در سالی که گذشت زلزله‌های متعدد و مرگباری در نقاط مختلف کشورمان روی داد که باعث شد مردم بیش از پیش به این بلای طبیعی توجه کنند. پیش بینی زلزله با علم امروز ممکن نیست اما اپلیکیشن‌های زلزله از ابزارهای جدید و مفیدی هستند که در این شرایط می‌توانند به کمک مردم بیایند. با کمک این اپلیکیشن‌ها شما می‌توانید در هر لحظه از زمین لرزه‌هایی که اطراف محل سکونت شما رخ داده است، زمان، عمق و شدت آن باخبر شوید و برای حوادث بعدی آماده باشید.  در این مقاله اختصاصی از مجله قرمز درباره اپلیکیشن‌های زلزله و کاربرد آن‌ها به عنوان یک سیستم هشدار دهنده پیشرفته در مورد زمین لرزه‌ها مطالبی را بیان خواهیم نمود و در ادامه نیز برترین اپلیکیشن‌های زلزله را معرفی می‌کنیم که شما با نصب آن‌ها می‌توانید از مزایای آن‌ها بهره مند شده و زندگی آسوده‌تری داشته باشید.

اپلیکیشن‌های زلزله

همه ما می‌دانیم که وقوع بلایای طبیعی در نقاط پرجمعیت جهان می‌تواند تلفات بی‌شماری برجای بگذارد و در کشور ما که یکی از لرزه‌خیزترین کشورهای جهان است زلزله به عنوان یک تهدید اصلی به شمار می‌رود. در چنین موقعیتی سنسورها، سیستم‌های کنترل مرکزی و مراکز لرزه نگاری که در نقاط مختلف جهان قرار دارند و با یکدیگر در ارتباط هستند می‌توانند اطلاعات مفیدی درباره شدت لرزه‌ها، پس لرزه‌ها و احتماع وقوع زمین لرزه‌های شدیدتر را در اختیار مردم قرار دهند. دسترسی به این اطلاعات شاید در هر موقعیتی ممکن نباشد اما اپلیکیشن‌های زلزله می‌توانند در این شرایط به کمک مردم بیایند  و اطلاعات مفیدی را در اختیار آن‌ها قرار دهند. در ادامه با برترین اپلیکیشن‌های زلزله که روی سیستم‌های مختلف مثل اندروید و بلک بری و iOS قابل نصب هستند آشنا می‌شوید.

اپلیکیشن‌های زلزله

Earthquake Alert! یکی از برترین اپلیکیشن‌های زلزله

این اپلیکیشن برترین و محبوب‌ترین اپلیکیشن لرزه نگاری است که یک اپلیکیشن سبک با حجم کمتر از یک مگابایت است و روی سیستم‌های اندروید قابل اجرا است در نتیجه لازم نیست نگران حجمی که در گوشی شما اشغال می‌کند باشید. Earthquake Alert! یک اپلیکیشن رایگان است که درآمد آن از طریق تبلیغات تامین می‌شود. در صفحه اول این اپلیکیشن شما می‌توانید آخرین زلزله‌ها را روی نقشه محل زندگی خود مشاهده کنید، هر زلزله‌ای با هر شدتی در این اپلیکیشن  ثبت می‌شود و زلزله‌های شدید با نقاط قرمز پررنگ مشخص می‌شوند و همه جزئیات و محل دقیق وقوع آن نیز قابل مشاهده است. این اپلیکیشن حتی این امکان را به شما می‌دهد که بتوانید به دوستان خود پیامی در این مورد بفرستید و به آن‌ها هشدار دهید. این اپلیکیشن را می‌توانید از این لینک دانلود و روی گوشی‌های اندرویدی خود نصب کنید.

اپلیکیشن‌های زلزله

Yurekuru call

کاربران گوشی‌های آیفون نگران نباشد؛ اپلیکیشن‌های زلزله متعددی مخصوص برای آن‌ها هم طراحی شده است که برخی از آن‌ها نیاز به پرداخت دارند و تعدادی هم رایگان هستند. اپلیکیشن Yurekuru Call هم یکی از این اپلیکیشن‌های زلزله رایگان که هم نسخه مخصوص سیستم‌های اندروید و هم iOS را دارد. این اپلیکیشن هشدارهای لازم مربوط به زلزله‌ها، شدت آن‌ها، مکان و زمان وقوع آن‌ها را به کاربر می‌دهد. در این اپلیکیشن شما به یک نقشه دقیق دسترسی دارید که می‌توانید وضعیت لرزه نگاری مربوط به هر نقطه را در آن مشاهده کنید. این اپلیکیشن یک قابلیت جالب هم دارد و آن این است که وقتی زلزله‌ای در حال وقوع است به کاربرد هشدار می‌دهد. این اپلیکیشن را می‌توانید از این لینک برای گوشی‌های آیفون دانلود و نصب کنید.

اپلیکیشن‌های زلزله

Quakes – Earthquake Notifications

این اپلیکیشن تا حد زیادی شبیه به اپلیکیشن Yurekuru Call است اما رابط کاربری و ظاهر جذاب‌تر و پیشرفته‌تری دارد. رابط کاربری این اپلیکیشن با داشتن یک تایم لاین دقیق در بالای صفحه و نمایشگر شدت لرزه در لحظه، بهترین رابط کاربری را برای شما فراهم می‌کند که می‌توانید با کمک آن به شکلی حرفه‌ای و دقیق زلزله‌ها را دنبال کنید. محل نشان داده شده روی نقشه هم به شما می‌گوید که زلزله به وقع پیوسته چقدر با محل زندگی شما فاصله دارد. این اپلیکیشن برای سیستم عامل iOS طراحی شده است و آن را می‌توانید از این لینک دانلود و نصب کنید.

اپلیکیشن‌های زلزله

Gempaloka از اپلیکیشن‌های زلزله برای گوشی بلک بری

کاربران گوشی‌های بلک بری هم می‌توانند از اپلیکیشن‌های زلزله در گوشی‌های خود استفاده کنند. اپلیکیشن Gempaloka یکی از محدود اپلیکیشن‌های زلزله است که روی گوشی‌های بلک بری قابل نصب و اجرا است و از نظر کاربردی و تطبیق پذیری از اپلیکیشن‌های دیگر چیزی کم ندارد. البته واضح است که اجرا روی گوشی‌های بلک بری که فاقد صفحه لمسی هستند صفحه کوچک‌تری را برای آن‌ها به وجود آورده و تعامل با چنین صفحه‌ای ممکن است ایجاد مشکل کند. این اپلیکیشن نیز مانند بقیه اپلیکیشن‌های زمین لرزه، یک نقشه با جزئیات کامل دارد که اطلاعات مربوط به فعالیت‌های گسل‌ها را در نقاط مختلف جهان نشان می‌دهد و کاربران می‌توانند با بزرگنمایی روی نقشه اطلاعات مربوط به هر زلزله را دریافت کنند. این اپلیکیشن حجم بسیار کمی دارد و آن را می‌توانید از این لینک دانلود و روی گوشی بلک بری خود نصب کنید.

اپلیکیشن‌های زلزله

اگر این مقاله مورد توجه شما قرار گرفت می‌توانید مقالات مشابه را در بخش فن آوری در مجله قرمز شاخه اپلیکیشن مطالعه کنید. انتقادات و پیشنهادات خود را نیز در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع: abc7 (ترجمه‌ و تألیف اختصاصی توسط مجله قرمز)