در مطلب پیش‌ رو به معرفی یازده شی برتر در تاریخ بازی‌های کامپیوتری خواهیم پرداخت. اشیایی که هر کدام از آن‌ها خاطرات فراوانی را به یاد بازی‌دوستان می‌آورند و شاید برای همیشه در ذهن بسیاری از آن‌ها ماندگار شده‌ باشند. پیشنهاد می‌کنیم که برای آشنایی با این یازده شی برتر و یادآوری خاطرات شیرین مربوط به آن‌ها با مجله قرمز همراه شوید.

در طول تاریخ نه چندان پر سابقه‌ی بازی‌های کامپیوتری شخصیت‌های مثبت و منفی فراوانی ظهور کرده‌اند که هر کدامشان به نوعی در ذهن بازی‌دوستان ماندگار شده‌اند. اما در کنار آن‌ها اشیا و ملزومات بی‌جان گوناگونی هم وجود داشته‌اند که در مواقعی حتی بیش از شخصیت‌های زنده به شهرت و محبوبیت رسیده‌اند. اشیای بی‌جان و به ظاهر ساده‌ای که بی‌مقدمه در مقابل دیدگان گیمرها جان گرفتند و در یگ چشم بر هم زدن به شهرت و محبوبیتی ابدی در نزد آن‌ها دست یافتند. در ادامه‌ی مطلب پیش رو به معرفی یازده شی برتر از میان این اشیا خواهیم پرداخت. اجسام بی‌جانی که شاید شما هم برخی از آن‌ها را هنوز به یاد داشته باشید.

بازی پورتال

یازده شی برتر و به یاد ماندنی دنیای گیم: مکعب همراه در مجموعه بازی‌های Portal

شاید اگر گلادوس یک هوش مصنوعی سخنگو نبود، به راحتی می‌توانست جای مکعب دوست‌داشتنی بازی Portal را در این لیست تصاحب کند. با این حال کمتر هواداری از میان طرفداران بازی به یاد ماندنی Portal قادر است گلادوس را به جای یک شخصیت زنده، یک جسم بی‌جان تصور کند.

با این‌که مکعب همراه روی کاغذ یک جسم بی‌جان بود، اما با آن قلب‌های صورتی رنگ دوست‌داشتنی که در اطراف پیکرش خودنمایی می‌کرد، در عمل به یک جسم جان‌دار تبدیل شده بود که معصومیت خاصی در صورت مکعبی‌اش موج می‌زد. شاید یکی از دلایل ماندگار شدن شخصیت گلادوس مجبور کردن ما به سوزاندن این مکعب دوست‌داشتنی پس از حل بسیاری از معماهای بازی Portal بود. عملی که ذات پلید گلادوس را بیش از پیش به نمایش گذاشت و او را در ردیف شخصیت‌های فناناپذیری نظیر ژوکر (در مجموعه آثار بتمن) قرار داد.

در این میان مکعب همراه نیز توانست با وجود حضور نه چندان طولانی خود در بازی Portal به یک شی برتر و به یاد ماندنی در تاریخ بازی‌های کامپیوتری تبدیل شود و فارغ از حضور مجددش در بازی Portal 2 در قالب اسباب‌بازی‌های مختلف یا نقش‌های روی بالش‌ و ملافه‌ها به حیات خود در میان هوادارانش ادامه دهد.

بازی دوم

یازده شی برتر و به یاد ماندنی دنیای گیم: بشکه‌های قابل انفجار در بازی Doom

این روزها بشکه‌های انفجاری تقریبا در تمام بازی‌های شوتر اول شخص یافت می‌شوند و کاربرد آن‌ها حتی به بسیاری از آثار اکشن سوم نیز سرایت کرده است. بازی Doom یکی از نخستین عناوین شوتر اول شخص بود که از وجود چنین بشکه‌هایی، آن هم به شکل وسیع، در گیم‌پلی خود بهره گرفت و استفاده از آن‌ها را همانند بسیاری از دیگر المان‌هایی که به ارمغان آورد، به استانداردی جدید و یک نماد همیشگی در آثار هم سبک تبدیل کرد.

