خودروی مفهومی تویوتا هم اکنون برای شما حاضر است . زمانی که شما روز خسته کننده ای در محل کار خود داشتید ؛ این خودرو موزیک ملایمی پخش می کند و دما را پایین می آورد . زمانی که در محله ناشناسی گم شده اید ؛ این خودرو رانندگی راب ه عهده می گیرد . وقتی سر خود را بر روی فرمان می گذارید ؛ این خودرو بر روی شانه شما دستی می زند و یا شمل شروع به مکالمه می کند .

این فعل و انفعالات نامرسوم بین راننده و اتومبیل در میان خودروهای مفهومی که هوندا و تویوتا در کنفرانس سالانه فناوری CES در لاس وگاس پرده برداری کرد وجود دارد . در آینده ای نه چندان دور خودروها نه تنها ایمن تر و کاربردی تر خواهند شد بلکه آنها همسفرانی خواهند بود که تمام حرکات ما را می بینند .

خودروی مفهومی

این خودروها که امروزه فقط به صورت یک مفهوم کاربردی وجود دارند ، از سیستم های هوشمند قدرتمندی استفاده خواهند کرد تا اطلاعات هر مسافری را ذخیره و به خاطر بسپارند . اطلاعاتی همچون ، چیزهای مورد علاقه  ، روش حرف زدن و مکان هایی که معمولا به آنجا می روند . تمام این اطلاعات را برای اینکه مطابق نیل راننده تصمیم گیری کند جمع آوری می کند .

صنعت خودروسازی با سرعت زیاد به دنبال پیدا کردن تجربه های شخصی به عنوان طبیعت خودرو می گردد . بسیاری از کارشناسان صنعت پیش بینی می کنند سرویس های رانندگی مشترک محبوب تر خواهند شد . مردم کمتر به خودرو های شخصی اعتماد می کنند . Karl Brauer یکی از تحلیل گران Kelley Blue Book این دورنمایی است که مدل تجارت مالکین خودروهای شخصی را به شکل گسترده ای تغییر خواهد داد .

در دهه پیش رو پایه تجارت خرید و فروش خودرو با تغییر بزرگی روبرو خواهد شد . گویا اطلاعات رانندگان و مسافران ارزش زیادی برای خودروسازان دارد . با اینکه این اطلاعات ممکن است به راحتی بیشتر رانندگان منجر شود اما نگرانی دیگری را بوجود می آورد که اطلاعات حساس ما مورد تجاوز و دزدی قرار نگیرد .

Ed Hellwig ویراستار ویژه Edmunds.com می گوید : هوش مصنوعی و اطلاعات عظیم ، وسایل نقلیه را در کنار تلفن و کامپیوتر اشخاص  به یکی از عادات روزمره شان تبدیل خواهد کرد . خودروسازان بیشتر از همیشه از نحوه کارکرد خودرو های خود آ گاه خواهند شد که منجر به طرح ها و ویژگی های جدیدی خواهد شد .

با خوروهای مفهومی که معرفی شد ، وسایل نقلیه هوندا و تویوتا به پیشگامان خودروهای آرمانی و تکنولوژی تبدیل می شوند . خودروهای مفهومی برای معرفی ایده های برجسته ای ساخته می شوند ، چه عملی باشند چه نه . اما  Robert Carter مدیر مسئول خودروسازی تویوتا در کنفرانس CES در مقابل شنوندگان گفت : خودروی مفهومی آنها در سال جدید در جاده ها ژاپن آزمایش خواهد شد .

با خوروهای مفهومی که معرفی شد ، وسایل نقلیه هوندا و تویوتا به پیشگامان خودروهای آرمانی و تکنولوژی تبدیل می شوند .

به علاوه ، تقریبا تمام مفاهیم ریشه در تکنولوژی هایی که امروزه در اختیار داریم دارد . استارت آپ ها و خودروسازان همچون یک دیگر نرم افزار ها را برای آزمایش هوش مصنوعی و اطلاعات عظیم موجود در خودروها استفاده می کنند و این سیستم ها را به تلفن های همراه ، وسایل خانه و دیگر ابزار های اینترنت دار که به زندگی روزمره ما نفوذ کرده اند ، متصل می کنند .

