داروی اوپویدو (nivolumab) یک داروی برای درمان سرطان است که با سیستم ایمنی بدن شما کار می‌کند تا به تداخل در رشد و گسترش سلول‌های سرطانی بدن منجر شود. از داروی اوپویدو برای درمان انواع خاصی از سرطان، ازجمله سرطان ملانوم (سرطان پوست)، سرطان ریه در سلول‌های غیر کوچک، سرطان مثانه، سرطان کلیه، سرطان سلول‌های سنگفرشی سر و گردن، سرطان کولورکتال، کلاسیک لنفوم هوچکین و سرطان آندوتلیال مورداستفاده قرار می‌گیرد. این دارو را می‌توان به‌تنهایی یا در ترکیب با سایر داروهای سرطانی مورداستفاده قرارداد. اغلب این دارو پس‌ازاینکه مصرف داروهای دیگر بدون موفقیت بود، مورداستفاده قرار می‌گیرد. داروی اوپویدو گاهی اوقات اگر سرطان به سایر قسمت‌های بدن گسترش بیابد، استفاده می‌شود. برای برخی از انواع سرطان، این دارو زمانی به کار خواهد رفت که سرطان را نمی‌توان با جراحی درمان کرد. برای درمان سرطان لنفوم هوچکین نیز این دارو مورداستفاده قرار می‌گیرد، البته اگر بعد از پیوند سلول‌های بنیادی و درمان با brentiksumab vedotin (Adcetris) وضعیت بیمار عود کند یا بیماری در او پیشرفت کند. مصرف این دارو ممکن است در افراد مبتلابه سرطان ریه  در سلول‌های غیر کوچک احتمال مدت‌زمان بقا را  احتمالاً افزایش دهد.

اطلاعات مهم در مورد داروی اوپویدو

مصرف این دارو می‌تواند سیستم ایمنی بدن شمارا تغییر دهد که ممکن است عوارض جانبی خاصی ایجاد کند که  همین امر می‌تواند منجر به مشکلات جدی پزشکی در فرد مصرف‌کننده شود.

اگر دچار درد قفسه سینه، سرفه، تنگی نفس، تغییرات بینایی، خستگی، درد شدید عضلانی یا ضعف، اسهال و درد شدید معده، وجود خون در مدفوع شما، عدم توانایی در دفع ادرار و یا کمبود ادرار، تورم در پای خود، کبودی یا خونریزی، ادرار تیره‌رنگ، زرد شدن پوست یا چشم‌ها، زخم‌های پوستی یا تاول و آبله ، سردرگمی و گیجی، توهم، تشنج یا اختلالات هورمونی (سردردهای مکرر، احساس سرگیجه، افزایش تشنگی یا ادرار، صدای خفه، احساس سرماخوردگی، افزایش وزن یا از دست دادن وزن) شدید، فوراً به پزشک خود در این زمینه اطلاع دهید.

این دارو توسط اداره غذا و داروی ایالات‌متحده (FDA) به‌عنوان “شتاب‌دهنده درروند درمان” برای برخی از انواع سرطان تائید شد. در مطالعات بالینی، این دارو پاسخ کامل یا جزئی، و یا زمان طولانی‌تری را برای بقا بدون پیشرفت سرطان تولید کرد. بااین‌حال، مطالعات بیشتری در این زمینه لازم است.

عوارض جانبی این دارو می‌تواند باعث ایجاد علائم در بسیاری از قسمت‌های بدن شما شود. ممکن است بعضی از عوارض جانبی با داروهای دیگر درمان شود و درمان سرطان ممکن است به تأخیر بیفتد. شما نیاز به آزمایش‌های پزشکی مکرر برای کمک به پزشک خود دارید تا تعیین کند که آیا برای شما مصرف این دارو بی‌خطر است یا نه.

نکاتی که باید قبل از استفاده از این دارو  بدانید

اگر به این دارو حساسیت دارید ، نباید از این دارو استفاده کنید.

برای اطمینان از اینکه مصرف این دارو برای شما بی‌خطر است، اگر شما هریک از موارد زیر را داشتید، به پزشک خود اطلاع دهید:

بیماری ریه یا مشکلات تنفسی
بیماری کبدی؛
بیماری کلیوی؛
اختلال تیروئید؛
یک اختلال خودایمنی مانند لوپوس، بیماری کرون یا التهاب زخمی شونده روده بزرگ ؛
پیوند عضو.

اگر باردار هستید از این دارو استفاده نکنید. این امر ممکن است به جنین آسیب برساند. هنگام استفاده از این دارو و حداقل ۵ ماه پس از استفاده از آخرین دوز مصرفی از روش‌های مؤثر برای جلوگیری از بارداری استفاده کنید.

این دارو می‌تواند از طریق شیر مادر به کودک شیرخوار منتقل شود و ممکن است به کودک شیرخوار آسیب برساند. هنگام استفاده از این دارو نباید کودک خود را با شیر مادر تغذیه کنید.

نحوه مصرف داروی اوپویدو

این دارو به داخل ورید تزریق می‌شود. یک ارائه‌دهنده خدمات بهداشتی به شما این تزریق را می‌دهد.

قبل از شروع درمان، دکتر شما آزمایش‌هایی انجام خواهد داد تا اطمینان حاصل شود که این دارو بهترین درمان برای نوع سرطان شما است.

این دارو معمولاً یک‌بار در هر ۲ تا ۳ هفته تجویز می‌شود. پزشک شما مدت‌زمانی را که برای درمان این دارو لازم است را تعیین خواهد کرد.

