جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
حذف فایل های تکراری

نحوه حذف فایل های تکراری در ویندوز

حذف فایل های تکراری در ویندوز عملی حیاتی است زیرا فایل‌های تکراری فضای بسیاری را روی هارد کامپیوتر شما اشغال می‌کنند – خصوصاً اگر یک هارد SSD داشته باشید – و حجم فایل‌های پشتیبان (بکاپ) کامپیوتر شما را بی دلیل افزایش می‌دهند. امروز در مجله قرمز قصد داریم نحوه پاک سازی فضای هارد و حذف فایل های تکراری در ویندوز را به شما آموزش دهیم. با ما همراه باشید.

هر برنامه‌ای که در این مقاله به شما معرفی می‌شود، Clean installer دارند و سعی در نصب نوار ابزار و یا دیگر نرم افزارهای بدردنخور را بر روی سیستم شما نخواهند داشت. ما نیز از نرم افزارهایی که سعی در نصب دیگر نرم افزارها بر روی سیستم دارند بیزاریم و زمان بسیاری را صرف یافتن بهترین نرم افزار برای شما نموده‌ایم.

نرم افزار duoeGuru، dupeGuru Music Edition و dupeGuru Pictures Edition برای حذف فایل های تکراری

نرم افزار dupeGuru، اپلیکیشنی فوق العاده برای حذف فایل های تکراری روی سیستم است. این نرم افزار کاملاً رایگان بوده و سه نوع دارد که یکی برای موسیقی، دیگری برای عکس و سومی برای فایل‌های عمومی است. نسخه موسیقی و عکس این نرم افزار به گونه‌ای تخصصی ساخته شده‌اند که تنها به دنبال فایل‌های تکراری موسیقی و یا عکس‌های تکراری باشند. به عنوان مثال، نسخه موسیقی این نرم افزار، موسیقی‌های تکراری را می‌یابد (حتی اگر در فایل‌های MP3 متفاوتی با نرخ بیت متفاوت رمزگذاری شده باشند). یا نسخه عکس این نرم افزار کپی‌هایی از تصاویر یکسان را، حتی با سایزهای مختلف و یا ادیت شده می‌یابد. این ابزار از الگوریتم fuzzy match استفاده کرده و می‌تواند فایل‌هایی را که بسیار مشابه هستند و صرفاً کپی یکسان نیستند را نیز بیابد.

به خاطر داشته باشید که سایت dupeGuru اشاره نموده که ویندوز را دیگر پشتیبانی نمی‌کند، اما لینک‌هایی که در بخش “نسخه‌های قدیمی” این سایت قرار دارند، هنوز هم برای ویندوزهای PC عملکرد مناسبی دارند.

نرم افزار dupeGuru برای حذف فایل های تکراری در ویندوز

نرم افزار dupeGuru، نرم افزاری متن باز (open-souce) است و سعی در نصب هیچ نوار ابزار و یا دیگر موارد بدردنخوری بر روی سیستم شما ندارد و حتی شما را برای خرید هیچ موردی تشویق نمی‌کند.

رابط کاربری این نرم افزار بسیار ساده است و کاربردی آسان دارد. تنها کافی است آن را بگشائید و چند فولدر یا درایوهایی که مایلید اسکن شوند به آن بی‌افزائید و بر روی عبارت Scan کلیک کنید. سپس لیستی از فایل‌های تکراری را مشاهده خواهید نمود که به سادگی می‌توانید انتخاب کرده و فایل مورد نظر خود را حذف نمائید. برای باز کردن یک فایل و بررسی آن، تنها کافیست بر روی آن دوبار کلیک کنید تا گشوده شود.

نرم افزار dupeGuru برای حذف فایل های تکراری در ویندوز

نرم افزار رایگان DigitalVolcano’s Duplicate Cleaner برای حذف فایل های تکراری

نرم افزار  DigitalVolcano’s Duplicate Cleaner، گزینه مناسب دیگری برای حذف فایل های تکراری در ویندوز است. نسخه رایگان این نرم افزار برای استفاده‌های متداول وجود دارد و نسخه اصلی آن را با پرداخت اندکی هزینه می‌توان دریافت نمود که ویژگی‌های بیشتری را به شما ارائه خواهد داد. نسخه رایگان این نرم افزار ویژگی اسکن فایل های تکراری را با رابطی جذاب ارائه می‌دهد. نصب کننده‌ی آن شما را به Download.com خواهد برد اما هیچ تلاشی برای نصب فایل‌های اضافی بر روی سیستم شما نخواهد کرد. Digital Volcano سعی در کسب درآمد به شیوه قدیمی دارد و آن، ارائه محصولی خوب است که امید خرید نسخه ارتقاء یافته را با ویژگی‌های بیشتر افزایش می‌دهد.

