بوی خودروی جدید ممکن است برای سلامتی‌تان مضرر باشد.

همه ما وقتی ماشین نویی می خریم یا برای اولین در یک خودروی نو می نشینیم بوی خاصی را حس می کنیم. بویی که شاید در عامه به آن (بوی نویی) گفته می شود. به راستی این بو چیست؟ و چه موادی سبب می شود تا این بو ایجاد شود؟ آیا این بو برای ما مضرر است؟ در مطلب زیر که برگرفته از یکی از نشریات الکترونیکی می باشد کمی بیشتر راجع به این موضوع مطالعه می کنیم. شاید برای شما هم جالب باشد.

بوی خودروی جدید

در دورانی که بوی ماشین نو معمولا سبب می شد تا افراد زیادی دچار حالت تهوع شوند؛ چون این بو از مواد فرار ارگانیک و توکسین ها از چسب، رنگ، ونیل و پلاستیک تشکیل شده بود.

حال اینطور به نظر می رسد که اوضاع کمی فرق کرده است. اما زمانی که سوالات راجع به سمی بودن بوی خودروی جدید باقی می مانند مطالعاتی به میان می آیند که برای اندازه گیری خطرات صورت گرفته اند. یکی از آخرین مطالعات صورت گرفته در فوریه ۲۰۱۲ توسط یک سازمان به نام Ecology Center انجام شده است. در نشریه Model Year 2011/2012 Guide to New Vehicles گروه بر روی این موضوع بسیار مصمم بود. این مواد شیمیایی زمانی که تنفس می شوند می توانند خطرناک باشند و ممکن است منجر به تاثیرات جدی بر روی سلامتی همچون اختلالات مادرزادی، ناتوانی های یادگیری و سرطان شوند. به علاوه گروه اشاره کرده است، چون بیشتر آمریکایی ها به طور متوسط یک و نیم ساعت را در وسایل نقلیه خود می گذرانند سمی بودن این مواد شیمیایی به یک منبع اصلی آلودگی داخلی هوا تبدیل شوند.

بوی خودروی جدید

حال ممکن است که از همین الان تصمیم بگیرید تا خودرو های دست دوم بخرید. اما Ecology Center می گوید برخی اتومبیل ها از بقیه بهتر هستند؛ چون مواد شیمیایی سمی برای ساخت لوازم داخلی نیاز نیستند، برخی خودروسازان شروع به کنار گذاشتن آنها کرده اند.

قوانین سخت تر در اروپا و آسیا منتهی به کاهش استفاده از مواد شیمیایی سمی در تجهیزات داخلی خودرو شده است.

گروه این خودروسازان را سالم ترین شرکت ها نامگذاری کرده است: هوندا، سوزوکی، نیسان، وولکس واگن و تویوتا. ۵ خودروساز ناسالمتر شامل:  Saab, Daimler AG, Chrysler, Mitsubishi  و  Hyundai-Kia.

روی هم رفته گزارش اشاره دارد که وسایل نقلیه با کمترین میزان مواد سمی در آسیا ساخته می شوند. به طور میانگین وسایل نقلیه ای که در ژاپن یا کره ساخته می شوند ۵۰ درصد کاهش در آلودگی های هوای داخلی را نشان می دهند. خودروهایی که در اروپا ساخته می شوند مشابها تمرکز کمتری بر روی مواد شیمیایی سمی نشان می دهند. در حالی که خودروهای ساخت آمریکای شمالی برخی از بیشترین درصد های تمرکز بر روی این موضوع را نشان می دهند.

بر اساس گزارش تفاوت این است که تفاوت در قوانین استفاده از مواد شیمیایی است. درست همانند نگرانی های پایان زندگی ماشینی که منجر به تاسیس شرکت هایی شده است که استفاده از مواد خطرناک را در تجهیزات داخلی خودرو ها ممنوع کرده است.

بوی خودروی جدید

با این حال بسیاری از ما ممکن است زمان بسیاری را در خودروهایمان یا کامیون ها بگذرانیم که بسیار بیشتر از زمانی است که ما در خانه ها و منازلمان می گذرانیم. ما در خانه هایمان اهمیت بیشتری به آلودگی های داخلی می دهیم. پس بیایید خودرویمان را هم پاک، تازه و ایمن نگه داریم.

بیایید با هم صادق باشیم. بوی نویی در خودروی جدید شاید آنقدر هم مهم نباشد. در واقع وقتی برای اولین بار در خودروی جدید خود می نشینیم بیشتر سرگرم امکانات و تجهیزات آن هستیم که کمتر به این بو توجه می کنیم. شاید اگر هم به این بو توجه داشته باشیم با این دید باشد که ( چه بوی جالبی است) تا اینکه نگران مضرر بودن آن باشیم. پس جای هیچ نگرانی خاصی نیست که تنها با قرار گرفتن در خودروی جدید خود و بوییدن آن سلامت ما به خطر بیافتد. از خودروی جدید خود لذت ببرید.

منبع: naturalnews

این مطلب توسط تیم ترجمه مجله قرمز ترجمه شده است.

برای دیدن دیگر مقالات ترجمه شده ما به بخش خودرو مراجعه کنید.