جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
کبودی بدن و معرفی علل آن

کبودی بدن و ۶ دلیل شگفت‌انگیز برای ابتلای همیشگی به این عارضه

کبودی بدن یکی از مشکلات جزئی است که گاها افراد به آن سر و کار دارند. آیا شما از اسکیت خود استفاده نمی‌کنید یا در یک لیگ فوتبال حضور ندارید؟ پس چرا با کبودی‌های زننده تمام بدن خود بیدار می‌شوید؟ هنگامی‌که شما به چیزی با نیروی کافی برخورد می‌کنید، رگ‌های خونی زیرپوست شما می‌توانند شکسته شوند و خون آن‌ها از بین می‌رود. مهران موثقی، مدیر مرکز بهداشت مردان در مرکز بهداشتی سنت جان در پراویدنس در سانتا مونیکا، کالیفرنیا، توضیح می‌دهد که همین امر باعث ایجاد رنگ آبی متمایل به ارغوانی بر روی پوست شما می‌شود؛ اما گاهی اوقات نیازی به ضربه زدن به پا یا بازو نیست تا باعث ایجاد کبودی شود. به همین دلیل است که چیزهای خاصی می‌توانند باعث آسیب رساندن به رگ‌های خونی شوند که همین امر که موجب کبودی بدن شما می‌شود. هرچند الواسیون (Elevation)، استراحت، یخ و ارتفاع می‌تواند همه این علائم آزاردهنده را بهبود بخشد ولی بهتر است سعی کنید از آن‌ها برای جلوگیری از ابتلا به آن‌ها استفاده نکنید؛ بنابراین در اینجا شش دلیل غیرمنتظره وجود دارد که ممکن است به‌راحتی باعث کبودی در بدن شما شود و شمارا به سمت داشتن پوست صاف و بدون پوست عیب راهنمایی کند.

 کبودی بدن شما  به‌این‌علت است که زمان زیادی را در زیر نور آفتاب می‌گذرانید

باگذشت زمان، اشعه مضر خورشیدی (UV) می‌تواند باعث آسیب به کلاژن، بافت اسفنجی در لایه دوم پوست شما شود. سینتیا بیلی، پزشک متخصص و عضو دپارتمان آمریکایی پوست توضیح می‌دهد که کلاژن مانند یک ‌لایه باعث محافظت از شبکه از رگ‌های خونی می‌شود، عمل می‌کند. بدون مقدار کافی از این پوشش، رگ‌های خونی شما بیشتر در معرض پارگی قرار می‌گیرند که موجب علائم کبودی بدن در شما می‌شود؛ و این امر می‌تواند سریع‌تر ازآنچه فکر می‌کنید رخ دهد. ازنظر تئوری، یک تابستان شدید می‌تواند برای ایجاد این تأثیر کافی باشد؛ بنابراین، اگر که شما نمی‌توانید تعطیلات دانشگاه خود را در ساحل سپری کنید، باید اطمینان حاصل کنید که این امر به آسیب نمی‌افزاید. همیشه از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

در حال پیر شدن هستید

حتی اگر ساعت‌هایی از روز را در زیر نور خورشید صرف نکنید، باگذشت زمان، قرار گرفتن محافظت نشده در مقابل اشعه خورشیدی باعث نازک‌تر شدن کلاژن  بدن شما می‌شود و درنتیجه ضعیف شدن آن می‌شود. شکستگی کلاژن با توجه به سن متفاوت است و به ضخامت پوست شما و میزان حساسیت شما در مقابل نور خورشید بستگی دارد. به‌عنوان‌مثال، افرادی باپوست عادی معمولاً آسیب‌پذیرتر از افراد باپوست تیره‌رنگ هستند .بیلی می‌گوید: “بعضی از مردم تا زمانی که خیلی پیر می‌شوند کبودی‌های را تجربه نمی‌کنند، اما دیگران می‌توانند در ۴۰ یا ۵۰ سالگی آن را تجربه کنند.” هیچ راهی برای جلوگیری از نازک شدن پوست و کبودی که ممکن است با آن مواجه شود وجود ندارد؛ اما استفاده از کرم‌های ضد آفتاب ممکن است کلاژن پوست شمارا برای مدت طولانی حفظ کند برای این منظور کرم ضد آفتاب SPF 50 برای محافظت مفید است.

