آستین لباس یکی از مهم‌ترین قسمت‌های آن است و معمولا موقع خرید لباس اولین قسمتی که می‌بینیم و لمس می‌کنیم آستین آن است. مدل‌های آستین در لباس‌های زنانه انواع مختلفی دارند و گاهی یک تغییر کوچک در برش و دوخت آستین می‌تواند مدل آن را به کلی تغییر دهد بنابراین لازم است که همه خانم‌های شیک پوش و اهل مد، انواع مدل‌های آستین لباس را بشناسند تا انتخابی درست داشته باشند. همان طور که گفتیم آستین در لباس جایگاه خاصی دارد و نمی‌توان از اهمیت آن غافل شد به همین دلیل ما در این مقاله اختصاصی از مجله قرمز به اهمیت و نقش آستین در لباس‌ها خواهیم پرداخت و در ادامه انواع مدل‌های آستین در لباس زنانه را معرفی خواهیم کرد.

اهمیت و نقش آستین در لباس

آستین به عنوان یکی از بخش‌های مهم لباس از جایگاه خاصی برخوردار است چون این قسمت از لباس نه تنها بازوهای شما را شکل می‌دهد بلکه در معرض دید همه هم قرار دارد و در واقع یکی از اولین بخش‌های لباس است که نظر را به خود جلب می‌کند. آستین لباس فقط یک بخش معمولی از لباس نیست بلکه اهمیت بسیاری دارد و طراحان لباس از این قسمت برای ایجاد تغییر در فرم کلی (سیلوئت) و استایل لباس استفاده می‌کنند. در حال حاضر تاکید روی آستین‌های لباس از جدیدترین ترندهای طراحی لباس به شمار می‌رود و مدل‌های خاص، حجیم و حتی غیرمعمول و عجیب آستین در مدل‌های جدید لباس‌های زنانه، فراوان به چشم می‌خورد.

انواع مدل‌های آستین

به نظر می‌رسد بیشتر طراحان و تولیدکنندگان لباس در سطوح و بخش‌های مختلف از اهمیت و نقش آستین در مدل‌های لباس زنانه آگاه نیستند به طور مثال اگر شما به عنوان یک خانم میانسال به دنبال خرید یک لباس مجلسی باشید با مشکل مواجه خواهید شد چون بیشتر مدل‌های لباس زنانه مجلسی بدون آستین هستند و این مساله برای خانم‌هایی که از سنین جوانی عبور کرده‌اند مشکل ساز است. چون با گذشت زمان بیشتر افراد دچار افتادگی در قسمت زیربغل می‌شوند و ترجیح می‌دهند با پوشیدن لباس‌های آستین دار این عیب را مخفی کنند. علاوه بر این خانم‌های جوان هم ممکن است به دلایل مختلفی از جمله پوشیدگی ترجیح دهند لباس‌های آستین دار بپوشند و موقر و زیبا به نظر برسند.

انواع مدل‌های آستین

یکی از برندهای مطرح در زمینه خلاقیت در طراحی آستین برند اردم از کشور انگلستان است که مدل‌هایی زیبا و جذاب از آستین را در لباس‌های زنانه به وجود آورده است. برند کلویی، روکساندا، استلا مک کارتنی و سیمون روشا هم جزو برندهای  موفق در طراحی آستین بوده‌اند که از منابع مختلفی الهام گرفته و لباس‌هایی زیبا طراحی کرده‌اند. البته لازم به ذکر است وجود آستین‌های حجیم و تزئینی روی لباس زمانی هماهنگ و متعادل به نظر خواهد رسید که خطوط کمر هم مشخص باشند و در این حالت زیبایی اندام بیشتر نمایان خواهد شد. در حال حاضر آستین‌های بزرگ و تزئینی از اهمیت خاصی در دنیای مد برخوردار هستند چون حالتی رمانتیک و دهه هشتادی به لباس‌ها می‌دهند و برای همه فصل‌ها به خصوص پاییز و بهار مناسب هستند.

انواع مدل‌های آستین در لباس‌های زنانه

پس از این که با اهمیت و جایگاه آستین در لباس زنانه به خصوص لباس‌های مدل جدید آشنا شدید بد نیست انواع مدل‌های آستین در لباس‌های زنانه را نیز بشناسید. این مدل‌ها بر اساس استایل تعیین می‌شوند و بلندی و کوتاهی آستین‌ها تاثیر چندانی بر آن‌ها ندارد. اگرچه موارد معرفی شده بیشتر مدل‌های آستین زنانه را شامل می‌شوند اما مواردی هم وجود دارند که در این دسته بندی‌ها قرار نمی‌گیرند و متفرقه هستند اما به طور کلی می‌توان اکثر مدل‌های آستین لباس زنانه را در این ده شاخه قرار داد.

آستین کلاسیک: این مدل آستین ساده‌ترین نوع آستین است که با الگوی پایه آن ساخته می‌شود. این مدل آستین در انواع لباس‌های ساده و کلاسیک مثل بلوز و دامن و کت و … مورد استفاده قرار می‌گیرد و دو نوع مختلف برش برای آن وجود دارد، برش یک تکه که فقط یک خط دوخت از زیر بغل تا مچ دارد و برش دو تکه که دو دوخت از طرفین آستین روی آن شکل می‌گیرد و بیشتر در لباس‌های سطح بالا و مجلسی مثل کت و مانتوهای شیک کاربرد دارد.

 

آستین کلوش: آستین کلوش یا لاله‌ای نوع خاصی از آستین است که این روزها بسیار محبوب است. مدل این آستین بر اساس بلندی و محل کلوش شدن آن متفاوت است مثلا آستین کلوش می‌تواند تمام قد بوده از از آرنج کلوش شود و یا کوتاه بوده و از سرشانه حالت کلوش پیدا کند. معمولا در این نوع آستین‌ها از تزئین و توردوزی و … هم استفاده می‌شود که زیبایی خاصی به لباس می‌دهد. این آستین‌ها باعث می‌شوند بازوها لاغرتر به نظر برسند و از این نظر بهترین انتخاب برای خانم‌هایی هستند که بازوی چاقی دارند.

انواع مدل‌های آستین

انواع مدل‌های آستین

آستین دراپه: این مدل آستین همان طور که از نامش پیداست حالت افتاده دارد و فرمی نرم و روان روی بازوها به وجود می‌آورد. مدل‌های آستین دراپه از پارچه‌های ظریف و نرم تهیه می‌شوند تا این حالت روان را بیشتر نشان دهند. آستین‌های دراپه معمولا متوسط و بلند هستند و بیشتر در لباس‌های مجلسی زنانه مورد استفاده قرار می‌گیرند.

آستین خفاشی: آستین خفاشی به آستین گفته می‌شود که در قسمت زیر بغل و دور حلقه آستین گشاد است اما به تدریج روی مچ لباس جمع و تنگ می‌شود و حالتی خاص به فرم لباس می‌دهد. این مدل آستین معمولا بلند است و بیشتر در لباس‌های مجلسی پوشیده که از جنس پارچه‌های نرم و ظریف تهیه می‌شوند کاربرد دارد.

آستین مردانه: آستین مدل مردانه همان طور که از نامش پیداست از مدل‌های پیراهن مردانه الهام گرفته شده است یعنی سرآستین دارد و با یک، دو یا سه دکمه و گاهی بیشتر بسته می‌شود مدل‌های آستین مردانه بیشتر در پیراهن‌های زنانه با استایل مردانه و شومیزها و مانتوهای مدل پیراهنی کاربرد دارد و از انواع پارچه تهیه می‌شود و معمولا بلند یا سه ربع است.

آستین رگلان: آستین رگلان نوع خاصی از آستین است که به قسمت تنه لباس متصل است و مانند دیگر مدل‌های آستین جدا از لباس نیست. این مدل آستین بیشتر در لباس‌های روزمره و راحتی و به خصوص لباس‌های بافتنی کاربرد دارد و حالتی راحت و غیررسمی به لباس می‌دهد.

 

آستین کیمونویی: این مدل آستین همان طور که از نامش پیداست از لباس‌های ژاپنی الهام گرفته شده است. آستین کیمونویی هم مثل رگلان متصل به خود لباس است اما حالت آزادتری دارد و در لباس‌های راحت اما نسبتا رسمی مثل مانتوهای تابستانی و رویه‌ها و دیگر لباس‌های زنانه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

آستین پفی: آستین پفی بسته به بلندی آن و محل قرار گرفتن چین‌ها مدل‌های مختلفی دارد به طور مثال آستینی که در قسمت بالای آن چین دارد و قسمت پایین آن ساده است تحت عنوان مدل فیلیپینی شناخته می‌شود. آستینی که قسمت پایین آن چین دار بوده و قسمت بالای آن ساده باشد آستین بیشاپ نام دارد و معمولا تا مچ دست می‌رسد. این مدل آستین جای زیادی برای خلاقیت و ایجاد فرم‌های متنوع دارد و با حالت راحتی و زیبایی خاصی که در لباس ایجاد می‌کند کاربرد زیادی به خصوص در لباس‌های مجلسی و مانتو دارد. البته ناگفته نماند که اتو کردن و مرتب نگه داشتن این مدل کار ساده‌ای نیست.

انواع مدل‌های آستین انواع مدل‌های آستین

آستین بادکنکی: این مدل آستین را هم می‌توان در دسته آستین‌های پفی قرار داد اما حالت آن کمی با آستین پفی متفاوت است. آستین بادکنکی در قسمت مچ آزاد است و همین باعث می‌شود که حالتی حجم دار روی بازوها ایجاد کند و هوا به خوبی در آن جریان پیدا کند. این مدل آستین از پارچه‌های فرم دار و معمولا در اندازه‌های سه ربع یا بلند دوخته می‌شود که در لباس‌های مجلسی تابستانی و بهاری کاربرد دارد.

انواع مدل‌های آستین انواع مدل‌های آستین

آستین‌های نامتقارن و فانتزی: هر چه خلاقیت در طراحی آستین‌ها بیشتر می‌شود مدل‌های نامانوس و عجیبی که تاکنون دیده نشده نیز پا به دنیای مد می‌گذارند. مدل‌های نامتقارن آستین‌ها، برش‌هایی روی آرنج‌ها و قسمت‌های دیگر آستین، سرشانه‌های باز لباس، آستین‌های چین خورده و چند لایه، گلبرگی و … جزو مدل‌هایی هستند که این روزها می‌توان در بسیاری از مدل‌های جدید لباس‌های زنانه مشاهده کرد. این مدل‌ها فرمی خاص و متفاوت به لباس‌های زنانه می‌دهند و باعث می‌شوند که آستین به عنصری مهم و اثرگذار در لباس تبدیل شود.

انواع مدل‌های آستین انواع مدل‌های آستین

انواع مدل‌های آستین

اگر این مقاله مورد توجه شما قرار گرفت می‌توانید مقالات مشابه را در بخش دنیای مد در مجله قرمز شاخه پوشاک بانوان مطالعه کنید. انتقادات و پیشنهادات خود را نیز در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع: Telegraph (ترجمه‌ و تألیف اختصاصی توسط مجله قرمز)