عادات روزانه و درمان های خانگی برای کاهش علائم سوزش معده


سوزش معده

سوزش معده  یکی از مشکلاتی است که ممکن است بعضی از ما به طور روزانه با آن مواجه شویم . مصرف بیش از حد ضد آنتی اسیدها و دارو های تجویزی ، شایع ترین ، درمان ها برای مبارزه با  GERD ( Gastroesophageal reflux disease) هستند.  در موارد بسیار شدید، جراحی حتی ممکن است مورد نیاز باشد. اما صرف نظر از اینکه چگونه علائم ریفلاکس گاسترو ازوفاژیال در شما چقدر بد باشد ، مبارزه موفق با سوزش سر دل و برگشت اسید معده نیاز به برخی از تغییرات در شیوه زندگی شما ، اعم از مواد غذایی که شما می خورید تا لباسی که شما می پوشید، دارد. اگر شما هر روز با این مشکل مواجه هستید ، این هفت عادت ممکن است به حداقل رساندن عوارض ریفلاکس گاسترو ازوفاژیال کمک کند. در اینجا با این چند راه برای توقف این مشکل بیشتر آشنا می شویم.


۱. جویدن آدامس

تحقیقات نشان می دهد که علاوه بر از  بین بردن بوی سیر، جویدن  آدامس بعد از صرف  غذا ممکن است مزایای دیگری هم داشته باشد.  در یک مطالعه کوچک که در مجله تحقیقات دندانپزشکی منتشر شد،  افراد مبتلا به بیماری ریفلاکس معده و  مری (GERD)، در زمانی که آنها یک قطعه از آدامس های بدون قند  رابه مدت ۳۰ دقیقه بعد از غذا جویدند، علائم تسکین سوزش معده را تجربه کردند. ربکا معزز ، نویسنده مسئول این مطالعه ، مدرس علوم بالینی در کالج سلطنتی  لندن و از دپارتمان دندانپزشکی ترمیمی در این باره می گوید : “جویدن آدامس میزان جریان بزاق را تحریک می گند:”. هر گونه جمع  اسید در روده باعث شستن سریعتر معده و روده و سرعت  پاکسازی بیشتر می شود  سبب بهبود  در علائم ریفلاکس معده و  مری  خواهد شد” .


۲. جوش شیرین

بعضی از خانم های نسل گذشته عقیده دارند که ، بهترین راه برای تسکین  سوزش معده مصرف کمی از  بی کربنات سدیم (جوش شیرین) است. ژاکلین گرگ ، پزشک متخصص و استادیار پزشکی در دانشکده پزشکی هاروارد و مرکز پزشکی دیکونس در این باره می گوید: “جوش شیرین برای بسیاری از افراد مبتلا به سوزش معده موثر است ، چون این ماده  کمک می کند تا اسیدمعده خنثی شود “. دکتر گرگ ، نویسنده کتاب راهنمای یک زن برای داشتن  یک معده سالم، توصیه به مخلوط کردن  بین نصف تا یک قاشق چای خوری جوش شیرین با یک لیوان آب و مصرف آن می کند. اما اگر به طور منظم دچار سوزش سر دل هستید ، از ساخت جوش شیرین پرهیز کنید چون پر نمک است و می تواند باعث ایجاد عوارض جانبی مانند تورم و تهوع شود.


۳. شیرین بیان

اگر چه تحقیقات در این مورد محدود است اما این تحقیقات حاکی از این است که  شیرین بیان می تواند باعث تکسین در سوزش معده و حل علت این  مشکل شود.  سوزان بلوم، پزشک متخصص و  بنیانگذار و مدیر مرکز بهداشت  بلوم در ری بروک در این باره می گوید: ” محتویات معده شما اسیدی  فرض می شود و به همین دلیل است که آنتی اسیدها، راه حل این مسئله  نیستند” دکتر بلوم می گوید. در عوض، او می گوید، شیرین بیان دارای خواص طبیعی برای درمان معده است. با این حال،  خوردن مقدار زیادی از شیرین بیان، می تواند باعث ایجاد عوارض جانبی جدی مانند فشار خون بالا شود ، پس در مصرف   شیرین بیان DGL (Deglycyrrhizinated licorice )  احتیاط کنید ( که شامل acid glycyrrhizic به طور بالقوه خطرناک است، نیست ) . دکتر بلوم پیشنهاد می دهد که قرص DGL جویدنی را که در اکثر فروشگاه های طبیعی غذایی در دسترس است را  قبل از غذا مصرف کنید . حتی مارک های  وجود دارد که طعم  شیرین بیان ندارد.


