جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
حقیقت لوازم آرایشی ارگانیک ، آیا تالک در لوازم آرایشی زیان آور است؟

حقیقت لوازم آرایشی ارگانیک ، آیا تالک در لوازم آرایشی زیان آور است؟

آیا می‌دانید لوازم آرایشی ارگانیک چیست، چه ویژگی‌هایی دارد و چه ترکیباتی در خود دارد؟ طبیعی است که همه ما هنگام انتخاب و خرید چیزهایی که می‌خوریم یا روی پوست خود استفاده می‌کنیم نهایت دقت و وسواس را داریم چون این مواد مستقیما با بدن ما در تماس هستند و به آن فایده (یا ضرر) می‌رسانند. در مورد مواد غذایی تقریبا شرایط روشن و واضح است و همه می‌دانند که چه موادی برای بدن مفید و چه موادی مضر است از این رو مواد غذایی ارگانیک طرافداران زیادی دارد. اما در مورد لوازم آرایشی کمی ابهام و پیچیدگی وجود دارد. هرچند برخی از مواد مضر در ترکیبات این مواد شناخته شده هستند اما هنوز هم حقایق گفته نشده‌ای در این زمینه وجود دارد که دانستن آن در انتخاب لوازم آرایشی ارگانیک می‌تواند تعیین کننده باشد.

کارشناسان آرایشی و متخصصان پوست توصیه می‌کنند از لوازم آرایشی و م حصولات مراقبت پوست و مو که حاوی پارابن یا فتالات باشند استفاده نکنید. چون تاثیر منفی این مواد روی بدن انسان ثابت شده است. اما ده‌ها نوع دیگر ماده شیمیایی در محصولات آرایشی به کار می‌رود که کسی در مورد اثر مثبت یا منفی آن‌ها سختی به میان نمی‌آورد. یکی از این مواد که پرکاربردترین ماده در محصولات آرایشی هم هست پودر تالک است. گفته می‌شود که در لوازم آرایشی گران قیمت و با پایه طبیعی از پودر تالک استفاده نمی‌شود و بهترین نوع لوازم آرایشی مناسب لوازمی هستند که در ترکیب خود پودر تالک نداشته باشند چون ارتباطاتی بین این ماده با برخی بیماری‌ها از جمله سرطان کشف شده است. اما این گفته تا چه حد صحت دارد؟ در این مقاله با ویکتور کاسال شیمیدان برند لوازم آرایشی Cover FX مصاحبه شده است و او حقایقی جالب درباره تاثیر این ماده روی بدن و کاربرد آن در لوازم آرایشی بیان کرده که می‌تواند جالب توجه باشد.

حقیقت لوازم آرایشی ارگانیک و طبیعی

کاسال قبل از هرچیز بیان می‌کند که در مورد لوازم آرایشی که در بازار تحت عنوان ارگانیک و طبیعی شناخته می‌شوند برداشت‌های نادرستی وجود دارد که باید روشن شوند. یکی از مهم‌ترین و رایج‌ترین برداشت‌های غلط درباره لوازم آرایشی ارگانیک این است که میزان طبیعی بودن لوازم آرایشی یک اندازه نیست و از طرف دیگر لوازم آرایشی ارگانیک بی‌خطر نیستند و برخی مواد طبیعی هم ممکن است به پوست صدمه برسانند در حالی که در مقایسه با آن‌ها مواد مصنوعی موثرتر و بی‌خطرتر عمل می‌کنند. مثلا بیشتر داروهایی که برای سلامتی مصرف می‌کنیم از مواد مصنوعی تهیه شده‌اند و مردم اهمیتی به آن نمی‌دهند در حالی که روی طبیعی بودن لوازم آرایشی خود بیش از اندازه حساس هستند. بنابراین کاسال بیان می‌کند که لوازم آرایشی ارگانیک برتری خاصی به انواع دیگر لوازم آرایشی ندارند و تنها چیزی که باید به آن توجه کنید ترکیبات لوازم آرایشی است و نه میزان طبیعی بودن آن. موادی که در ساخت لاوزم آرایشی مناسب به کار رفته‌اند از نظر ایمنی، سمی بودن، بو، تاثیر، پایداری و عدم آسیب به محیط زیست بررسی شده‌اند. هدف از ساخت این لوازم آرایشی رضایت و سلامت کاربران و ایجاد تعادل میان دانش و تکنولوژی و طبیعت است.

