جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
حرفه‌ای شدن

حرفه‌ای شدن یا درجا زدن؟ مسئله این است

یادگرفتن، یک پروسه‌ی همیشگی ست به اندازه‌ی طول زندگی. برای حرفه‌ای شدن هیچ راهی به جز یادگیری مادام العمر وجود ندارد. همانطور که تکنولوژی و جامعه، حرکتی رو به رشد دارد برای شما هم مهم است حرکتی رو به رشد داشته باشید. می‌توانید یادگیری را به روشهای قدیمی‌ مثل حضور در دانشگاه و مدرسه انجام دهید و یا می‌توانید از روشهایی که در این مقاله آمده استفاده نمایید. انتخابش با شماست. اما امر یادگیری برای حرفه‌ای شدن، امری ست حیاتی.

 ۱۴ روش برای حرفه‌ای شدن

 

۱۴_  با آدمهای کنجکاو نشست و برخاست کنید

 • ذهن‌های کوچک در مورد سایر آدمها حرف می‌زنند، ذهن‌های متوسط در مورد رویدادها حرف می‌‌زنند و ذهن‌های بزرگ در مورد ایده‌ها. اگر شما یکی از آن آدمهایی هستید که دنبال موفقیت و یادگیری دائمی‌ است، واضح است که باید با ذهن‌های بزرگ نشت و برخاست داشته باشید.  با افرادی که دارای ذهن جستجوگر و کنجکاو هستند.
 • تا به حال دقت کرده‌اید وقتی با دوستانتان صحبت می‌کنید از چه سخن می‌گویید؟ آیا در مورد مباحث عمیقق و ایده‌های جدید صحبت می‌کنید یا در مورد حرفها و شایعات روزمره که اکثر افراد جامعه در موردش سخن می‌گویند؟

۱۳_ کتابهای صوتی گوش کنید

 • گوش دادن کتابهای صوتی، یکی از  آسان‌ترین راهها برای کسب دانش است. می‌توانید در هنگام رفت و آمدهای روزانه، یا در هنگام خوردن یک وعده‌ی غذایی، یا در زمان انجام دادن کارهای روتین که نیازی به فکر و تمرکز ندارند، به یک کتاب صوتی مفید و آموزنده گوش دهید. چه چیزی بهتر از این؟

۱۲_  از کلاس‌های آموزشی آنلاین استفاده کنید

 • خوبی  کلاس‌های آنلاین این است که محدویت زمانی و مکانی ندارند. هر زمانی دلتان بخواهد وارد کلاس شده و هر چه قدر زمان دارید می‌توانید در کلاس بمانید.  گاهی شما در یک جایی گیر می‌افتید مثلا در صف انتظار یا فرودگاه و غیره، این زمانهای به ظاهر مرگ‌آور می‌توانند حیات بخش باشند اگر به درستی از آنها استفاده کنید.

۱۱_ همه چیز بخوانید

 • خودتان را به خواندن یکسری کتاب‌ها با موضوعات خاص، محدود نکنید.  سعی کنید در هر موضوعی مطالعه داشته باشید. حتی بعد از اینکه از یک رشته‌ درسی فارغ‌تحصیل شدید مطالعه‌ی بیشتر و فراتر از دروس آکادمیک را فراموش نکنید. به همان کتابهای قبلی راضی نشوید. کتاب‌های جدیدتر بخوانید. حرفه‌ای شدن یعنی در زمینه کاری خودتان آپدییت باشید.   و آپدیت بودن یعنی کسب دانش روز.

حرفه‌ای شدن

۱۰_  تماشای فیلم‌های مستند

 • دیدن فیلم مستند هم سرگرم کننده است و آموزنده.  یکی از راههای یادگرفتن درس‌های عمیق زندگی دیدن فیلم‌های مستند است.  خوشبختانه این دست فیلم‌ها به وفور وجود دارند و دیدن هر کدام از آنها، دریچه‌ای تازه از جهان را به روی چشمان شما می‌گشاید.  این  فیلم‌ها انگیزه بخش هستند و حتی اگر هم ربطی به شغل و حرفه شما نداشته باشد بازهم می‌توانند ایده‌های جدیدی را برای شما به ارمغان آورند.

۹_ همیشه سوال بپرسید

 • اینکه در مورد زندگی و جهان هستی، کنجکاو باشید یکی از نکات مهم در موفقیت شماست. همین کنجکاوی، باعث می‌شود به سوی یادگیری چیزهای جدید حرکت کنید. راز حرفه‌ای شدن در کنجکاوی ست. برای اینکه مغز و ذهن خود را سالم و قدرتمند نگه دارید سعی کنید  کنجکاو باشید و شوق کسب دانش را هرگز از خود دور نکنید.

