شرکت نینتندو و بتسدا همایش‌های خود در نمایشگاه E3 2017 را به شکل جداگانه برگزار کردند. اما از آن‌جایی که امسال نمایش چندان مفصلی را از سوی این دو شرکت شاهد نبودیم، در مطلب پیش رو به بررسی همزمان دو همایش نینتندو و بتسدا در نمایشگاه E3 2017 می‌پردازیم. پس اگر به دنیای بازی‌های کامپیوتری علاقه‌مند هستید، پیشنهاد می‌کنیم مجله قرمز را در ادامه‌ی این مطلب همراهی کنید.

به علت قدمت و تجربه‌ی بیشتر شرکت نینتندو در دنیای بازی‌های کامپیوتری، مطلب امروز خود را ابتدا با شرح و بررسی همایش این شرکت در نمایشگاه E3 2017 آغاز می‌کنیم. به عادت سال‌های اخیر، سران شرکت نینتندو امسال هم به جای برگزاری کنفرانس اختصاصی زنده در نمایشگاه E3 2017 به اجرای یک رویداد دیجیتال از پیش ضبط شده پرداختند.

رویداد دیجیتال نینتندو در نمایشگاه E3 2017

شاید مهم‌ترین اتفاقی که برای هواداران نینتندو در نمایشگاه نمایشگاه E3 2017 رخ داد، معرفی بازی Metroid Prime 4 در رویداد دیجیتال این شرکت بود. مجموعه بازی‌های متروید از دیرباز تاکنون به عنوان آثاری جریان‌ساز و الهام بخش مطرح بوده‌‌اند همواره حضور موفقی در کنسول‌های نسل‌های مختلف شرکت نینتندو داشته‌اند. از همین رو خبر ساخته شدن عنوان جدیدی از این مجموعه قطعا بهترین خبر ممکن برای هواداران قدیمی نینتندو تلقی می‌شود. با این حال معرفی بازی Metroid Prime 4 در نمایشگاهE3 2017  تنها چند ثانیه به طول انجامید. در واقع به غیر از تایید خبر ساخت این بازی هیچ‌گونه اطلاعات دیگری از زیر و بم آن به بازی‌دوستان ارائه نشد.

راکت لیگ سوییچ

بازی پر مخاطب Rocket League در پایان سال جاری میلادی برای کنسول سوییچ عرضه می‌شود. کلاه ماریو نیز در این بازی حضور خواهد داشت!

در کنار اثر مذکور، بازی ماریو را می‌توان مهم‌ترین عنوان معرفی شده توسط نینتندو در نمایشگاه E3 2017 و رویداد دیجیتال این شرکت لقب داد. نسخه‌ی جدید از مجموعه بازی‌های ماریو با نام Super Mario Odyssey شناخته می‌شود و در تاریخ ۱۷ اکتبر سال جاری میلادی برای کنسول سوییچ منتشر خواهد شد. بر اساس نمایش‌های ارائه شده از این بازی در نمایشگاه E3 2017 به نظر می‌رسد که سلاح اصلی ماریو در این بازی کلاه او خواهد بود. همچنین قهرمان مشهور ما به نقاط متنوع فراوانی سرک خواهد کشید و با دشمنان گوناگونی گلاویز خواهد شد.

در هر حال جدیدترین نسخه از بازی ماریو یعنی Super Mario Odyssey نیز مثل سایر عناوین این مجموعه رنگارنگ و سرگرم کننده به نظر می‌رسید. بنابراین هیچ بعید نیست که این بازی نیز همچون سایر نسخه‌های ماریو بتواند به اثری پر مخاطب و پرفروش تبدیل شود و در عین جلب نظر منتقدان، مخاطبان خود را نیز کاملا راضی نگه دارد.

از دیگر عناوین مهم معرفی شده توسط نینتندو در نمایشگاه E3 2017  و رویداد دیجیتال این شرکت می‌توان به بازی Xenoblade Chronicles 2 اشاره کرد. نسخه‌های اخیر از سری زنوبلید همگی عناوین با کیفیت و قدرتمندی از کار در آمده‌اند و انتظار می‌رود این ویژگی در رابطه با بازی Xenoblade Chronicles 2 نیز صدق کند. با توجه به نمایش این اثر در نمایشگاه E3 2017 به نظر می‌رسد که محیط‌های باز و وسیع در بازی Xenoblade Chronicles 2 نیز همچون نسخه‌ی پیشین سری زنوبلید وجود خواهد داشت. به هر حال بازی Xenoblade Chronicles 2 از معدود عناوین نقش‌آفرینی ژاپنی حاضر در نمایشگاه E3 2017 به شمار می‌رفت. بنابراین انتشار این بازی در پایان سال جاری میلادی خبر خوبی برای علاقه‌مندان به عناوین نقش‌آفرینی ژاپنی خواهد بود.

