جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
نحوه غیر فعال کردن WPAD

غیر فعال کردن WPAD در ویندوز برای امنیت بیشتر در زمان اتصال به شبکه WiFi عمومی

پیش از آنکه درمورد نحوه غیر فعال کردن WPAD صحبت کنیم، بهتر است بدانیم WPAD چیست. اکتشاف خودکار پروکسی وب یا WPAD به سازمان‌ها راهی برای پیکربندی خودکار یک سرور پروکسی بر روی سیستم می‌دهد. جالب است بدانید که ویندوز به صورت خودکار این تنظیمات را فعال می‌کند. مجله قرمز در مقاله زیر، به شما توضیح خواهد داد که چرا فعال بودن WPAD برای شما مشکل ایجاد خواهد کرد و غیر فعال کردن WPAD چگونه است. با ما همراه باشید.

WPAD زمانی مفید است که سازمانی همانند شرکت و یا مدرسه‌ها نیاز به پیکربندی یک سرور پروکسی برای ارتباط شما با شبکه‌شان دارند. این ویژگی سبب می‌شود نیازی به تنظیم آن به صورت دستی نداشته باشید. با این حال، WPAD می‌تواند در صورتی که به شبکه WiFi عمومی نامناسبی متصل باشید، برای شما دردسر ساز شود. با فعال بودن WPAD، چنین شبکه WiFi ای می‌تواند به صورت خودکار یک سرور پروکسی را در ویندوز پیکربندی کند و در زمانی که به شبکه WiFi متصل باشید، تمام ترافیک جستجو در وب شما نیز از طریق سرور پروکسی هدایت خواهد شد که سبب می‌شود داده‌ها و اطلاعات حساس شما در معرض دید قرار بگیرند. بیشتر سیستم‌های عامل، از ویژگی WPAD پشتیبانی می‌کنند. مشکل این است که  WPAD در ویندوز، به صورت خودکار فعال می‌شود. این تنظیمات به صورت بالقوه خطرناک است و تنها باید در صورتی فعال شود که واقعاً به آن نیاز داشته باشید.

WPAD دقیقاً چیست و چه عملکردی دارد؟

سرورهای پروکسی با VPNها متفاوت هستند و اغلب در برخی شبکه‌های مدرسه و یا اداره برای جستجو در وب مورد نیاز خواهد بود. زمانی که یک سرور پروکسی را بر روی سیستم خود تنظیم می‌کنید، سیستم شما ترافیک جستجوی‌تان را به جای ارسال مستقیم به وب سایتی که از آن بازدید می‌کنید، از طریق سرور پروکسی ارسال خواهد نمود. این ویژگی به سازمان‌ها امکان ذخیره یا فیلتر کردن وب را می‌دهد و ممکن است برای گذشتن از فایروال‌های برخی شبکه‌ها ضروری باشد.

پروتکل WPAD برای این طراحی شده است تا به سازمان‌ها امکان فراهم نمودن تنظیمات پروکسی را برای تمام دستگاه‌هایی بدهد که به شبکه متصل می‌شوند. سازمان می‌تواند یک فایل پیکربندی WPAD را در محلی استاندارد قرار دهد و زمانی که WPAD فعال باشد، کامپیوتر یا دیگر دستگاه‌های شما بررسی می‌کنند که آیا اطلاعات پروکسی WPAD توسط شبکه ارائه شده است یا خیر. پس از آن دستگاه شما به صورت خودکار از تنظیمات فایل پیکربندی خودکار پروکسی (PAC) استفاده کرده و تمام ترافیک بر روی شبکه فعلی را از طریق سرور پروکسی ارسال می‌کند.

ویندوز در برابر دیگر سیستم‌های عامل

درحالی که WPAD ممکن است ویژگی مفیدی برای برخی شبکه‌های مدرسه و ادارات باشد، اما می‌تواند مشکلات بزرگی را در حین اتصال به شبکه WiFi عمومی ایجاد کند.

به همین خاطر است که بیشتر سیستم‌های عامل به صورت پیش فرض WPAD را غیر فعال کرده‌اند. iOS، macOS، لینوکس و سیستم عامل کروم همه از ویژگی WPAD پشتیبانی می‌کنند، اما به صورت پیش فرض آن را غیر فعال قرار داده‌اند. اگر مایلید دستگاه شما به صورت خودکار تنظیمات پروکسی را کشف کند، نیاز به فعال نمودن WPAD دارید.