۸_  سخنرانی های یوتوب را تماشا کنید

 • امروزه یوتوب پر از محتوای تصویری آموزنده است که توسط اساتید رشته‌های مختلف ارائه شده و در دسترس همگان قرار دارد. اگر علاقه دارید به یک سخرانی گوش دهید اما زمان رفتن به جلسه را ندارید می‌توانید از انبوهی از سخنرانی‌های کارشناسان  در یوتوب استفاده کنید آنهم موقعی که در حال خوردن نهار هستید. به این صورت اگرچه در آن کلاس درس یا جلسه آموزشی حضور ندارید اما از مزایای آموزشی آن بهره خواهید برد.

۷_ به کارگروههای مورد علاقه خود بپیوندید

 • اینکه اطرافتان را از آدمهایی پر کنید که اهدافی شبیه شما دارند و در زمینه‌ی کاری شبیه به شما فعالیت می‌کنند، به  حرفه‌ای شدن شما کمک شایانی می‌کند. وجود چنین آدمهایی در کنار شما باعث می‌شود خودتان را با کارتان جفت و جورتر نمایید. و البته شما نیز همین نقش را برای دیگران بازی خواهید کرد. به علاوه اینکه در این کارگروهها دوستان دائمی نیز پیدا خواهید کرد که بسیار ماندگارتر از سایر دوستانتان خواهند بود.

۶_ خواندن وبلاگ ها را فراموش نکنید

 • یکی از راههایی که در حرفه‌ای شدن به شما کمک می‌کند این است که وبلاگ‌هایی در زمینه کاری‌تان هستند مطالعه کنید. این وبلاگها را کسانی می‌نویسند که شبیه شما هستند و دوست دارند تجربه‌ها و آموخته‌هایشان را با دیگران به اشتراک می‌گذارند. چه منبع آموزشی بهتر از این؟ به علاوه اینکه نوشته های وبلاگ‌ها در قیاس با کتاب‌ها، بسیار کوتاه‌تر است و زمان کمتری از شما می‌گیرد اما کماکان مفید است و می‌توانید کلی چیز یاد بگیرید.

۵_ به پادکست ها گوش دهید

 • حرفه‌ای شدن یعنی از نظر دانشی  همیشه در بالای نمودار باشید. ولی برای بسیاری، از جمله کارآفرینان، سخت است که در طول هفته زمان زیادی را برای شرکت در کلاس‌های آموزشی بگذارند. امروزه پادکست‌های تخصصی هر رشته‌ای درست شده که می‌توانید از آنها استفاده نمایید، آنهم هر زمان و هر مکانی که دلخواه شماست.

۴_ با مربیان خود در تماس باشید

 • هر فردی که صاحب کسب و کاری هست در گذشته یکسری مشاور یا مربی داشته که از نصایح و آموزش‌های آنها بهره برده که توانسته به این جایگاه برسد. اما این دلیل نمی‌شود این مربی‌ها دیگر حرفی  برای گفتن نداشته باشند یا شما نیازی به کسب دانش جدیدی نداشته باشید.  بلکه برعکس،  تجربه‌‌ها و دانش‌های بسیاری را هنوز ر انتظار شما هستند. بهتر است مربیان قبلی خود را فراموش نکنید. با کسانی که روزگاری به شما کمک کردند از نردبان ترقی بالا روید، در تماس باشید.

۳_ دانش خود را به اشتراک بگذارید

 • این یک اصل است که وقتی چیزی را به دیگری آموزش می‌دهید خودتان همان مطلب را عمیق‌تر یاد خواهید گرفت. چرا که همیشه در حین درس دادن، سوال‌های تازه ای به ذهن شما یا شاگردانتان خواهد رسید که آغاز یادگیری یک مطلب جدید است. برخی سوالات بسیار نکته سنج هستند و باعث می‌شوند نکته سنجی شما نیز بیدار شود. حتی ممکن است به قلمروهای جدیدی از دانش دست پیدا کنید که تا پیش از این حتی نمی‌دانستید وجود دارند.

