اطلاعات دارویی، عوارض احتمالی و نحوه مصرف قرص اکسی بوتینین


قرص اکسی بوتینین برای عرق ضد تعریق

اکسی بوتینین دارویی است که  اسپاسم های عضلانی مثانه و دستگاه ادراری را کاهش می‌دهد. اکسی بوتینین همچنین برای درمان علائم بیش فعالی مثانه، مانند تکرر ادرار یا اضطرار در ادرار، بی اختیاری (نشت ادرار)، و افزایش ادرار شبانه نیز استفاده می‌شود.


اطلاعات مهم مربوط به قرص اکسی بوتینین

همچنین این دارو  ممکن است برای اهداف غیر از مواردی که  در این راهنمای دارویی ذکر شده،  استفاده  شود.

اگر شما گلوکوم با زاویه درمان نشده یا کنترل نشده، انسداد در دستگاه گوارش  (معده یا روده) دارید، و یا اگر شما قادر به ادرار کردن نمی‌باشید، شما نباید از این دارو استفاده کنید.

قبل از استفاده از داروی اکسی بوتینین، اگر شما مبتلا به گلوکوم، کبد و یا بیماری‌های کلیوی، بزرگ شدن پروستات، میاستنی گراویس، کولیت اولسراتیو (التهاب زخمی شونده روده بزرگ)، انسداد در معده یا روده، و یا یک اختلال معده مانند بیماری ریفلاکس (GERD) و یا دیر هضم شدن غذا هستید، به پزشک خود اطلاع دهید.

از بیش از حد گرم شدن  یا دهیدراته شدن بدن  در حین ورزش و در آب و هوای گرم اجتناب کنید. اکسی بوتینین می‌تواند تعریق را کاهش دهد و شما ممکن است بیشتر در معرض ابتلا به گرمازدگی باشید.

این دارو ممکن است تفکر یا پاسخ دهی شما را مختل کند و باعث تاری دید شما شود. اگر شما در حال رانندگی و یا در حین انجام هر کاری هستید که نیاز به تمرکز و هوشیاری  و دید واضح دارد، مراقب باشید.

ممکن است داروهای دیگری با این دارو تداخل داشته باشند. به پزشک  یا مراقب سلامت در مورد داروهایی که مصرف می‌کنید اطلاع دهید. این داروها شامل داروهای تجویزی یا بدون نسخه، ویتامین‌ها، و محصولات گیاهی است. هرگز یک داروی جدید را بدون اطلاع به پزشک خود، شروع نکنید.

 اگر شما در حین مصرف این دارو دچار عوارض جانبی جدی مانند قرمزی و یا خشکی پوست، تشنگی شدید، درد شدید معده و یا یبوست، درد یا سوزش هنگام ادرار، و یا اگر شما دچار توقف در دفع ادرار شدید، استفاده از این دارو  را متوقف کرده و با پزشک خود تماس بگیرید.


نکات مهم قبل از مصرف قرص اکسی بوتینین

اگر شما به این دارو حساسیت دارید و یا موارد زیر را دارید، نباید اکسی بوتینین را مصرف کنید:

 • گلوکوم با زاویه درمان نشده یا کنترل نشده؛
 • انسداد در دستگاه گوارش  (معده یا روده)؛
 • اگر شما قادر به ادرار کردن نمی‌باشید.

برای اطمینان از اینکه مصرف این دارو برای شما خطری ندارد، در موارد زیر با پزشک خود مشورت کنید:

 • گلوکوم؛
 • بیماری های کبدی؛
 • بیماری های کلیوی؛
 • بزرگ شدن پروستات؛
 • کولیت اولسراتیو (التهاب زخمی شونده روده بزرگ)؛
 • یک عارضه ی ماهیچه ای مانند میاستنی گراویس؛
 • یک اختلال معده مانند بیماری ریفلاکس (GERD) و یا دیر هضم شدن غذا ؛

FDA این دارو را از نظر خطرات حاملگی در رده B قرار داده است و به نظر نمی‌رسد که  این دارو  آسیبی به جنین برساند. اگر شما باردار هستید یا قصد دارید که در طول مدت درمان، باردار شوید، به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو می‌تواند از طریق شیر مادر به نوزاد شیرخوار انتقال یابد. اگر در حال شیردادن یک نوزاد هستید، به پزشک خود اطلاع دهید و بدون اطلاع به پزشک خود این دارو را مصرف نکنید.


نحوه مصرف قرص اکسی بوتینین

شرایط مصرف اکسی بوتینین

داروی اکسی بوتینین را دقیقاً همان طور که توسط دکتر شما تجویز می‌شود، مصرف کنید. راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و براساس آن عمل کنید. این دارو  را در دوز های بیشتر  و یا کمتر از مقادیر  توصیه شده، مصرف نکنید.

این دارو را به طور منظم و به همراه یک لیوان پر از آب مصرف کنید. سعی کنید که این دارو را در زمان یکسانی در طی روز مصرف کنید.

شما می‌توانید داروی  اکسی بوتینین را با و یا بدون غذا مصرف نمایید.

