سونی امسال با دستبند Motion Sonic که از حرکت برای ایجاد صدا استفاده می‌کند، وارد دنیای پوشیدنی‌های تجربی شد. این دستبند بخشی از آنچه این شرکت “پروژه Motion Sonic” می‌نامد است و در فستیوال SXSW سال ۲۰۱۷ معرفی شد. با مجله قرمز همراه باشید تا درمورد دستبند Motion Sonic سونی بیشتر بدانید.

دستبند Motion Sonic سونی چطور عمل می‌کند؟

در دستبند Motion Sonic، سنسورها و میکروفن‌هایی تعبیه شده تا داده‌های مربوط به چرخش، شتاب و زاویه حرکات دست و پا را ذخیره کند. سپس صداهای ذخیره شده را به یکی از ۵ عملکرد از پیش تعیین شده‌ای تبدیل خواهد کرد که حرکات شما را تبدیل به آلات موسیقی خواهد نمود و به شما امکان افزودن و کنترل فیلترها را بر روی آهنگ موجود داده و دستکاری‌های صدایی خاص دیگری را نیز فراهم می‌کند.

برخی از نمونه‌های حرکتی شامل کوبیدن دست‌ها به هم و یا حرکت دادن زانوهایتان برای تولید صدا و دستکاری ملودی است. حتی می توانید ادای گیتار زدن درآورید و دستبند آن را تبدیل به صدای گیتار واقعی می‌کند. سونی ویدئوهای بسیاری را روی یوتیوب قرار داده است که نحوه‌های استفاده از دستبند Motion Sonic را نشان می‌دهد.

دستبند Motion Sonic

گمان می‌شود سونی تمام این صداها را به صورت دستی طراحی کرده و برای دموها و تنظیمات خاص، برای آن‌ها برنامه نوشته است. زمانی که دستبند Motion Sonic را امتحان کردیم، تنها اجازه‌ی حرکات بازوی محدودی برای دستکاری تعدادی آهنگ داد و با استفاده از حرکات مچ و شانه، قادر به دستکاری آهنگ و ایجاد صدا بودیم. با حرکات بدن، صدای ایجاد شده از طریق یک اسپیکر بلوتوث پخش می‌شود.

بنابراین، این نکته در دستبند Motion Sonic وجود دارد که خود این دستبند، صدایی تولید نمی‌کند، بلکه تنها میکروفن دارد و و هیچ اسپیکری در آن مشاهده نمی‌شود! این موضوع اندکی ناخوشایند است زیرا آن را وابسته به تلفن همراه یا تبلت می‌کند. وابسته بودن به تلفن همراه و تبلت، مشکلی است که در دستبندهای سلامتی بسیار دیده‌ایم و افرادی که از گجت‌های پوشیدنی استفاده می‌کنند، در حال حاضر نیز از این موضوع شاکی هستند. بنابراین دستبند Motion Sonic سونی، نیاز به نصب اپلیکیشنی بر روی گوشی یا تبلت دارد تا با دستبند سونی جفت شده و صدا را از طریق دستگاه یا اسپیکری که از طریق بلوتوث به آن متصل کرده‌اید، پخش کند.

یکی دیگر از نکات منفی دستبند Motion Sonic بزرگ بودن آن و نوع پوششی است که دارد و سبب خستگی مچ می‌شود.

دستبند Motion Sonic

بنابر این دستبند Motion Sonic آنقدرها هم که سونی تبلیغ آن را می‌کند که گویی هر فرد، دو یا سه ساز را همزمان کنترل می‌کند ممکن است هیجان انگیز نباشد؛ اما با این وجود، ایده‌ی جذاب و جدیدی است که ارزش امتحان کردن را دارد و قطعاً می‌توان آینده‌ای تصور کرد که پروژه Motion Sonic سونی، گجت‌های پوشیدنی کوچکتر و جذابتری را تولید کند که بیش از دستبند ردیاب سلامتی و دریافت اخطارهای تلفن همراه هوشمند باشد.

ترجمه اختصاصی مجله قرمز از مقاله‌ی Nick Statt

منبع: theverge