رانندگی در برف و یخبندان بسیار دشوار و خطرناک است . اما ما در اینجا توصیه هایی برای شما داریم که بهتر است در هنگام رانندگی در این شرایط آن ها را رعایت کنید .

با اعلام بارش برف از سوی هواشناسی ، بهتر مهارت ها و اقدامات احتیاطی را که برای رانندگی ایمن تر در برف نیاز است ، مرور کنیم .

رانندگی در این شرایط دشوار زمستانی بسیار خطرناک است ، بنابراین نیاز به احتیاط ویژه ای است . کارهایی وجود دارد که شما می توانید انجام دهید و مهارت هایی که به شما اطمینان می دهد که شما در ایمن ترین حالت ممکن به مقصد خود می رسید .

بنابراین اگر شما هم با فکر رانندگی در هنگام بارش برف شدید به واهمه می افتید با خواندن مقاله ما می توانید آسوده تر در این شرایط رانندگی کنید .

تنها در صوت ضرورت رانندگی کنید

بله ، این جمله را بارها از برنامه پیش بینی هوا شنیده اید ، اما این جمله دلیل مهمی دارد . به عبارت دیگر ، اگرشما بیرون نروید ، هیچ آسیبی هم شما تهدید نمی کند . آیا سفر شما خیلی مهم و فوری است ؟ احتمالا سفر شما خیلی مهم است ، اما با خود بیاندیشید که اگر شما از خانه خارج شوید چه خطراتی شما را تهدید می کند . خطراتی که ممکن است باعث ایجاد تصادف و گیر افتادن شما بشود را با خود بررسی کنید .

به عبارت ساده تر ، بهتر است در خانه بمانید و یک فنجان چای بنوشید . مطمئن باشید که این کار خیلی بهتر از گیر افتادن در یک صف طولانی از خودرو ها یا حتی بدتر از آن ، تصادف کردن ، است .

رانندگی در برف و یخبندان بسیار دشوار و خطرناک است

پیش از این که راه بیافتید

اگر شما تصمیم دارید که به سفر خود بروید نباید تمام تمرکز خود را بر روی نحوه رانندگی در این شرایط متمرکز کنید . شما باید مطمئن شوبد که آیا برای شرایط بحرانی آماده هستید .

بهتر است که یک مجموعه از وسایل مورد نیاز را همراه خود داشته باشید . این مجموعه می تواند شامل غذا و آب کافی ، پتو و لباس های گرم ، یک مشعل ، جعبه کمک های اولیه ، یک تلفن همراه که باطری آن کامل شارژ شده ، یک بیلچه ، مایع ضد یخ و کمی شن و ماسه باشد .

برای مسیر خود برنامه ریزی کنید تا گم نشوید ، همچنین مطمئن شوید که حدالامکان از جاده های اصلی بروید . این جاده های معمولا توسط وسایل راهداری برف روبی شده اند . بنابراین بهترین فرصت را برای رسیدن به مقصد فراهم می کنند .

مطمئن شوید که باک خودروی شما پر است ، بنابراین اگر در صف خودروها گر کردید می توانید ماشن را روشن کنید تا گرم بمانید . ( اگر چنین اتفاقی افتاد باید از هر چند مدت از خودرو پیاده شده و لوله اگزوز خودرو را تمیز کنید ؛ اگر لوله اگزوز با برف گرفته شود مونوکسید کربن وارد خودرو حواهد شد و اثرات مرگباری را به دنبال می آورد )

طول عاج های تایر خودروی خود را بررسی کنید و مطمئن شوید که دست کم ۳ میلی متر عاج دارند ، در صورت امکان بیشتر، تا با لغزندگی جاده مشکلی پیش نیاید . اگر می توانید از تایر های مناسب فصل زمستان استفاده کنید چون این مدل تایر ها در هوای سرد گیرایی و کشش بیشتری دارند .

سطح مایعات خودرو را بررسی کنید و از میزان ضدیخ مطمئن شوید تا از یخ زدگی و گرفتگی لوله ها جلوگیری کنید .

به صورت مرتب رانندگی های طولانی مدت داشته باشید تا از شارژ شدن باتری خودرو مطمئن باشد . مسافرت های کوتاه باعث تخلیه باتری می شود ، و در هوای سرد ممکن است خودرو قادر به روشن شدن نباشد .

از کارکرد مناسب بخاری خودروی خود مطمئن شوید ، مطمئن شوید که می توانید از بخاری نه تنها برای گرم کردن بلکه برای پاک کردن شیشه خودرو هم استفاده کنید . همه خودرو ها دارای سیستم گرمایش شیشه عقب هستند ، و برخی حتی سیستم گرمایش شیشه جلو نیز دارند . راهنمای خودروی خود را مطالعه کنید تا از نحوه کارکرد سیستم گرم کن شیشه آگاه شوید و میزان دید خود را در هنگام آب و هوای دشوار از دست ندهید .

