همه چیز در مورد قرص camber


قرص fenofibrate

قرص تریکور (fenofibrate) دارویی است که باعث کاهش سطح کلسترول و تری گلیسیرید (اسیدهای چرب) در خون می‌شود. سطوح بالای این نوع چربی‌ها در خون با افزایش خطر ابتلا به آترواسکلروزیس (تصلب شرایین) همراه است. TriCor برای درمان کلسترول بالا و همچنین سطوح تری گلیسرید بالا استفاده می‌شود. این دارو ممکن است برای اهداف غیر از مواردی که در این راهنمای دارویی ذکرشده، استفاده شود. در این مقاله به معرفی و بررسی نکات مهم، ویژگی‌ها و عوارض جانبی این دارو می‌پردازیم.


اطلاعات مهم در مورد قرص fenofibrate

اگر شما به fenofibrate حساسیت دارید یا اگر بیماری کبدی، بیماری کیسه صفرا، بیماری کلیوی شدید یا نیاز به فرایند دیالیز داشته باشید، نباید از این دارو استفاده کنید.

اگر شما در دوران شیردهی کودک خود با شیر مادر هستید، نباید از این دارو استفاده کنید.

نکاتی که باید قبل از استفاده از این دارو بدانید

اگر به مصرف این دارو حساسیت دارید و یا موارد زیر را دارید، نباید از این دارو استفاده کنید:

 • بیماری کبدی
 • بیماری کلیوی شدید (یا اگر شما دیالیزی هستید)؛
 • بیماری کیسه صفرا
 • اگر شما در دوران شیردهی کودک خود با شیر مادر هستید.

برای اطمینان از اینکه این دارو برای شما خطری را در پی ندارد، به پزشک خود اگر موارد زیر را داشتید مشورت کنید:

 • بیماری کلیوی؛
 • دیابت؛
 • بیماری قلبی؛
 • اختلالات تیروئید؛
 • سابقه پانکراتیت یا بیماری کبدی.

FDA این دارو را ازنظر تأثیرات بر بارداری در گروه C قرار داده است. هنوز مشخص نشده است که آیا مصرف داروی این دارو، باعث آسیب به جنین می‌شود یا خیر؛ در دوره‌ی مصرف این دارو، اگر باردار هستید و یا قصد باردارشدن دارید، به دکتر خود اطلاع دهید.

این دارو می‌تواند از طریق شیر مادر به کودک شیرخوار انتقال یابد و ممکن است که به کودک آسیبی بزند . در هنگام مصرف این دارو، کودک شیرخوار خود را با شیر مادر تغذیه نکنید.


نحوه مصرف قرص fenofibrate

داروی تریکور را دقیقاً همان طور که توسط دکتر شما تجویز می‌شود، مصرف کنید. این دارو  را در مقادیر بزرگتر و یا کوچکتر از مقادیر  توصیه شده مصرف نکنید. راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و براساس آن عمل کنید.

این دارو با غذا یا بدون غذا مصرف می‌شود.

برای حصول بهترین نتایج این دارو را به‌صورت منظم مصرف کنید. قبل از تمام شدن دوز تجویزشده نسبت به تهیه این دارو اقدام کنید.

اگر کلستیرامین، colesevelam، colestipol را نیز مصرف می‌کنید، باید این داروها را حداقل یک ساعت بعد یا ۴ ساعت قبل از مصرف داروی تریکور مصرف کنید.

این دارو، تنها بخشی از درمان است و ممکن است همراه با رژیم غذایی، انجام تمرینات ورزشی، کنترل وزن، آزمایش های منظم قند خون بدن، و مراقبت های پزشکی ویژه ای باشد.

در صورت استفاده از فنوفیبرات، ممکن است نیاز به آزمایشهای خون مکرر داشته باشید. ممکن است نیاز به بررسی عملکرد کبدی و کیسه صفرا باشد.