غیر فعال کردن WPAD

این موضوع درمورد ویندوز صدق نمی‌کند. ویندوز به صورت پیش فرض WPAD را فعال کرده است و به صورت خودکار، تنظیمات سرور پروکسی را که توسط هر شبکه‌ای که به آن متصلید ارائه شود، پیکربندی خواهد نمود.

مخاطره موجود در فعال بودن WPAD چیست؟

اگر سیستم شما به گونه‌ای تنظیم شده است تا از پروکسی خطرناکی توسط یک شبکه WiFi مخرب استفاده نماید، جستجوی شما می‌تواند در برابر جاسوسی و دیگر حملات، آسیب پذیر باشد.

رمزگذاری HTTP معمولاً برای محافظت از محتوای جستجوی شما بر روی وب سایت‌های حساس یاری می‌رساند. بنابراین زمانی که به وب سایت بانک خود متصل می‌شوید، ممکن است به آدرسی همانند https://your_bank.com/account?token=secret_authentication_token منتقل شوید. معمولاً هر فردی که بر روی شبکه، جاسوسی نماید، تنها مشاهده خواهد نمود که به آدرس  https://your_bank.com متصل هستید و آدرس کامل را نخواهد دانست. اما اگر PC شما از طریق یک سرور پروکسی در حال جستجو باشد، کامپیوتر شما به سرور پروکسی، آدرس کامل را خواهد داد که ممکن است شامل اطلاعات حساسی باشد.

سرور پروکسی می‌تواند صفحات وبی که به آن دسترسی دارید را نیز تغییر دهد. حتی اگر به صفحات HTTP ایمنی دسترسی دارید که پروکسی نتواند آن‌ها را دستکاری کند، سرور پروکسی می‌تواند شما را به صفحات ورود جعلی هدایت کند تا تلاش در دستیابی به پسورد شما و دیگر جزئیات حساس داشته باشد. علاوه بر آن، حمله کنندگان می‌توانند توکن‌های تائید اعتبار OAUTH را نیز بدزدد که برای ورود به دیگر وب سایت‌هایی استفاده می‌شود که از اختیارات کاربری گوگل، فیسبوک و توئیتر شما استفاده می‌کند.

این مشکل، یک ریسک نظری نیست. محققان امنیتی، حملات WPAD را در نمایشگاه DEF CON 24 در تابستان ۲۰۱۶ نشان دادند. ما هیچ گزارشی درمورد استفاده شدن از این حملات در دنیای مجازی نشنیده‌ایم، اما باز هم یک ریسک محسوب می‌شود.

نحوه غیر فعال کردن WPAD در ویندوز ۸ و ۱۰

برای غیر فعال کردن WPAD در ویندوز ۱۰، باید به بخش تنظیمات، قسمت شبکه و اینترنت، زیر بخش پروکسی بروید. در ویندوز ۸، صفحه یکسانی در تنظیمات PC، بخش پروکسی شبکه وجود دارد. تنها کافی است گزینه “Automatically detect settings” را خاموش نمائید تا WPAD غیرفعال شود.

نحوه غیر فعال کردن WPAD در ویندوز 8 و 10

نحوه غیر فعال کردن WPAD در ویندوز ۷

در ویندوز ۷ برای غیر فعال کردن WPAD، می‌توانید از پنجره Internet Options استفاده نمائید. به کنترل پنل بروید، بخش اینترنت و شبکه را بگشائید و تنظیمات اینترنت را انتخاب نمائید. به خاطر داشته باشید که می‌توانید از این شیوه بر روی ویندوز ۸ و ۱۰ نیز در صورت تمایل استفاده کنید.

نحوه غیر فعال کردن WPAD در ویندوز 7

در قسمت “Internet Properties” به پنجره “Connections” بروید و بر روی دکمه “LAN Settings” بزنید.

نحوه غیر فعال کردن WPAD در ویندوز 7

در پنجره‌ی “Local Area Network (LAN)”، تیک گزینه‌ی “Automatically detect settings” را بردارید و سپس، دو بار بر روی OK کلیک کنید تا تنظیمات شما برای غیر فعال کردن WPAD ذخیره شود.