هنوز این دارو  را نشکنید، نجوید و این دارو را به صورت کامل مصرف کنید.

 سوسپانسیون(مایع) خوراکی این دارو را قبل از اندازه گیری و مصرف، تکان دهید. داروی مایع را  با سرنگ دوز، و یا با یک قاشق  های  خاص اندازه گیری دوز و یا فنجان پزشکی، اندازه گیری کنید. اگر شما یک دستگاه دوز های اندازه گیری را نداشته باشند،  از یک داروساز آن را درخواست کنید.

این دارو باید در دمای اتاق به دور از گرماو رطوبت  نگهداری شود.


چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز از این دارو را فراموش کنید؟

به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریباً موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید. برای جبران دوز از دست رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید.

اگر از این دارو بیش از حد مصرف کنم، چه اتفاقی می افتد؟

با مراقبت‌های پزشکی اورژانس و یا کمک‌های اضطراری برای مسمومیت، تماس بگیرید.

در هنگام مصرف این دارو باید از چه مواردی اجتناب کنید؟

 این دارو ممکن است تفکر یا پاسخ دهی شما را مختل کند و باعث تاری دید شما شود. اگر شما در حال رانندگی و یا در حین انجام هر کاری هستید که نیاز به تمرکز و هوشیاری  و دید واضح دارد، مراقب باشید.

 از بیش از حد گرم شدن  یا دهیدراته شدن بدن  در حین ورزش و در آب و هوای گرم اجتناب کنید. اکسی بوتینین می‌تواند تعریق را کاهش دهد و شما ممکن است بیشتر در معرض ابتلا به گرمازدگی باشید.


عوارض جانبی قرص اکسی بوتینین

اگر شما نشانه‌هایی از یک واکنش آلرژیک به داروی  اکسی بوتینین مانند: راش پوستی یا کهیر (با یا بدون تب یا درد مفاصل)؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب‌ها، زبان یا گلو، را مشاهده کردید، با اورژانس پزشکی تماس بگیرید.

اگر موارد زیر را داشتید، مصرف این دارو را متوقف کرده و  به پزشک خود اطلاع دهید :

 • احساس تشنگی و گرمازدگی، عدم توانایی در ادرار کردن، تعریق شدید، قرمز و خشک شدن پوست؛
 • درد معده شدید یا یبوست؛
 • تاری دید، دوبینی، درد چشم، و یا دیدن هاله در اطراف چراغ برق؛
 • درد یا سوزش هنگام ادرار؛
 • ادرار کردن کم؛

عوارض جانبی شایع این دارو شامل:

 • خشکی دهان؛
 • خشکی چشم، تاری در دید؛
 • یبوست ملایم؛
 • سرگیجه، خواب آلودگی.

این یک لیست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست و موارد  دیگری  ممکن است رخ  دهد. برای توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت  مشاهده عوارض جانبی به FDA این موارد را گزارش کنید.


چه داروهایی اکسی بوتینین را تحت تاثیر قرار می دهند؟

 مصرف این دارو همراه با داروهای دیگر که شما را خواب آلود و یا سرعت تنفس را کاهش می‌دهند، می‌توانند عوارض جانبی خطرناک و یا تهدید کننده زندگی‌ای را سبب شود. قبل از مصرف یک قرص خواب، داروهای ضد درد مخدر، دارو سرفه، یک شل کننده عضلانی، یا داروی اضطراب، افسردگی، یا تشنج با دکتر خود مشورت کنید.

با دکتر خود در مورد تمام داروهای مصرفی فعلی خود و یا داروهایی که شروع و یا متوقف کرده اید ، به ویژه موارد زیر مشورت کنید:

 • داروهای دیگر مورد استفاده برای درمان اختلالات  مثانه یا ادرار مانند داریفناسین، fesoterodine، تولترودین، سولیفناسین؛
 • گشاد کننده‌های برونش مانند ایپراتروپیوم یا تیوتروپیوم؛
 • ·داروهای مورد استفاده برای درمان سرماخوردگی یا آلرژی  که شامل یک آنتی هیستامین است؛
 • داروهای مورد استفاده برای بیماری پارکینسون؛
 • داروهای مورد استفاده برای درمان اسید بیش از حد معده، زخم معده، بیماری حرکات دودی معده، و یا سندرم روده تحریک پذیر.

ممکن است داروهای دیگری با این دارو تداخل داشته باشند. به پزشک خود در مورد داروهایی که مصرف می‌کنید اطلاع دهید. این داروها شامل داروهای تجویزی یا بدون نسخه، ویتامین‌ها، و محصولات گیاهی است. هرگز یک داروی جدید را بدون اطلاع به پزشک خود، شروع نکنید.


منبع: drugs.com

این مقاله توسط مجله قرمز به صورت اختصاصی، ترجمه شده است. در صورتی که این مطلب، برای شما مفید بود، لطفا نظرات، انتقادات و موضوعات مورد علاقه پیشنهادی خود را با ما به اشتراک بگذارید