جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
ضدعفونی کردن در با پوسته سطحی هوشمند

ساخت نوعی پوسته سطحی هوشمند برای ضدعفونی کردن خودکار دستگیره در

به تازگی دانشمندان موفق به ساخت پوشش جدیدی به نام پوسته سطحی هوشمند شده‌اند که برای ضد عفونی کردن درهای ورودی و خروجی مناطق پر ازدحام و شلوغی نظیر بیمارستان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع این پوشش جدید که در قالب یک پد لمسی مختص به در طراحی شده است، با پوشاندن سطح دستگیره‌ی این درها به شکل خودکار از آلودگی آن‌ها به باکتری‌های مختلف جلوگیری به عمل می‌آورد. برای آشنایی بیشتر با پوسته سطحی هوشمند جدیدی که توسط پژوهشگران طراحی شده است، می‌توانید در ادامه‌ی مطلب پیش رو با مجله قرمز همراه باشید.

به تازگی پژوهشگران یک شرکت اشتقاقی و مرتبط با دانشگاه لیدز انگلستان موفق به ساخت پوشش بافت مانند جدیدی به نام پوسته سطحی هوشمند شده‌اند. پوششی که از گسترش و انتشار میکروب‌ها و باکتری‌های مختلف جلوگیری به عمل می‌آورد و می‌تواند جایگزین مناسبی برای پوشش آلومینیومی خاصی که هم اکنون در درهای ورودی مراکز پر ازدحامی نظیر بیمارستان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد باشد.

ضدعفونی کردن خودکار درها با پوسته سطحی هوشمند

پوسته سطحی هوشمند از این قابلیت برخوردار است تا با هر بار لمس شدن توسط افرادی که اقدام به لمس دستگیره‌ی در و گشودن آن می‌کنند، به شکل خودکار پد مختص به دستگیره‌ی در را ضدعفونی کند. بر این اساس این پوشش جدید می‌تواند جایگزین بسیار مناسبی برای پوشش آلومینیومی درهایی باشد که به شکل روزانه صدها بار توسط افراد مختلف باز و بسته می‌شوند و از همین رو مستعد پذیرایی از میکروب‌ها و باکتری‌های فراوانی هستند. به طور کل پوسته سطحی هوشمند از بسیاری از راه حل‌های موجود که برای مقابله با میکروب‌ها و ضدعفونی کردن دستگیره‌های در مورد استفاده قرار می‌گیرند، مقرون به صرفه‌تر و کارآمدتر است.

بنابر گفته‌های یکی از طراحان و سازندگان اصلی پوسته سطحی هوشمند یعنی آدام واکر، ساخت این پوشش جدید در جهت رفع نگرانی آن دسته از افرادی صورت گرفته است که سعی می‌کنند به هر طریق ممکن از دست زدن به دستگیره درهایی که بیم آلودگی آن می‌رود اجتناب کنند. به عنوان مثال پزشکی را تصور کنید که پس از شستن دست‌های خود و ضدعفونی کردن کامل آن‌ها قصد ورود به اتاق جراحی و انجام یک عمل دقیق را دارد. در اکثر موارد پزشکان جراح ترجیح می‌دهند پس از ضدعفونی کردن دست‌های خود به چیزی دست نزنند و موانع یا درهای موجود برای ورود به اتاق عمل را با شانه‌های خود کنار بزنند. اما با استفاده از پوشش جدید طراحی شده توسط واکر و همکارانش برای پوشاندن سطح دستگیره‌ی درها می‌توان نگرانی کمتری از بابت آلوده بودن آن‌ها داشت.

ضد باکتری
ترشح ژل الکل برای ضد عفونی کردن دست.

در واقع آدام واکر (که خود یک پزشک جراح است) حدود هشت سال قبل حین مواجه شدن با مشکل مشابهی به فکر طراحی و ساخت پوسته سطحی هوشمند افتاد. به عبارت بهتر او که پس از آماده شدن برای ورود به اتاق عمل از دست زدن به دستگیره‌ی درهایی که پیش رویش قرار داشتند اجتناب می‌گرد، به فکر طراحی پوشش جدیدی افتاد که بتواند خود به خود دستگیره‌های در را ضدعفونی کند و لمس کردن آن‌ها را به کار کم خطرتری تبدیل نماید. به این ترتیب او و همکارانش پس از مدت‌ها تلاش بالاخره موفق به ساخت پوسته سطحی هوشمند و پد مختص به آن شدند.

چگونگی کارکرد پوسته سطحی هوشمند

مکانیزم پوسته سطحی هوشمند برای ضدعفونی کردن سطوحی نظیر دستگیره‌های در بسیار ساده و در عین حال کاملا کاربردی و موثر است. این پوشش جدید خود از سه بافت مجزا تشکیل شده است که روی دستگیره‌ی در قرار می‌گیرد و پس از لمس شدن آن توسط افراد مختلف، از طریق منافذ ریز خود اقدام به انتشار مقدار اندکی ژل الکل می‌کند. این ژل ضدعفونی کننده در مدت زمان کوتاهی باکتری‌ها و میکروب‌های مختلف را از روی دستگیره‌ی در می‌زداید و تمیز و بهداشتی بودن آن را تضمین می‌کند.

در مجموع پد مبتنی بر پوسته سطحی هوشمند قادر است فرآیند یاد شده یعنی انتشار ژل الکل روی سطح دستگیره‌ی در را به مدت هزار بار تکرار کند. فرآیندی که برای استفاده‌ی یک هفته‌ای در محیط‌های شلوغ و پر ازدحامی نظیر بیمارستان‌ها کافی به نظر می‌رسد. پس از آن هم می‌توان این پوشش مصرف شده را با پوشش جدید و پد تازه‌ای جایگزین کرد.