با وجود پیشرفت بسیاری از جنبه‌های تکنیکی در بازی‌های کامپیوتری امروز، شاید هنوز هیچ جسم انفجاری دیگری نتوانسته باشد جای بشکه‌های فراموش‌نشدنی بازی Doom و انفجارهای زنجیره‌ای لذت‌بخشی که با شلیک به یکی از آن‌ها پدید می‌آمد را بگیرد. پس جای هیچ تعجبی ندارد که این بشکه‌های پر از خشم را در لیست یازده شی برتر و به یاد ماندنی تاریخ بازی‌های کامپیوتری مشاهده کنیم.

فال اوت

یازده شی برتر و به یاد ماندنی دنیای  گیم: پیپ‌بوی در مجموعه بازی‌های Fallout

مسلما یکی از نمادهای اصلی نسخه‌های اخیر و سه بعدی مجموعه بازی‌های Fallout رابط کاربری این بازی‌ها یا همان پیپ‌بوی است. پیپ‌بوی جسمی شبیه به ساعت است که هواداران همیشگی مجموعه‌ بازی‌های Fallout از طریق آن به انجام فعالیت‌هایی نظیر ذخیره و بارگذاری بازی، ارتقای توانایی‌های خود، انتقال به نقشه و مواردی از این دست می‌پردازند.

در نشان دادن میزان محبوبیت پیپ‌بوی میان هوادران مجموعه بازی‌های Fallout همین بس که به ساخت نسخه‌ای واقعی از آن برای بازی Fallout 4 اشاره کنیم. ابزاری که دوست‌داران این بازی می‌توانستند آن را همراه با نسخه‌ی ویژه‌ی بازی Fallout 4 تهیه کرده و تلفن‌های هوشمند خود را درونش قرار دهند تا اپلیکیشن ویژه‌ی این ابزار آن را به یک پیپ‌بوی واقعی برای گیمرها تبدیل کند. جالب این جاست که تمام نسخه‌های این ابزار در کمتر از یک ساعت پیش خرید شد و چیزی از آن برای سایر علاقه‌مندان مجموعه بازی‌های Fallout باقی نماند.

بازی ماریو

یازده شی برتر و به یاد ماندنی دنیای گیم: آجرهای پرسشی در مجموعه بازی‌های برادران سوپر ماریو

شاید کمتر شی بی‌جان یا نیمه بی‌جانی را در بازی‌ برادران سوپر ماریو بتوان سراغ گرفت که اکنون به نمادی آشنا در دنیای بازی‌های کامپیوتری تبدیل نشده باشد. از کلاه قرمز ماریو گرفته تا پرچمی که در پایان هر مرحله آن را به احتزاز در می‌آورد و قارچ‌هایی که با خوردنشان توانی مضاعف می‌یافت. در این میان آجرهای موجود در مراحل این بازی و صدای جالب شکسته شدن آن‌ها نیز هم‌اکنون به یکی از خاطرات شیرین بسیاری از بازی‌دوستان تبدیل شده است.

با این حال اگر بخواهیم تنها یکی شی را از میان اشیای موجود در این بازی انتخاب کنیم، باید به سراغ آجرهای پرسشی برویم. آجرهایی که جوایز نامعلومی نظیر قارچ یا سکه را در دل خود جای داده بودند و ضربه زدن به آن‌ها برای آشکار کردن راز و رمزشان، لذت خاصی به همراه داشت.

این آجرها اندک‌اندک به سایر عناوین ساخته شده از دنیای ماریو نیز راه یافتند و به مرور زمان تعداد و تنوع آیتم‌هایی که در دل خود جای داده بودند نیز بیشتر شد. در مجموع شکی در آن نیست که آجرهای پرسشی مجموعه بازی‌های ماریو لیاقت حضور در لیست یازده شی برتر تاریخ بازی‌های کامپیوتری را دارند.

بازی تتریس

یازده شی برتر و به یاد ماندنی دنیای گیم: قطعه‌ی دراز و مستقیم در بازی تتریس

در بازی جاودانه‌ی خلق شده به دست الکسی پاژینتوف روس یعنی تتریس قطعات فراوانی وجود داشت که برخی از آن‌ها صاف و برخی دیگر دندانه‌دار بودند. اما مسلما در میان آن‌ها قطعه‌ی دراز و مستقیم چیز کاملا متفاوتی بود. در واقع بسیاری از تجربه‌کنندگان بازی تتریس، از جمله نگارنده‌ی این متن، در طول انجام این بازی قطعات مورد نظر خود را همواره به گونه‌ای می‌چیدند که وجود قطعه‌ی دراز و مستقیم (به شکل عمودی) بتواند آن‌ها را تکمیل کند و به یک‌باره چندین ردیف از مربع‌های نقش بسته بر صفحه‌ی نمایش خالی شده و به امتیاز تبدیل گردد.

