تی پی لینک (TP-Link) با مدل جدیدی به نام روتر Deco M5 وارد بازی روترهای شبکه شد. روتر Deco M5 درست همانند سیستم‌های روتر چند واحده‌ی دیگر کار می‌کند: به جای آنکه یک روتر، WiFi را در سرتاسر یک خانه منتشر کند، سیستم Deco از خریداران درخواست می‌کند تا چندین روتر کوچک را در اتاق‌های مختلف قرار دهد تا بتوانند با یکدیگر همکاری داشته و فضای گسترده‌تری را با سیگنال قوی‌تر تحت پوشش قرار دهند. با مجله قرمز همراه باشید تا درمورد روتر Deco M5 اطلاعات بیشتری کسب کنید.

ویژگی‌های روتر Deco M5

تی پی لینک یک تنظیمات دوبانده برای این روتر در نظر گرفته است که به معنی قیمت کمتر و کوچک‌تر بودن روترها است؛ این دقیقاً رویه‌ای است که Google WiFi، Eero، Luma و بیشتر تولید کنندگان پیش گرفته‌اند. اما از طرفی دیگر، این موضوع به معنی سرعت کلی کمتر نسبت به سیستم ۳ بانده همانند Orbi ساخت Netgear یا Velop ساخت Linksys است که هردو از گروه بندی ۳ گانه آنتن‌ها استفاده می‌کنند که سبب توانایی روترها برای تعامل بدون تاثیر بر روی ترافیک به دستگاه‌ها می‌شود.

تا کنون، تنها روتر Deco M5 را نسبت به  روترهای شبکه دیگر توصیف کردیم. و متاسفانه، این موضوع تغییر نخواهد کرد: آنچه به آن می‌نگریم، تقریباً روتری همانند روترهای دیگر است.

با توجه به اینکه بسیاری از سیستم‌های شبکه‌ی دیگر تقریباً بیش از یک سال است که در بازار هستند، ورود روتری که مزیت خاصی نسبت به روترهای قدیمی بازار ارائه نمی‌دهد، به نظر ایده‌ی خوبی نیست.

اما این موضوع، برای TP-Link بد نیست. بازار روتر شبکه هنوز هم در ابتدای کار خود است و برای بیشتر مصرف کنندگان، ناشناخته مانده. بنابراین آنچه اهمیت دارد این است که TP-Link حضور داشته و در حال توسعه و بهبود بخشیدن به روتر خود است. علاوه بر این، تی پی لینک در حال حاضر هم یکی از پر فروش‌ترین برندهای روتر در ایالات متحده است و این شناخته شدن نام آن، بدین معنی است که می‌تواند نسبت به روترهای پیشین دیگر همانند Eero نیز، دستیابی آسان‌تری به مصرف کنندگان داشته باشد.

روتر Deco M5 تی پی لینک

ویژگی‌های نرم افزاری روتر Deco M5

علاوه بر آنچه ذکر شد، تی پی لینک ویژگی‌های نرم افزاری مفید و استانداردی نیز تعبیه کرده است. روتر Deco M5 که با نام Deco نیز مشهور است، کنترل‌های والدین و امکان فیلترکردن سایت را نیز در خود دارد تا ادمین روتر بتواند دسته‌های خاصی از سایت‌ها را بلاک کرده و یا زمان آنلاین بودن فرزندان را محدود کند.

 

امنیت روتر Deco M5

در روتر Deco M5 آنتی ویروس و محافظت در برابر بدافزار توکاری نیز وجود دارد که درصورتی که یک دستگاه به نظر از محلی نامناسب ترافیک بفرستد، فعال خواهد شد. TP-Link امیدوار است که در موارد امنیتی نسبت به روترهای دیگر، جلودار باشد؛ گرچه بیشتر روترها میزان یکسانی از ویژگی‌های امنیتی توکار را ارائه می‌دهند و قطعاً باید مفید هم باشند، زیرا دستگاه‌های IoT (Internet of Things) بیشتری به طور روزافزون درحال ورود به خانه افراد هستند.

یک پک سه تایی روتر Deco M5 با قیمت ۲۹۹ دلار به فروش می‌رسد که بین ۲۴۰۰ الی ۴۵۰۰ فوت مربع را پوشش خواهد داد و هر یک واحد نیز با قیمت ۱۲۹ دلار در دسترس خواهد بود. قیمت روتر Deco M5 همانند سیستم شبکه محبوب فعلی، Google WiFi (وای فای گوگل) است.

  • نظر شما درمورد روتر Deco M5 و ویژگی‌های آن چیست؟ دیدگاه‌های خود را با بخش فناوری مجله قرمز به اشتراک بگذارید.

ترجمه اختصاصی مجله قرمز از مقاله‌ی Jacob Kastrenakes

منبع: theverge