آدام واکر معتقد است که جایگزین‌های فعلی پد ساخته شده توسط آن‌ها و نمونه‌های مشابه با پوسته سطحی هوشمند در بازار گرچه از کارایی مناسبی برخوردارند، اما اغلب آن‌ها تنها به مدت ۶ تا ۱۰ ساعت قابل استفاده هستند. مدت زمانی که در محیط‌های شلوغ و پر رفت و آمد بسیار کوتاه جلوه می‌کند و برای به کار رفتن روی پوشش دستگیره‌ی درهایی که در طول روز بارها باز و بسته می‌شوند چندان مناسب و کافی به نظر نمی‌رسد. در این میان کارایی بالا و مدت زمان طولانی استفاده از پوسته سطحی هوشمند و پد مختص به آن موجب می‌شود که این پوشش جدید در میان رقبای خود از برتری ویژه‌ای برخوردار گردد. بنابر ادعای واکر و بر اساس آزمایش‌های صورت گرفته توسط او و همکارانش روی پوسته سطحی هوشمند، این پوشش جدید قادر است میزان وجود باکتری‌های مختلف روی دستگیره‌های در را به میزان ۹۰ درصد کاهش دهد.

با این حال او بر این موضوع تاکید دارد که استفاده از پوسته سطحی هوشمند برای ضدعفونی کردن خودکار درها به معنی عدم ضدعفونی کردن دست‌ها یا پرهیز از رعایت اصول بهداشتی رایج نیست. در واقع این اصول بهداشتی باید همچنان توسط افراد مختلف رعایت شوند و احتیاط‌های لازم به منظور جلوگیری از رویارویی مستقیم با میکروب‌ها و باکتری‌ها صورت گیرد.

گفتنی است که آدام واکر و همکارانش هم اکنون در حال مذاکره با پخش کنندگان لوازم بهداشتی هستند تا بلکه بتوانند شرایط استفاده از این پوشش جدید ضد باکتری را در اماکن مختلفی نظیر بیمارستان‌ها، مراکز درمانی، رستوران‌ها، کشتی‌ها و سایر موارد مشابه فراهم نمایند.

منبع: دیجیتال ترندز (همراه با ترجمه، تالیف و ویرایش اختصاصی نویسندگان و مترجمان مجله قرمز)

در صورت تمایل می‌توانید با نظرات خود در بخش کامنت، ما را در بهبود کیفیت مطالب بخش فناوری مجله قرمز یاری کنید.

دیدگاه ها 0
Subscribe
اعلام کردن به
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

مقالات زیبایی

اوره برای پوست
فواید اوره برای پوست؛ آیا می‌دانستید اوره هم لایه‌بردار است و هم مرطوب‌کننده؟
127
راقبت پس از فیلر لب
بهترین روشهای مراقبت پس از فیلر لب
155
آزلائیک اسید
آزلائیک اسید (Azelaic Acid) چیست و چگونه آکنه را درمان می‌کند؟
181
پودر ویتامین سی
آیا می‌توانیم پودر ویتامین سی را روی پوست صورتمان استفاده کنیم؟
317
شوینده صورت
برای انتخاب بهترین شوینده صورت به چه نکاتی توجه کنم؟
232
ضد لک شیرین بیان
بهترین محصولات ضد لک حاوی شیرین بیان را بشناسید
344

مقالات سلامت

لیکن پلان
لیکن پلان از انواع و علائم تا علتها و درمانهای مختلف
78
سوختگی درجه سه
سوختگی درجه سه و آنچه باید راجع به آن بدانید
111
میگرن کودکان
میگرن کودکان چه علائمی دارد و روشهای درمان آن چیست؟
88
چای رازیانه
خواص عالی چای رازیانه برای سلامتی از رفع بی خوابی تا دردهای پریودی
88
درمان قطعی تنبلی تخمدان
آیا قرص ضد بارداری درمان قطعی تنبلی تخمدان و اختلالات هورمونی زنان است؟
65
علل مشکل در دفع مدفوع
علل مشکل در دفع مدفوع و آنچه که باید انجام دهید
179

مقالات آشپزی

نان هندی خانگی
نان هندی خانگی ساده و آسان بدون نیاز به فر
67
ترافل شکلاتی
ترافل شکلاتی خوشمزه تقدیم به آنهایی که دوستشان داریم
49
گرام ماسالا
طرز تهیه ادویه گرام ماسالا در خانه با عطری عالی برای انواع غذاها
89
سس مایونز گیاهی
سس مایونز گیاهی و رژیمی برای آنها که به سلامتی خود اهمیت می‌دهند
274
اشترودل سیب اصل اتریشی
اشترودل سیب اصل اتریشی را به بهترین روش در خانه درست کنیم
367
کیک شکلاتی گیاهی
کیک شکلاتی گیاهی و بدون گلوتن با دستورالعملی آسان
751

مقالات تغذیه

چای رازیانه
خواص عالی چای رازیانه برای سلامتی از رفع بی خوابی تا دردهای پریودی
88
تنظیم هورمونی
چطور از گلوکومتر برای تنظیم هورمونی و لاغری استفاده کنیم؟    
74
مکمل لاغری
مکمل لاغری چیست و آیا واقعا در کاهش وزن تاثیر دارد؟
85
گوشت ارگانیک
گوشت ارگانیک و گوشت غیرارگانیک چه تفاوت‌هایی دارند؟
71
میان وعده نیمه شب
۱۱ میان وعده نیمه شب که واقعا سالم و قابل توصیه هستند
192
معرفی شاه توت
شاه توت و حقایقی جالب در مورد این میوه محبوب و مفید
115