Shawn DuBravac ، اقتصاد دان آینده نگر انجمن فناوری های مصرفی ، می گوید : این کار تقریبا شبیه جوشاندن آب است . مدت زیادی طول می کشد تا گرم شود ولی بعد از آن ناگهان ناخودآگاه شروع به جوشیدن می کند .

رانندگانی که با خودروی مفهومی تویوتا روبرو شده اند پروژه Hello  را بر روی درب خودرو خواهند دید . خوش آمدی از سوی Yui ، ربات هوش مصنوعی ، که طراحان آن را ‘فردی که همراه شما رانندگی می کند’ نامیده اند . در داخل ، خودرو گنجینه ای از اطلاعاتی همچون ، اتساع مردمک ، ریتم تنفس و تون صدا را جمع آوری می کند تا به حالات احساسی راننده دسترسی پیدا کند و خودرو را برای اینکه با حالت راننده بهتر منطبق شود آگاه می کند . Yui یک بار که سلیقه موسیقی شما ، دما ، حالت صندلی و دیگر ویژگی ها را یاد بگیرد ، پیش از آنکه راننده کاری کند تنظیمات را اجرا می کند .

Yui در میان شبکه های اجتماعی می گردد تا لحظات بیادماندنی شما را بسازد ، همچون شناسایی دوستانی که به یک رستوران محلی رفته اند و پیشنهاد می کند تا در انجا توقفی کنید و به آنها بپیوندید .

William Chergosky یکی از طراحان این خودرو می گوید : تمام این چیزها جزئی است ؛ هدف اصلی این است که شما از انجام شدن این اتفاقات باخبر نشوید . ناگهان وقتی شما آن را انجام دادید تجربه ی خوبی کسب کرده اید .

هوندا از خودروی مفهومی خود در CES رونمایی کرده و نام آن را NeuV گذاشته است . هوش مصنوعی به تماس های تلفنی راننده پاسخ می دهد ، در صورت تغییر برنامه به صورت خودکار تقویم و مسیر را تغییر می دهد . اگر راننده برای رسیدن به جلسه ای دیر کرده ، خودرو سریع ترین مسیر را پبدا می کند . زمانی که خودرو اوقات فراغتی میابد راننده را به نوشیدن یک فنجان قهوه دعوت می کند .

 Nick Renner مدیر پروژه NeuV می گوید : فلسفه این خودرو این است که ارتباطات بیشتری با احساسات انسان برقرار کند .

صنعت خودرو شاید ، نشانه های خود را از شرکت های تلفن همراه می یابد . تلفن های همراه هوشمند به ابزار های زندگی شخصی افراد تبدیل شده اند که تبادلات انسان ها را تسهیل کرده اند ، زندگی مردم را راحت تر و اطلاعات ارزشمند آنها را ذخیره کرده اند . این خودروها روزی همین پتانسیل را خواهند داشت و مردم دقیقا همین زمان را در آنها خواهند گذراند .

تصوری که ازاین خودرو ها داریم و نحوه ی که با انها ارتباط داریم از درون آنها شروع می شود . جداشدن از شیوه سابق که دارای ظاهر بیرونی جذاب بود .

برای دهه ها طرح خودروها بر روی مکانیک خودرو تمرکز داشت . بسیاری از مواقع کاربر داخل خودرو تصمیم گیرنده بود ؛ راننده باید به اندازه کافی ماهر بود تا ایمن بماند یا به اندازه کافی سریع باشد تا خود را نشان دهد ؛ اما تبادلات بسیار کمتر دیده می شد .

در آینده ای نزدیک هرآنچه که خودروی شما درباره ی شما می فهمد  برای خودروسازان سودمند خواهد بود و فرصت جدیدی بوجود می آورد . در گزارشی از موسسه مشاوره McKinsey در ماه سپتامبر ۲۰۱۶ تخمین زده شده که خودروسازان تا سال ۲۰۳۰ می توانند ببین ۴۵۰ تا ۷۵۰ میلیون دلاراز طریق  اطلاعات جمع آوری شده خودروها برای توسعه محصولات و سرویس ها ، سود ببرند .