Opdivo باید به آرامی تزریق شود. تزریق IV می تواند برای تکمیل حداقل یک ساعت طول بکشد.

ممکن است دارویی برای درمان یا جلوگیری از عوارض جانبی خاصی از داروی اوپویدو تجویز شود.

این دارو می‌تواند برخی از عوارض جانبی را با تغییر نحوه عملکرد سیستم ایمنی بدن شما ایجاد کند. این عوارض جانبی می‌تواند علائمی را در بسیاری از نقاط مختلف بدن شما ایجاد کند. برخی از عوارض جانبی ممکن است نیاز به درمان با داروهای دیگر داشته باشند و درمان سرطان ممکن است به تأخیر افتد یا به‌طور کامل متوقف شود.

شما نیاز به آزمایش‌های پزشکی مکرر برای کمک به پزشک خود دارید تا ایشان تعیین کند که آیا برای شما مصرف این دارو بدون خطر است. هیچ‌یک از پیگیری‌های انجام‌شده توسط پزشک خود را فراموش نکنید.

طریقه مصرف داروی اوپویدو

چه اتفاقی می‌افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

درصورتی‌که دریافت این دارو به‌صورت تزریقی رو فراموش کردید و یا به هر دلیلی از دست دادید، دراین‌باره برای کسب راهنمایی به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر از این دارو بیش‌ازحد مصرف کنید، چه اتفاقی می‌افتد؟

با مراقبت های پزشکی اورژانس ، تماس بگیرید.

در هنگام مصرف این دارو باید از چه مواردی اجتناب کنید؟

دستورالعمل های پزشک  ود را در مورد هر گونه محدودیت در مصرف مواد غذایی، نوشیدنی ها یا فعالیت های بدنی دنبال کنید.

عوارض جانبی داروی اوپویدو

اگر شما نشانه هایی از یک واکنش آلرژیک به این دارو مانند: راش پوستی یا کهیر (با یا بدون تب یا درد مفاصل)؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو، را مشاهده کنید با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

برخی از عوارض جانبی ممکن است در طول تزریق این دارو رخ دهد. اگر دچار گیجی، سرگیجه، ضعف در تنفس، خارش، لرز و یا تب کردید، مراقب خودتان باشید.

اگر موارد زیر را داشتید  فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

 • اسهال شدید یا مداوم، درد شدید معده، مدفوع خونی یا مدفوع تیره‌رنگ؛
  • خارش پوست، خارش، و یا تاول‌زدگی جدید یا بدتر شدن تاول؛
  •  وجود زخم یا جراحت در دهان، بینی، رکتوم یا اندام تناسلی شما؛
  • تغییر در بینایی شما؛
  • ضعف عضلانی شدید، درد مداوم در عضلات یا مفاصل شما؛
  • مشکلات ریوی مانند سرفه جدید یا بدتر شدن سرفه، درد ناگهانی قفسه سینه یا ناراحتی، خس‌خس سینه، احساس تنگی نفس.
  • علائم تورم مغزی مانند سردرگمی و سرگیجه، سردرد، مشکلات حافظه، توهم، سفتی گردن، خواب‌آلودگی، تشنج (تشنج)
  • مشکلات کلیوی  مانند حجم کم یا عدم توانایی در دفع ادرار ، وجود خون در ادرار شما؛ تورم در پاها یا مچ پا شما؛
  • مشکلات کبدی، تهوع یا استفراغ شدید، از دست دادن اشتها، درد در قسمت بالای معده ، خواب‌آلودگی، کبودی یا خونریزی آسان، ادرار تیره‌رنگ، مدفوع رنگ رسی، زردی (زرد شدن پوست یا چشم).
  • نشانه‌های اختلال هورمونی مانند وقوع سردردهای مکرر یا غیرمعمول، احساس سرگیجه یا خستگی زیاد، تغییرات خلقی یا رفتاری، افزایش تشنگی یا  مقدار ادرار، یبوست، ریزش مو، عرق کردن، صدای خش‌دار و یا عمیق، احساس لرز، افزایش وزن یا کاهش وزن.

اگر عوارض جانبی خاصی دارید، ممکن است درمان‌های مربوط به سرطان شما به تعویق افتاد یا به‌طور دائم متوقف شود.

عوارض جانبی داروی اوپویدو

عوارض جانبی شایع این دارو شامل موارد زیر است:

 • تهوع، استفراغ، از دست دادن اشتها، اسهال، یبوست؛
  • احساس ضعف، خستگی یا تنگی نفس؛
  • علائم سرماخوردگی مانند آبریزش بینی یا گرفتگی بینی، عطسه، گلودرد.
  • تب، دردهای بدنی؛
  • راش پوستی، خارش؛
  • درد  در قسمت کمر.

این یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد  دیگری  ممکن است رخ  دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت  مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید.

چه داروهایی مصرف این دارو را تحت تاثیر قرار می دهند؟

بسیاری از داروها می‌توانند با این دارو تداخل ایجاد کنند. این داروها شامل داروهای تجویزی و بدون نسخه، ویتامین‌ها و محصولات گیاهی است. در مورد تمام داروهایی که استفاده می‌کنید چه داروهایی که در طول درمان با این دارو مصرف می‌کنید و چه داروهایی که در زمان استفاده از این دارو مصرف آن‌ها را متوقف کرده‌اید، به پزشک خود اطلاع دهید.

منبع مقاله Drugs.com
این مقاله به‌طور اختصاصی توسط گروه نویسندگان مجله قرمز ترجمه‌ و تألیف شده است.