فیلم کودک، فقط نامش کودک است اما از جمله فیلمهایی ست که همه‌ی اعضای خانواده آنرا نگاه می‌کنند. بنا داریم طی چند مقاله به مرور، ۵۰  فیلم کودک را به شما معرفی نماییم که همگی آنها دارای تنوع موضوعی و داستانیِ فراوانی هستند.

در این عناوین، از فیلم کودک موزیکال گرفته تا داستانهای شاه و پری، از انمیشینهای حیوانات گرفته تا داستانهای ماجراجویانه، همه و همه وجود دارند.  این فیلمها نه فقط برای کودکان جذاب است بلکه برای تمام اعضای خانواده نیز دارای جذابیت است. این ۵۰ فیلم کودک که در این مقاله ۱۵ تای آنها را معرفی میکنیم، هم سرگرم کننده هستند و هم به لحاظ آموزشی، به رشد  فکری و عاطفی کودکان  کمک می‌کنند. همه این فیلمها دارای پیام های مثبت و انسان دوستانه ای هستند. برخی از آنها دارای معیارهای فرهنگی هستند و برخی نیز در مورد سایر فرهنگها ست که باعث می‌گردد کودکان بتوانند به راحتی سایر سرزمین ها و مردمانش را  بشناسند.

این چند فیلم کودک، هم داستانهای تخیلی دارند هم واقعی. برخی از فیلمها ما را از خنده روده‌ بُر می‌کنند و برخی نیز باعث سرازیر شدن کمی  اشک بر گونه ها  می‌گردند.

ارزش این فیلمها، به این است که باعث می‌شود همه ی اعضای خانواده دورهم جمع شوند، روی کاناپه لم بدهند و با یک ظرف پاپ کورن، شادی ها را باهم تقسیم کنند.

اگر فیلم مورد علاقه شما، در این سری یافت نشد می‌توانید به قسمت دوم و سوم نیز مراحعه نمایید.

 • شماره یک : فیلم کودک “تار عنکبوت شارلوت”  Charllote’s web

فیلم کودک داستانی در مزرعه

تاریخ انتشار : سال  ۲۰۰۶

مناسب برای سنین ۵ سال

خلاصه داستان : یک خوک به نام شارلوت، می ترسد که نکند شاید یک روزی تبدیل شود به غذای روی میز آدمها. او با کمک دوستانش سعی میکند این اتفاق رخ ندهد.

 • شماره دو: فیلم کوددک فیلم کودک ” در جستجوی نمو”  Finding Nemo

فیلم کودک با موضوع پدر و پسر

تاریخ انتشار: سال ۲۰۰۳

مناسب برای سنین بالای ۵ سال

خلاصه داستان : یک انمیشین جالب و  کمی ترسناک در مورد رابطه ی پدر و پسر. یک ماهی به نام “نمو” در اقیانوس گم شده است و پدرش به جستجوی او می رود. پدر که قبلا قردی سختگیر بود حالا پس از پیدا کردن پسرش، سعی میکند زیاد سختگیری نکند.

 • شماره سه: فیلم کودک ” یخ زده ”  Frozen

یخ زده

تاریخ انتشار سال : ۲۰۱۳

مناسب برای سنین بالای ۵ سال

خلاصه داستان : فیلمی از ساخته های کمپانی دیزنی در مورد ارتباط خواهرانه. دو خواهر که همدیگر را گم کرده اند سعی در یافتن یکدیگر میکنند.

 • شماره چهار: فیلم کودک ” لیلو و استیچ ”  Charllote’s web

فیلم کودک با موضوع دوستی

تاریخ انتشار سال : ۲۰۰۲

مناسب برای سنین بالای ۵ سال

خلاصه داستان : داستانی جذاب همراه با کاراکترهای خوش ساخت و دارای یک موسیقی متن بسیار زیبا. دختری به نام لیلو، یک موجود فرازمینی به نام استیچ را پیدا میکند آن را نگه میدارد.

 • شماره پنج: فیلم کودک ” همسایه ی من توتورو”  My neighbor Totoro

فیلم کودک با موضوع همسایگی

تاریخ انشار سال : ۱۹۸۶

مناسب برای سنین بالای ۵ سال

خلاصه داستان : یک انیمشین زیبا در مورد دوستی. دو دختر بچه برای مراقبت از مادرشان به یک جنگل می روند و در آنجا با موجوادت عجیبی به نام توتورو آشنا می شوند که همسایه ی آنها هستند.

 • شماره شش: فیلم کودک ” داستان اسباب بازی”  Toy Story

فیلم کودک با موضوع اسباب بازی

تاریخ انتشار سال : ۱۹۹۵

مناسب برای سنین بالای ۵ سال

خلاصه داستان : یکی از انمیشینهای کلاسیک کمپانی پیکسار که بارها می توان آن را دید. در مورد پسری است که به سن بلوغ میرسد و اساب بازی هایش از اینکه دیگر با آنها بازی نمی شوند ناراحت هستند.