۲_ چیزهای جدید را امتحان کنید

 • اینکه به خارج از قلمرو  فعلی خود بروید و چیزهایی را که در حالت عادی امتحان نمی‌کردید امتحان کنید، به حرفه‌ای شدن شما کمک شایانی می‌کند. پا گذاردن در این قلمروهای جدید الزاما به معنای سفرهای دور و دراز نیست،  بلکه می‌تواند از طریق خواندن یک کتاب باشد با موضوع کاملا جدید، یا خوردن یک وعده غذایی جدید باشد که فکرش را هم نمی‌کردید یک روزی بخورید، و یا گوش دادن به یک موسیقی در یک ژآنر کاملا متفاوت با آنچه قبلا گوش می‌داید.  اینکه پیله‌های اطرافتان را درهم تنید و پا را فراتر از آنچه تا کنون بوده‌اید نهید،  می‌تواند کمک حال حرفه‌ای شدن شما باشد.

۱_ سفر کنید

 • بهترین راه برای کسب تجربه و دانش  جدید، حضور در مکانهای جدید و دیدار با آدمهای جدید با فرهنگ های مختلف است.  شما در سفر چیزهایی را یاد می‌گیرید که در کتابهای درسی نوشته نشده‌اند.

آنچه در این مقاله مطالعه کردید کارهایی بود که بسیاری از کارآفرین و صاحبان کسب و کار، برای حرفه‌ای شدن خودشان به کار می‌برند. شما هم می‌توانید از پیشنهادات آنها استفاده نمایید.

ترجمه و تالیف اختصاصی مجله قرمز

منبع : success


دیدگاه ها 0
2000
  Subscribe  
اعلام کردن به

مقالات زیبایی

روغن میوه نسترن
روغن میوه نسترن (رزهیپ) چه فوایدی دارد، روشهای استفاده از آن چیست؟
113
سبک جدید کانتور
با سبک جدید کانتور کردن در سال ۲۰۱۹ آشنا شوید
1,266
ترفندهای آرایش چشم
ترفندهای آرایش چشم برای خانم‌هایی که چشمان گود دارند
1,454
براش های آرایشی خود را به این روش تمیز کنید و بشویید
براش های آرایشی خود را به این روش تمیز کنید و بشویید
618
کوتیکول خشک ناخن‌ها را به این روش درمان و برطرف کنید
کوتیکول خشک ناخن‌ها را به این روش درمان و برطرف کنید
1,046
برای داشتن مژه های زیبا و طبیعی این ترفندها را به کار ببرید
برای داشتن مژه های زیبا و طبیعی این ترفندها را به کار ببرید
2,867

مقالات سلامت

داروی پراکسی پکسول
داروی پرامی پکسول (Pramipexol) و نگاهی به ویژگی های آن
108
روغن میوه نسترن
روغن میوه نسترن (رزهیپ) چه فوایدی دارد، روشهای استفاده از آن چیست؟
113
ناراحتی گوارشی و نگاهی به تعاریف این ناخوشی درگیر کننده بدن
133
گلوکونات روی
گلوکونات روی و نگاهی کامل به ویژگی های این مکمل غذایی
157
بیماری آشالازی
بیماری آشالازی و نگاهی جامعه به تعاریف و خصوصیات این بیماری
235
معرفی داروی اگزالی پلاتین
داروی اگزالی پلاتین و نگاهی جامع به ویژگی های این داروی ضد سرطان
361

مقالات آشپزی

خوشمزه ترین دسرها برای مهمانی
طرز تهیه چهار دسر خیلی خوشمزه برای مهمانی‌ها
135
سالاد هلو
سالاد هلو با مرغ کبابی و سس مخصوص عسلی
337
مافین کدو سبز
مافین کدو سبز یک مافین خوشمزه و عالی برای عصرهای تابستانی
464
نان چاودار دانمارکی
طرز تهیه نان چاودار دانمارکی (RugbrØd) به صورت مرحله به مرحله
356
کلوچه جو دوسر
کلوچه جو دوسر با کشمش و گردو و طعم دارچین
649
کیک شکلاتی بدون آرد
کیک شکلاتی بدون آرد و بدون گلوتن و آموزش گاناش شکلات
721

مقالات تغذیه

گلوکونات روی
گلوکونات روی و نگاهی کامل به ویژگی های این مکمل غذایی
157
معرفی فلفل دلمه‌ای
فلفل دلمه‌ای و نگاهی به اثر این ماده غذایی پر طرفدار بر سلامت انسان
355
غذاهای نامناسبی که متخصصان قلب هرگز به آنها لب نمی‌زنند
غذاهای نامناسبی که متخصصان قلب هرگز به آنها لب نمی‌زنند
637
خواص دانه رازیانه
دانه رازیانه و نگاهی گذرا به فواید پرشمار این ماده غذایی مفید
915
خواص گندم سیاه
خواص گندم سیاه برای سلامتی و روشهای استفاده از آن
186
خواص بادام زمینی
خواص بادام زمینی برای سلامتی و بهترین نوع آن چیست؟
159