موسیقی و لمس عمیق احساسات انسان

موسیقی و لمس عمیق احساسات

یکی از اسرار آمیزترین موضوعات در مورد موسیقی، برانگیختگی احساسات شنونده است. به راستی چرا موسیقی تا این حد به درون ما نفوذ پیدا می کند؟ موسیقی باعث ایجاد احساسات مثبت و منفی در افراد می شود.البته هنوز جنجال هایی بر سر این که آیا موسیقی واقعا می ­تواند به بیرون آوردن احساسات منجر شود یا نه، وجود دارد. بعضی از محققان معتقدند که این موضوع می­ تواند باعث بروز حالت ها (moods) و نه احساسات (emotions) شود؛ اما تعدادی از تحقیقات اخیر ثابت کرده اند که بیشتر از اینکه روی حالات فرد تاثیر گذار باشد، روی احساسات او تاثیر می­گذارد. اما سوال اصلی این است که موسیقی،چه احساساتی را در انسان تحریک می ­کند ؟ عده ای از محققان می­گویند که باعث برانگیختگی همه ی احساسات ما م ی­شود؛ عده ای اذعان می­کنند که باعث تحریک احساسات مثبت در افراد می شود. شماری نیز معتقدند موسیقی باعث برانگیختگی احساسات پایه (مثل ناراحتی، شادی، علاقه مندی) و احساسات پیچیده (غرور، نوستالژی) می شود. شماری از محققان نیز بیان می­ کنند که حالات احساسی که بر اثر شنیدن موسیقی به وجود می­ آید، اغلب شامل احساس آرامش، شادی، نوستالژی، علاقه، رضایت، ناراحتی، عشق، برانگیختگی و هیجان، غرور و افتخار می ­باشد. عده ی دیگری از محققان نیز معتقدند که مخلوطی از احساسات در اثر شنیدن یک قطعه ایجاد می­ شود.

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که ناراحتی به وجود آمده از شنیدن یک آهنگ، برایتان لذت بخش باشد! موضوعی که توجهات زیادی را در تحقیقات اخیر به خود جلب کرده است، این است که اگرچه انسان ها تمایل به اجتناب از تجربه ی احساسات ناراحت کننده در زندگی واقعی خود دارند، اما تجربه ی احساسات ناراحت کننده را با شنیدن یک موسیقی، لذت بخش می­ دانند. گاهی نیز شنونده، تمایل به تطبیق آهنگ با حالت روحی روانی فعلی خود را دارد و برای همین، از احساسات به وجود آمده لذت می­ برد.

یک سوال که در اینجا مطرح می شود این است که آیا احساسات ناشی از شنیدن موسیقی، تعدادی خاص هست یا خیر. در واقع، نمی توان با بله و خیر به این سوال پاسخ داد؛ به دلیل این که پاسخ، به طور گسترده ای بستگی به تعریف ما از خاص بودن دارد. اما در کل، طبق یک دسته بندی احساسی، ۹ طبقه بندی برای نشان دادن احساسات ناشی از موسیقی  بیان شده است: شگفتی، تعالی، نوستالژی، محبت، صلح، قدرت، شادی، تنش و ناراحتی. اما باید اشاره کرد که این دسته بندی جامع نیست و همچنین تلفیقی از این احساسات می تواند وجود داشته باشد. علاوه بر این، احساسات منفی لحاظ نشده است. برای مثال، وقتی ما قادر به انتخاب موسیقی نیستیم، نوعی احساس کسالت در اثر شنیدن قطعه ای نامطلوب در ما به وجود می­ آید.

تاثیر فرهنگ بر احساسات ناشی از موسیقی

واکنش های احساسی به موسیقی، در فرهنگ های مختلف متفاوت است. یک قطعه که باعث برانگیختن احساس نوستالژی در افراد یک فرهنگ می شود، در فرهنگ دیگر چنین واکنشی را به همراه ندارد. همچنین تفاوت های فردی نیز در برانگیختن احساسات در اثر شنیدن آهنگ موثر است. تحقیقات، چندین فاکتور فردی را که بر واکنش ناشی از شنیدن فرد تاثیر گذار است، شامل سن فرد، جنس، شخصیت، میزان سواد موسیقایی، آموزش تجربی و علمی موسیقایی، اولویت ها و ترجیحات موسیقایی و حالت روحی در آن لحظه می ­­داند. تاکنون کسی تحقیق جامعی درباره ی واکنش های جهانی در اثر شنیدن یک موسیقی انجام نداده است.

” منبع: Music Handbook- 2016 “


نوشتن یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *