داروی پرکوست (Percocet ) ترکیبی از داروی استامینوفن و اکسی کدون است. اکسی کدون یکی از داروهای ضد درد اپیوئیدی است. داروهای اپیوئدی گاهی اوقات داروهای نارکوتیک هم نامیده می‌شوند. استامینوفن یک داروی  ضد دردبا پتانسیل کمتر است که اثرات اکسی کدون را افزایش می‌دهد. داروی پرکوست برای تسکین دردهای متوسط تا شدید استفاده می‌شود. این دارو ممکن است برای اهداف غیر از مواردی که در این راهنمای دارویی ذکرشده، استفاده شود. در این مقاله به معرفی و بررسی نکات مهم، ویژگی‌ها و عوارض جانبی این دارو می‌پردازیم.

اطلاعات مهم مربوط به داروی  پرکوست

اگر شما اخیراً از الکل یا نوشیدنی‌های الکلی، آرام‌بخش، تسکین‌دهنده و یا سایر داروهای نارکوتیک استفاده کرده‌اید، نباید از این دارو استفاده کنید.

این دارو می‌تواند تنفس شمارا کند یا متوقف کند و ممکن است باعث ایجاد عادت و وابستگی به آن در شما شود. فقط از دوز تجویزشده توسط پزشک استفاده کنید و کل قرص را قورت دهید تا از بروز عوارض بالقوه کشنده این دارو در شما جلوگیری شود. هرگز این دارو را با شخص دیگری به اشتراک نگذارید.

سوءمصرف ناشی از این دارو می‌تواند به علت اعتیاد، افسردگی و یا مرگ، به‌ویژه در کودک یا فرد دیگری که بدون تجویز پزشک از این دارو استفاده می‌کند، ایجاد شود.

همچنین اگر شما یک مهار کننده مونوآمین اکسیداز (MAO) در ۱۴ روز گذشته مصرف کرده‌اید از این دارو استفاده نکنید. ممکن است که یکتداخل دارویی خطرناک  رخ دهد.  مهار کننده‌های مونوآمین اکسیداز ( MAO)  شامل ایزوکاربوکسازید، لینزولید، فنلزین، رزاژیلین،سلژیلین و ترانیل سیپرومین هستند.

این دارو را بیشتر از مقدار توصیه‌شده مصرف نکنید. مصرف بیش‌ازحد این دارو می‌تواند به کبد شما آسیب برساند یا باعث مرگ در فرد مصرف‌کننده شود. در صورت تهوع، درد در قسمت بالای شکم، خارش، از دست دادن اشتها، ادرار تیره‌رنگ، مدفوع رنگ خاکستری یا زردی (زرد شدن پوست یا چشم‌ها)، با پزشک خود دراین‌باره مشورت کنید.

اگر مادر باردار در طول بارداری این دارو را مصرف کرده باشد، ممکن است علائم ترک مصرف این دارو در نوزاد تازه متولدشده ایجاد شود.

در صورت بروز قرمزی پوست و یا بثوراتی که گسترش بیابد و باعث التهاب و لرزش شود، مصرف این دارو را قطع کنید و با پزشک خود دراین‌باره مشورت کنید.

از مصرف الکل یا نوشیدنی‌های الکلی اجتناب کنید. چون مصرف هم‌زمان این نوشیدنی‌ها با داروی پرکوست می‌تواند باعث رخ دادن  عوارض جانبی خطرناک یا مرگ شود.

خطرات مربوط به مصرف داروی پرکوست همراه با الکل

نکاتی   که باید  قبل از استفاده از این دارو  بدانید

 اگر شما به این دارو حساسیت دارید و یا موارد زیر را دارید، نباید این دارو را مصرف کنید:

• اگر شما آسم شدید یا مشکلات تنفسی دارید

• شما در معده یا روده خود دچار انسداد و یا مواردی ازجمله نفخ شکمی هستید

• اگر شما اخیراً از الکل یا نوشیدنی‌های الکلی، داروهای آرام‌بخش، تسکین‌دهنده‌ها یا سایر داروهای اپیوئیدی استفاده کرده‌اید.

