برخی از اطلاعات مربوط به بازی Biomutant در آستانه‌ی برگزاری نمایشگاه گیمزکام ۲۰۱۷ به بیرون درز کرد و این بازی در حین برگزاری نمایشگاه به طور رسمی به علاقه‌مندان معرفی شد. در صورتی که کنجکاو به دانستن نکات بیشتر و مفصل‌تری از بازی Biomutant هستید، می‌توانید در ادامه‌ی این مطلب با مجله قرمز همراه باشید.

بازی Biomutant یکی از آی‌پی‌های جدید شرکت THQ Nordic به شمار می‌رود که وظیفه‌ی ساخت آن را اعضای استودیو Experiment 101 بر عهده گرفته‌اند. استودیویی واقع در کشور سوئد که هسته‌ی اصلی آن را اعضای سابق فعال در استودیو آوالاچ (سازندگان مجموعه بازی‌های Just Cause) تشکیل داده‌اند. بازی Biomutant یکی از آثار به نمایش در آمده در نمایشگاه گیمزکام امسال بود که توانست با بهره‌مندی از تمی متفاوت نسبت به آثار مشابه و هم‌سبک، نام خود را به عنوان اثری جالب و کنجکاوی‌ برانگیز مطرح سازد.

کارد و پنیر بودن جانوران در بازی Biomutant

با وجود معرفی رسمی بازی Biomutant در نمایشگاه گیمزکام ۲۰۱۷ هنوز اطلاعات کاملی از داستان این بازی در دست نیست. اما با توجه به نمایش کوتاه بازی Biomutant به نظر می‌رسد که دنیای رنگارنگ این اثر به دلایل نامعلومی به بحران عمیقی گرفتار آمده و اسیر تشعشعات رادیو اکتیو شده است. فرآیندی که موجب شده تا حیوانات ریز و درشت حاضر در این دنیا دچار جهش‌های عجیب و غریب ژنتیکی شوند و به جان یکدیگر بیافتند. در واقع شخصیت‌های اصلی حاضر در بازی Biomutant همگی حیوانات هستند و همین موضوع موجب تفاوت این اثر با سایر آثار هم‌سبک می‌شود.

بازی بیوموتنت

به طور کل طراحان بازی Biomutant با این تصمیم (انتخاب حیوانات به جای انسان‌ها به عنوان شخصیت‌های اصلی بازی) دست به انتخاب بسیار مناسبی زده‌اند. چرا که اکنون بسیاری از گیمرها از محیط‌های آخرالزمانی تکراری و کلیشه‌ای به تصویر کشیده شده در بازی‌های ریز و درشت دنیای باز، که همگی آن‌ها شبیه به یکدیگر هستند، خسته و دلزده شده‌اند و به دنبال تجربه‌ای نو در دنیای بازی‌های کامپیوتری می‌گردند. در این میان تم متفاوت بازی Biomutant می‌تواند نوعی تنوع برای آن‌ها قلمداد شود.

با توجه به نمایش ارائه شده از بازی Biomutant در نمایشگاه گیمزکام ۲۰۱۷ به نظر می‌رسد که قهرمان اصلی این بازی یک راکون جهش یافته و همه فن حریف خواهد بود. جانور چالاک و زبر و زرنگی که علاوه بر آشنایی با فنون کنگ فو، ووشو و سایر هنرهای رزمی، از سلاح‌های گرم و سرد نیز به خوبی استفاده می‌کند و در کنار آن از وجود قابلیت‌هایی که جهش ژنتیکی در اختیار او قرار داده است هم به طور کامل بهره می‌برد. قابلیت‌هایی نظیر امکان شناور شدن در هوا یا امکان حرکت اجسام مختلف با قدرت ذهن که هر کدام از آن‌ها می‌توانند در بخش‌های مختلف این بازی به یاری‌تان بشتابند.

بنابر اطلاعات موجود، حرکات، تصمیمات و رفتارهای قهرمان اصلی بازی Biomutant بر نوع روایت داستان این اثر بسیار تاثیرگذار خواهد بود. خصلتی که معمولا در بسیاری از بازی‌های نقش‌ آفرینی مشاهده می‌شود و با توجه به بهره بردن بازی Biomutant از ویژگی‌های پررنگ نقش آفرینی، در این بازی نیز قابل مشاهده است. علاوه بر آن گفته می‌شود که تمام حرکات گیمر در طول تجربه‌ی بازی Biomutant توسط یک راوی (فعلا نامعلوم) روایت می‌شود و این راوی در بسیاری از بخش‌های بازی با گیمر همراه خواهد بود و حتی نقش راهنمای او را در طول تجربه‌ی این اثر بر عهده خواه داشت.

