جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
استخراج اورانیوم از اقیانوس

استخراج سوخت های هسته ای از اقیانوس ها

ما یک قدم به استخراج سوخت های هسته ای از اقیانوس ها نزدیک تر شده ایم.این روش بهتر از کاوش راه حل بر روی زمین خواهد بود.

دانشمندان دریافتند که خارج کردن اورانیوم از آب دریا میتواند یک روش با هزینه ی کمتر برای تامین منابع سوخت های هسته ای و راهی برای پوشش دهی روش های کشور های ساحلی برای تولید نیروی هسته ای باشد.

سازمان جهانی انرژی اتمی در حال حاضر پیش بینی می کند که تولید انرژی هسته ای در پانزده سال آینده در حدود ۶۸ درصد با یافتن روش هایی سازگار تر با محیط زیست و کشف منابع جدید اورانیوم که اساسی ترین ماده ی اولیه برای تولید نیروی هسته ای به شمار می رود  افزایش یابد و سبب سرعت بخشیدن به جایگزینی این سوخت ها با سوخت های فسیلی گردد.

محققان از دانشگاه استنفورد کالیفرنیا راهی کارآمد تر برای استخراج اورانیوم حل شده در اقیانوس ها یافتندکه کمک می کند تا روزی زمین هایی با منظره ی اقیانوس هایی داشته باشیم که از آن زمین ها دیگر نیازی به جمع آوری اورانیوم به عنون سوخت هسته ای وجود نداشته باشد.

عنصر اورانیوم ، از دسترسی به آن تا استخراج

ایزوتوپ عنصر U-235 ، عنصر اورانیوم که هم اکنون بخشی جدا نشدنی از رادیواکتیویتی است و زمانی که بحث از تولید انرژی برق و الکتریسیته به میان می آید انتخاب می شود.

هم اکنون بالغ بر ۴۵۰ منبع و نیروگاه تولید انرژی اتمی در ۳۰ کشور جهان مشغول فعالیت اند که سالانه بیش از ۶۰٫۰۰۰ تن از این مواد را مورد استفاده قرار میدهند .

به عنوان یک عنصر ، اورانیوم عنصری به فراوانی قلع است و در بیشتر صخره ها و سنگ ها در هر میلیون متر مربع وجود دارد .جستجو برای این عنصر همانند آن است که برای جوشاندن یک آب دنبال مکانی مناسب بر روی زمین که در آن این امکان وجود داشته باشد دست دراز کنیم و همچنین دنبال پرخرج ترین راه برای آن باشیم.

در بعضی از کشور ها که استخراج اورانیوم آنها به میزان کافی نیست، راه اندازی سیستم های هسته ای وابسته به وارادات سوخت هسته ای از سایر کشور ها با ذخایر غنی و عمده مانند استرالیا ، قزاغستان ، کانادا و روسیه است.

استخراج اورانیوم از سنگ ها سبب ایجاد فشار بسیار بر محیط زیست به علت آثار حفاری یک حفره ی بسیار بزرگ و همچنین عملیات استخراج سوخت اورانیوم از میان سایر مواد محاطی می شود.

به همین علت یافتن یک منبع تامین سوخت دیگر برای اورانیوم که ریسک آسیب رسانی کمتری به محیط زیست دارد ممکن است که منبعی سازگار تر با محیط زیست را سبب شود. به همین دلیل دریافته شد که اقیانوس ها مقداری بی اندازه از اورانیوم را در خود جای داد اند و این در حالی است که برای استخراج این عنصر از اقیانوس نیازی به حفاری وجود ندارد . اما نکته ی بد این مسئله آن است که برای استخراج مقدار کمی از اورانیوم در دریاها تعدادی بی نهایت از کانتینر های آب باید مورد جستجو قرار گیرند.

گروه محققان دانشگاه استنفورد اظهار داردند که ” همانطور که استخراج یک حبه نمک از یک لیتر آب صورت می گیرد امکان استخراج مقدار کمی از اورانیوم از سطح وسیعی از آب اقیانوس ها بسیار مشکل بوده و هزینه ی زیادی در بر خواهد داشت اما نکته ی مهم آن است که در انتها ما منبعی بی پایان از این فرآورده ها خواهیم داشت”.