بعضی داروها می‌توانند با داروی پر کوست تداخل ایجاد کرده و  باعث ایجاد یک بیماری جدی به نام سندرم سروتونین شوند. مطمئن باشید که با پزشک شما می‌داند که شما در حال استفاده از داروها مصرفی برای درمان  افسردگی، بیماری‌های روانی، بیماری پارکینسون، سردردهای میگرنی، عفونت‌های جدی و یا پیشگیری از تهوع و استفراغ هستید. قبل از هر گونه تغییرات در چگونگی یا زمان مصرف دارو  توسط شما با پزشک خود مشورت کنید.

در این موارد برای اینکه مطمئن شوید مصرف این دارو برای شما ایمن است و خطری در پی ندارد، با پزشک مشورت کنید:

• هر نوع مشکل تنفسی یا بیماری‌های ریوی؛

بیماری کبدی، سیروز کبدی و یا اینکه الکل را به‌صورت روزانه مصرف می‌کنید؛

• سابقه سوء مصرف مواد مخدر، اعتیاد به الکل، یا بیماری‌های روانی؛

• مشکلات ادراری؛

• بیماری‌های  کبدی یا کلیوی؛

• بیماری آدیسون و یا اختلال غده آدرنال؛  مشکلات کیسه صفرا، لوزالمعده، یا تیروئید؛

• سابقه ضربه به سر، تومور مغزی، یا تشنج (صرع

• اگر شما استفاده از یک آرام بخش مانند والیوم (دیازپام، آلپرازولام، لورازپام، آتیوان، Klonopin، Restoril، Tranxene، Versed، زاناکس و …) هستید.

داروی پرکوست بیشتر باعث مشکلات تنفسی در افراد مسن و افرادی که به‌شدت مبتلابه بیماری، سوءتغذیه و یا ناتوان هستند می‌شود.

اگر شما  در حال استفاده از این دارو  در حین  بارداری هستید، کودک شما می‌تواند وابسته به این دارو شود.  این وابستگی و نشانه‌های ترک مصرف   داروی پرکوست می‌تواند باعث ایجاد علائم تهدیدکننده زندگی در نوزاد پس از متولد شود. نوزادان به دنیا آمده  وابسته به این دارو  ممکن است به درمان‌های پزشکی برای چند هفته نیاز داشته باشند. اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید در این زمینه به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو می‌تواند از طریق شیر مادر به نوزاد شیرخوار انتقال یابد. اگر در حال شیردادن یک نوزاد هستید، به پزشک خود اطلاع دهید و بدون اطلاع به پزشک خود این دارو را مصرف نکنید.

چگونه باید این دارو را مصرف کنید؟

این دارو را دقیقاً همان‌طور که توسط دکتر شما تجویز می‌شود، مصرف کنید. راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده وبر اساس آن عمل کنید. همچنین داروی پرکوست،به‌ویژه هنگامی‌که شما شروع به استفاده از این دارو کرده‌اید و یا هر زمان که دوز داروی مصرفی خود را تغییر داده‌اید، می‌تواند باعث کاهش یا توقف تنفس در شما شود. این دارو  را در دوز های بیشتر  و یا کمتر از مقادیر توصیه‌شده، مصرف نکنید.

مصرف داروی پرکوست حتی در دوزهای منظم، ممکن است  در شما ایجاد عادت و وابستگی کند.  این دارو را دقیقاً به همان صورتی که توسط پزشک شما تجویز می‌شود، مصرف کنید. هرگز این دارو را با شخص دیگری به اشتراک بگذارید. سوءاستفاده از مواد مخدر دارو درد می‌تواند اعتیاد، مصرف بیش از حد، یا مرگ به خصوص در کودک یا شخصی که در حال استفاده از دارو بدون تجویز پزشک است شود. این دارو را در مکانی دور از دسترس این اشخاص قرار دهید. خرید و فروش این دارو به شخص دیگر و  نیز به جز با تجویز پزشک و از طریق داروخانه ممنوع است.