البته این عادت در پاره‌ای اوقات موجبات باخت گیمرها را فراهم می‌آورد. چرا که دیوارهای دست‌ساز آن‌ها گاه تا ثریا بالا می‌رفت، بدون این‌که بازی تتریس قطعه‌ی دراز و مستقیم را در اختیارشان قرار دهد. اما هنگامی که این اتفاق رخ می‌داد و چندین ردیف از مربع‌های سیاه (که در نسخه‌های جدید این بازی رنگی شدند) به سرعت برق و باد ناپدید می‌شد، هیچ لذتی نمی‌توانست جای احساس رضایت ناشی از مشاهده‌ی ردیف‌های خالی را بگیرد. به همین دلیل هم هیچ شی دیگری نمی‌تواند جای خاطره‌انگیزترین قطعه‌ی بازی تتریس را در لیست یازده شی برتر و به یاد ماندنی تاریخ بازی‌های کامپیوتری بگیرد.

بازی هالف لایف

یازده شی برتر و به یاد ماندنی دنیای گیم: دیلم در بازی Half-Life

در بسیاری از بازی‌هایی که این روزها شاهد تولید و انتشار آن‌ها هستیم، به خصوص در عناوین سبک شوتر اول شخص، سلاح‌های سرد نیز در کنار اسلحه‌های گرم بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند و حتی گاه بسیار محبوب‌تر و پر استفاده‌تر از آن‌ها می‌شوند. به عنوان مثال شاید هیچ سلاحی نتواند در بخش زامبی از مجموعه بازی‌های Call of Duty، به خصوص نسخه‌ی اخیر این مجموعه، جای استفاده از تبر و رویارویی مستقیم با زامبی‌ها را بگیرد.

با این حال سازندگان بازی Half-Life زمانی از دیلم به عنوان یکی از سلاح‌های اصلی موجود در این بازی استفاده کردند، که بهره گرفتن از اسلحه‌های سرد در بازی‌های سبک شوتر اول شخص کار چندان رایجی نبود، یا لااقل مثل امروز رایج نبود. اما استفاده از دیلم در این بازی کاملا جواب داد و این سلاح سرد به یکی از بهترین اسلحه‌های موجود در بازی Half-Life تبدیل شد. به گونه‌ای که بسیاری از هواداران این بازی بعدها در سایر عناوین شرکت Valve نظیر مجموعه بازی‌های Left 4 Dead نیز پیش از هر سلاح دیگری به سراغ دیلم می‌رفتند. بر این اساس قرار گرفتن این شی همه کاره و خاطره‌انگیز در لیست یازده شی برتر و به یاد ماندنی تاریخ بازی‌های کامپیوتری، قطعا رضایت خاطر هواداران کهنه‌کار عناوین شوتر اول شخص را فراهم خواهد آورد.

بازی ماینکرفت

یازده شی برتر و به یاد ماندنی دنیای گیم: بلوک خاکی در بازی Minecraft

شاید کمتر کسی تصور می‌کرد که بازی Minecraft با آن گرافیک پیکسلی و شکل و شمایل ساده و بی‌ادعای خود بتواند این همه در نزد گیمرها محبوب شود و خود را در قامت یکی از عناوین جریان‌ساز سال‌های اخیر مطرح کند. اما همین سادگی در نهایت به یکی از عوامل موفقیت بازی Minecraft تبدیل شد و ساختار مکعبی دنیای این اثر بسیار مورد توجه مخاطبان قرار گرفت.