جدیدترین زلدا

بر اساس خبر اعلام شده در رویداد دیجیتال نینتندو، بازی جدید زلدا یعنی Breath of the Wild در پایان همین ماه محتوای الحاقی جدیدی دریافت خواهد کرد.

به طور حتم بسیاری از هواداران نینتندو، دو شخصیت کربی (Kirby) و یوشی (Yoshi) را به خوبی می‌شناسند. این دو قهرمان محبوب و دوست‌ داشتنی شرکت نینتندو تاکنون در عناوین فراوانی ظاهر شده‌اند که اکثر آن‌ها بازی‌های محبوب و باکیفیتی بوده‌اند. حال نینتندو قصد دارد در سال آینده هر دوی آن‌ها را در قالب دو بازی جداگانه (که هیچ کدامشان هیچ‌گونه پیشوند یا پسوندی نخواهند داشت) به مهمانی کنسول سوییچ بیاورد. هر دوی این عناوین یعنی بازی‌های کربی و یوشی از لوکیشن‌های رنگارنگ و دنیای پرماجرایی بهره می‌برند که مسلما مثل همیشه مورد توجه هواداران این دو شخصیت محبوب و همچنین دوست‌داران بازی‌های پلتفرمر قرار خواهد گرفت.

سوای حضور همیشگی ماریو، یوشی یا کربی در همایش‌های سالانه‌ی نینتندو، نمی‌توان انتظار داشت که رویدادی از سوی سران نینتندو برگزار شود اما هیچ خبری از بازی‌ پوکمون در آن به گوش نرسد. در همین راستا و پس از جنجال‌های پوکمون گو، حین برگزاری نمایشگاه E3 2017 و در رویداد دیجیتال نینتندو، یک بازی پوکمون جدید نیز به علاقه‌مندان این مجموعه معرفی شد. این بازی عنوانی است مبارزه‌‌ای که Pokkén Tournament Deluxe نام دارد و برای کنسول سوییچ عرضه خواهد شد. شنیده‌ها حکایت از آن دارد که گیم‌پلی بازی Pokkén Tournament Deluxe با الهام از مجموعه بازی‌های Tekken طراحی شده است و مبارزان حاضر در آن را هم شخصیت‌های آشنای حاضر در دنیای پوکمون تشکیل می‌دهند.

جمع‌بندی رویداد دیجیتال نینتندو در نمایشگاه E3 2017

رویداد دیجیتال نینتندو در نمایشگاه E3 2017 از همان سبک و سیاق همایش‌‌های اخیر این شرکت در نمایشگاه E3 پیروی می‌کرد. موفقیت جدیدترین نسخه از بازی زلدا اکنون این فرصت را در اختیار سران نینتندو قرار داده تا با انتشار عناوین مشابه، فروش و محبوبیت بیشتر کنسول سوییچ را  تضمین کنند. از همین رو در نمایشگاه E3 2017 عناوین مورد انتظاری نظیر Metroid Prime 4 و Super Mario Odyssey توسط نینتندو به هواداران دنیای بازی‌های کامپیوتری معرفی شد. آثاری که عرضه شدن هر کدامشان می‌تواند گام محکمی در جهت تحقق بخشیدن به این هدف مهم باشند.

به هر حال تعداد عناوین جدید معرفی شده از سوی نینتندو در نمایشگاه E3 2017 و رویداد دیجیتال این شرکت بسیار بیشتر از سال گذشته بود و این عناوین از نظر نام و نشان نیز مهم‌تر از عناوین سال قبل بودند. سال گذشته نسخه‌ی جدید بازی زلدا تنها عنوان شاخص شرکت نینتندو در نمایشگاه E3 به شمار می‌رفت. اما امسال با عرضه شدن کنسول سوییچ به بازار، عناوین بهتر و پر تعدادتری از سوی نینتندو در نمایشگاه E3 2017 معرفی شد. در مجموع به نظر می‌رسد که هواداران شرکت نینتندو از عملکرد این شرکت در نمایشگاه E3 2017 کاملا راضی بوده‌اند.

متروید جدید

بازی Metroid: Samus Returns در حاشیه‌ی نمایشگاه E3 2017 برای کنسول Nintendo 3DS معرفی شد.