با این حال این خود شما هستید که در نهایت با اعمال و رفتار خود تصمیم می‌گیرید که داستان بازی Biomutant چگونه و به چه ترتیبی پایان یابد. در مجموع به نظر می‌رسد که می‌توان در بازی Biomutant انتظار ملاقات با داستان عجیب و جالبی را داشت. داستانی که با توجه به حضور حیوانات ریز و درشت سخنگو و مبارز، حتی می‌تواند بسیار جالب‌تر و عجیب‌تر از حالت عادی جلوه کند.

جهش یافته

گشت و گذار، ساخت و ساز، مبارزه و بقا در دنیای بازی Biomutant

بازی Biomutant یک بازی نقش آفرینی دنیای باز محسوب می‌شود که از وجود یک سیستم مبارزه‌ی منحصر به فرد تلفیقی بهره می‌برد. سیستمی که در قالب آن می‌توان برای مبارزه با دشمنان علاوه بر استفاده از سلاح‌های سرد مختلفی نظیر شمشیر یا اسلحه‌های گرم گوناگونی مانند کلت یا شات‌گان، از فنون رزمی متفاوت یا توانایی‌های ویژه‌ی مبتنی بر جهش ژنتیک نیز بهره گرفت. در واقع شما می‌توانید بنا به دلخواه خود از هر کدام از این روش‌ها برای مقابله با دشمنان استفاده کرده یا به تلفیق و ترکیب آن‌ها با یکدیگر بپردازید. به طورکل هیچ‌گونه محدودیتی در استفاده از روش‌های فوق وجود ندارد و از تمام آن‌ها می‌توان به شکل دلخواه بهره گرفت.

علاوه بر آن شما می‌توانید با پیشرفت در طول بازی Biomutant به ارتقا دادن مهارت‌های رزمی خود بپردازید. به عنوان مثال می‌توان در طول تجربه‌ی این بازی اساتید ووشوی فراوانی را ملاقات کرد و فنون جدیدی را از آن‌ها آموخت. به این ترتیب جذابیت مبارزات بازی Biomutant تا پایان این اثر حفظ می‌شود و این مبارزات از دچار شدن به آفت تکرار مصون می‌مانند.

در کنار این موضوع، امکان ارتقا دادن قابلیت‌های ژنتیک قهرمان داستان نیز می‌تواند بر تنوع هرچه بیشتر گیم‌پلی این بازی بیافزاید. در واقع راکون همه فن حریف ما از این امکان برخوردار است که علاوه بر اجرای فنون کنگ فو کدهای ساختار ژنتیکی خود را نیز تغییر دهد. با انجام این کار علاوه بر خصوصیات ظاهری، قابلیت‌های ذهنی و توانایی‌های فیزیکی او نیز دستخوش تغییر می‌شود. در مجموع فرآیند ارتقا دادن قابلیت‌های ژنتیک، دو بخش قابلیت‌های فیزیکی (نظیر بهره بردن از چنگال‌های خرچنگ مانند یا دم بزرگ خاردار) و همچنین قابلیت‌های ذهنی (نظیر جابجایی اشیا) را در بر می‌گیرد. قابلیت‌هایی که می‌توان تمام آن‌ها را با پیشرفت در طول بازی ارتقا بخشید.

در این میان بسیاری از توانایی‌های یاد شده در برخی از مناطق بازی Biomutant فعال‌تر از سایر نقاط خواهند بود. به عنوان مثال هنگامی که با ورود به پناهگاه‌های زیرزمینی در معرض تشعشعات رادیواکتیو قرار می‌گیرید، این امواج می‌توانند بر ذهن شما تاثیرگذار باشند و قابلیت‌هایی نظیر کنترل کردن اجسام یا شناور شدن در هوا را فعال سازند.

دنیای باز

البته توانایی‌های مختلف راکون کنگ فوکار حاضر در بازی Biomutant تنها به موارد اشاره شده محدود نمی‌شود و او از وجود توانایی ساخت و ساز نیز بهره می‌برد. به کمک این قابلیت شما می‌توانید با جمع‌آوری آیتم‌های مورد نیاز، اقدام به ساخت اسلحه‌های جدید کرده یا میزان قدرت و اثربخشی ساز و برگ فعلی خود را ارتقا دهید. البته علاوه بر تولید و افزایش توان اسلحه‌هایی نظیر شات‌گان، مسلسل یا هفت‌تیر، شما از این امکان برخوردارید تا ساختار سایر قابلیت‌های تهاجمی خود نظیر قابلیت‌های بیولوژیکی یا ژنتیکی را نیز تغییر داده و به شخصی‌سازی آن‌ها بپردازید.

