اسوادلنا ؛مردی که بازی ویدیویی ساخته که از فرار از دست پلیس های مخفی الهام گرفته شده است !

 بسیاری از ما بازی های ویدیویی رانندگی را تجربه کرده ایم . اگر صادقانه بگوییم تقریبا همه آنها دارای ویژگی های یکسانی هستند ؛ خودرو های لوکس ، جاده های زیبا و … . بهتر است این بار نگاهی بیاندازیم به بازی رانندگی متفاوتی که در آن خبری از این خودروهای لوکس نیست و سراسر بازی را وحشت وترس فرا گرفته است . بازی که امیدوار است با عرضه خود پیام مهم طراح ان را به جهانیان منتقل کند . پیامی که برگرفته از اتفاقات واقعی رخ داده برای طراح است .

اسوادلنا

دنیای گسترده بازی های ویدیویی آندره اسوادلنا شبیه هیچ کس نیست . خودرو ها قدیمی و از دور خارج شده است ، خبری از تایمر و تمشاچیان برای تشویق نیست و خورشید کالیفرنیا دیده نمی شود . در عوض یک تیرگی قهوه ای رنگ در سراسر دنیا پرسه میزند ، وهم و کیفیت سرکوبگر خود را به امانت می گذارد . این یک بازی رانندگی است که از رانندگی های طولانی لذت بخش در کنار بزرگراه های کنار اقیانوس اقتباس نشده است ، بلکه برگرفته از زندگی و یا بلکه فرار کودکی در بلوک شوروی است .

در سال ۱۹۸۴ ، در شش سالگی ، اسوادلنا تقریبا از دست والدینش به پلیس مخفی فرار کرده است . از مهدکودک به خانه بازگشته بود و از مادرش پرسید که ایا باید پرچم شوروی برای روز آزادی به بیرون ببرد ؛ سنتی که توسط اتحاد جماهیر شوروی اجبار می شد . اسوادلنا می گو ید : زمانی که او به من گفت او این کار را نخواهد کرد ، به او گفتم که این کار او را به به معلمین مهدکودک اطلاع خواهم داد ؛ چون آنها از ما خواسته اند تا این کار را انجام دهیم .

آخرین کاه بود . پس از یک ماه امنیت ایالت آمدند و پدرخوانده اسوادلنا را مجبور کردند تا برای آن ها اطلاعات بیاورد . اسوادلنا می گوید : او به عنوان یک پیشخدمت در رستورانی کار می کرد ؛ جایی که هنرمندان زیادی با تمایلات ضد رژیمی به آنجا می آمدند . پلیس مخفی از او می خواست تا برای آنها جاسوسی کند و اطلاعات بدست آورده اش را در اختیار آن ها بگذارد . مادرش از زمانی که اتفاقات بهار ۱۹۶۸ پراگ افتاد دلواپس شده بود . او را مجبور کرده بود تا نه تنها زبان روسی که از طرف دولت شوروی به عنوان اجبار اعلام شده بود یاد بگیرد بلکه باید زبان فرانسوی و ایتالیایی را برای احتمال فرار به این کشور ها یاد بگیرد . وقتی تدارکات هزینه یک روز را به پرداخت کردند فهمید ایالت فرزندش را علیه خودش کرده است . خانواده باید فرار می کرد .

در همین زمان بود که اسوادلنا آموخت سفر کردن و نجات یافتن را با هم مرتبط کند . او می گوید : در تابستان همان سال ، ۱۹۸۴ ،  من به کمپ  مخفی Boy Scout  برای سه هفته فرستاده شدم . هدف من این بود که عضلات پاهای خود را تقویت کنم . پس نباید در هنگام راه رفتن ناله می کردم . هیچ کس به غیر از عموی اسوادلنا حق نداشت بداند برنامه خانواده را بداند ؛ حتی پدر واقعی او . اسوادلنا می گوید : در جامعه ای که هیچ وقت مطمئن نیستس کدام یک از دوستانت با هم برای پلیس مخفی کار می کنند ، بهتر است که همیشه مراقب باشید . و در جامعه ای که و قتی یک بار فرار کردید پلیس مخفی تمام خانواده شما را مورد بازپرسی قرار می دهد ، برای آنها بهتر است که چیزی ندانند بنابراین می توانند از آزار و اذیت در امان بمانند . اسوادلنا به خاطر دارد زمانی که آنها برای تعطیلاتشان به یوگوسلاوی آماده می شدند ، پلیسی به درب خانه آنها رفته بود تا مطمئن شود بیش از حد وسایل جمع نمی کنند .

خیلی زود سه عضو خانواده از یوگوسلاوی به اتریش فرار کردند و مجبور بودند تا شش ماه صبر کنند تا کنسول کانادا مهاجرت آنها با کبک را فراهم کند . در طول مدت این تاخیر ، اسوادلنا با اتفاقاتی روبرو شد که به او خصومت بی دلیل را آموزش می داد . به خاطر می آورم که والدین اتریشی ادعا می کردند که فرزندان آنها در اولویت نشستن بر روی صندلی های اتوبوس هستند . بنابراین کودکان اتریشی در حالی که ما باید می ایستادیم می نشستند . حرکت به کانادا بالاخره آزادی بود بود اما پایان ماجرا نبود . خانواده باید شغلی که مادر اسوادلنا قادر به انجام آن بود را دنبال می کردند . پس همواره در حال جابه جایی دائمی بین شهرها ، مدرسه ها و خانه ها بودند . سپس با سقوط پرده آهنین در سال ۱۹۹۱ شغل او به عنوان نویسنده و سخن گو در بخش چک اسلواکی رادیو بین الملل کانادا بسته شد . سپس خانواده به اروپا بازگشتند ، این بار آلمان ، جایی که اسوالنا برای بار چندم داشت کلاس نهم را می گذراند.