کنفرانس اختصاصی بتسدا در نمایشگاه E3 2017

کنفرانس اختصاصی بتسدا در نمایشگاه E3 2017 با معرفی دو بازی جدید همراه بود. عناوینی که انتظار می‌رفت در کنفرانس سال گذشته‌ی‌ این شرکت به بازی‌دوستان معرفی شوند. نخستین و مهم‌ترین عنوان میان دو اثر یاد شده را می‌توان بازی Wolfenstein 2: The New Colossus دانست. شایعات مربوط به ساخت جدیدترین عنوان از مجموعه بازی‌های ولفنشتین اکنون بیش از یک سال است که از گوشه و کنار شنیده می‌شود. به طوری که تقریبا بر همگان اثبات شده بود که فرآیند ساخت این بازی در حال جریان است. در این میان حتی در کنفراس سال گذشته‌ی بتسدا نیز اشاره‌ای غیر مستقیم به نام این بازی صورت گرفت. اما علاقه‌مندان به بازی ولفنشتین برای معرفی رسمی آن باید یک سال انتظار می‌کشیدند.

معرفی بازی Wolfenstein 2: The New Colossus در قالب پخش نمایشی نسبتا طولانی از این بازی صورت گرفت. نمایشی که جامپ کات‌های فراوان موجود در آن به جای افزودن بر جذابیت هرچه بیشتر به آن، از رمق این نمایش کاسته بود. این در حالی است که عناوین جدید هنگامی که برای نخستین بار به مخاطبان خود معرفی می‌شوند، نیاز به ایجاد شور و هیجان و قلقلک دادن حس کنجکاوی آن‌ها دارند. اما بخش نخست نمایش معرفی بازی Wolfenstein 2: The New Colossus در نمایشگاه E3 2017 آن هیجان و کوبندگی لازم را نداشت و حتی تا حدی خسته کننده و حوصله سربر جلوه می‌کرد. با این حال در نیمه‌ی دوم نمایش مذکور، که با به تصویر کشیدن بخش‌های مختلفی از گیم‌پلی بازی ولفنشتین همراه بود، ورق به کلی برگشت و نخستین نمایش بازی Wolfenstein 2: The New Colossus در نمایشگاه E3 2017 به شکل کاملا قابل قبولی به پایین رسید.

در مجموع نمایش‌های بازی Wolfenstein 2: The New Colossus در نمایشگاه E3 2017 از ساخته شدن بازی سریع، خونین و پر هیجان دیگری در سبک شوتر اول شخص حکایت دارد. در این بازی جدید، علاقه‌مندان به آثار اکشن شوتر شاهد ادامه‌ی ماجراجویی‌های بی‌جی بلاژکویچ در گذشته‌ای خیالی و رویارویی دوباره‌ی او با سیل سربازان نازی خواهند بود. در واقع بازی جدید ولفنشتین را می‌توان ادامه‌ی همان راهی دانست که اعضای بتسدا در نسخه‌ی پیشین این مجموعه آن را آغاز کرده بودند. راهی که با ریبوت کامل مجموعه بازی‌های ولفنشتین همراه بود و انجام موفقیت این کار موجب احیای کامل این مجموعه‌ی قدیمی شد. به هر حال دوست‌داران بازی Wolfenstein 2 می‌توانند در تاریخ ۲۷ اکتبر سال جاری میلادی ملاقات دوباره‌ای با بی‌جی تمام نشدنی داشته باشند.

ولفنشتین جدید

شلیک به دشمنان با دو سلاح یکی از هیجان‌انگیزترین موارد به نمایش در آمده در نمایش بازی جدید ولفنشتین بود.

اما دومین عنوان مهم معرفی شده توسط بتسدا در نمایشگاه E3 2017 بازی The Evil Within 2 بود. این بازی از هر نظر دنباله‌ای برای بازی The Evil Within محسوب می‌شود و همانند اثر یاد شده از المان‌های موجود در عناوین ترسناک (که بسیاری از آن‌ها دیگر حسابی نخ‌نما شده‌اند) در ساختار گیم‌پلی و داستان خود بهره خواهد برد.

برخلاف نخستین نمایش‌های معرفی بازی The Evil Within که به فیلم‌های اسلشر شباهت داشت، نمایش معرفی بازی The Evil Within 2 در نمایشگاه E3 2017 تغییر ماهیت داده بود و بیشتر به فیلم‌های ترسناک ماورایی طعنه می‌زد. به نظر می‌رسد که سازندگان این بازی هنوز هم تکلیف خود را به شکل جدی با فلسفه‌ی کلی و درونمایه‌ی دست‌پختشان نمی‌دانند. به هر حال انتظار می‌رود که عرض اندام بازی The Evil Within 2 حداکثر در همان حد و اندازه‌ها‌ی عنوان نخست این مجموعه باشد و شاید موفقیتی فرای آن را نتوان برای این بازی متصور بود.

