از جمله عناوین جدید معرفی شده در نمایشگاه گیمزکام ۲۰۱۷ نسخه جدید بازی Fear Effect بود. اثری با نام کامل Fear Effect Reinvented که قرار است گرد و غبار را از روی خاطرات بسیاری از بازی‌دوستان بروبد و آن‌ها را به ملاقات دوباره با یک بازی قدیمی ببرد. اگر مایل به دانستن نکات بیشتری از نسخه‌ی جدید بازی Fear Effect هستید، پیشنهاد می‌کنیم که در ادامه‌ی این مطلب با مجله قرمز همراه باشید.

بازی Fear Effect اثری در سبک اکشن ماجرایی بود که توسط استودیو کرونوس دیجیتال ساخته شد و در سال ۲۰۰۰ میلادی توسط شرکت ایداس و در قالب یک بازی انحصاری برای کنسول PlayStation سونی منتشر شد. حال پس از گذشت ۱۷ سال شاهد دوباره‌سازی این بازی برای پلتفرم‌های نسل حاضر هستیم.

دوباره‌سازی بازی Fear Effect در قالب نسخه‌ی Reinvented

در ساخت نسخه‌ی Reinvented از بازی Fear Effect، سازنده و ناشر عنوان اصلی این اثر (که خداوندگار هر دویشان را قرین رحمت کند!) هیچ دخالتی ندارند و این بازی قرار است به دست اعضای استودیو سوشی و با همکاری بخش کالکتیو از شرکت اسکویر انیکس ساخته شود. گفتنی است که عمده فعالیت‌های بخش کالکتیو شرکت اسکویر انیکس بر همکاری با استودیوهای بازی‌سازی مستقل و نشر آثار این استودیوها تمرکز یافته است و استودیوی فرانسوی سوشی نیز در ردیف چنین بازی‌سازانی قرار می‌گیرد.

با توجه به برخی اطلاعات موجود، به نظر می‌رسد که در نسخه‌ی جدید و دوباره‌سازی شده از بازی Fear Effect، هسته‌ی اصلی داستان و شخصیت‌های حاضر در بازی اصلی دست‌خوش تغییر نخواهند شد و حتی قرار است سبک دیداری این بازی و گرافیک سل شید آن نیز حفظ شود. در واقع بازی Fear Effect را می‌توان در ردیف نخستین آثار تولید شده در دنیای بازی‌های کامپیوتری طبقه‌بندی کرد که در طراحی ساختار گرافیکی خود از سبک سل‌ شید استفاده کردند.

اثر ترس

بازگشت تیم سه نفره در نسخه جدید بازی Fear Effect

داستان بازی Fear Effect، که به نظر می‌رسد در نسخه‌ی Reinvented تغییری نخواهد کرد، از محتوای درگیر کننده‌ای برخوردار بود و بر تلاش سه سرباز مزدور ماجراجو برای یافتن دختر رئیس یک باند مافیایی در هنگ‌کنگ تمرکز داشت. در واقع آن‌ها قصد داشتند با یافتن این دختر گمشده از پدر صاحب نفوذ، پر قدرت و ثروتمند او اخاذی کنند و از طریق انجام این کار به نان و نوایی برسند.

حال آن‌ها قرار است بار دیگر باز گردند تا این داستان مهیج را در شکل و شمایلی جدید و امروزی روایت کنند. در این میان سلسله مراتب شخصیت‌های حاضر در داستان این اثر یعنی هانا سو ویچل، رویس گلس و جیکوب دی‌کورت (ملقب به دیک) نیز تغییر چندانی نسبت به قبل نخواهد یافت و شخصیت هانا را می‌توان همچنان به عنوان قهرمان اصلی داستان این بازی به حساب آورد.

در مجموع سازندگان نسخه‌ی جدید بازی Fear Effect قصد دارند علاوه بر امروزی کردن نحوه‌ی کنترل و نوع دوربین نسخه‌ی کلاسیک این اثر، ساختار گرافیکی آن را نیز تا حد قابل توجهی بهبود ببخشند و اثری با استانداردهای روز را به بازی‌دوستان تحویل دهند. البته می‌توان انتظار داشت که ساختار گیم‌پلی این بازی نیز از برخی جهات تغییر یابد و ظاهری امروزی به خود بگیرد.

از آن‌جایی که نسخه‌ی کلاسیک بازی Fear Effect اثری در سبک اکشن ماجرایی به شمار می‌رفت، همانند بسیاری از آثار هم‌سبک در نسل ششم بازی‌های کامپیوتری، در کنار بهره بردن از وجود صحنه‌های اکشن، معماهای فراوانی را نیز در دل خود جای داده بود. ویژگی‌ مهمی که در بسیاری از آثار شاخص سبک اکشن ماجرایی در آن روزها، نظیر مجموعه بازی‌های مهاجم مقبره، به خوبی قابل مشاهده بود. بر این اساس هیچ بعید نیست که همانند عناوین جدید مجموعه بازی‌های مهاجم مقبره، در نسخه‌ی Reinvented بازی Fear Effect نیز شاهد ایجاد تحولاتی در بخش گیم‌پلی باشیم. هرچند که سازندگان این بازی روی این نکته تاکید کرده‌اند که به هیچ وجه قصد از بین بردن حس و حال نسخه‌ی کلاسیک این اثر را ندارند.

بنابر اطلاعات موجود، نسخه‌ی Reinvented بازی Fear Effect قرار است در سال ۲۰۱۸ میلادی برای چهار پلتفرم PC، PS4، Xbox One و Nintendo Switch منتشر شود.

