بازی های مسابقه ای ، چه به صورت اول شخص باشند و چه به صورت سوم شخص ، بازیکنان در رقابت هایی شرکت می کنند که می تواند زمینی ، هوایی و یا دریایی باشد . این بازی ها می توانند براساس هرچیزی باشند از لیگ های دنیای واقعی تا فضاهای کاملا تخیلی .

بازی های مسابقه ای

در مجموع می توانیم بازی های مسابقه ای را بین طیف گسترده ای تقسیم کنیم ؛ از شبیه ساز های پیشرفته تا مسابقه های ساده . همچنین می توانیم بازی های مسابقه ای در دسته ی ورزشی قرار دهیم .

بازی های  arcade

سبک Arcade تجربه لذت بخش و مسابقه ی سرعتی را برای شما فراهم می کند .

سبک Arcade تجربه ای لذت بخش و مسابقه ی سرعتی را برای شما فراهم می کند . چون معمولا ماشین های در جاده های ویژه مسابقه می دهند . ویژگی کلیدی که بازی های Arcade را از دیگر بازی های شبیه سازی متمایز می کند ، بخش های فیزیکی آزاد و گسترده آنها است . در حالی که در مسابقه واقعی راننده باید در اکثر مواقعی که دور می زند سرعت خود را تا حد زیادی کم کند ؛ بازی های  Arcade معمولا بازیکنان را تشویق می کنند که سرعت را افزایش دهند تا در پیچ ها به صورت دریفت دور بزنند . برخورد با دیگر خودرو ها ، موانع مسیر و وسایل نقلیه ترافیکی معمولا در این بازی ها بیشتر مطرح شده اند . در بیشتر بخش ها بازی های arcade ، دقت را به سادگی حذف کرده اند و بیشتر بر روی عناصر مسابقه تمرکز کرده اند . این بازی ها اغلب دارای لیگ های واقعی هستند . اما دارای دیگر تنظیمات و خودروها نیز می باشند . مسابقات در بزرگراه ها ، جاده های بادی یا در شهر برگزار می شود . می توانند به صورت دوری یا نقطه ای برگزار شوند . از جمله بازی های arcade محبوب می توان به Virtua Racing و Ridge Racer اشاره کرد .

بازی های شبیه سازی

بازی های مسابقه ای شبیه ساز تلاش می کنند تا به شکل متقاعد کننده ای کنترل خودرو را جایگزین کنند .

بازی های مسابقه ای شبیه ساز تلاش می کنند تا به شکل متقاعد کننده ای کنترل خودرو را جایگزین کنند . این بازی ها اغلب دارای خودروهای واقعی و لیگ های واقعی هستند . اما گاهی هم از خودروهای تخیلی استفاده می کنند تا نمونه واقعی را نشان دهند . شبیه سازی رفتارهای خودرو یک عامل مهم در این بازی هاست . دقت لازم برای تبدیل شدن به یک رانده حرفه نیز لازم است . تکنیک های مناسب و بازی های تمرینی در این بازی در اولویت قرار دارند .

با اینکه بازی های شبیه سازی برای فارادی که مهارت های خاصی دارند طراحی شده اند ، اما می توان در منوی بازی ها کمک هایی که قرار گرفته اند نیز یافت . از مرسوم ترین کمک ها کنترل کشش ، ترمز های ضدقفل ، سیستم هدایت اتوماتیک ، مقاومت در برابر برخورد و دنده اتوماتیک می باشد . بازی های شبیه ساز معمولا دارای نمای داخلی هستند ، راننده میدان دید متفاوتی نسبت به بازی های arcade دارد .

برخی از این شبیه ساز ها دارای قابلیت شخصی سازی در کنار آزاد شدن مسیرها ، خودروها و فایل های قابل دسترس هستند . جوامع اینترنتی در حیطه بازی های شبیه ساز گسترش یافته اند و بسیاری از وب سایت های اینترنتی میزبان رقابت های آنلاین می باشند .

باز های kart

بازی های مسابقه ای kart به مکانیسم های آسان رانندگی در کنار موانع ، طراحی مسیرهای معمولی و عناصر مختلف شناخته می شوند .

بازی های مسابقه ای kart به مکانیسم های آسان رانندگی در کنار موانع ، طراحی مسیرهای معمولی و عناصر مختلف شناخته می شوند . بازیکنان  kart به بازی کردن شخصیت هایی که در پلتفورم های گوناگون بازی یا سریال های کارتونی تلویزیون وجود دارند شناخته می شوند . این سبک از بازی ها بیشتر شبیه Arcade هستند و اغلب حالت هایی دارند که شخصیت های بازی می توانند موشک هایی به دیگران شلیک کنند تا انرژی بیشتری به دست آورند . معمولا در این نوع بازی ها خودروها فاقد پدال کلاچ و دنده هستند .

Crashing Racing اولین بازی بود که در خود نبرد داشت . اما بازی  Super Mario Kart آغاز کننده سبک kart در بازی های مسابقه ای بود ؛ این بازی اولین بازی بود که مسابقه و نبرد را با هم ترکیب کرد . این بازی به دلیل محدودیت های سخت افزاری کندتر از بازی های مسابقه ای زمان خود بود ، این ویژگی توسعه دهنده گان را به استفاده از سبک Kart تشویق می کرد . از آن زمان بیش از ۵۰ بازی Kart تاکنون منتشر شده است ؛ شخصیت هایی همچون Nicktoons و South Park .

منبع : Wikipedia

کاری از تیم ترجمه مجله قرمز