داروی اومنیسف ( cefdinir) در گروهی از داروهایی قرار دارد که به‌عنوان آنتی‌بیوتیک سفالوسپورین شناخته می‌شود. مکانیسم عمل این دارو از طریق مبارزه با باکتری‌ها در بدن شما است. این دارو برای درمان انواع مختلفی از عفونت‌های ناشی از باکتری‌ها در بدن استفاده می‌شود. این دارو ممکن است برای اهداف غیر از مواردی که در این راهنمای دارویی ذکرشده، استفاده شود. در این مقاله به معرفی و بررسی نکات مهم، ویژگی‌ها و عوارض جانبی این دارو می‌پردازیم.

اطلاعات مهم در مورد داروی اومنیسف

داروی اومنیسف ( cefdinir) را در صورت حساسیت به سفدینیر و یا آنتی بیوتیک های مشابه مانند Ceftin، Cefzil، Keflex و … مصرف نکنید.

قبل از مصرف Omnicef، اگر به هر گونه دارو (به خصوص پنی سیلین) آلرژی دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. همچنین اگر بیماری کلیوی یا سابقه مشکلات روده دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو برای تمام مدت‌زمانی که در تجویز دارو پیش‌بینی‌شده مصرف کنید. علائم شما ممکن است قبل از اینکه عفونت در بدن کاملاً پاک شود، بهبود یابد. نخوردن دوز دارویی ممکن است خطر ابتلا به عفونت بیشتری را نیز ایجاد کند که نسبت به آنتی‌بیوتیک‌ها مقاوم است. این دارو عفونت ویروسی مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا را درمان نخواهد کرد.

داروهای آنتی‌بیوتیک می‌تواند باعث اسهال شود که ممکن است نشانه‌ای از ابتلای انسان به عفونت جدید باشد. اگر اسهال دارید که آبکی یا همراه با خونریزی است، از داروی اومنیسف ( cefdinir) استفاده نکنید و با پزشک خود تماس بگیرید. از داروهای ضد اسهال استفاده نکنید مگر اینکه پزشک شما به شما دراین‌باره بگوید.

اطلاعات مهمی که باید قبل از استفاده از داروی اومنیسف بدانید

این دارو را در صورت حساسیت به سفیدینیر یا سایر آنتی‌بیوتیک‌های خانواده سفالوسپورین مانند موارد زیر مصرف نکنید:

• سفافلر (رنیکلور)؛
• سفترروکسیل (Duricef)؛
سفازولین (آنسف)؛
• سفودرن (Spectracef)؛
• cefpodoxime) Vantin)؛
• cefprozil) Cefzil)؛
• ceftibuten ) Cedax)؛
• سفورکسیم (Ceftin)؛
سفالکسین (کافلکس)؛
• سفترین (Velosef)؛ و ….

برای اطمینان از اینکه مصرف این دارو برای شما خطری ندارد، در موارد زیر با پزشک خود مشورت کنید:

بیماری کلیوی (یا اگر شما یک بیمار دیالیزی هستید)؛
سابقه مشکلات روده ای، مانند کولیت؛
اگر شما به هر گونه دارو (به ویژه پنی سیلین) حساسیت دارید.

FDA این دارو را ازنظر خطراتی که برای جنین ایجاد می‌کند در دسته B قرار داده است. انتظار نمی‌رود که این دارو به یک جنین آسیب برساند. اگر باردار یا در حین درمان، باردار شدید، به پزشک خود اطلاع دهید. معلوم نیست که آیا این دارو می‌تواند از طریق شیر مادر به نوزاد شیرخوار منتقل شود و به کودک آسیب برساند یا نه. اگر شما در حال شیر دادن کودک شیرخوار خود با شیر مادر هستید، از این دارو استفاده نکنید.

فرم مایع Omnicef  حاوی ماده سوکروز(شکر) است. قبل از استفاده از این فرم  داروی cefdinir اگر دچار بیماری دیابت هستید، با پزشک خود صحبت کنید.

نحوه مصرف داروی اومنیسف

داروی اومنیسف را دقیقاً همان‌طور که توسط دکتر شما تجویز می‌شود، مصرف کنید.  راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و بر اساس آن عمل کنید. این دارو  را در دوز های بیشتر  و یا کمتر از مقادیر  توصیه‌شده، مصرف نکنید.

شما می‌توانید این دارو را با یا بدون غذا مصرف نمایید.

سوسپانسیون خوراکی (مایع)  دارو را  قبل از  اینکه شما یک دوز را  اندازه گیری  و مصرف کنید، تکان دهید . داروی مایع را  با سرنگ دوز ، و یا با یک قاشق  های  خاص اندازه گیری دوز و یا فنجان پزشکی ، اندازه گیری کنید . اگر شما یک دستگاه دوز های اندازه گیری را نداشته باشند،  از یک دکتر داروساز آن را درخواست کنید.

این دارو می‌تواند در شما باعث نتایج غلط در آزمایش‌های پزشکی خاص، ازجمله آزمون‌های گلوکز ادراری ( ویا قندخون ناشتا یا همان FBS) شود. به هر دکتری که شما را درمان می‌کند در مورداستفاده از سفیدینیر به آن اطلاع دهید.