اما در میان بلوک‌های مکعبی ریز و درشتی که دنیای این بازی را شکل می‌دادند، تنها یک بلوک بود که بیش از همه در نزد مخاطبان این اثر محبوب شد. بلوکی از جنس خاک که در حال حاضر به عنوان نماد اصلی بازی Minecraft شناخته می‌شود. این بلوک تنها از تل ساده و فشرده‌ای از خاک تیره رنگ تشکیل شده که سطح رویی آن را مقداری سبزه پوشانده است. با این حال همین شکل و شمایل ساده اکنون در طراحی خوراکی‌هایی نظیر کیک‌های تولد مورد استفاده قرار می‌گیرد و کاربران بازی Minecraft بسیار از آن استقبال می‌کنند. بر این اساس بد نیست در میان اشیای قدیمی و زیرخاکی موجود در این لیست، یک شی تر و تازه و نوظهور نیز وجود داشته باشد.

بازی سونیک

یازده شی برتر و به یاد ماندنی دنیای گیم: حلقه‌های طلایی در مجموعه بازی‌های سونیک خارپشته

حلقه‌های طلایی مجموعه بازی‌های سونیک را می‌توان در کنار سکه‌های طلایی مجموعه بازی‌های ماریو جزو به یادماندنی‌ترین اشیا جمع کردنی در تاریخ بازی‌های کامپیوتری طبقه‌بندی کرد. جالب این‌جاست که فرآیند جمع کردن این دو شی در بازی‌های سونیک و ماریو چه از دیدگاه اعتیادآور بودن و چه از نظر صدایی که ایجاد می‌کردند هنوز هم مثال زدنی و بی نظیر است.

 با این حال حلقه‌های سونیک، نسبت به سکه‌های رقیب، نقش مهم‌تری در گیم‌پلی بازی داشتند. در شرایطی که جمع کردن سکه در مجموعه‌ بازی‌های ماریو و رساندن آن به حد معین، تنها به تعداد جان‌های گیمر می‌افزود، حلقه‌های طلایی موجود در عناوین کلاسیک سونیک علاوه بر این کار، نقش نوار سلامتی گیمر را نیز ایفا می‌کردند. موضوعی که موجب می‌شد در طول تجربه‌ی مراحل مختلف این بازی‌ها حتی یک دانه‌ی ناقابل از این حلقه‌ها را هم از دست ندهید و عزم خود را برای جمع‌آوری تمام آن‌ها جزم کنید.

در این میان یکی از ماندگارترین صحنه‌هایی که در طول پشت سر گذاشتن مراحل دو بعدی این بازی‌ها خلق می‌شد بیرون پاشیدن پر سر و صدای حلقه‌ها از دور و بر سونیک هنگام برخورد او به موانع نوک تیز موجود در محیط بود. با این اوصاف به سختی می‌توان حلقه‌های طلایی موجود در مجموعه بازی‌های‌ سونیک را به عنوان یکی از یازده شی برتر تاریخ بازی‌های کامپیوتری به حساب نیاورد.

لاک آبی

یازده شی برتر و به یاد ماندنی دنیای گیم: لاک آبی رنگ در مجموعه بازی‌های Mario Kart

شاید تا کنون جمله‌ی فلان شخص به تیر غیب گرفتار شد را بارها شنیده باشید اما نتوانسته باشید معنی و مفهوم آن را به درستی درک کنید. اما کسانی که تاکنون حداقل یک‌بار یکی از عناوین مجموعه بازی‌های Mario Kart را تجربه کرده‌‌اند، با گوشت و پوست خود معنی و مفهوم این جمله را درک کرده‌اند. در واقع لاک آبی رنگ یا همان لاک خاردار نمونه‌ی عینی و کاملا واقعی تیر غیب در دنیای بازی‌های کامپیوتری بود.

لاک آبی نخستین بار در بازی Mario Kart 64 به بازی‌دوستان معرفی شد و یکی از آیتم‌های کمکی و نیروبخش موجود در این بازی به شمار می‌رفت. وجود لاک آبی موجب می‌شد تا رانندگانی که مسابقات مجموعه بازی‌های ماریو کارت را در جایگاه نخست دنبال می‌کنند، هرگز از ماندن در این جایگاه خاطرجمع نباشند و همواره خطر از دست دادن مقام اول را بیخ گوش خود حس کنند. این امر همچنین امید افراد حاضر در جایگاه‌های پایانی رقابت را تا آخرین لحظه‌ی مسابقه حفظ می‌کرد تا شاید با استفاده از لاک آبی رنگ بتوانند جایگاه خود را بهبود بخشیده و نیم نگاهی هم به اول شدن داشته باشند.

