‌تر سازد. گذشته از آن قابلیت استفاده از اشیای موجود در محیط نظیر تیرآهن یا جرثقیل بر ضد دشمنان نیز از جمله ویژگی‌هایی است که در صورت اجرای درست می‌تواند عمق فراوانی به گیم‌پلی این بازی ببخشد.

با توجه به نمایش موفق بازی مرد عنکبوتی در کنفرانس سونی، به نظر می‌رسد که شخصیت مرد عنکبوتی قرار است پس از چند سال ناکامی‌ در دنیای بازی‌های کامپیوتری، بالاخره با بازی Spider-Man به روزهای اوج خود در گذشته‌های نه چندان دور باز گردد.

سوای عناوین یاد شده، بازی مورد انتظار God of War نیز نمایش تازه‌ای در کنفرانس سونی داشت. البته نمایش این بازی اندکی کوتاه‌تر از نخستین نمایش آن در نمایشگاه E3 سال گذشته بود. با این حال از خلال همین تریلر نه چنان بلند هم می‌شد جزییات تازه‌ای از گیم‌پلی این بازی را مشاهده کرد. در کنفرانس سونی شاهد صخره نوردی کریتوس و فرزندش بودیم و مبارزه‌ی آن‌ها با دشمنان ریز و درشت حاضر در این بازی را به نظاره نشستیم. مبارزاتی که با دیدن آن‌ها دریافتیم تبر کریتوس که اصلی‌ترین سلاح او در بازی God of War خواهد بود، همانند بومرنگ قابلیت رفت و برگشت دارد. علاوه بر آن بخش‌های کوتاهی از مبارزه‌ی کریتوس توسط مشت خالی و سپر نیز به تصویر کشیده شد.

همچنین از طریق نمایش بازی God of War در کنفرانس سونی از این نکته با خبر شدیم که پسر کریتوس نیز همچون هری پاتر زبان مارها را می‌داند! در هر حال اگرچه نمایش بازی گاد اف وار در کنفرانس سونی در حد نمایش سال گذشته‌ی این بازی نبود، اما در عوض چشم‌انتظاران این بازی از تاریخ حدودی انتشار آن آگاه شدند. بر اساس اعلام صورت گرفته در کنفرانس سونی، بازی God of War در اوایل سال ۲۰۱۸ میلادی به مهمانی کنسول PS4 می‌آید. احتمالا این بازی سال آینده در همان زمانی منتشر می‌شود که بازی Horizon Zero Dawn در سال جاری به بازار آمد.

دیترویت کیج

ساخته‌ی جدید دیوید کیج یعنی بازی داستان محور و سینمایی Detroit Become Human امسال هم نمایش ویژه‌ای در کنفرانس سونی داشت.

بازی‌های چند پلتفرمی حاضر در کنفرانس سونی

اکثر بازی‌های چند پلتفرمی به نمایش در آمده در کنفرانس سونی عناوین جدید شرکت کپکام بودند. شاخص‌ترین آن‌ها جدیدترین نسخه از مجموعه بازی‌های شکارچی هیولا بود که قرار است علاوه بر پلتفرم PC برای کنسول‌های انحصاری سونی و مایکروسافت نیز عرضه شود. بازی Monster Hunter World همان روند نسخه‌های پیشین مجموعه بازی‌های شکارچی هیولا را دنبال می‌کند.

به این معنی که گیم‌پلی این بازی تنها بر شکار هیولاهای ریز و درشت دایناسور مانند تمرکز یافته است. در طی سال‌های اخیر عناوین جدید از مجموعه بازی‌های Monster Hunter تنها برای کنسول‌های انحصاری دستی و خانگی شرکت نینتندو عرضه می‌شدند. با این حال پس از سال‌ها انتظار سایر گیمرهای حاضر در دنیای بازی‌های کامپیوتری نیز می‌توانند به تجربه‌ی نسخه‌‌ی جدید سری شکارچی هیولا یعنی بازی Monster Hunter World بپردازند.

نسخه‌ی جدید از مجموعه بازی‌های مارول در برابر کپکام دیگر عنوان شاخص شرکت کپکام بود که در کنفرانس سونی به نمایش در آمد. در بازی مبارزه‌ای Marvel Vs Capcom Infinite قهرمانان نام آشنای مارول و کپکام بار دیگر رویاروی یکدیگر قرار می‌گیرند تا به زد و خورد با یکدیگر بپردازند. به این ترتیب آن دسته از علاقه‌مندان بازی‌های مبارزه‌ای که هم‌اکنون با بازی Injustice 2 مشغول سر و کله زدن هستند، پس از خسته شدن از این بازی می‌توانند به سراغ بازی Marvel Vs Capcom Infinite بروند. اثری که در تاریخ ۱۹ سپتامبر سال جاری میلادی در دسترس بازی‌دوستان قرار خواهد گرفت.

علاوه بر عناوین ساخته شده توسط کپکام، بازی جدید استودیو بانجی و شرکت اکتیویژن نیز نمایش کوتاهی در کنفرانس سونی داشت. بازی Destiny 2 به موجب همکاری‌ دو شرکت سونی و اکتیویژن، دارای ملحقات اضافه‌ و انحصاری برای کنسول PS4 خواهد بود. ملحقاتی که از میانشان می‌توان به ماموریت Strike Lake of Shadows به همراه نقشه‌ی مربوط به آن اشاره کرد.

