جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
آغاز موسیقی درمانی

آغاز موسیقی درمانی و اهداف موسیقی درمانگر برای کودکان

در این مقاله، ابتدا مختصری در مورد آغاز موسیقی درمانی به عنوان یک حرفه و شغل، مطالبی بیان می‌شود و در ادامه، اهداف موسیقی درمانگران، پس از گذشت بیش از نیم قرن از آغاز موسیقی درمانی مورد توجه قرار می‌گیرد.

آغاز موسیقی درمانی به چه زمانی بر می‌گردد؟

آغاز موسیقی درمانی به عنوان یک حرفه، به سال ۱۹۵۰ در ایالات متحده ی آمریکا بر می‌گردد و در نتیجه ی کارهایی که بر روی سربازان و جانبازانی که بر اثر صدمات مربوط به جنگ جهانی دوم در بیمارستان بستری بودند، به وجود آمد. موسیقی برای این سربازان اجرا می‌شد تا در ارتقای روحیه ی آن ها، توانبخشی جسمانی و بهبود سلامت اجتماعی و احساسی آن ها موثر باشد. اگرچه شواهدی مبنی بر قدرت و ارزش موسیقی در همه ی فرهنگ ها و در طول هزاران سال وجود دارد؛ در مورد آغاز موسیقی درمانی – البته نه به عنوان یک حرفه- می‌توان به مستندات زیادی اشاره نمود. برای مثال، حضرت داوود برای تسکین دادن روح، از چنگ نواختن استفاده می‌کرد؛ در مصر، آهنگ های خاصی به طور قانونی در آموزش افراد جوان وضع شده بود تا تقوا و اخلاقیات و سیرت آن ها را بهبود بخشد؛ فیثاغورس، بعضی از ناهنجاری های ذهنی خاص را به وسیله ی موسیقی قابل درمان می‌دانست؛ زنوکراتیس، دیوانگان را به وسیله ی صداهای ملودیک و خوش آوا مداوا می‌کرد؛ اسکلوپیاد توسط یک ترومپت به درمان ناشنوایی فائق آمد. موسیقی درمانی در تحقیقات و علوم پزشکی، از سال ۱۹۵۰ – که آغاز موسیقی درمانی به عنوان یک حرفه به حساب می‌آید- تاکنون رشد قابل ملاحظه ای داشته است و امروزه در جامعه ی پزشکی به عنوان یک حرفه ی قوی و پر رونق و در حال پیشرفت شناخته می‌شود.

آغاز موسیقی درمانی در کودکان

تقریبا ۲۶% از موسیقی درمانگر هایی که دارای برد تخصصی یا گواهی معالجه هستند، بر روی کودکان کار می‌کنند. برای مثال، کودکانی که کودکانی که از اتیسم یا ناتوانی های ذهنی و تاخیرات رشدی رنج می‌برند. در مورد کودکان، از آغاز موسیقی درمانی تا کنون معمولا سه ناحیه ی هدف برای افزایش عملکرد شناختی، حرکتی، اجتماعی، ارتباطی، موسیقایی و احساسی در کودکان ناتوان در نظر گرفته می‌شود: آموزشی، توانبخشی و رشدی (یا توسعه ای). موسیقی درمانگر ها با تیم درمانی خود – که متشکل از افراد مختلف با رشته ها و تخصص های مختلف است- برای رسیدن به این اهداف به طور تنگاتنگی کار می‌کنند. این تیم می‌بایست آشنا به اطلاعات روانشناسانه، رشدی و پزشکی مربوط به هر گونه اختلال یا ناتوانی باشد. موسیقی درمانگر ها با کودکان از نخستین سال های کودکی تا کودکان مدرسه ای کار درمانی انجام می‌دهند. فرآیند درمان، برای اختلالاتی همچون اتیسم، فلج مغزی، تاخیرات رشدی، آسیب های ناشی از سوختگی، آسیب های تروماتیک مغز (آسیب های پس از سانحه و ضربه ی وارده به مغز) و سایر اختلالات نوروژیکی (عصبی) انجام می‌گردد.

آغاز موسیقی درمانی و اهداف آن در کودکان

دوره ی پسا آغاز موسیقی درمانی و اهداف آموزشیِ آن در مورد کودکان: اهداف آموزشی موسیقی درمانی، مدتی پس از دوران اولیه ی آغاز موسیقی درمانی، بر روی توسعه ی کودکان از نظر آکادمیک تمرکز دارد. این اهداف مربوط به توانایی های جسمی، شناختی و اجتماعی می‌شود.  برای مثال، استفاده از یک وسیله ی کمک آموزش موسیقایی برای آموزش شماره ی تلفن و آدرس کودک، تمرینات مربوط به آموزش رنگ ها و شکل ها به وسیله ی پر کردن جای خالی یک آهنگ، انجام حرکات خلاقانه به وسیله ی موسیقی یا تمرینات مهارت های اجتماعی با شرکت کردن در یک گروه که از ابزارهای موسیقی مختلف استفاده می‌کنند.