پودر تالک و لوازم آرایشی ارگانیک

و اما پودر تالک

تالک یک ماده معدنی طبیعی است. نرم‌ترین ماده معدنی شناخته شده که ریزترین پودرها از آن ساخته می‌شوند و تقریبا در همه چیز از رنگ تا پارچه  و دارو و البته لوازم آرایشی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما پودر تالکی که در مواد آرایشی استفاده می‌شود باید در خالص‌ترین نوع خود باشد تا کیفیت محصول را بالا ببرد. تالک از معادن مختلفی در جهان استخراج می‌شود و در فرآیند استخراج مواد دیگری با آن ترکیب می‌شود که کیفیت محصول را پایین می‌آورد. اما نقش پودر تالک در لوازم آرایشی  چیست؟ مواد آرایشی حاوی رنگدانه‌های غنی هستند که استفاده مستقیم از آن تقریبا غیرممکن است پس ما به نوعی پودر رقیق کننده نیاز داریم و این پودر تالک رقیق کننده رنگدانه‌ها است و حتی برترین برندها در گران‌ترین محصولات خود نیز آن را به کار می‌برند اما چیزی که ایجاد تفاوت می‌کند میزان خلوص پودر تالک به کار رفته است و این تفاوت در رنگبندی و بافت محصول است و نه سلامتی و مضر بودن آن. پس پودر تالک یک ماده بی‌ضرر در لوازم آرایشی است.

پودر تالک و لوازم آرایشی ارگانیک

چرا برند Cover FX پودر تالک را کنار گذاشت؟

مشکلی که در مورد پودر تالک وجود دارد این است که اگر کمی پودر تالک روی دست خود بریزید و بمالید ناپدید نخواهد شد و یک لکه سفید روی دست شما باقی خواهد گذاشت، در گذشته زیبایی از نوع مات و روشن طرفداران زیادی داشت اما اکنون زیبایی طبیعی حرف اول را می‌زند و خانم‌ها می‌خواهند زیبایی خود را با آرایش به نمایش بگذارند نه این که زیبایی آرایش را روی چهره خود نشان دهند. به همین دلیل کاسال حدود ۵ سال پیش تصمیم گرفت که پودر تالک را از محصولات آرایشی برند خود حذف کند. او ماده جدیدی به نام میکا با دانه‌های بسیار ریز را به جای پودر تالک به کار برد، این ماده بافتی شبیه به تالک دارد اما با مالیده شدن بافت آن کاملا شکسته می‌شود و اثر گچی تالک را ندارد. این ماده قبلا نیز در ساخت مواد آرایشی اکلیلی و براق مثل سایه و رژ لب به کار می‌رفت و اکنون با استفاده از آن در کرم‌پودرها و محصولات دیگر، پودر کاملا روی صورت محو می‌شوند و فقط رنگ آن باقی می‌ماند در نتیجه بافتی سبک‌تر دارند. البته در این تغییر بحث ایمنی و سلامت مطرح نبوده است و صرفا کیفیت محصول مد نظر کاسال بوده است.

پودر تالک و لوازم آرایشی ارگانیک

مواد سمی در لوازم آرایشی

با تحقیقات متعددی که در چندین دهه صورت گرفته است شواهدی بر مضر بودن و سرطان زا بودن تالک کشف نشده است و گفته می‌شود مواردی که از سرطان در ارتباط با تالک گزارش شده است مرتبط با تالک آزبستی بوده است پس تالک معدنی هیچ زیانی ندارد و شما می‌توانید مواد آرایشی حاوی تالک را با خیال آسوده استفاده کنید. اگر نگران ترکیبات دیگری هستید که در مواد آرایشی ما وجود دارد می‌توانید از پایگاه داده سایت EWG کمک بگیرید. این سایت میزان سمی بودن هر ماده و محصول را بر اساس نظر کارشناسن پوست و سم شناسان طبقه بندی کرده و در اختیار مردم قرار داده است.