رانندگانی که لاک آبی پرنده را دریافت می‌کردند بلافاصله می‌توانستند آن را به سمت جلو پرتاب کرده تا شانس خود را برای بهبود جایگاهشان در مسابقه امتحان کنند. در این صورت لاک خاردار کذایی به تعقیب فرد حاضر در جایگاه نخست می‌پرداخت و با برخورد به او موجبات منحرف شدنش از پیست مسابقه را فراهم می‌کرد. امری که به هیچ وجه قابل اجتناب نبود و نوشدارویی برای آن وجود نداشت. شخصا خاطرات فراوانی در زمینه‌ی استفاده از لاک آبی در نسخه‌ی DS مجموعه بازی‌های ماریو کارت دارم و احتمالا این خاطرات هم‌اکنون در ذهن بسیاری از تجربه کنندگان عناوین مختلف Mario Kart ماندگار شده است.

بازی متال گیر

یازده شی برتر و به یاد ماندنی دنیای گیم: کارتن‌های مقوایی در مجموعه بازی‌های Metal Gear

تنها در یک بازی ژاپنی می‌توان شاهد وجود صحنه‌های عجیب و غریبی نظیر قایم شدن قهرمان داستان زیر یک کارتن مقوایی، درست در وسط یک رویارویی حساس و نفس‌گیر بود. گرچه استفاده از این کارتن‌ها چندان با منطق داستان و جو کلی حاکم بر عناوین مختلف سری Metal Gear سازگار نبود، اما همین تناقض موجب افزودن بر بار طنز داستان می‌شد. در واقع همین موضوع بود که سبب‌ساز محبوبیت روزافزون کارتن‌های مقوایی کذایی در نزد بازی‌دوستان شد.

کارتن‌های آشنای مجموعه بازی‌های Metal Gear از نخستین عنوان این مجموعه در گیم‌پلی بازی حاضر بودند و حتی فضای خاص حاکم بر بازی‌های پوست انداخته‌ی مجموعه‌ی Metal Gear Solid نیز نتوانست موجب حذف آن‌ها شود. هرچند که این کارتن‌ها بیشتر با سبک مخفی‌کاری عناوین Metal Gear سازگاری داشتند، اما از وجود آن‌ها در بازی سراسر اکشن Metal Gear Rising: Revengeance نیز استفاده شد.

حال که آینده‌ی سری Metal Gear به موجب جدایی خالق این مجموعه یعنی هیدئو کوجیما از شرکت کونامی در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته است، هواداران سری Metal Gear چاره‌ای جز دل‌خوش کرددن به خاطرات قدیمی خود از این مجموعه ندارند. خاطراتی که کارتن‌های مقوایی مذکور نیز جزئی جدانشدنی از آن‌ها به شمار می‌روند.

بازی پوکمون

یازده شی برتر و به یاد ماندنی دنیای گیم: توپ‌های پوکی در مجموعه بازی‌های Pokemon

توپ‌های پوکی در عمل قفسی برای اسارت و به خدمت گرفتن پوکمون‌ها در مجموعه بازی‌های Pokemon به شمار می‌روند. اجسامی گرد با رنگ معمول قرمز و سفید که هم‌اکنون به نماد اصلی مجموعه بازی‌های Pokemon تبدیل شده‌اند.

این روزها توپ‌های پوکی را علاوه بر عناوین پرشمار Pokemon می‌توان روی تی‌شرت‌ها، ظروف غذاخوری، اشیای تزئینی، اسباب‌بازی‌های مختلف و سایر موارد مشابه مشاهده کرد. به این ترتیب برای آگاهی از میزان محبوبیت این توپ‌ها در نزد بازی‌دوستان لازم نیست زحمت چندانی به خود بدهیم.

بر این اساس احتمالا شما هم با ما هم‌عقیده هستید که برای به پایان بردن لیست یازده شی برتر و به یاد ماندنی تاریخ بازی‌های کامپیوتری توپ‌های پوکی شایسته‌ترین گزینه‌ی موجود هستند.

منبع: گاردین (همراه با ترجمه، تالیف و ویرایش اختصاصی نویسندگان و مترجمان مجله قرمز)

در صورت تمایل می‌توانید با نظرات خود در بخش کامنت، ما را در بهبود کیفیت مطالب بخش بازی مجله قرمز یاری کنید.