در آینده ای نزدیک هرآنچه که خودروی شما درباره ی شما می فهمد برای خودروسازان سودمند خواهد بود

در حالی که بیشتر این حرف ها فرض و تئوری است ، تحلیلگران می گویند خیلی سخت نیست باور کنیم تبلیغات های هدف داری که در خودرو یا نرم افزار ها می بینم منجر به خرید ان کالا شوند . این ماجرا واقعیت دارد که خودرو ها روز به روز خودران تر می شوند و سرنشینان توجه کمتری به کنترل حقیقی وسیله نقلیه می کنند .

دوباره تکرار می کنیم ، مصرف کنندگان نباید انتظار داشته باشند که هر کدام از این ویژگی هایی که در تبلیغات ها دیده می شود خیلی زود ببینند ، حتی ممکن است خیلی از آنها را هرگز در بازار نبینند . تویوتا در نظر دارد تا خودروی مفهومی آن تا سال ۲۰۳۰ به رسمیت شناخته شود . آنها خاطر نشان کردند که در دهه پیش رو خودروسازان تغییر نیاز ها و انتظارات مصرف کنندگان را خواهند دید .

Hellwig می گوید : همچون بیشتر خودروهای مفهومی ، وسایل نقلیه حاضر در CES همگی توجه ها را به تکنولوژی پشت صحنه که سال ها جلو افتاده است ، جلب می کنند .

اما برخی تکنولوژی ها دور از دسترس نیستند . فورد بیان کرد که رانندگانی که از سیستم Amazon Echo استفاده می کنند ، می توانند به ربات صوتی راهنما ، Alexa ، دستور دهند خودروی آنها را از راه دور روشن کند . ویژگی های ایمنی که به رانندگان در هنگامی که آنها در روی لاین ها حرکت می کنند یا در معرض خطر تصادف قرار می گیرند هشدار می دهند ، امروزه در مدل هایی از تسلا تا Subarus دیده می شوند .

دپارتمان حمل و نقل در ماه گذشته قوانینی وضع کرده که بر اساس آن تا سال ۲۰۲۰ تمام خودروها باید با یکدیگر صحبت کنند . این ارتباط خودرو-خودرو به خودروها اجازه می دهد تا اطلاعات خود را دائما به هم منتقل کنند و یک دیگر در هنگام قرار گرفتن در یک گوشه ، نزیک چراغ قرمز و یا در صورت وجود احتمال برخورد مطلع کنند .

Jeff Schuster ، یکی از تحلیلگران LMC ، می گوید : مشخصا صنعت در مسیر خود حرکت می کند . فکر نمی کنم این مسئله برای کسی سوال شده باشد . تنها سوال ممکن این است که این تکنولوژی ها دقیقا چه زمانی در بازار اصلی قرار می گیرند .

دپارتمان حمل و نقل در ماه گذشته قوانینی وضع کرده که بر اساس آن تا سال 2020 تمام خودروها باید با یکدیگر صحبت کنند .

این حجم از اطلاعات نگرانی هایی در مورد امنیت اطلاعات ایجاد کرده است که امروزه بوجود آمده اند . اما این مسئله با مرسوم شدن این فناوری ها در خودرو چشمگیرتر خواهند شد . در سال ۲۰۱۴ دو انجمن پیشرو در تولید خودرو ، اصول رازداری خود را منتشر کردند که نشان می داد اطلاعات باید فقط برای اهداف قانونی تجاری جمع آوری شوند و تنها به اندازه ی زمانی که نیاز است نگهداری شوند . صاحبان خودرو همچنین باید از این که چه اطلاعاتی جمع آوری می شوند آگاه باشند و آپشن هایی برای حفظ برخی اطلاعات شخصی دریافت کنند .

 Jules Polonetsky ، مدیر اجرایی ، درهم اندیشی آینده ی رازداری گفت : اگر خودروسازان با طریقه برخورد با اطلاعات بادقت باشند و واقعا با اصول امنیت و اعتماد سازی پیش روند ، فکر می کنم مردم استفاده از اطلاعات ارزشمندشان را بپذیرند .

منبع : Washington Post

این مقاله توسط مترجمین مجله قرمز تجمه شده است .

برای دیدن دیگر مقالات ما درباره تکنولوژی آینده خودرو کلیک کنید .