از کارکرد مناسب بخاری خودروی خود مطمئن شوید ،

یخ ها را به طور کامل از شیشه خودروی خود پاک کنید ، نه فقط به اندازه ی یک دایره ی کوچک به اندازه ی دید خود بلکه آن را به طور کامل تمیز کنید . همچنین فراموش نکنید که شیشه عقب و کنار ، چراغ های عقب و جلو ، آینه ها ، شماره پلاک خود و اگر خودروی شما مجهز به دوربین جلو و عقب است را هم تمیز کنید . از آب داغ استفاده نکنید چون ممکن است منجر به ترک خوردن یا تغییر شکل آن به دلیل اختلاف دما شود ؛ در عوض از مایع های ضدیخ استفاده کنید . د رهنگام پاک کردن یخ ها مطمئن شوید که برف پاک کن ها به شیشه نچسبیده اند .

اگر روی سقف خودروی شما برف نشسته است حتما آن را پیش از رانندگی  پاک کنید . اگر این کار را نکنید ممکن است در هنگام رانندگی توده ی بزرگی از آن بریزد و دید راننده پشتی شما را از بین ببرد .

اگر روی سقف خودروی شما برف نشسته است حتما آن را پیش از رانندگی پاک کنید .

در هنگام رانندگی در برف و یخبندان از چراغ های خودرو استفاده کنید

وقتی برف شروع به باریدن کرد حتما چراغ های خود را روشن کنید . فکر نکنید که روشن بودن درون خودرو کافی است ؛ در این آب و هوا خودروها به خوبی دیده نمی شوند که ممکن است منجر به حوادثی شود . پیش از رانندگی از درست کارکردن لامپ ها و کلیدهای آنها مطمئن شوید .

چراغ های مناسب را روشن کنید

به یاد داشته باشید که فقط در صورت از بین رفتن کامل دید از چراغ های مه شکن عقب استفاده کنید . چراغ های مه شکن باعث اخلال در دید راننده های دیگر می شود . و تاثیر آن در هنگام پاشیده شدن برف های آب شده از عقب خودرو بدتر می شود .  چراغ های مه شکن جلو هم دارای تاثیر مشابهی هستند اما اینبار برای خودروهای روبرویی ؛ به خصوص در زمانی که برف سفید نور را بازتاب می کند .

فاصله خود را حفظ کنید

امتحان رانندگی خود را بیاد بیاورید و به خاطر آورید که فاصله توقف در هوای برفی افزایش می یابد . اما می توانید بگویید چقدر ؟ در حقیقت فاصله توقف در جاده ی برفی ۱۰ برابر بیشتر از جاده معمولی است . اگر می توانید فاصله خودروی خود و خودروی مقابل را حدالامکان افزایش دهید . با یک حساب سرانگشتی شما باید ۲۰ ثانیه با خودروی مقابل فاصله داشته باشید . در این صورت اگر خودروی مقابل شما ناگهان متوقف شود یا حتی بدتر با مانعی برخورد کند شما زمان کافی برای توقف دارید .

به آرامی رانندگی کنید

رانندگی در برف تنها رعایت فضای بیشتر در مقابل نیست ؛ بلکه نیازمند سبک متفاوت رانندگی است که عده ی کمی از مردم این را می دانند . بهتر است از انجام حرکات ناگهانی خودداری کنید چون باعث از دست دادن تعادل خودرو  می شود . حرکت های همچون ترمز های شدید و یا چرخیدن های ناگهانی . این حرکت ها احتمال سر خوردن خودروی شما را افزایش می دهد .

در هنگام سر خوردن چه کار کنیم

بهتر است به طور منظم ترمز ها و فرمان خودرو را چک کنید تا از میزان لغزندگی جاده آگاه شوید . اگر خودروی شما دچار سرخوردن شد بهتر است پای خود را از روی پدال گاز بردارید و اجازه دهید که خودرو تا برقراری دوباره کنترل سرعت خود را کم کند . از ترمز گرفتن خودداری کنید چون این کار باعث ادامه سر خوردن می شود . اگر خودرو در حین سر خوردن شروع به چرخیدن کرد فرمان را در جهت چرخش بچرخانید و اجازه دهید که خودرو دوباره مستقیم شود .

بهتر است به طور منظم ترمز ها و فرمان خودرو را چک کنید تا از میزان لغزندگی جاده آگاه شوید

از اطراف خود همواره آگاه باشید

وقتی به یک کنج نزدیک می شوید سرعت خود را پیش از نزدیک شدن به آن کاهش دهید و در اطراف آن با دقت و به آرامی با سرعت ثابت رانندگی کنید . این کار نه تنها از بهم خوردن هدایت خودرو جلوگیری می کند بلکه به شما فرصت کافی برای واکنش دادن در برابر موانع احتمالی را می دهد .

 تجربیات خود از رانندگی در شرایط دشوار برف و یخبندان را با ما در میان بگذارید

منبع :telegraph

برای دیدن مقالات بیشتر می توانید به بخش خودروی مجله قرمز مراجعه کنید