 • شماره هفت: فیلم کودک ” والی”   Wall-E

فیلم کودک با موضوع کره زمین

تاریخ انتشار سال : ۲۰۰۸

مناسب برای سنین بالای ۵ سال

خلاصه داستان : یک انمیشین پر مغز و جذاب، دوستدار محیط زیست و ماجراجویانه. کره ی زمین غیر قابل سکونت شده و صدها سال است که انسانها آنرا ترک کرده اند. اما یک ربات به نام والی به کره ی زمین فرستاده می شود تا ببرسی کند آیا بشر می تواند به کره ی زمین برگردد؟

 • شماره هشت: فیلم کودک ” بیب ”  Babe

فیلم کودک در فضای مزرعه

تاریخ انتشار سال : ۱۹۹۵

مناسب برای سنین بالای ۶ سال

خلاصه داستان : داستانی گرم و خوش قلب که در مزرعه رخ میدهد و کمی ترسناک است. یک بچه خوک به نام  “بیب” توسط یک مزرعه دار خریداری می شود و به مزرعه ی جدید می رود. او با بقیه ی حیوانات مزرعه دوست می شود.

 • شماره نه: فیلم کودک ” دختر زیبا و جادوگر ”  Beauty and The beest

فیلم کودک با موضوع عشق

تاریخ انتشار سال : ۱۹۹۱

مناسب برای سنین بالای ۶ سال

خلاصه داستان : یکی از بهترینهای ساخت دیزنی. شاهزاده ای که توسط یک جادوگر تبدیل به یک حیوان شده است، با کمک دختری زیبا به نام بل دوباره تبدیل به یک انسان می شود.

 • شماره ده:  ” به سوی خانه ”  Homeward bound; The incredible Journey

فیلم کودک

تاریخ انتشار سال : ۱۹۹۳

مناسب برای سنین بالای ۶ سال

خلاصه داستان   : حکایتی ماجراجویانه که بچه ها را میخ کوب میکند. سه سگ از مرزعه ای فرار میکنند تا صاحب خود را پیدا کنند.

 • شماره یازده: فیلم کودک  ” غول آهنی ”  The Iron Giant

فیلم کودک تخیلی

تاریخ انتشار سال : ۱۹۹۹

مناسب برای سنین بالای ۶ سال

خلاصه داستان : حکایتی با پیام دوستی برای کودکان. داستان در مورد یک غول آهنی بزرگی است که در دریاچه ای غرق شده است و پسربچه ای به نام “هوگارت” تصمیم میگیرد آن را نجات دهد.

 • شماره دوازده: فیلم کودک ”  فیلم لگو ”  The lego Movie

فیلم کودک پر هیجان

تاریخ انتشار سال : ۲۰۱۴

مناسب برای سنین بالای ۶ سال

خلاصه داستان : داستانی سرگرم کننده در مورد اسباب بازی لگو. داستانی نفس گیر در مورد یک لگوی اسباب بازی که تصمیم میگیرد به جنگ لگوی بدجنس برود.

 • شماره سیزده: فیلم کودک ”  شیر شاه ”  The lion King

یک فیلم کودک کلاسیک

تاریخ انتشار سال : ۱۹۹۴

مناسب برای سنین بالای ۶ سال

خلاصه داستان: یک انمیشین موزیکال کلاسیک با داستانی کمدی در مورد یک بچه شیر که فکر میکند باعث مرگ پدرش شده است و حاضر نیست بعنوان جانشین پدرش انتخاب شود.

 • شماره چهارده: فیلم کودک  ” مری پاپینز ”  Mary Poppins

فیلم کودک در مورد پرستار بچه ها

تاریخ انتشار سال : ۱۹۶۴

مناسب برای سنین بالای ۶ سال

خلاصه داستان: یک فیلم سرگرم کننده ی جالب برای کل خانواده. ماجرای پرستاری است که مثل یک فرشته از آسمان به زمین آمده و از دو کودک نگهداری میکند.

 • شماره پانزده: فیلم “معجزه خیابان سی وچهار”  Miracle 34th Street

فیلم کودک مخصوص کریسمس

تاریخ انتشار سال : ۱۹۶۴

مناسب برای سنین بالای ۶ سال

خلاصه داستان: یک فیلم مخصوص سال نوی میلادی برای همه ی خانواده در مورد پیرمردی که همه ی مردم فکر میکنند دیوانه است و عقلش را از دست داده اما یک وکیل جوان به او کمک میکند تا ثابت شود او یک بابانوئل است.

 

ترجمه اختصاصی مجله قرمز  از Commonsensemedia