در کنار دو بازی یاد شده، شرکت بتسدا در نمایشگاه E3 2017 و حین برگزاری کنفرانس اختصاصی خود از دو بازی واقعیت مجازی نیز رونمایی کرد. این دو بازی نسخه‌های واقعیت مجازی دو بازی Fallout 4 و Doom بودند که می‌توان آن‌ها را بهترین و شاخص‌ترین عناوین VR حاضر در نمایشگاه E3 2017 نیز نام نهاد.

افزون بر آن علاقه‌مندان به مجموعه بازی‌های Dishonored در نمایشگاه E3 2017 و کنفرانس اختصاصی بتسدا با عنوان جدیدی از این مجموعه یعنی بازی Dishonored: Death of Outsider آشنا شدند. این بازی که بر اساس گیم‌پلی و سبک گرافیکی بازی Dishonored 2 ساخته شده است کاملا مستقل از این بازی خواهد بود و بدون نیاز به وجود آن قابل اجرا است. در این روایت جدید از دنیای Dishonored گیمرها در قامت یک قاتل مزد بگیر از شهر دانوال به نام بلی لورک ظاهر خواهند شد و ماجراجویی کاملا تازه‌ای را در این شهر تجربه خواهند کرد. مسلما همراه شدن با بازی Dishonored: Death of Outsider تجربه‌ی کاملا متفاوتی را برای علاقه‌مندان به مجموعه بازی‌های Dishonored رقم خواهد زد. تجربه‌ای که برای بهره‌مندی از آن باید تا روز انتشار این نسخه یعنی ۱۵ سپتامبر امسال انتظار کشید.

کویک جدید

تازه‌ترین رقابت جهانی بازی جدید کویک با جایزه‌ی یک میلیون دلاری مسلما بسیاری از هواداران این بازی در پلتفرم PC را به خود جلب خواهد کرد.

جمع‌بندی کنفرانس اختصاصی بتسدا در نمایشگاه E3 2017

کنفرانس اختصاصی بتسدا در نمایشگاه E3 2017 کم و بیش همانند گردهمایی سال گذشته‌ی این شرکت در آوردگاه سالانه‌ی E3 برگزار شد. اگر دو بازی Wolfenstein 2 و The Evil Within 2 به جای نمایشگاه E3 2017 در سال گذشته معرفی می‌شدند، حضور آن‌ها در کنار نخستین معرفی از بازی Prey می‌توانست رنگ و جلای دو چندانی به همایش مذکور ببخشد. اما سیاست جدید شرکت بتسدا معرفی این دو بازی را به نمایشگاه امسال موکول کرد. بنابر سیاست جدید شرکت بتسدا، تا زمانی که مراحل ساخت عناوین در دست تولید این شرکت به ماه‌های پایانی خود نرسد، این بازی‌ها به شکل رسمی معرفی نشده و در معرض دید عموم قرار نخواهند گرفت. بر این اساس نمی‌توان انتظار داشت که اعضای این شرکت نام فرنچایزهای در دست ساخت خود را دو سه سال زودتر از زمان عرضه به بازی‌دوستان اعلام کنند.

شرکت بتسدا در نمایشگاه E3 2017 سومین سال پیاپی حضور خود در E3 را تجربه می‌کرد. در این میان هنوز هم عده‌ای انتظار دارند که کنفرانس‌های اختصاصی سالانه‌ی این شرکت به اندازه‌ی کنفرانس اختصاصی آن‌ها در نمایشگاه E3 2015 جذاب و پر هیجان باشد. غافل از این که نخستین حضور بتسدا در نمایشگاه E3 چنان نمایش گیرا و پر زرق و برقی را می‌طلبید و قرار نیست که اعضای شرکت بتسدا هر سال همان برنامه را تکرار کنند. به هر حال با بررسی دو همایش نینتندو  و بتسدا در نمایشگاه E3 2017 مطالب مجله قرمز از این نمایشگاه سالانه نیز به پایان می‌رسد. البته در این نمایشگاه کنفرانس‌های دیگری نظیر کنفرانس Devolver Digital و PC Gaming Show نیز برگزار شد. با این حال ما ترجیح می‌دهیم به جای بررسی همایش‌های مذکور، بازی‌های معرفی شده در آن‌ها را در فرصت‌های بعدی به شکل جداگانه‌ای زیر ذره‌بین خود قرار دهیم. با این امید که در نمایشگاه سال آینده معرفی بازی‌های بهتر و جذاب‌تری را از سوی شرکت‌های بازی‌سازی مختلف شاهد باشیم.

منبع: رویداد دیجیتال شرکت نینتندو در E3 2017 (همراه با تحلیل اختصاصی نویسندگان و مترجمان مجله قرمز)

در صورت تمایل می‌توانید با نظرات خود در بخش کامنت، ما را در بهبود کیفیت مطالب بخش بازی مجله قرمز یاری کنید.