در این میان شخصیت‌های مختلفی در طول محیط این بازی حضور دارند که شما می‌توانید در عوض انجام ساخت و ساز، لوازم و ساز و برگ‌های مختلف را به طور آماده از آن‌ها بخرید. به عنوان مثال شما می‌توانید از فروشنده‌های حاضر در دنیای این بازی لوازم جالبی نظیر جت پک و بال‌های مکانیکی مصنوعی را خریداری کنید. لوازمی که به کمک آن‌ها می‌توان بر فراز دنیای بازی Biomutant به پرواز در آمد و ماجراجویی‌ کاملا متفاوتی را تجربه کرد.

البته لیست لوازم کاربردی موجود در دنیای بازی Biomutant تنها به همین دو مورد محدود نمی‌شود و ابزارهای دیگری نیز در محیط این اثر یافت می‌شود که به کمک آن ها می‌توان تجربیات خود از گیم‌پلی این بازی را ارتقا بخشید. مواردی نظیر کپسول و ماسک اکسیژن (برای گشت و گذار در محیط‌های سمی) یا لباس‌های ویژه‌ای که می‌توان با پوشیدن آن‌ها در برابر آسیب‌‌های موجودات خطرناک جهش یافته مقاومت کرد. حتی شما در این بازی از وجود یک یار همراه نیز بهره می‌برید که موجودی شبیه به ملخ بوده و از توانایی‌های ویژه‌ای برخوردار است. در مجموع هیچ اجبار یا محدودیتی برای استفاده از این ابزارهای جانبی در بازی Biomutant وجود ندارد و انتخاب هر کدام از آن‌ها تنها به تصمیم خود شما بستگی خواهد داشت.

بازی جدید

هنوز هیچ تاریخ دقیقی برای انتشار بازی Biomutant از سوی سازندگان آن اعلام نشده است. با این حال به نظر می‌رسد که این بازی در سال ۲۰۱۸ میلادی برای سه پلتفرم PC، PS4 و Xbox One عرضه خواهد گردید. در هر حال اگر اعضای استودیو Experiment 101 بتوانند تجربیات دیوانه‌وار خود در مجموعه بازی‌های Just Cause را ارتقا بخشند و نقاط ضعف آن را در بازی Biomutant برطرف کنند، علاقه‌مندان به بازی‌های دنیای باز می‌توانند به زودی با بازی جذاب و سرگرم کننده‌ای ملاقات نمایند.

در پایان این مطلب می‌توانید حداقل مشخصات سخت‌افزاری مورد نیاز برای اجرای بازی Biomutant در پلتفرم PC را مشاهده کنید. البته بنابر توضیح و تاکید سازندگان این اثر، مشخصات یاد شده تنها مشخصات سخت‌افزاری ابتدایی و غیر قطعی برای اجرای بازی Biomutant را در بر می‌گیرد و جزئیات این سیستم می‌تواند در آینده‌ای نزدیک با تغییراتی همراه شود.

حداقل سیستم مورد نیاز برای اجرای بازی Biomutant

  • سیستم عامل: Windows 7 or higher Only 64 bit
  • پردازنده: o 2.6 GHz Intel Core i5-750 or 3.2 GHz AMD Phenom II X4 955
  • کارت گرافیک: o 2 GB Direct3D 11 capable video card (GeForce GTX 780 or Radeon R280) o
  • حافظه رم: ۴ گیگابایت
  • نسخه‌ی دایرکت اکس: DirectX Version 11
  • فضای مورد نیاز برای نصب: ۱۰ گیگابایت

برای آگاهی از رویدادهای کنفرانس اختصاصی شرکت مایکروسافت در نمایشگاه گیمزکام ۲۰۱۷ می‌توانید به این مطلب مراجعه کنید و در این مطلب نیز از اتفاقات کنفرانس اختصاصی شرکت EA باخبر شوید.

منبع: وب سایت رسمی این بازی (همراه با ترجمه، تالیف و ویرایش اختصاصی نویسندگان و مترجمان مجله قرمز)

در صورت تمایل می‌توانید با نظرات خود در بخش کامنت، ما را در بهبود کیفیت مطالب بخش بازی مجله قرمز یاری کنید.