نحوه غیر فعال کردن WPAD در ویندوز 7

حتی اگر نیاز به استفاده از یک پروکسی دارید، در صورتی که آدرس دقیق را برای اسکریپت پیکربندی خودکار پروکسی (فایل .PAC) مشخصی کنید و یا به صورت دستی، جزئیات سرور پروکسی خود را وارد کنید، امنیت بیشتری خواهید داشت. مطمئن باشید در شرایط معمولی هیچ نیازی به WPAD ندارید که از طریق شبکه WiFi عمومی، تنظیمات پروکسی شما را در معرض نمایش بگذارد.

  • آیا گام‌های مورد نیاز برای غیر فعال کردن WPAD را دنبال کرده و این ویژگی را در دستگاه خود غیرفعال نمودید؟ تجربیات خود را در این مورد با قسمت فناوری مجله قرمز به اشتراک بگذارید.

ترجمه اختصاصی مجله قرمز از مقاله‌ی Chris Hoffman

منبع: howtogeek

دیدگاه ها 0
Subscribe
اعلام کردن به
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

مقالات زیبایی

درمان خشکی لب
بهترین محصولات آرایشی بهداشتی برای درمان برای خشکی لب
186
لوازم آرایشی
خرید لوازم آرایش اصل و با کیفیت از داروخانه آنلاین
68
اصل بودن ادکلن
روش های ساده برای تشخیص اصل بودن ادکلن کرید اونتوس
138
غذاهای سرشار از کلاژن
غذاهای سرشار از کلاژن که پوست شما را به گذشته خوب می برند
460
لوازم آرایشی
محصولات پیپا انتخابی مناسب در هنگام خرید لوازم آرایشی
244
درمان لک صورت
درمان لک صورت؛ راهنمای علمی درمان لک به همراه معرفی بهترین محصولات
451

مقالات سلامت

مکمل برای آرتروز
۲۰ ویتامین و مکمل برای آرتروز که برای کنترل علائم مفید هستند
137
رژیم روزه داری متناوب
روزه داری متناوب، حافظه و عملکردهای شناختی را بهبود می‌دهد
134
بیماری کرونا
با تست کرونا در منزل نگرانی خود را کاهش دهید
177
مدفوع بدبو
اسهال و مدفوع بدبو نشانه چیست و چگونه می‌توان آن را رفع کرد؟
252
نوروپاتی محیطی
نوروپاتی محیطی چیست، انواع روشهای تشخیص و درمان آن چه هستند؟
109
استرس و بارداری
استرس و بارداری؛ استرس چگونه مانع از بارداری و رشد جنین می‌شود؟
98

مقالات آشپزی

شربت توت فرنگی
شربت توت فرنگی خانگی؛ تازه و آسان با طعمی دلپذیر
121
شیر جو دوسر خانگی
طرز تهیه شیر جو دوسر خانگی و انواع روشهای استفاده از آن
397
نان هندی خانگی
نان هندی خانگی ساده و آسان بدون نیاز به فر
852
ترافل شکلاتی
ترافل شکلاتی خوشمزه تقدیم به آنهایی که دوستشان داریم
298
گرام ماسالا
طرز تهیه ادویه گرام ماسالا در خانه با عطری عالی برای انواع غذاها
660
سس مایونز گیاهی
سس مایونز گیاهی و رژیمی برای آنها که به سلامتی خود اهمیت می‌دهند
953

مقالات تغذیه

درشت مغذی
درشت مغذی ها در کدام مواد غذایی یافت می‌شوند و چه فوایدی دارند؟
7
رژیم فستینگ
رژیم فستینگ؛ آیا این رژیم برای لاغری و سلامتی موثر است؟
62
رژیم روزه داری متناوب
روزه داری متناوب، حافظه و عملکردهای شناختی را بهبود می‌دهد
134
تغذیه سالم
تغذیه سالم فقط به معنی افزایش سبزیجات و کاهش چربی‌ها نیست!
157
غذاهای سرشار از کلاژن
غذاهای سرشار از کلاژن که پوست شما را به گذشته خوب می برند
460
توت فرنگی
خواص توت فرنگی این دلربای اردیبهشتی؛ میوه ای کم قند و خوش طعم
95