اگر این مقاله مورد توجه شما قرار گرفت می‌توانید مقالات مشابه را در بخش زیبایی در مجله قرمز شاخه ترفندهای آرایشی مطالعه کنید. انتقادات و پیشنهادات خود را نیز در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع: Byrdie (ترجمه‌ و تألیف اختصاصی توسط مجله قرمز)

دیدگاه ها 2

2
دیدگاه بگذارید

1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
  Subscribe  
جدیدترین قدیمی
اعلام کردن به
دکتر عسل حبیبیان

پودر تالک که در لوازم آرایشی شیمیایی استفاده میشود سرطانزاست و در مورد جانسون از جانسون ثابت شده و بسیاری از استفاده کنندگان آن به سرطان های رحم و تخمدان دچار شده اند و این شرکت صدها میلیون دلار بخاطر استفاده از پودر تالک جریمه گردیده است , با یک سرچ در گوگل میتوانید مضرات آنرا از دانشگاه های معتبر جهان و افراد شاغل در اینمورد در سطح جهان با منبع آن ببینید , ولی کثرا به زبان مرجع هستند

مقالات زیبایی

قرمزی پوست را چگونه و با چه روش‌هایی می‌توان درمان کرد؟
قرمزی پوست را چگونه و با چه روش‌هایی می‌توان درمان کرد؟
119
لیفتینگ مژه و اکستنشن مژه چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟
لیفتینگ مژه و اکستنشن مژه چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟
136
جدیدترین مدل‌ها و ایده‌ها برای لاک ناخن در تابستان
جدیدترین مدل‌ها و ایده‌ها برای لاک ناخن در تابستان
269
چند تغییر در سبک زندگی که باعث جوان‌تر شدن شما می‌شود
چند تغییر در سبک زندگی که باعث جوانتر شدن شما می‌شود
239
موثرترین درمان‌های غیرجراحی کلینیکی برای زیبایی پوست
موثرترین درمان‌های غیرجراحی کلینیکی برای زیبایی پوست
221
با این ترفندها از ایجاد موخوره در موهایتان پیشگیری کنید
با این ترفندها از ایجاد موخوره در موهایتان پیشگیری کنید
316

مقالات سلامت

کرایولیپولیز
کرایولیپولیز چیست و چه فواید و عوارضی برای بدن دارد؟
9
چای بابونه
چای بابونه چگونه به سلامت بدن و درمان بیماریها کمک می‌کند
72
معرفی آب مروارید
آب مروارید ( کاتاراکت ) : انواع مختلف ، علل پیدایش و علائم ابتلا
203
سوختگی دهان
سوختگی دهان را با ۷ درمان طبیعی در خانه درمان کنید
186
روش آنژیوگرافی
آنژیوگرافی (رگ نگاری) عروق کرونر: تعریف و نحوه انجام این روش
263
شقاق مقعد یا فیشر
شقاق مقعد (Fissure) چیست؟ معرفی کامل، علائم، پیشگیری و درمان شقاق مقعد
505

مقالات آشپزی

شربت لیموناد
طرز تهیه شربت لیموناد خانگی در چند مرحله ساده و با ترفندی جدید
660
کباب استیک
کباب استیک با سس چیمیچوری و سبزیجات رنگی
440
کوکوی مرغ
کوکوی مرغ با پنیر موزارلا (با گزینه بدون گلوتن)
807
کیک آناناس
کیک آناناس با تزئین خامه و نارگیل به همراه آموزش خشک کردن آناناس
404
نان لقمه‌ای
طرز تهیه نان لقمه‌ای نرم و پفی در فر و بدون فر؛ آموزش مرحله به مرحله و تصویری
3,299
طرز تهیه اوتمیل اورنایت
طرز تهیه اوتمیل اورنایت در شیشه؛ صبحانه پر فیبر و مغذی با چندین دستورالعمل مختلف
1,174

مقالات تغذیه

تمشک سیاه
فواید تمشک سیاه برای بدن با معرفی ۶ فایده برای سلامتی انسان
303
سالمترین سبزیجات
سالمترین سبزیجات چه هستند و چه خواصی دارند؟
250
ویتامین بیوتین
بیوتین یا ویتامین B7 چیست و چه فوایدی برای سلامتی دارد؟
266
آرد بدون گلوتن
آرد بدون گلوتن با ۲۵ نوع مختلف که نیاز شما را به آرد به طور کامل رفع می‌کند
616
ویتامین A
ویتامین A چه نقشی در سلامت بدن دارد و مقادیر توصیه شده آن چقدر است؟
936
فواید چای نعناع
چای نعناع و معرفی ۹ مورد از خواص شگفت انگیز این نوشیدنی مفید
1,170