۴. آلوئه ورا

آلوئه ورا ، یک نوع  گیاه است که  معمولا برای تسکین سوختگی استفاده می شود و می تواند همین کار را برای معده انجام دهد .  ویکتور سی یرپینا استاد پزشکی خانواده در شاخه پزشکی  دانشگاه تگزاس در گالوستون، و نویسنده کتاب روده سالم در این باره می گوید : ” آلوئه ورا  التهاب را کاهش می دهد به طوری که هر گونه التهاب در مری و همچنین معده را تسکین می دهد” .  او توصیه به  نوشیدن  نصف فنجان آلوئه ورا  قبل از غذا می کند ، اما هشدار می دهد که این نوشیدنی  می تواند ملین باشد. پس به دنبال  مارک  های تجاری باشید  که بر روی آنها نوشته شده که جزء ملین حذف شده است .


۵. نارون لغزنده  قرمز

علیرغم تحقیقات محدود در این زمینه ، نارون قرمز برای قرن ها  در دارو های  گیاهی مورد استفاده برای درمان بسیاری از بیماری ها ، از جمله علائم بیماری ریفلاکس معده و  مری  استفاده می شد. عصاره درخت  این باعث تشکیل یک  لایه مخاطی پوشاننده معده می شود که به گفته دکتر بلوم، باعث  ایجاد یک مانع قوی تر در برابر اسید می شود .

دکتر سی یر پینا در این باره می گوید: همچنین این دارو ی  تسکین دهنده یک پوشش و یا لایه محافظ برای  بافت معده ایجاد می کند ” .  نارون قرمز  به طور سنتی به صورت دو  قاشق غذاخوری در آب پس از غذا و هنگام خواب است، تجویز می شود” .


۶. خوابیدن بر روی  سمت چپ بدن و کاهش سوزش معده

اگر مستعد ابتلا به رفلکس اسید در  شب هستید، شما ممکن است بخواهید که در موضعیت خواب خود  تجدید نظر کنید. بسیاری از پزشکان توصیه به  خوابیدن در بستر شیب دار می کنند ، که (پس از صرف وعده غذایی در معده )، ممکن است به حفظ محتویات معده در معده کمک کند. اما خوابیدن شما به یک سمت  نیز ممکن است در این مورد  ایفای نقش  کند.

دکتر خان در این مورد می گوید : “شواهد نشان می دهد که  رفلکس اسید در  هنگام خواب بر روی  سمت چپ کمتر وجود دارد” .

در واقع، بسیاری از بیماران دکتر خان که قبلا به طور عمده بر روی پشت خود یا طرف راست خود می خوابیده اند وقتی که خوابیدن خود را به سمت چپ تغییر دادند ، بهبود قابل توجهی در علائم سوزش معده خود احساس کردند.  بعضی از تحقیقات به نظر می رسد از این ایده که خواب بر روی  سمت راست می تواند نشانه های سوزش سر دل را بدتر می کند، حمایت می کند. در یک بررسی در سال  ۲۰۰۸  که در مورد یک مطالعه بر روی ریفلاکس معده و  مری   انجام گرفت و در مجله  JAMA Internal Medicine منتشر شد ، محققان دریافتند که خواب بر روی  سمت راست به نظر می رسید که باعث  تشدید علائم در این بیماری می شود.


۷. وضعیت خود را مراقبت کنید

پس از مصرف  یک وعده غذای دلچسب، ممکن است  وسوسه بشویدکه بعد صرف غدا فعالیت خود را کاهش دهید ، اما این می تواند باعث بدتر شدن سوزش معده شود. ابراهیم خان، استاد متخصص گوارش و دستیار پزشکی در مرکز پزشکی لانگون دانشگاه نیویورک در این باره می گوید: “از آنجا که معده تا چهار ساعت طول می کشد که  ۹۰٪ از محتویات از  آن خارج شود ، پس توصیه می شود که  حداقل  به مدت سه ساعت پس از غذا خوردن به صورت ایستاده بنشینید ” . حتی بهتر این است که به جای نشستن بر روی نیمکت بعد از یک وعده غذایی حجیم  ، بایستید  و برخی از کارهای خانه را انجام داده و یا برای ایجاد آرامش ، پیاده روی کنید.  این کار اسید را در معده شما حفظ خواهد کرد. نگه داشتن بدن به حالت  عمودی به مدت سه ساعت بعد از شام می تواند به حداقل نگه داشتن  علایم سوزش سردل  شبانه،  کمک کند.


۸. غذای روزانه خود را در وعده های کوچک اما مکرر بخورید

وعده های غذایی اغلب عامل شروع کننده برای علائم سوزش معده هستند. در واقع، تقریبا همه ی چیزهایی که شما می توانید بخورید، یک علت سوزش سر دل ، هستند. معده خیلی پر می تواند باعث شل شدن دریچه بین معده و مری (به عنوان اسفنکتر تحتانی مری یا LES شناخته می شود ) شده و اسیدهای معده را به بالا به مری هل دهد. چند وعده ی غذایی کوچک را در طول روز به جای روش استاندارد تغذیه یعنی صبحانه، ناهار و شام بخورید. (آخرین وعده غذایی را خیلی دیر مصرف نکنید، چون صرف غذا در زمان نزدیک به خواب می تواند علائم سوزش معده را آغاز کند).