این دارو را در دمای اتاق، دور از رطوبت و گرما نگهداری کنید. داروهای مایعی که بیش از ۱۰ روز است که استفاده نمی‌شود را دور بیندازید.

طریقه استفاده از داروی اومنیسف

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

اما به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریباً موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید. برای جبران دوز از دست رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنید، چه اتفاقی می افتد؟

با مراقبت‌های پزشکی اورژانس و یا کمک‌های اضطراری برای مسمومیت، تماس بگیرید. علائم مصرف بیش از حد این دارو ممکن است شامل تهوع، استفراغ، درد معده و اسهال باشد.

در هنگام مصرف این دارو باید از چه مواردی اجتناب کنید؟

داروهای آنتی‌بیوتیک می‌تواند باعث اسهال شود که ممکن است نشانه‌ای از ابتلای انسان به عفونت جدید باشد. اگر اسهال دارید که آبکی یا همراه با خونریزی است، از داروی اومنیسف ( cefdinir) استفاده نکنید و با پزشک خود تماس بگیرید. از داروهای ضد اسهال استفاده نکنید مگر اینکه پزشک شما به شما دراین‌باره بگوید.

اجتناب از مصرف آنتی‌اسیدها یا مکمل‌های معدنی که حاوی آهن هستند ظرف ۲ ساعت قبل یا بعد از مصرف Omnicef. آنتی‌اسیدها یا آهن می‌تواند برای بدن شما جذب Omnicef را سخت‌تر کند. این موارد شامل فرمول‌های غذایی غنی‌شده با آهن نیست.

مصرف Omnicef با محصولاتی که دارای آهن هستند ممکن است باعث شود که مدفوع شما رنگ قرمز را نشان دهد. اگر این تغییر رنگ در مدفوع شما به نظر می‌رسد به رنگ خون باشد، با دکتر خود تماس دراین‌باره تماس بگیرید.

عوارض جانبی داروی اومنیسف

اگر شما نشانه‌هایی از یک واکنش آلرژیک  و حساسیت به داروی اومنیسف مانند: راش پوستی یا کهیر (با یا بدون تب یا درد مفاصل)؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب‌ها، زبان یا گلو، را مشاهده کردید، با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

اگر هر یک از عوارض مانند موارد زیر را مشاهده کردید به پزشک خود اطلاع دهید:

اسهال آبکی یا اسهال خونی؛

• درد قفسه سینه؛

• تب، لرز، دردهای بدنی، علائم آنفلوانزا؛

• خونریزی غیرمعمول؛

• تشنج (صرع

• پوست رنگ‌پریده یا زرد، ادرار رنگ تیره‌رنگ، تب، سردرگمی و گیجی یا ضعف؛

• یرقان (زرد شدن پوست یا چشم)؛

• تب، گلودرد و سردرد با ضعف، تاول و پوست‌پوست شدن و بثورات پوستی قرمز؛

• افزایش تشنگی، از دست دادن اشتها، تورم، افزایش وزن، احساس تنگی نفس، ادرار کردن کمتر از حد معمول یا عدم توانایی در دفع ادرار.

عوارض جانبی داروی اومنیسف

عوارض جانبی شایع داروی اومنیسف شامل :

• تهوع، درد معده، سوءهاضمه، استفراغ، اسهال خفیف؛

• سردرد، سرگیجه؛

• بثورات پوستی در نوزادی که فرم مایع این دارو را مصرف کرده است؛

• خارش خفیف یا خارش پوست؛

• خارش واژن یا تخلیه عدم روده.

این یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد  دیگری  ممکن است رخ  دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت  مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید.

چه داروهایی داروی اومنیسف را تحت تأثیر قرار می‌دهند؟

درباره تمام داروهای دیگر که استفاده می‌کنید به پزشک خود اطلاع دهید، به‌ویژه داروهای زیر:

• پروبنزید (بنیمید)؛
• مکمل های ویتامینه یا مواد معدنی حاوی آهن.

این یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست، ذکر تمام واکنش های احتمالی داروی اومنیسف در این راهنمای دارویی ممکن نیست و موارد دیگری ممکن است رخ دهد. ممکن است داروهای دیگری با این دارو تداخل داشته باشند. به پزشک خود در مورد داروهایی که مصرف می‌کنید اطلاع دهید. این داروها شامل داروهای تجویزی یا بدون نسخه، ویتامین‌ها، و محصولات گیاهی است.

 منبع مقاله Drugs.com
این مقاله به‌طور اختصاصی توسط تیم نویسندگان مجله قرمز ترجمه‌ و تالیف شده است. اگر مقاله فوق موردپسند شما واقع شد، خرسند خواهیم شد که نظرات و پیشنهادات و انتقادات خود را برای هرچه بهتر شدن سطح کیفی مقالات با ما در میان بگذارید و از دیگر مقالات ما در بخش سلامت و تغذیه سایت دیدن فرمایید.