حال پس از ۳۸ سال هم چنان در آلمان است ، و زمان خود را به طور کامل  بر روی تکمیل بازی رانندگی و فرار خود می گذراند . این بازی در عمق تاریکی رخ می دهد به همراه بازیکنانی که با فشار ظالمانه ای که سبب فرار با وسیله نقلیه می شود دنبال می شوند . سپس با سلاح به شما حمله می کنند . اسوادلنا توجه ویژه ای بر روی شبیه سازی فیزیک خودروها متمرکز کرده است . او می خواهد هر مانعی که سبب تاخیر در حرکت خودرو می شود یک اتفاق پیش بینی نشده به رانندگی بدهد . همانطور که خود جاده به عنوان یک تهدید برای زندگی بازیکن است . این شوری است که اولین بار در سال ۱۹۹۹ وقتی اسوادلنا یک بازی مسابقه ای رانندگی را انجام می داد بوجود آمد .  او می گوید : یک اجرا از عناصر تعقیب و گریز خودرو از فیلم های دهه ۷۰ بود که بسیار دوست داشتم . اما با وضعیتی که فیزیک آن تقلبی بود باعث می شد دلم را بزند . خودروهای پلیس بزرگتر بودند و به تجهیزات بیشتری مجهز بودند . همچنین با شتاب بیشتری حرکت می کردند .

این فکر ها تا سال ۲۰۱۱ مدفون شدند . وقتی اسوادلنا  Test Drive Unlimited 2 بازی کرد و با فیزیک خودرو ها که او نام زننده بر روی آنها گذاشته بود بسیار ناراحت شد . همین جا بود که او تصمیم گرفت بازی خود را بسازد . او  Unity 3D را دانلود کرد ، دروه پروژه خودرویش را بررسی کرد و شروع به یادگیری نحوه کار با C# کرد . با پایان ۲۰۱۱ یک تریلر بر روی turboduck.net منتشر کردم ، که در آن زمان اتاق گفت و گویی برای طرفداران Test Drive Unlimited بو د ، و بازخورد های دریافتی مثبت بود که اطمینان بخش بود . هم چنین یک صحنه قابل بازی کردن ارسال کردم ، که شما می توانید در یک منطقه تاریک در تهیه کننده فرانسوی من بگردید و او پیشنهاد داد ما می توانیم برای مرکز سینماتوگرافی ملی فرانسه کار را ارائه دهیم که ما آن را پذیرفتم .

با ۱۰۰۰۰ یورو اسوادلنا و تهیه کننده اش یک استودیو اجاره کردند تا کمک کند یک نمونه کوچک تولید کنند . اما با شکست موجه شد چون AI فاجعه بار بود . مسئله از آنجا می آید که استودیو ۹۰۰۰ یورو برای خودش برداشت درحالی که ۵۰۰ یورو برای یک یک دانشجوی ۲۱ ساله که هیچ علاقه ای به کار کردن روی پروژه نداشت خرج برداشت . نتیجه مسخره بود و من از نظر روحی به هم خورد هبودم . بد تر از همه به من گفته شد که هدف من خیلی بلندپروازانه است و از نظر فنی اصلا عملی نیست . اما اسوادلنا دارای تاریخچه ای از مبارزه با عجیب ترین ها و غلبه بر آنها بود . به خصوص زمانی که صحبت از هنر او بود نمی توانست کوتاه بیاید  .

اسوادلنا بازی متفاوت

اسوادلنا در تابستان آینده یک دمو منتشر خواهد کرد و امیدوار است بازی در دو سال آینده به پایان برسد . ویندوز و مک پلتفرم های اولیه برای این بازی هستند ، لینوکس و کنسول های بازی احتمالات می باشند . اما همگی بستگی دارد به این که انتقال باز یبه این پلتفرم ها چقدر هزینه بر انگیز باشد . او همچنینی در فکر پوشش VR می باشد .

بازی هنوز عنوانی ندارد ، اما ویدیو های اسوادلنا منتشر شده اند . به همراه تصاویر تاریک و ترسناک از خودروهای نهادی که در بزرگراه های بی پایان دوئل می کنند ، علاقه روزنامه نگاران متخصص را برانگیخته است . ایده ی بزرگسازی رانندگی و ژانر نجات یافتن ترسناک بسیار تحریک کننده است . و در بعضی روش ها بسیار واضح است تمام بازی های ترسناک در مورد فرار است . اما شاید این بار برای افراید باشد که با وحشت و انزوا راه های باز آشنا شوند .

این مقاله توسط مترجمین مجله قرمز از مطلبی که در سایت  theguardian درج شده بود ترجمه شده است . شما می توانید با کلیک بر روی این لینک دیگر مقالات در زمینه بازی های ویدیویی را ببینید .