اگر به جراحی احتیاج دارید، قبل از اینکه جراحی کنید به جراح بگوئید که از این دارو استفاده می‌کنید، ممکن است لازم باشد مصرف دارو را برای مدت کوتاهی متوقف کنید.

شما نباید مصرف داروی پرکوست را به‌طور ناگهانی متوقف کنید چون علائم شما ممکن است دوباره عود کنند. قبل از اینکه مصرف این دارو را قطع بکنید با پزشک خود در این زمینه صحبت کنید.

داروی پرکوست باید در دمای اتاق به‌دور از گرما و رطوبت نگهداری شود. پیگیری میزان مصرف دارو از هر بطری جدید باشید که تهیه می‌کنید. این داروی یک دارویی است که معمولاً مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرد و اگر کسی داروی شما را به‌طور نامناسب یا بدون تجویز پزشک مصرف می کند، باید در این زمینه هوشیار باشید.

قرص‌های باقیمانده پرکوست را حفظ نکنید. از داروساز خود بپرسید که محلی برای دفع مواد مخدر پیدا می‌شود. درصورتی‌که هیچ برنامه بازیافتی وجود نداشته باشد، قرص را در توالت بیندازید.

از خرد کردن یا شکستن یک  قرص این دارو برای استنشاق پودر آن و یا مخلوط کردن  آن با یک مایع برای تزریق این دارو به رگ خود اجتناب کنید. این عمل و سوءاستفاده از داروی پرکوست و داروهای تجویزی مشابه  می‌تواند به مرگ منجر شود.

روش مصرف داروی پرکوست

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

از آنجا که از این دارو تنها در زمان  مورد نیاز استفاده می شود ، شما به احتمال زیاد دوزی را فراموش نمی کنید. اما به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریباً موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید. برای جبران دوز از دست رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنید، چه اتفاقی می افتد؟

با مراقبت‌های پزشکی اورژانس و یا کمک‌های اضطراری برای مسمومیت، تماس بگیرید. استفاده بیش‌ازحد از این دارو می‌تواند مرگبار باشد، به‌ویژه در کودک یا فرد دیگری که از داروی پرکوست بدون تجویز پزشک استفاده می‌کند. علائم مصرف بیش‌ازحد این دارو ممکن است شامل تنفس آهسته و کاهش ضربان قلب، خواب‌آلودگی شدید، ضعف عضلانی، پوست سرد و چسبناک، مردمک سوزنی شکل و غش کردن باشد.

اولین نشانه‌های مصرف بیش‌ازاندازه این دارو عبارت‌اند از: از دست دادن اشتها، تهوع، استفراغ، درد معده، عرق کردن و سردرگمی یا ضعف.

در هنگام مصرف این دارو باید از چه مواردی اجتناب کنید؟

از مصرف الکل یا نوشیدنی‌های الکلی اجتناب کنید. چون مصرف هم زمان این نوشیدنی‌ها با این دارو می‌تواند باعث رخ دادن  عوارض جانبی خطرناک یا مرگ شود.

مصرف داروی پرکوست ممکن است تفکر یا پاسخ دهی شما را مختل کند. اگر شما در حال رانندگی و یا در حین انجام هر کاری هستید که نیاز دارد که به گوش باشید، هوشیار باشید.

قبل از استفاده از داروهای سرماخوردگی، آلرژی، ضد درد و یا خواب، از یک پزشک یا دکتر داروساز در این زمینه سؤال کنید. داروی پرکوست در بسیاری از داروهای ترکیبی موجود است. مصرف بعضی از محصولات دارویی همراه باهم ممکن است موجب شود که از این دارو بیش‌ازحد مصرف شود که همین امر می‌تواند منجر به سوءمصرف در فرد مصرف‌کننده شود.

