جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
دست راست یا چپ دست بودن با نیمکره های مغز ارتباطی ندارد

راست دست یا چپ دست بودن ارتباطی با نیمکره های مغز ندارد

شواهد جدید نشان دهنده ی آن است که شاید ما درباره ی اینکه چرا انسان ها راست دست و یا چپ دست هستند اشتباه می کردیم و ممکن است این به مغز ما ارتباطی نداشته باشد.

دانشمندان برای مدت زمان بسیاری درباره ی علت آنکه چرا مردم در استفاده از یکی از دستانشان بر دیگری ارجعیت قائل می شدند فریفته شده بودند. ما هنوز دلیل اصلی آنچه را که باعث میشود مردم راست دست و یا چپ دست باشند را نمی دانیم ،اما دانشمندان برای دهه های متمادی می پنداشتند که این به خاطر منشاء هایی است که در مغز ما نهفته میباشد.

چرا بعضی انسان ها راست دست و مابقی چپ دست هستند؟

چه عضوی در بدن تعیین کننده ی راست دست و یا چپ دست بودن انسان است؟

اما تحقیقات جدید نشان میدهد که شواهد جدیدی حمایت کننده ی این هستند که تنها مغز انسان مسئول تعیین راست دست بودن و یا چپ دست بودن نیست ، بلکه ستون فقرات نیز نقش بسیار مهمی در این زمینه ایفا میکند.

یک تیم جهانی از زیست شناسان که در دانشگاه روهر آلمان گرد هم آمده اند نشان دادند که فعالیت های ژنتیکی در طرفین ستون فقرات به صورت نامتقارن و در هنگام حضور انسان در رحم  روی راست دست بودن و یا چپ دست بودن جنین تاثیر گذار است.

فرضیه تاثیر ستون فقرات بر تعیین راست دست و با چپ دست بودن

یک محقق در مجله ی eLife مطلبی منتشر کرد که مبنی بر آن بود که این نتایج بنیادین در درک ما از عامل نامتقارن بودن سیستم مغزی تغییر ایجاد خواهد کرد.

اگر بخواهیم واضح بیان کنیم این چیزی جز یک فرضیه سازی نیست که هنوز در مراحل ابتدایی خود قرار دارد. ما هنوز به تعداد بیشتری آزمایش های متنوع و مستقل نیازمندیم تا به نتیجه برسیم قبل از آنکه دهه های متمادی را برای کشف و درک چگونگی تعیین شدن دست راست بودن و یا دست چپ بودن و تاثیر مغز بر آن صرف کنیم.

اما بر خلاف اینکه شاید این مطالعه در مراحل اولیه ی خود باشد اگر این فرضیه که دست راست بودن یا چپ دست بودن قبل از اینکه مغز ما قادر باشد تا کنترل حرکات ما را بدست آورد تعیین میشود به طرز خیره کننده ای درست باشد چه؟

استفاده از اسکن کمر با امواج فراصوت در سال ۱۹۸۰ نشان دهنده ی آن بود که دست راست بودن و یا چپ دست بودن در هفته ی هشتم بارداری در رحم مادر تعیین میشود و به آسانی در هفته ی دهم بارداری قابل تشخیص است .محققان میگویند که همچنین این پدیده از این رو قابل رویت است که در هفته ی سیزدهم بارداری کودک زاییده نشده ترجیح میدهد که از شست کدام دستش برای مکیدن استفاده کند.

بخاطر اینکه حرکات بازو و دست ها از طریق غشاهای حرکتی درون مغز آغاز می شود ، دانشمندان همیشه یه توجیه عملکرد درونی ژن های نامتقارن در درون غشاهای حرکتی و دیگر قسمت های مغز چشم داشته اند که میتواند دلیل این ترجیح استفاده از کدام دست را روشن سازد.

اما در این پیشرفت بدوی در دوران جنینی، غشای حرکتی همیشه در ارتباط با ستون فقرات عمل نمی کند . در حقیقت وقتی شواهد اولیه درباره ی ترجیح استفاده از دست ها مطرح میشود که هنوز ارتباطی بین مغز و ستون فقرات تشکیل نشده است.

این تیم ارائه میدهند که ” جنین انسان در مراحل اولیه عدم تقارن خاصی را در حرکات بازو ها و دست های خود قبل از آن که غشای حرکتی با ستون فقرات لینک شود نشان میدهد که این باعث میشود که ژن های فقراتی رفتار هایی غیر متقارن در شکل مولکولی پایه موثر بر دست های خود از خود بروز دهند”.

به همین سبب این تیم تصمیم گرفت تا احتمال این که اتفاقی به صورت مستقل در قسمت ستون فقرات را که باعث تعیین راست دستی و یا چپ دستی بودن میشود را مورد بررسی قرار دهد.

بررسی عملکرد ژن های اطراف ستون فقرات

آنها رفتار های ژن ها را در طرفین ستون فقرات پنج جنین در دوره ی بنیادین بین هشت الی دوازده هفتگی بارداری مورد بررسی قرار دادند.

محققان تفاوت هایی بین میزان ژن های ترشح شده در سمت راست و چپ ستون فقرات در زمان هشت هفتگی مشاهده کردند که به طور بسیار جالبی این تفاوت ها در قسمتی از ستون فقرات بود که مستقیما مسئول حرکت دادن بازو ها و دستت ها بوده است.

این تیم همچنین به دنبال عامل پدید آورنده ی نامتوازنی در فعالیت ژن ها نیز هستند و نشان داده شد که این مربوط به فاکتور های محیطی بوده که در کدام قسمت از ستون فقرات فعالیت آنها بیشتر شود . در طرف راست یا چپ.