Duplicate Cleaner این نرم افزار، رابط زیبایی دارد و کامپیوتر شما را به همراه هر درایو خارجی متصل برای فایل‌های تکراری جستجو خواهد نمود. نسخه حرفه‌ای آن، تصاویر مشابه و فایل‌های موسیقی مشابه را نیز جستجو خواهد کرد (حتی اگر ۱۰۰% یکسان نباشند)، اما نسخه رایگان آن، تنها ویژگی یافتن و حذف فایل های تکراری بر روی سیستم را دارد.

مزیت این نرم افزار نسبت به dupeGuru این است که رابط کاربری زیباتری دارد.

نرم افزار رایگان DigitalVolcano’s Duplicate Cleaner برای حذف فایل های تکراری در ویندوز

نرم افزار VisiPics برای حذف فایل های تکراری

با استفاده از VisiPics می‌توانید عکس‌ها را اسکن کرده و آن‌هایی که تشابه بسیار بالایی دارند را بیابید (حتی اگر ۱۰۰% یکسان نباشند). به عنوان مثال، VisiPics عکس‌های مشابه که سایز آن‌ها را تغییر داده‌اید، آن را چرخانده‌اید، ویرایش کرده‌اید و یا اندکی تغییر داده‌اید را به عنوان فایل‌های مشابه به شما نشان خواهد داد. ممکن است نیازی به چندین کپی با تغییرات اندک از آن تصاویر نداشته باشید. برای همین است که نرم افزار VisiPics به یاری شما می‌آید.

نرم افزار dupeGuru و دیگر نرم افزارهایی که برای حذف فایل های تکراری استفاده می‌شوند نیز می‌توانند چنین عملی را انجام دهند، اما رابط کاربری نرم افزار VisiPics با ذهنیتی درباره عکس‌های تکراری طراحی شده است.  اگر مجموعه بزرگی از عکس‌های دیجیتالی دارید، VisiPics احتمالاً بهترین اپلیکیشن برای شما است. این نرم افزار، رابط بصری بهتری را برای گشتن به دنبال عکس‌های تکراری و حذف آن‌ها به شما ارائه می‌دهد.

نرم افزار VisiPics رایگان است از آنجا که سعی در نصب فایل‌های اضافی بر روی سیستم شما نمی‌کند، یکی از بهترین نمونه‌ها برای حذف فایل های تکراری بر روی سیستم شما است.

نرم افزار VisiPics برای حذف فایل های تکراری در ویندوز

نرم افزار Duplicate File Finder برای حذف فایل های تکراری

نرم افزار Duplicate File Finder هم برنامه کاربردی و متن باز دیگری است که رابط کاربری ساده‌ای دارد. این نرم افزار درواقع رویکردی متفاوت از دیگر اپلیکیشن‌ها برای حذف فایل های تکراری بر روی سیستم دارد. این نرم افزار به دنبال فایل‌هایی می‌گردد که سایزهایی دقیقاً یکسان دارند و تنها آن‌ها را مقایسه خواهد نمود تا بررسی کند که آیا فایل‌های تکراری یکدیگر هستند یا خیر.

این بدان معنی است که ویژگی فایل‌های مشابه (که ۱۰۰% یکسان نیستند) و نرم افزارهای دیگر ارائه می‌دادند را با این نرم افزار نخواهید داشت. با این حال، به دلیل عدم وجود این ویژگی، سرعت نرم افزار Duplicate File Finder از نرم افزارهای دیگر بیشتر بوده و فایل‌های بزرگ را با سرعت بیشتری اسکن می‌کند. اگر تمایل دارید تنها فایل‌هایی که ۱۰۰% یکسان هستند را حذف نمائید و در زمان خود صرفه جویی کنید، از این نرم افزار استفاده نمائید. درست است که رابط این نرم افزار زیبایی چندانی ندارد، اما قطعاً کارایی آن برای حذف فایل های تکراری، جالب خواهد بود.

نرم افزار Duplicate File Finder برای حذف فایل های تکراری در ویندوز

این لیست، مجموعه‌ی کاملی از تمام ابزارهایی نیست که قابلیت حذف فایل های تکراری در ویندوز را دارند. نرم افزارهای دیگری نیز با چنین قابلیتی در بازار وجود دارند که صد البته نصب کننده‌ی آن‌ها پر از بیهوده افزارها است. موارد مفیدی که در بالا ارائه شد، بدون نیاز به نصب موردی اضافی و بیهوده و یا حتی درخواست هزینه، می‌توانند به شما برای حذف فایل های تکراری یاری برسانند.