داروی تریکور باید در دمای اتاقی به‌دوراز گرما، رطوبت و نور خورشید نگهداری شود. در هنگامی‌که از این دارو استفاده نمی‌کنید، این دارو را در بطری دربسته اصلی خودش که حاوی مواد جذاب رطوبت است، نگه‌داری کنید.

نحوه استعمال داروی تریکور

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریبا موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید . برای جبران دوز از دست رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنم، چه اتفاقی می افتد؟

با مراقبت های پزشکی اورژانس ، تماس بگیرید.

در هنگام مصرف این دارو باید از چه مواردی اجتناب کنید؟

اگر کلستیرامین، colesevelam یا کلستیپول را نیز مصرف کنید، ۴ تا ۶ ساعت پس از مصرف هر یک از این داروهای دیگر صبر کنید و سپس داروی تریکور را استفاده کنید. اجتناب از مصرف fenofibrate ظرف ۱ ساعت قبل از مصرف سایر داروها.

اجتناب از نوشیدن الکل و نوشیدنی‌های الکلی. این امر می‌تواند سطوح تری گلیسرید را افزایش دهد و همچنین در هنگام مصرف تریکور ممکن است به کبد شما آسیب برساند.


عوارض جانبی قرص fenofibrate

اگر شما نشانه هایی از یک واکنش آلرژیک به این دارو مانند : راش پوستی یا کهیر ( با یا بدون تب یا درد مفاصل ) ؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو ، را مشاهده کردید، با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

در موارد نادر، داروی تریکور می‌تواند یک بیماری را ایجاد کند که منجر به شکستگی بافت ماهیچه اسکلتی می‌شود که همین امر منجر به نارسایی کلیه می‌شود. بلافاصله اگر دچار درد عضلانی، حساسیت یا ضعف ناخواسته شدید، به‌ویژه اگر تب، خستگی غیرمعمول و ادرار تیره‌رنگ دارید، با پزشک خود تماس بگیرید.

 اگر موارد زیر را داشتید، مصرف این دارو را متوقف کرده و به پزشک خود اطلاع دهید:

 • درد شدید در قسمت فوقانی معده شما تا کمر ادامه می‌یابد، تهوع و استفراغ، سرعت‌بالای ضربان قلب؛
 • کبودی، خونریزی غیرمعمول (بینی، دهان، واژن، یا رکتوم)، نقاط مشخص بنفش یا قرمز در زیرپوست شما؛
 • درد قفسه سینه، سرفه ناگهانی، خس‌خس سینه، تنفس سریع، سرفه خونی؛
 • درد، تورم، التهاب، یا قرمزی در یک یا هر دو پا.

عوارض داروی تریکور

عوارض جانبی شایع این دارو عبارت اند از:

 • درد معده ملایم؛
 • درد کمر؛
 • سردرد؛
 • آبریزش یا گرفتگی بینی.

این یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد  دیگری  ممکن است رخ  دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت  مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید.


چه داروهایی مصرف این دارو را تحت تاثیر قرار می دهند؟

بسیار مهم است که به پزشک خود در مورد تمام داروهایی که استفاده می‌کنید، چه داروهایی که در طول درمان خود شروع کرده‌اید یا استفاده از آن‌ها را متوقف کرده‌اید، اطلاع دهید به‌خصوص:

سایر داروهای کاهش کلسترول؛ کلشیسین؛ یک رقیق کننده خون (وارفارین، کومادین، یانوتون)؛ داروهایی  مانند داروهای سرطان، استروئید ها و داروهایی که سیستم ایمنی را تضعیف می کنند تا از رد پیوند عضو جلوگیری به عمل آید.

این لیست کامل نیست.  این داروها شامل داروهای تجویزی یا بدون نسخه ، ویتامین‌ها ، و محصولات گیاهی است. تمام واکنش های احتمالی این دارو در این راهنمای دارویی ذکر نشده است.


منبع مقاله Drugs.com

این مقاله به‌طور اختصاصی توسط گروه نویسندگان مجله قرمز ترجمه‌ و تألیف شده است.