۹. مصرف کیک  و مواد مضر برای سوزش معده  را کاهش دهید

شکلات یا کافئین، غذاها و نوشیدنی های خاص با شهرت بد در مورد تشدید علائم سوزش معده هستند. این فهرست همچنین شامل غذاهای تند، گوشت قرمز چرب، سیب زمینی سرخ کرده (و دیگر غذاهای سرخ شده)، مرکبات، پیاز خام، گوجه فرنگی، کره، روغن، نعناع، شکلات، و کافئین است. شما لازم نیست خودتان را با یک رژیم غذایی موز و مرغ آب پز عذاب دهید . با این حال. لیست غذاهایی را که باعث کاهش سوزش معده می شود را نگاه کنید چون بعضی از آنها خوشمزه هستند.


۱۰. برای جلوگیری یا کاهش سوزش معده ، الکل ننوشید

الکل به خصوص اگر بیش از حد، و یا به طور منظم مصرف شود ، یک ایده بد برای بسیاری از افرادی است که با سوزش معده مواجه می شوند. الکل باعث شل شدن اسفنکتر تحتانی مری می شود، که اجازه می دهد تا اسید معده به سمت مری بازگردد. در یک مطالعه که در سال ۱۹۹۹ در مجله آمریکایی پزشکی منتشر شد، نشان داده شد که درصد افرادی که علایم ریفلاکس را گزارش داده اند با افزایش مصرف نوشیدنی در هفته، نسبت مستقیم دارد. کسانی که بیش از هفت جرعه در هفته نوشیدند، شانس بیشتری برای ابتلای به سوزش معده داشتند.


۱۱. یکی دیگر از دلایل برای اهمیت کاهش وزن

اضافه وزن می تواند به سوزش سر دل و برگشت اسید معده کمک کند. در مطالعه ای که در سال ۲۰۰۳ از بیش از۰۰۰ ،۱۰ نفر انجام گرفت و در در مجله بین المللی اپیدمیولوژی منتشر شد ، یک رابطه قوی بین علائم GERD و نمایه توده بدنی (BMI) وجود داشت. در افراد چاق نزدیک به سه برابر بیشتر از افراد با وزن طبیعی سوزش سر دل و ریفلاکس اسید، وجود دارد . کارشناسان دقیقا نمی دانند که علت این امر چیست. افزایش چربی شکمی ممکن است باعث فشار بر معده شود ، همچنین ممکن است به علت تغییرات شیمیایی و یا هورمونی باشد که بدن را بیشتر مستعد ابتلا به ریفلاکس اسید می کنند.


۱۲. لباس های تنگ نپوشید

درست شبیه به چربی شکم، لباس  تنگ  که اطراف ناحیه میانی را در برگرفته می گیرد ، می توانید باعث فشار بر معده و مجبور کردن اسید معده برای رفتن به مری شود . مطمئنا آن شلوار ممکن است دوست داشتنی به نظر برسد ، اما آیا ارزشش را دارد؟ اگر شما سوزش معده دارید، از کمربند، باند کمر، جوراب بافی، و یا زیرپوشی که ممکن است خیلی تنگ باشد استفاده نکنید.


۱۳. خواب سر بالا

آیا در هنگام خواب با سوزش معده مواجه شده اید؟ بیشتر شما ممکن است که این وضعیت را تجربه کرده باشید. از غذا خوردن قبل از خواب و بالا بردن سر خود را شش تا هشت اینچ در هنگام خواب ، اجتناب کنید. این موقعیت لزوما باعث کاهش در دفعات رفلکس اسید معده نمی شود، اما تحقیقات نشان می دهد که کمک می کند تا تخلیه اسید معده از مری با سرعت بیشتری انجام گیرد. یک مطالعه افزایش سرعت به میزان ۶۷٪ را در زمان زدودن اسید نشان می دهد. آیا یک تخت قابل تنظیم ندارید؟ تخت خود را بر روی توده های خاص طراحی شده و یا استفاده از یک تکه ابر، که هر دو شما می توانید در اکثر فروشگاه های خانه پیدا کنید، سرپا نگه دارید (ستون بندی کردن بالش موثر نیست) .


۱۴. ترک سیگار

همه می دانند که سیگار کشیدن باعث آسیب به قلب و ریه شما می شود. اما این مورد در مورد دستگاه گوارش شما هم وجود دارد؟ بله. نیکوتین هم ، مانند الکل، ممکن است با شل کردن اسفنکتر تحتانی مری که باعث برگشتن اسید معده به سمت مری می شود، منجر به بدتر شدن علائم سوزش معده شود. سیگار کشیدن نیز باعث مهاجرت نمک های صفراوی از روده کوچک به معده و کاهش میزان تولید بزاق در شما می شود. (بزاق به تعادل اسید معده کمک می کند و شامل یک ضد اسید طبیعی به نام بی کربنات است).