“بی پایان” ممکن است یک اغراق کوچک باشد . اما ۴٫۵ میلیارد تن از اورانیوم حل شده در آب اقیانوس این سیاره حداقل میتواند انرژی یک بازه ی زمانی چندین هزار ساله را که می توانستیم از منابع تجدیدپذیر اورانیوم در بر روی خشکی ها استخراج کنیم را تامین سازد.

ما مقدار بسیار زبادی از آب هایی که باید مورد بررسی قرار گیرند را در اختیار داریم .این مقدار حدودا ۱٫۳۷ میلیار کیلومتر مکعب و یا به عبارتی دیگر بیش از ۳۳۲ میلیون مایل مکعب است .از این مقدار می توان در حدود تنها ۳ ذره اورانیوم به ازای هر میلیارد ذره ی آب دریا استخراج نمود.

اما اورانیوم در آب دریا هنگام واکنش با اکسیژن موجود با ایجاد پیوند دوظرفیتی به یون بار مثبت تبدیل میگردد.این سبب آن میشود مه استخراج اورانیوم به راحتی صورت پذیرد و این دقیقا همان راه حل موجود است!

پروسه ی استفاده از این ترکیب “آمیدوکسیم” نام دارد که باعث میشود جداسازی ذرات دو ظرفیتی در حالی که از جذب ذرات دیگر با بار مثبت اجتناب میشود، به آسانی صورت پذیرد. با ایجاد پوشش فیبری از آمیدوکسیم این امکان به وجود میآید که با فروبردن یک لوله در آب دریا و خارج کردن آن یک لایه از ترکیبات عنصر اورانیوم بر روی آن تشکیل شود .پس ار این عملیات لازم است تا این میله در یک حمام مواد شیمیایی شستشو داده شود و برای مراحل تصفیه فرستاده شود.

در استفاده از این روش ممکن بودن یک چیز و توانایی رقابت در بازاری که امکان استفاده از روش های ارزان تر ممکن است وجود داشته باشد چیز دیگری است.

استخراج اورانیوم از اقیانوس

کاهش هزینه ی استخراج اورانیوم از اقیانوس ها

اما در این مطالعه ی جدید محققان دانشگاه استنفورد روش های جاب دیگری را برای تقویت این روند و نزدیک کردن آن به یک صنعت موجه اقتصادی یافتند.

اضافه کردن آمیوکسیدون به یک جفت از الکترود های کربن که دانشمندان با ایجاد یک لایه اجباری که ممکن است از طرف پالس های متناوب ولتاژ پایین برق تغذیه گردد توانستند تا حداقل به اندازه ی نه یرایر اندازه ی دو ظرفیتی ها را قبل از اشباع جمع آوری نمایند.

با استفاده از آب طبیعی اقیانوس این تیم توانست که سه برابر دو ظریفیتی را در یک بازه ی زمانی ۱۱ ساعته جمع آوری کند که نشان دهنده ی پیشرفت آنها نه تنها از نظر مقدار در هر بار حرکت به منظور جمع آوری بلکه سبب افزایش نرخ جمع آوری نیز بود.

در آخر آنها نشان دادند که این سازگاری پروژه توانست طول عمر مفید پوشش آمیدوکسین را سه برابر کند و هزینه را هرچه بیشتر بکاهد.

زمانیکه این یک پیشرفت بزرگ در تکنولوژی به شمار می رود اقدامات بیشتری لازم است صورت گیرد قبل از آنکه استخراج از اقیانوس ها بتواند با حفاری این عناصر بر روی زمین به رقابت بپردازد.

البته این هنوز بک سوال است که آیا انرژی هسته ای تنها راه موجود برای ادامه دادن است درحالیکه سوخت های فسیلی تجدید پذیر وجود دارند و همچنان نیز بر سوخت های عاری از کربن ، نگرانی درباره ی ریسک حوادث هیته ای و دستریب به مواد اولیه مورد نیاز برای واکنش های هسته ای و نیاز به امنیت و مسئولیت پذیری در برابر استفاده از سوخت همچنان حس می شود.

محقق استفن چو بیان می کند که “برای بیشتر این قرن برحه هایی وجود دارد درباره نیاز به برق و الکتریسیه که باید از منابعی تامین گردد که قابلیت روشن و خاموش شدن را داشته باشد. من معتقدم که نیرو های هسته ای باید قسمتی از یک ترکیب اطمینان بخش برای دسترسی به اورانیوم که یکی از راه حل هایی است برای داشتن منبع انرژی عاری از کربن باشد”.