مصرف الکل و نوشیدنی‌های الکلی

نوشیدن مشروبات الکلی نه‌فقط شمارا ناراحت نمی‌کند. پس از چند نوشیدن، پوست شما برای در معرض خونریزی قرار گرفتن مستعدتر می‌شود. الکل یک وازودیلاتور است، به این معنی که به‌طور موقت استراحت و انبساط عروق خونی در شما می‌شود. Scott Swartzwelder، PhD و همکار نویسنده در مقاله Buzzed: The Straight Facts About the Most Used and Abused Drugs from Alcohol to Ecstasy دراین‌باره می‌گوید: این انبساط باعث افزایش جریان خون ازجمله در نزدیکی سطح پوست در بدن شما می‌شود. Swartzwelder می‌گوید: افزایش جریان خون از طریق رگ‌های شما به معنی آن است که اگر برای رگ‌های خونی مشکلی ایجاد شود، خون بیشتری می‌تواند از بین ببرد و شگفت‌انگیز است که بعد از خواب بیدار شدن پس یک‌شب نوشیدن ممکن است با کبودی بدن مواجه شوید. برای افراد سالم که یک‌بار در هر شب می‌نوشند، کبودی مرتبط با این امر نگران‌کننده نیست. برای ایجاد این مشکل باید نوشیدن به مدت ۳ تا ۴ روز به‌صورت ادامه یابد.

نوشیدن الکل و اثر آن بر کبودی بدن

بعضی داروهای خاص را مصرف می‌کنید

داروهای رقیق‌کننده خون مانند وارفارین و هپارین که برای مشکلاتی مانند ریتم غیرطبیعی قلب و نقایص مادرزادی قلب استفاده می‌شود می‌تواند شمارا در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به کبودی بدن قرار دهد. موثقی دراین‌باره توضیح می‌دهد: ” داروهای ضد انعقاد زمان برای لخته شدن خون را افزایش می‌دهد که در آن خون از حالت مایع به ماده‌ای ژل مانند تبدیل می‌شود که درنتیجه خونریزی متوقف می‌شود. به همین دلیل است که بیماران مصرف‌کننده داروهای رقیق‌کننده خون احتمال بیشتری برای کبودی بدن دارند”. داروهای تسکین‌دهنده درد مانند آسپیرین، ایبوپروفن و ناپروکسن همچنین می‌تواند اثر خونریزی دهنده داشته باشد. موثقی می‌گوید: “آن‌ها یک آنزیم مخصوص موردنیاز برای لخته شدن خون را مهار می‌کنند.” از مصرف آن‌ها برای بیش از یک هفته در یک‌زمان، مگر اینکه این مصرف تحت نظر دکتر شما باشد، اجتناب کنید.

مشکلی در رژیم غذایی شما وجود دارد

ویتامین‌های C، K و B12 در کمک به لخته خون نقش مهمی ایفا می‌کنند. آلیسا رمسی، بنیانگذارموسسه تغذیه و سلامتی آلیسا رمسی، می‌گوید هنگامی‌که شما به‌اندازه کافی این ریزمغذی‌ها را دریافت نمی‌کنید، حتی یک کبودی جزئی می‌تواند خونریزی بزرگی ایجاد کند. رمسی می‌گوید که کمبودهای تغذیه‌ای در افراد جوان و سالم که غذای متنوعی مصرف می‌کنند، رایج نیست؛ اما اگر شما غذای خوبی را مصرف نمی‌کنید یا مقدار زیادی از میوه‌ها و سبزی‌ها مصرف نمی‌کنید، ممکن است که از کمبود ویتامین C یا K رنج ببرید. علائم دیگر کمبود ویتامین C شامل خستگی و آهسته‌تر شدن بهبود زخم‌های است؛ همچنین علائم کمبود ویتامین K شامل خونریزی بینی یا خونریزی لثه است. اگر شما گیاهخوار هستید شما همچنین ممکن است به‌سختی قادر به تأمین مقدار موردنیاز ویتامین B12 (ریبوفلاوین) باشید، زیرا این پروتئین عمدتاً در پروتئین‌های حیوانی یافت می‌شود. علائم دیگر کمبود ویتامین B12 شامل بی‌حسی یا سوزن سوزن شدن در دست یا پا، ضعف و خستگی است. اگر فکر می‌کنید مشکلی در رژیم غذایی شما وجود دارد، در نظر داشته باشید که با پزشک یا یک متخصص تغذیه درزمینهٔ صحبت کنید.

استفاده از بعضی داروها از علل کبودی بدن

شما مبتلابه یک بیماری جدی هستید

معمولاً، کبودی‌های ناشناخته‌ای وجود دارد که نگران‌کننده نیستند؛ اما در موارد نادر، آن‌ها می‌توانند نشانه‌ای از بیماری جدی، مانند دیابت نوع ۲ یا لوسمی باشند. موثقی می‌گوید: اگر بیش از دو هفته کبودی غیرمعمول یا غیرقابل توضیح داشتید، با پزشک خود صحبت کنید تا اقدامات موردنیاز را انجام دهد. همچنین قند خون بالا سبب می‌شود که سرعت بهبود پوست کاهش یابد و خطر ابتلا به کبودی‌های شدید یا کبودی‌ها افزایش می‌دهد که بهبود آن زمان‌بر است. همچنین افرادی که مبتلابه لوسمی هستند، پلاکت‌های کمتر در خون خوددارند که باعث ایجاد خونریزی در عروق خونی می‌شود که همچنین می‌تواند حساسیت نسبت به کبودی را افزایش دهد؛ بنابراین اگر شما بیشتر از حد معمول خونریزی ناشناخته‌ای را تجربه کرده‌اید، پزشک شما باید آن را بررسی کند. برای تعیین علت، او آزمایش‌های خون یا سایر آزمایش‌های تشخیصی را انجام خواهد داد.