بازی سدنا

ملاقات با بازی Fear Effect در قالب نسخه‌ی Sedna

گرچه بازی Fear Effect Reinvented در جریان برگزاری نمایشگاه گیمزکام ۲۰۱۷ به بازی‌دوستان معرفی شد، اما پیش از آن شاهد معرفی بازی Fear Effect Sedna از سوی اعضای استودیو سوشی به گیمرها بودیم. اثری که برخلاف بازی Fear Effect Reinvented هزینه‌ی تولید آن از راه کراودفاندینگ و از طریق وب‌سایت کیک استارتر تامین شده است. با این حال اعضای استودیو سوشی ترجیح داده‌اند که هزینه‌ی لازم برای ساخت بازی Fear Effect Reinvented را از طریق همکاری با اسکویر انیکس کالکتیو تامین کنند.

هرچند که شخصیت‌های اصلی حاضر در بازی Fear Effect Sedna همان شخصیت‌های به تصویر کشیده شده در بازی Fear Effect یعنی هانا و دوستانش هستند، اما گیم‌پلی این بازی کاملا متفاوت با بازی اصلی طراحی شده است. به این معنی که بازی Fear Effect Sedna اثری استراتژیک با ساختار اکشن به شمار می‌رود که زاویه دوربین آن همانند آثار سبک استراتژی به شکل ایزومتریک خواهد بود. البته همانند بازی کلاسیک Fear Effect، در این بازی نیز در کنار بخش‌های اکشن شاهد رویارویی با بخش‌های معما محور خواهیم بود. در واقع با وجود بهره‌گیری این بازی از زاویه دوربین متفاوت نسبت به عنوان اصلی، سبک و سیاق و حال و هوای گیم‌پلی آن کم و بیش به بازی Fear Effect شباهت خواهد داشت.

رویدادهای بازی Fear Effect Sedna حدود چهار سال پس از اتفاقات بازی Fear Effect رخ می‌دهد. با قبول یک ماموریت مهم از سوی سازمانی مرموز، هانا موظف می‌شود که یک تندیس باستانی پر رمز و راز را از چنگ سفیر چین در کشور فرانسه برباید. ماموریتی که پای او را به ماجراجویی پیچیده‌ای باز می‌کند. از سوی دیگر دوست هانا یعنی گلس نیز با ماموریت جداگانه‌ای دست و پنجه نرم می‌کند و با حوادث کاملا متفاوتی روبرو می‌شود. حوادثی که در نهایت موجبات شکل‌گیری دوباره‌ی این تیم سه نفره و همکاری آن‌ها با یکدیگر را فراهم می‌آورد و پای این همراهان نزدیک و قدیمی را به سرزمین‌های سردسیر گرین‌لند باز می‌کند.

بازی جدید ترس

در واقع بخش مهمی از رویدادهای بازی Fear Effect Sedna میان سرزمین‌های پر یخ و برف گرین‌لند رخ می‌دهد. البته مناطقی نظیر غارهای عمیق، مراکز تحقیقاتی متروکه، ایستگاه‌های زیر آبی و نواحی پر رمز و رازی که اسرار مردمان بومی سرزمین گرین‌لند و منطقه‌ی شمالگان یعنی قوم اینوئیت را در دل خود جای داده‌اند هم جزو مناطق اصلی به تصویر کشیده شده در این بازی به شمار می‌روند. مناطقی که می‌توان به تمام آن‌ها سرک کشید و به کشف اسرار نهفته در دل آن‌ها پرداخت.

بازی Fear Effect Sedna ابتدا قرار بود تا انتهای سال ۲۰۱۷ میلادی به بازار بیاید و تنها برای پلتفرم PC عرضه گردد. اما طبق برنامه‌ریزی‌های جدید انجام شده، این بازی در ماه‌های ابتدایی سال ۲۰۱۸ میلادی عرضه می‌شود و مقصد نهایی آن نیز سه پلتفرم PC، PS4 و Xbox One خواهد بود. در پایان این متن می‌توانید از مشخصات سخت‌افزاری مورد نیاز برای اجرای این بازی در پلتفرم PC آگاه شوید.

حداقل سیستم مورد نیاز برای اجرای بازی Fear Effect Sedna

 • سیستم عامل: Windows 8
 • پردازنده: Intel Core I5-4460 3.20 GHz
 • کارت گرافیک: Nvidia GeForce GT 740
 • حافظه رم: ۸ گیگابایت
 • نسخه دایرکت اکس: DirectX Version 9.0
 • فضای مورد نیاز برای نصب: ۳ گیگابایت

سیستم پیشنهادی برای اجرای بازی Fear Effect Sedna

 • سیستم عامل: Windows 10
 • پردازنده: Intel Core i5-7200U 2.50 GHz
 • کارت گرافیک: NVIDIA GeForce GTX 950M
 • حافظه رم: ۸ گیگابایت
 • نسخه دایرکت اکس: DirectX Version 10
 • فضای مورد نیاز برای نصب: ۳ گیگابایت

برای آگاهی از رویدادهای کنفرانس اختصاصی شرکت مایکروسافت در نمایشگاه گیمزکام ۲۰۱۷ می‌توانید به این مطلب مراجعه کنید و در این مطلب نیز از اتفاقات کنفرانس اختصاصی شرکت EA باخبر شوید.

مقاله‌ای که از نظر گذراندید، تحلیل اختصاصی نویسندگان مجله قرمز از خبری بود که شرح آن در این مطلب رفته است.

در صورت تمایل می‌توانید با نظرات خود در بخش کامنت، ما را در بهبود کیفیت مطالب بخش بازی مجله قرمز یاری کنید.