دوره ی پسا آغاز موسیقی درمانی و اهداف توانبخشیِ آن در مورد کودکان: اهداف توانبخشیِ موسیقی درمانی، پس از دوران اولیه ی آغاز موسیقی درمانی، بر روی استراتژی های جبرانی (بازسازی) یا ترمیمی، برای بهبود حرکت، تنفس، قرار گیری وضعیت بدن و ادراکات حسی کار می‌کند. برای مثال، با استفاده از تحریک شنوایی ریتمیک (RAS)، نحوه ی راه رفتن را به کسی که قبلا می توانسته راه برود اما اخیرا از یک آسیب مغزی تروماتیک (ضربه به مغز یا آسیب پس از سانحه) رنج می‌برد و ناموزون راه می‌رود، می‌توان بازیابی کرد.

دوره ی پسا آغاز موسیقی درمانی و اهداف توسعه ایِ آن در مورد کودکان: اهداف توسعه ای (رشدی) موسیقی درمانی، از همان دوران آغاز موسیقی درمانی، در تلاش برای بهبود بخشیدن به رشد فردی کودکان، با فراهم کردن تجربیات اجتماعی، احساسی و حسی- حرکتیِ معمولی توسط موسیقی می‌باشد. این تجربیات موسیقایی، برای درگیر کردن کودک در تجربه های تفریحی و آسایش گونه ی نرمال، به کار می‌رود. برای مثال، می‌توان به آموزش نحوه ی نواختن یک ساز به کودکان، با استفاده از ابزار های منطبق با بیمار، برای نواختن او در ارکستر مدرسه اشاره کرد.

این مقاله، ترجمه ی اختصاصی مجله ی قرمز از کتاب راهنمای موسیقی سال ۲۰۱۶ می‌باشد.

اگر این مقاله در حیطه ی علاقه مندی های شما بود، می توانید به مقاله ی تولد موضوعی به نام “موسیقی درمانی” نیز مراجعه کنید.

۰ ۰ vote
Article Rating
دیدگاه ها 0
Subscribe
اعلام کردن به
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

مقالات زیبایی

درمان جوش صورت؛ راهنمای کامل درمان جوش با اصلاح رژیم غذایی
49
روغن رزهیپ
روغن رزهیپ ؛ ضد چروک برای همه و ضد آکنه برای پوست‌های مستعد آکنه!
128
ضد جوش قوی
این سرم ویتامین سی یک ضد جوش قوی و طبیعی است!
115
جوان سازی پوست
بهترین سرم ویتامین سی کدام است و چه ویژگی‌هایی دارد؟
135
درمان جوش
چگونه برای همیشه جوش و آکنه را ازبین ببریم؟
314
آکنه چیست
رژیم غذایی ضد آکنه؛ مقصر اصلی هورمون‌ها هستند یا رژیم غذایی شما؟
131

مقالات سلامت

درمان تنبلی تخمدان
درمان تنبلی تخمدان : راهنمای کامل کنترل این سندروم با اصلاح سبک زندگی
56
مراقبت از بیمار کرونایی
۸ روش مراقبت از خود به هنگام وجود بیمار کرونایی در خانه
77
کمبود خواب
کمبود خواب و هورمون‌ها؛ آیا مقصر کمبود خواب ما هورمون‌هایمان هستند؟
119
پریکاردیت
پریکاردیت چیست و چگونه می‌توان آن را درمان کرد؟
139
نوشیدن زیاد آب
نوشیدن زیاد آب و مصرف آب اضافه بر نیاز را با این ۹ علامت شناسایی کنید
138
ورزش و اختلالات هورمونی
اثر ورزش بر اختلالات هورمونی زنان مانند تنبلی تخمدان و کم کاری تیروئید هاشیموتو
173

مقالات آشپزی

اشترودل سیب اصل اتریشی
اشترودل سیب اصل اتریشی را به بهترین روش در خانه درست کنیم
37
کیک شکلاتی گیاهی
کیک شکلاتی گیاهی و بدون گلوتن با دستورالعملی آسان
341
خشک کردن ریحان
خشک کردن ریحان به چندین روش مختلف برای افراد مبتدی
1,938
کدو سبز شکم پر
کدو سبز شکم پر با رویه پنیری برای میانه تابستان
594
خوراک برنج و مرغ در فر
خوراک برنج و مرغ در فر با ادویه ایتالیایی و طعم عالی
710
سیب زمینی برشته در فر
سیب زمینی برشته در فر با حداقل روغن و سرشار از ادویه
1,218

مقالات تغذیه

رژیم لاغری
رژیم لاغری کاملا رایگان
33
درمان جوش صورت؛ راهنمای کامل درمان جوش با اصلاح رژیم غذایی
49
دلیل پرخوری
زنان و گرسنگی کاذب؛ آیا پرخوری ما گردن هورمون هایمان است؟
60
رژیم تنبلی تخمدان
رژیم تنبلی تخمدان؛ آیا با تغییر در رژیم غذایی می‌توان این سندروم را کنترل کرد؟
207
آکنه چیست
رژیم غذایی ضد آکنه؛ مقصر اصلی هورمون‌ها هستند یا رژیم غذایی شما؟
131
فیبر غذایی
فیبر غذایی چیست و میزان مصرف توصیه شده آن چقدر است؟
101