عوارض جانبی داروی پرکوست

اگر شما نشانه هایی از یک واکنش آلرژیک به داروی پرکوست مانند : راش پوستی یا کهیر ( با یا بدون تب یا درد مفاصل ) ؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو ، را مشاهده کردید، با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

عوارض مصرف  داروی پرکوست

در موارد نادر مصرف این دارو ممکن است یک واکنش شدید پوستی را ایجاد کند که می‌تواند مرگ‌آور باشد. این امر می‌تواند حتی در صورت استفاده از این دارو درگذشته اتفاق بیفتد و واکنشی به همراه نداشته باشد. در صورت قرمزی پوست یا گسترش بثورات گسترش‌یافته که باعث التهاب و پوست انداختن می‌شود مصرف این دارو را متوقف کرده و فوراً به پزشک مراجعه کنید.

مانند سایر داروهای مخدر، مصرف این دارو می‌تواند تنفس را کند کند.  اگر تنفس خیلی ضعیف می‌شود، مرگ ممکن است رخ دهد.

اگر موارد زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک خود اطلاع دهید :

• تنفس کم‌عمق، ضربان قلب کند؛

• یک احساس سرگیجه، مثل‌اینکه شما ممکن است از هوش بروید؛

• سردرگمی و گیجی، افکار غیرمعمول یا رفتارهای عجیب؛

• تشنج (صرع)؛

• مشکل در دفع ادرار؛

• ناباروری، از دست رفتن دوره‌های قاعدگی؛

• ناتوانی جنسی، مشکلات جنسی، از دست دادن علاقه به رابطه جنسی؛

• مشکلات کبدی و علائم آن نظیر حالت تهوع، درد در قسمت بالای معده، خارش، از دست دادن اشتها، ادرار تیره‌رنگ، مدفوع خاکستری‌رنگ، زردی (زرد شدن پوست یا چشم‌ها)؛

• علائم سطوح پایین کورتیزول مانند تهوع، استفراغ، از دست دادن اشتها، سرگیجه، خستگی یا ضعف.

در صورت بروز علائم سندرم سروتونین، ازجمله: تحریک، توهم، تب، عرق کردن، لرز، سرعت‌بالای ضربان قلب، سفتی عضلانی، رعشه، از دست دادن هماهنگی در حرکات بدن، تهوع، استفراغ یا اسهال، فوراً با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

عوارض جانبی شایع این دارو عبارت اند از:

• سردرد، خواب‌آلودگی، خستگی؛

• تهوع، استفراغ، درد معده، یبوست؛

• تاری دید؛

• خشکی دهان.

این یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد  دیگری  ممکن است رخ  دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت  مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید.

چه داروهایی مصرف این دارو را تحت تاثیر قرار می دهند؟

این داروی مخدر  می‌تواند با بسیاری از داروهای دیگر تداخل داشته و عوارض جانبی خطرناکی یا مرگ را سبب شود. مطمئن شوید اگر شما از داروهای زیر استفاده کنید، پزشک شما از این امر مطلع است:

• دیگر داروهای مخدر مانند داروهای ضد درد درد و یا دارو سرفه؛
• داروهایی که شما را خواب آلود و یا سرعت تنفس شما را کند می‌کند مانند:  یک قرص خواب،  یک شل کننده‌ی عضلانی، داروهای  آرامبخش، یا داروهای تجویزی ضد جنون.
• داروهایی که سطح سروتونین در بدن شما را تحت تأثیر قرار می‌دهند مانند: داروهای مورد استفاده  برای  درمان افسردگی، بیماری پارکینسون، سردردهای میگرنی، عفونت‌های جدی و یا پیشگیری از تهوع و استفراغ.

 این لیست کامل نیست. بسیاری از داروهای دیگر اگر همراه با این دارو استفاده شود، می‌تواند با آن تداخل پیدا کند. این داروها شامل داروهای تجویزی یا بدون نسخه، ویتامین‌ها و محصولات گیاهی است. داروهای جدید را بدون مشورت کردن با پزشک خود شروع نکنید. همه تداخلات احتمالی در این راهنمای دارویی ذکر نشده است.

منبع: drugs.com

این مقاله توسط مجله قرمز به صورت اختصاصی، ترجمه شده است.