علاوه بر آن سفینه‌های فضایی مجزایی نظیر City Apex و اسلحه‌های ویژه‌‌ای همچون Borealis، که یک سلاح منحصر به فرد تک‌تیرانداز است، نیز در اختیار مخاطبان بازی Destiny 2 در کنسول PS4 قرار خواهد گرفت. افزون بر آن نقشه‌های منحصر به فرد PVP نظیر Retribution نیز بخشی از این ملحقات اضافه و انحصاری را تشکیل می‌دهد. به این ترتیب آن دسته از گیمرهایی که مشتاق به بهره‌مندی از این امکانات انحصاری هستند باید تا روز ۶ سپتامبر امسال یعنی زمان انتشار رسمی بازی Destiny 2 انتظار بکشند.

کال آو دیوتی جدید

تازه‌ترین نسخه از مجموعه بازی‌های کالاف دیوتی یعنی بازی Call of Duty WWII از جمله آثار چند پلتفرمی به نمایش در آمده در کنفرانس سونی بود.

بازی‌های واقعیت مجازی کنفرانس سونی

با توجه به اهمیت پلتفرم واقعیت مجازی انحصاری سونی یعنی هدستPlayStation VR  برای سران این شرکت، بخشی از کنفرانس سونی به معرفی بازی‌های جدید این پلتفرم اختصاص یافته بود. عناوینی که به صورت فهرست‌وار آن‌ها را از نظر می‌گذرانیم.

  • بازی The Elder Scrolls V: Skyrim VR:  این بازی بر اساس دنیای آشنای بازی Skyrim طراحی شده است و به نظر می‌رسد که تمرکز اصلی گیم‌پلی آن بر مبارزه با دشمنان آشنای حاضر در دنیای این بازی استوار خواهد بود.
  • بازی Star Child: اثری با ساختار شبه پلتفرمر که قرار است ماجراجویی تازه‌ای را برای علاقه‌مندان به عناوین واقعیت مجازی به ارمغان بیاورد.
  • بازی The Inpatient: اثری داستان محور با بهره‌گیری از المان‌های ترسناک‌ که رویدادهای آن در قرن بیستم میلادی و حوالی دهه‌ی ۶۰ به وقوع می‌پیوندد.
  • بازی Monster of the Deep: این بازی را می‌توان یک شبیه‌ساز ماهیگیری نام نهاد که در دل بازی Final Fantasy XV شکل گرفته است. تاریخ انتشار این اثر ماه سپتامبر سال جاری میلادی خواهد بود.
  • بازی Bravo Team: این بازی یک شوتر اول شخص به شمار می‌رود که تمرکز ویژه‌ای بر تجربه‌ی گروهی دارد و در کنفرانس سونی تاریخ انتشار دقیقی برای آن عنوان نشد.
  • بازی Moss: یک بازی ماجرایی که در پاره‌ای از  بخش‌های گیم‌پلی آن مختصر المان‌های سبک پلتفرمر هم به کار رفته و از مبارزه نیز در ساختار خود بهره می‌گیرد. گفتنی است که شخصیت اصلی این بازی یک موش همه فن حریف است.

جمع‌بندی کنفرانس سونی

در کنفرانس سونی نه پورشه‌ای به نمایش در آمد و نه مرسدس بنزی به حضار معرفی شد! تنها تعدادی بازی به شکل پشت‌سر در معرض دید بازی‌دوستان قرار گرفت تا همایش بدون کوچک‌ترین حرکت خارج از متن و گمراه‌کننده‌ای به پایان برسد. در واقع مهم‌ترین نقطه قوت کنفرانس سونی این بود که هیچ حرف اضافه‌ای در آن شنیده نشد و نمایش ارائه شده تنها به معرفی بازی‌های کامپیوتری توسط خود بازی‌ها محدود شد. حتی مجری مراسم یعنی شان لیدن تنها دو بار (در بخش ابتدایی و پایانی همایش) به روی صحنه آمد و به مدت چند دقیقه لب به سخن گشود.

دومین آخرین ما

بازی The Last of Us 2 را می‌توان یکی از بزرگ‌ترین غایبان کنفرانس سونی قلمداد کرد.

با این حال نمی‌توان این حقیقت را نادیده گرفت که کنفرانس سونی آن شکوه و کوبندگی سال قبل را نداشت. اکثر آثاری که در نمایشگاه E3 2017 و در کنفرانس سونی به نمایش درآمدند، عناوینی به شمار می‌رفتند که پیش از این به بازی‌دوستان معرفی شده بودند. از همین رو کنفرانس سونی در نمایشگاه E3 2017 غافلگیری چندانی برای مخاطبان به همراه نداشت و از حال و هوای کنفرانس این شرکت در نمایشگاه E3 سال گذشته بسیار دور بود.

البته این موضوع چندان هم دور از انتظار نبود. سال گذشته شرکت سونی قصد داشت دو محصول بسیار مهم خود تحت عنوان کنسول PS4 Pro و هدست واقعیت مجازی PlayStation VR را به بازار عرضه کند. به همین دلیل کنفرانس سونی در نمایشگاه E3 می‌بایست بسیار پر هیجان و ترغیب کننده برگزار می‌شد. هدفی که سران این شرکت به خوبی از پس محقق کردن آن بر آمدند. پس چندان عجیب نبود که آن‌ها در نمایشگاه E3 امسال تنها به یک نمایش ساده برای تکمیل مراسم سال قبل خود بسنده کرده و خود را برای خیز بلند بعدی آماده نمایند. شاید بزرگ‌ترین نقطه ضعف کنفرانس سونی این بود که شان لیدن هنگام حضور در صحنه کنایه‌ای به اتومبیل پورشه نزد و هیچ لطیفه‌ای برای آن نساخت!

منبع: کنفرانس شرکت سونی در E3 2017 (همراه با تحلیل اختصاصی نویسندگان و مترجمان مجله قرمز)

در صورت تمایل می‌توانید با نظرات خود در بخش کامنت، ما را در بهبود کیفیت مطالب بخش بازی مجله قرمز یاری کنید.