منبع: prevention.com
این مقاله توسط Marygrace Taylor به رشته تحریر در آمده و همچنین توسط نویسندگان مجله قرمز به صورت اختصاصی، ترجمه و تالیف شده است.

دیدگاه ها 0

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
اعلام کردن به

مقالات زیبایی

جدیدترین و زیباترین مدل‌های رنگ مو برای تابستان که امسال می‌توانید امتحان کنید
جدیدترین و زیباترین مدل‌های رنگ مو برای تابستان که امسال می‌توانید امتحان کنید
36
عطر بهترین هدیه برای کسانی که دوستشان دارید و می‌خواهید خوشحالشان کنید
عطر بهترین هدیه برای کسانی که دوستشان دارید و می‌خواهید خوشحالشان کنید
87
همه محصولات آرایشی و بهداشتی که خانم‌ها به آن‌ها احتیاج دارند
همه محصولات آرایشی و بهداشتی که خانم‌ها به آن‌ها احتیاج دارند
255
ابزارهای کار ناخن ،همه ابزارهایی که برای آرایش ناخن لازم دارید
ابزارهای کار ناخن ،همه ابزارهایی که برای آرایش ناخن لازم دارید
138
عادت دست زدن به صورت را با این ترفندهای ساده و روانشناسانه ترک کنید
عادت دست زدن به صورت را با این ترفندهای ساده و روانشناسانه ترک کنید
262
بستن منافذ پوست صورت
بستن منافذ پوست صورت با ۹ ماسک خانگی عالی و زیبا کننده و بدون مواد سمی
539

مقالات سلامت

علتهای پا درد
پا درد چه علتهایی دارد و چه موقعی جدی می‌شود؛ بررسی ۷ نوع پا درد و درمان آن
78
تست کراتینین خون
تست کراتینین آزمایش خون به چه منظور انجام می‌شود و میزان نرمال آن چقدر است؟
120
علائم کمبود ویتامین D
علائم کمبود ویتامین D با ۹ علامت هشدار دهنده که باید به آنها توجه کرد
236
ناشتا بودن قبل از آزمایش خون
ناشتا بودن قبل از آزمایش خون و آمادگی قبل از آن؛ انواع آزمایشها و مواد ممنوعه و ترفندها
141
افزایش هموگلوبین
افزایش هموگلوبین خون با مصرف مکملها و تغییر در رژیم غذایی چگونه امکان پذیر است؟
97
بسته شدن مجرای اشکی
بسته شدن مجرای اشکی در کودکان به چه علت رخ می‌دهد و چگونه درمان می‌شود؟
136

مقالات آشپزی

نان موزی ساده
ساده ترین روش برای تهیه نان موزی عالی و با چندین و چند گزینه تغییر در دستورالعمل
106
کوفته کلم
طرز تهیه کوفته کلم با سس مخصوص جایگزین دلمه کلم برای افرادی که وقت ندارند
139
نان پیتا با خمیر ترش
نان پیتا با خمیر ترش یک نان عالی برای ساندویچ و انواع غذاهای خانگی
217
سالاد پاستا رنگی
سالاد پاستا رنگی با سبزیجات تابستانی و سس ایتالیایی
401
شربت لیموناد
طرز تهیه شربت لیموناد خانگی در چند مرحله ساده و با ترفندی جدید
1,387
کباب استیک
کباب استیک با سس چیمیچوری و سبزیجات رنگی
793

مقالات تغذیه

غذاهای ضد التهاب
غذاهای ضد التهاب با ۱۵ نوع مختلف که دردهای شما را کاهش می‌دهند
160
غذاهای کاهش دهنده قند خون
غذاهای کاهش دهنده قند خون با ۱۳ نوع متنوع که قند خون را بالا نمی برند
328
بهترین ویتامینها و مکملهای کاهش وزن
بهترین ویتامینها و مکملهای کاهش وزن با ۱۳ نمونه متنوع و کارآمد
445
تمشک سیاه
فواید تمشک سیاه برای بدن با معرفی ۶ فایده برای سلامتی انسان
582
سالمترین سبزیجات
سالمترین سبزیجات چه هستند و چه خواصی دارند؟
408
ویتامین بیوتین
بیوتین یا ویتامین B7 چیست و چه فوایدی برای سلامتی دارد؟
574