عوامل محیطی میتوانند رفتار های ژن ها را از طریق چیزی به نام اپی ژنتیک epigenetic کنترل کند. اپی ژنتیک یک لایه ای است که با جای گیری بر روی کروموزوم ها مشخص سازد که کدام ژن باید فعال و کدام یک باید غیر فعال شود.این مطالعه پیشنهاد می دهد که از طریق اپی ژنتیک ها ،عوامل محیطی میتوانند سبب شوند که فعالیت ژن در کدام قسمت از ستون فقزات زیادتر از طرف دیگر شود.

محققان همچنین اضافه میکنند که ” یافته های ما پیشنهاد میدهد که مکانیزم مولکولی اپی ژنتیک های عمومی در ستون فقرات مبدا هر گونه تعیین راست دست بودن و یا چپ دست بودن است”.

همانطور که در بالا هم اشاره کردیم این مطالعه کوچک و جدید است و هنوز بسیار زود است که دلیل اصلی ارجعیت دست ها را ارزیابی کنیم . اما این قطعا به کنجکاوی جدیدی رانسبت به این مهم مطرح می سازد که هنوز دانشمندان نیاز دارند تا بیشتر تمامی امکانات و احتمالات را بررسی کنند.

با بسیاری سوال دیگر که درباره ی این است که چرا و چگونه مردم راست دست و یا  چپ دست هستند و اینکه آیا این در آینده ی آنها نیز تاثیر دارد یا خیر بیشتر میفهمیم که چه کاستی هایی ممکن است از عدم آگاهی ما بوجود آید.

این تحقیق در مجله ی Elife منتشر و توسط مجله قرمز ترجمه شده است.

منبع : www.sciencealert.com

 

دیدگاه ها 0

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
اعلام کردن به

مقالات زیبایی

با این ترفندها از ایجاد موخوره در موهایتان پیشگیری کنید
با این ترفندها از ایجاد موخوره در موهایتان پیشگیری کنید
43
عطر مشک و خاویار دو رایحه خاص و متفاوت از دنیای عطرها
عطر مشک و خاویار دو رایحه خاص و متفاوت از دنیای عطرها
126
همیشه جوان بمانید، ترفندهایی برای جلوگیری از پیری پوست
همیشه جوان بمانید، ترفندهایی برای جلوگیری از پیری پوست
297
راز داشتن یک لبخند زیبا و جذاب در این چند کار ساده است
راز داشتن یک لبخند زیبا و جذاب در این چند کار ساده است
252
مانیکور شاد ،مدل‌های شاد و جذاب آرایش ناخن برای تابستان
مانیکور شاد ،مدل‌های شاد و جذاب آرایش ناخن برای تابستان
252
زنان خاندان‌های سلطنتی چگونه از پوست خود مراقبت می‌کنند؟
زنان خاندان‌های سلطنتی چگونه از پوست خود مراقبت می‌کنند؟
474

مقالات سلامت

شقاق مقعد یا فیشر
شقاق مقعد (Fissure) چیست؟ معرفی کامل، علائم، پیشگیری و درمان شقاق مقعد
207
آکنه پیشانی
آکنه پیشانی به چه علت بوجود می‌آید و چگونه درمان می‌شود؟
184
درد گوش موقع بلعیدن
درد گوش موقع بلعیدن به چه علت بوجود می‌آید؟
174
معرفی داروی اتودولاک یا لودین
معرفی کامل داروی اتودولاک (Etodolac) یا لودین (Lodine)
182
عارضه گرمازدگی چیست؟
عارضه گرمازدگی چیست ؟ معرفی علائم، علل ایجاد، پیشگیری و درمان آن
257
دندان ترک خورده
دندان ترک خورده چگونه تشخیص داده شده و ترمیم می‌شود؟
326

مقالات آشپزی

شربت لیموناد
طرز تهیه شربت لیموناد خانگی در چند مرحله ساده و با ترفندی جدید
231
کباب استیک
کباب استیک با سس چیمیچوری و سبزیجات رنگی
372
کوکوی مرغ
کوکوی مرغ با پنیر موزارلا (با گزینه بدون گلوتن)
702
کیک آناناس
کیک آناناس با تزئین خامه و نارگیل به همراه آموزش خشک کردن آناناس
369
نان لقمه‌ای
طرز تهیه نان لقمه‌ای نرم و پفی در فر و بدون فر؛ آموزش مرحله به مرحله و تصویری
2,868
طرز تهیه اوتمیل اورنایت
طرز تهیه اوتمیل اورنایت در شیشه؛ صبحانه پر فیبر و مغذی با چندین دستورالعمل مختلف
981

مقالات تغذیه

تمشک سیاه
فواید تمشک سیاه برای بدن با معرفی ۶ فایده برای سلامتی انسان
231
سالمترین سبزیجات
سالمترین سبزیجات چه هستند و چه خواصی دارند؟
177
ویتامین بیوتین
بیوتین یا ویتامین B7 چیست و چه فوایدی برای سلامتی دارد؟
176
آرد بدون گلوتن
آرد بدون گلوتن با ۲۵ نوع مختلف که نیاز شما را به آرد به طور کامل رفع می‌کند
540
ویتامین A
ویتامین A چه نقشی در سلامت بدن دارد و مقادیر توصیه شده آن چقدر است؟
863
فواید چای نعناع
چای نعناع و معرفی ۹ مورد از خواص شگفت انگیز این نوشیدنی مفید
1,026