نکته ی مهم دیگر آن است که انرژی هسته ای به زودی راه به جایی نمی برد به همین علت برای یافتن راه حل هایی ارزان تر و با ریسک کمتر برای تامین سوخت می تواند گزینه ای مناسب باشد .

این تحقیق در NATURE ENERGY منتشر شده است.

ترجمه شده توسط مجله قرمز.

منبع : sciencealert.com

ورود به سایت دیدگاه ها 0

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
اعلام کردن به

مقالات زیبایی

عطر مناسب مزاج و شخصیت خود را به این روش انتخاب کنید
عطر مناسب مزاج و شخصیت خود را به این روش انتخاب کنید
36
جوش‌های روی چانه چرا به وجود می‌آیند و چرا از بین نمی‌روند؟
جوش‌های روی چانه چرا به وجود می‌آیند و چرا از بین نمی‌روند؟
57
حجم دادن به لب‌ها با آرایش در چهار گام، انتخاب رنگ مناسب برای رژ لب
حجم دادن به لب‌ها با آرایش در چهار گام، انتخاب رنگ مناسب برای رژ لب
143
چند مدل ساده طراحی ناخن که خودتان در منزل می‌توانید انجام دهید
چند مدل ساده طراحی ناخن که خودتان در منزل می‌توانید انجام دهید
159
پنج روش جدید برای پاکسازی پوست که هیچ عارضه‌ای برای پوست شما ندارند
پنج روش جدید برای پاکسازی پوست که هیچ عارضه‌ای برای پوست شما ندارند
142
این ترفندها را رعایت کنید تا آرایش درست و بی نقصی داشته باشید
این ترفندها را رعایت کنید تا آرایش درست و بی نقصی داشته باشید
170

مقالات سلامت

جراحی لثه
جراحی لثه یا پریودنتال و انواع روشهای آن چگونه انجام می‌شود؟
22
ماساژ سنگ داغ
ماساژ سنگ داغ چیست و چه فوایدی برای سلامتی دارد؟
29
معرفی عفونت مثانه
عفونت مثانه: علل ابتلا به آن، علائم بیماری، پیشگیری و درمان
19
خواص پسته
پسته و معرفی ۹ مورد از مزایای شگفت‌انگیز ناشی از مصرف این ماده غذایی
54
معرفی داروی ویوانس
داروی ویوانس و معرفی ویژگی‌ها، نکات مورد حین مصرف و عوارض جانبی
35
آرد بادام
آرد بادام و معرفی ۸ مورد از مزایای باورنکردنی این ماده غذایی
62

مقالات آشپزی

شیرینی مربایی
شیرینی مربایی لینزر ؛ شیرینی مخصوص عید نوروز
42
دلمه 11
طرز تهیه دلمه کلم به بهترین روش به همراه نکات مربوط به پخت
49
سس مارینارا خانگی
سس مارینارا خانگی برای انواع پاستا و سایر غذاها؛ بدون گلوتن و وگان
55
کیک هویج تخته‌ای
کیک هویج تخته‌ای با تزئین پنیر خامه‌ای و هویج واقعی (شیت کیک هویج)
39
سینه مرغ سوخاری مغزدار
طرز تهیه سینه مرغ سوخاری مغزدار؛ چیکن کیف ساده
68
نان گوجه
نان گوجه و سبزی با گوجه برشته و سبزی معطر (نان ایتالیایی)
30

مقالات تغذیه

بهترین چای گیاهی
بهترین چای برای سلامتی کدام است و چه اثراتی روی بدن دارند؟
23
خواص پسته
پسته و معرفی ۹ مورد از مزایای شگفت‌انگیز ناشی از مصرف این ماده غذایی
54
آرد بادام
آرد بادام و معرفی ۸ مورد از مزایای باورنکردنی این ماده غذایی
62
معرفی ماده کوئرستین
کوئرستین و معرفی ۷ مورد از مزایای شگفت‌انگیز این ماده آنتی اکسیدان
42
معرفی تربچه سیاه
تربچه سیاه و معرفی ۷ مورد از مزایای شگفت‌انگیز این ماده غذایی
249
آب هنداونه
آب هندوانه و معرفی ۶ مورد از مزایای شگفت‌انگیز این نوشیدنی محبوب
75