** به خاطر داشته باشید که فایل‌های تکراری در فولدرهای سیستم را حذف نکنید. به عنوان مثال، اگر فایلی تکراری در قسمت‌های C:\Program Files و یا C:\Windows مشاهده نمودید، آن‌ها را حذف نکنید زیرا ممکن است برنامه‌هایی که بر روی سیستم نصب کرده‌اید، نیاز به کپی خاصی از آن فایل در محل مشخصی داشته باشند. به فایل‌های سیستم دست نزنید و تنها فایل‌های داده‌های شخصی خود را همانند متن‌ها، تصاویر، ویدئوها، فایل‌های صوتی و هر مورد دیگری که خودتان ممکن است از آن کپی ایجاد کرده باشید را درصورت تمایل حذف نمائید.

  • آیا از برنامه‌های ذکر شده در این مقاله برای حذف فایل های تکراری در سیستم خود استفاده کرده‌اید؟ تجربیات خود را با قسمت فناوری مجله قرمز به اشتراک بگذارید.

ترجمه اختصاصی مجله قرمز از مقاله‌ی Chris Hoffman

منبع: howtogeek

دیدگاه ها 2
Subscribe
اعلام کردن به
2 Comments
جدیدترین
قدیمی
Inline Feedbacks
View all comments

چقدر مطالب کاربردی و خوبی میذارید
مثل همیشه عالی بود خسته نباشید

مقالات زیبایی

درمان لک صورت
درمان لک صورت؛ راهنمای علمی درمان لک به همراه معرفی بهترین محصولات
44
اوره برای پوست
فواید اوره برای پوست؛ آیا می‌دانستید اوره هم لایه‌بردار است و هم مرطوب‌کننده؟
647
راقبت پس از فیلر لب
بهترین روشهای مراقبت پس از فیلر لب
318
آزلائیک اسید
آزلائیک اسید (Azelaic Acid) چیست و چگونه آکنه را درمان می‌کند؟
328
پودر ویتامین سی
آیا می‌توانیم پودر ویتامین سی را روی پوست صورتمان استفاده کنیم؟
831
شوینده صورت
برای انتخاب بهترین شوینده صورت به چه نکاتی توجه کنم؟
330

مقالات سلامت

حساسیت به هیستامین
حساسیت به هیستامین (histamine intolerance) چیست و چه دلایلی دارد؟
138
آزمایش CRP چیست؟
آزمایش CRP یا همان پروتئین واکنشی C چیست و چه کاربرد تشخیصی دارد؟
261
نگاهی به داروی سیمتیکون
داروی سیمتیکون و نگاهی جامع به کارکردهای این دارو
143
اختلال پیکا
اختلال پیکا موردی برای بیماران با عادات غذایی عجیب
123
گرفتگی عضله
گرفتگی عضله دردناک اما قابل رفع به روشهایی آسان
244
واكسن سينوفارم
واکسن سینوفارم ؛ میزان اثربخشی طبق داده‌های علمی و پاسخ به پرسش‌ها در مورد آن
362

مقالات آشپزی

نان هندی خانگی
نان هندی خانگی ساده و آسان بدون نیاز به فر
442
ترافل شکلاتی
ترافل شکلاتی خوشمزه تقدیم به آنهایی که دوستشان داریم
150
گرام ماسالا
طرز تهیه ادویه گرام ماسالا در خانه با عطری عالی برای انواع غذاها
215
سس مایونز گیاهی
سس مایونز گیاهی و رژیمی برای آنها که به سلامتی خود اهمیت می‌دهند
506
اشترودل سیب اصل اتریشی
اشترودل سیب اصل اتریشی را به بهترین روش در خانه درست کنیم
542
کیک شکلاتی گیاهی
کیک شکلاتی گیاهی و بدون گلوتن با دستورالعملی آسان
986

مقالات تغذیه

چای رازیانه
خواص عالی چای رازیانه برای سلامتی از رفع بی خوابی تا دردهای پریودی
208
تنظیم هورمونی
چطور از گلوکومتر برای تنظیم هورمونی و لاغری استفاده کنیم؟    
129
مکمل لاغری
مکمل لاغری چیست و آیا واقعا در کاهش وزن تاثیر دارد؟
113
گوشت ارگانیک
گوشت ارگانیک و گوشت غیرارگانیک چه تفاوت‌هایی دارند؟
116
میان وعده نیمه شب
۱۱ میان وعده نیمه شب که واقعا سالم و قابل توصیه هستند
381
معرفی شاه توت
شاه توت و حقایقی جالب در مورد این میوه محبوب و مفید
185